2015 Auburn Triathlon

2015 Auburn Triathlon

Mini Tri Age Group

May 17, 2015


Results By Capital Road Race Management Capital Road Race Management


Men: 1-15 16-19 25-29 30-34 35-39 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 1-15 16-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Top

Female 15 and Under

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 12 Sydney Lewis 436 14 3 11:45.6 37:54/M 2:24.3 1 37:48.2 4:41/M 0:59.9 2 23:44.9 9:32/M 1:16:43.1  
2 26 Minnie Cooper 412 15 6 15:38.9 50:26/M 3:57.2 2 42:42.3 5:17/M 1:34.6 3 24:01.3 9:39/M 1:27:54.5  
3 27 Hana Mazur 441 12 2 10:22.4 33:26/M 4:13.1 4 50:04.5 6:12/M 1:19.1 1 22:43.3 9:07/M 1:28:42.6  
4 41 Ciara Wing 476 12 5 15:08.2 48:49/M 3:23.9 3 49:49.0 6:10/M 0:48.9 4 28:50.1 11:35/M 1:38:00.2  
5 42 Annika Thayer 467 12 1 10:04.9 32:28/M 4:29.4 5 50:08.7 6:12/M 1:31.7 6 34:05.3 13:41/M 1:40:20.1  
6 56 Aleksen Thayer 466 10 4 14:04.6 45:23/M 4:55.0 6 1:03:12.2 7:49/M 1:41.3 5 29:37.2 11:54/M 1:53:30.5  
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 20 Renee Taylor 465 17 1 11:46.8 37:57/M 4:11.5 1 42:24.9 5:15/M 1:54.5 1 21:59.3 8:50/M 1:22:17.1  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 18 Cassandra Goodman 481 28 2 11:34.4 37:19/M 2:50.9 1 40:03.3 4:57/M 1:04.6 1 24:28.1 9:50/M 1:20:01.5  
2 28 Sara Daenitz 415 29 1 11:31.5 37:09/M 6:47.7 2 41:32.8 5:08/M 2:13.9 2 27:59.8 11:14/M 1:30:05.8  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 9 Angela Rozowski-Vogt 460 30 1 10:57.0 35:19/M 3:14.4 2 37:39.3 4:40/M 1:02.6 1 21:42.2 8:43/M 1:14:35.7  
2 11 Ariel Raymon 453 32 4 13:33.5 43:43/M 2:33.1 1 34:06.6 4:13/M 1:21.9 3 24:36.0 9:53/M 1:16:11.4  
3 21 Holly Tretten 470 34 2 11:19.3 36:30/M 3:35.2 5 42:16.2 5:14/M 1:46.9 2 23:29.4 9:26/M 1:22:27.1  
4 29 Sherilyn Nemedez 446 33 5 13:37.0 43:55/M 7:48.6 4 41:15.8 5:06/M 1:10.4 4 26:24.5 10:36/M 1:30:16.4  
5 30 Kacie Vitucci 474 33 7 16:11.2 52:12/M 5:49.2 3 40:06.2 4:58/M 2:49.5 5 27:06.3 10:53/M 1:32:02.6  
6 43 Theresa Rose Dow 418 33 9 18:33.4 59:50/M 6:45.7 7 47:28.5 5:52/M 0:55.9 6 27:34.4 11:04/M 1:41:18.1  
7 45 Jessica Vallejos 471 32 8 16:15.8 52:25/M 5:48.4 6 47:15.7 5:51/M 1:56.1 7 30:35.0 12:17/M 1:41:51.1  
8 50 Jenn Knaus 432 33 3 13:18.3 42:54/M 5:58.2 8 51:01.8 6:19/M 1:30.1 8 32:45.4 13:09/M 1:44:34.0  
9 55 Diana Bartoo 404 33 6 14:19.0 46:11/M 7:10.1 9 53:09.2 6:35/M 1:43.9 9 35:51.4 14:24/M 1:52:13.8  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 19 Melissa Montgomery 443 38 2 14:01.0 45:13/M 2:34.7 1 40:16.8 4:59/M 1:27.1 1 23:52.9 9:35/M 1:22:12.6  
2 32 Jennifer Pereos 449 38 1 10:54.5 35:10/M 4:22.5 3 47:27.3 5:52/M 1:39.7 2 28:06.3 11:17/M 1:32:30.5  
3 40 Margarita Constantinides 411 35 3 20:35.8 66:24/M 6:54.3 2 42:11.4 5:13/M   3 28:16.4 11:21/M 1:37:58.1  
4 62 Kate Gore 424 39 5 23:09.4 74:41/M 6:11.7 4 1:00:43.0 7:31/M 1:55.9 4 39:10.8 15:44/M 2:11:11.0  
5 65 Johnna Garrido 483 36 4 21:14.6 68:30/M 6:14.9 5 1:09:57.2 8:39/M 1:13.4 5 43:54.1 17:38/M 2:22:34.5  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 15 Trixie Bradley 482 41 1 11:45.8 37:54/M 3:48.9 1 35:49.8 4:26/M 1:03.0 4 25:55.6 10:24/M 1:18:23.3  
2 16 Olivia Baugh 405 41 5 15:28.6 49:54/M 4:14.8 2 35:57.4 4:27/M 1:43.6 2 21:31.4 8:38/M 1:18:56.1  
3 17 Marci Eekhoff 420 43 3 14:19.6 46:11/M 3:56.6 3 38:48.5 4:48/M 1:24.0 1 21:22.8 8:35/M 1:19:51.7  
4 24 Julie Madrona 439 42 2 13:24.2 43:14/M 4:10.5 4 44:14.6 5:28/M 0:50.7 3 24:02.8 9:39/M 1:26:43.1  
5 44 Jill Carr 409 41 4 15:27.9 49:50/M 4:48.2 5 47:35.4 5:53/M 2:25.1 5 31:17.9 12:34/M 1:41:34.7  
6 66 Claudia Powell 451 41 6 19:19.4 62:19/M 10:39.0 6 1:11:45.4 8:53/M 2:28.0 6 44:17.0 17:47/M 2:28:28.9  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 22 Wendy Kronkhyte 433 48 1 11:52.4 38:17/M 5:17.2 1 38:36.7 4:47/M   2 27:46.2 11:09/M 1:23:32.6  
2 34 Ena Abarzua 401 49 2 13:43.1 44:15/M 3:45.7 3 44:28.8 5:30/M 1:47.5 3 29:47.2 11:58/M 1:33:32.4  
3 36 Shelley Sedano 463 47 3 17:07.7 55:13/M 5:09.1 2 42:20.1 5:14/M 2:54.9 1 27:21.8 10:59/M 1:34:53.8  
4 58 Tahira Zec 478 46 4 17:27.7 56:17/M 6:51.5 4 53:28.3 6:37/M 3:34.5 4 35:52.9 14:24/M 1:57:15.1  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 3 Lynn Keane 484 50 1 10:18.6 33:14/M 2:41.8 1 31:15.0 3:52/M 1:30.5 1 19:57.8 8:01/M 1:05:44.0  
2 31 Lesley Nelhams 445 52 3 16:32.0 53:20/M 6:08.7 2 40:23.6 5:00/M 2:28.4 3 26:50.4 10:47/M 1:32:23.2  
3 33 Brynda Larsen 434 52 2 15:00.7 48:23/M 3:38.9 4 43:35.8 5:24/M 2:34.6 4 28:07.8 11:18/M 1:32:58.0  
4 39 Julie Erb-Lundergreen 421 51 4 18:51.4 60:48/M 5:35.6 3 43:13.7 5:21/M 2:45.9 2 26:31.4 10:39/M 1:36:58.1  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 60 Debora Totoonchie 469 59 1 15:20.6 49:28/M 6:37.4 1 1:00:27.8 7:29/M 3:45.2 1 36:29.4 14:39/M 2:02:40.5  
 
Top

Female 60 and over

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 47 Barbara Shanley 464 64 1 15:57.3 51:27/M 10:01.7 1 44:31.6 5:31/M 2:04.6 1 31:15.6 12:33/M 1:43:50.9  
2 61 Unknown Unknown 454 67 2 19:51.1 64:02/M 6:51.9 2 47:52.9 5:55/M 4:00.2 3 47:11.7 18:57/M 2:05:47.9  
3 64 Linda Miller 442 66 4 22:37.4 72:57/M 7:23.7 3 1:02:53.5 7:47/M 2:44.2 2 39:00.4 15:40/M 2:14:39.5  
4 67 Susan Deogracias 479 60 3 22:27.0 72:25/M 14:15.5 4 1:49:13.6 13:31/M 3:52.7 4 1:17:13.1 31:01/M 3:47:02.0  
 
Top

Male 15 and Under

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 Joshua Cagney 408 14 1 9:05.2 29:18/M 2:12.1 1 35:33.3 4:24/M 0:53.5 1 23:53.3 9:36/M 1:11:37.5  
 
Top

Male 16 to 19

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Andrew Wood 480 17 2 9:49.4 31:40/M 3:02.6 1 29:07.8 3:36/M 0:56.1 1 18:49.6 7:33/M 1:01:45.7  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Justin Cory 413 29 1 10:09.8 32:45/M 5:04.7 1 32:05.3 3:58/M 1:12.2 2 22:44.1 9:08/M 1:11:16.3  
2 10 Antonio Rosales 459 28 2 12:21.0 39:50/M 5:40.8 2 33:16.8 4:07/M 1:29.8 1 22:09.9 8:54/M 1:14:58.5  
3 51 Hoang Nguyen 447 27 5 21:28.3 69:15/M 7:28.0 3 46:46.2 5:47/M 2:40.3 4 31:26.0 12:37/M 1:49:49.0  
4 52 Mark Karman 430 27 4 21:26.4 69:08/M 7:24.5 5 46:49.9 5:48/M 2:42.3 5 31:26.5 12:37/M 1:49:49.7  
5 53 Wison Yang 477 26 3 18:03.0 58:14/M 10:47.0 4 46:48.2 5:48/M 2:44.8 6 31:26.7 12:37/M 1:49:49.8  
6 54 Y Le-Ho 435 27 6 21:55.4 70:42/M 7:06.0 6 47:44.3 5:54/M 1:41.1 3 31:23.1 12:36/M 1:49:50.0  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Tayler Hockett 428 31 2 11:31.9 37:09/M 1:53.3 1 29:24.9 3:38/M 0:46.5 1 16:49.1 6:45/M 1:00:25.8  
2 4 Brian Pomeroy 450 31 1 9:28.3 30:32/M 1:54.4 3 33:27.5 4:08/M 0:59.0 3 20:49.6 8:22/M 1:06:38.9  
3 7 Alan Walker 475 34 3 14:36.2 47:06/M 3:21.9 2 32:23.6 4:00/M 1:13.5 2 19:50.6 7:58/M 1:11:26.0  
4 57 Narayana Cruz 414 32 4 20:58.7 67:38/M 5:47.2 4 55:17.5 6:51/M 3:02.4 4 31:08.6 12:30/M 1:56:14.5  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 23 Sean Nichols 448 37 2 14:35.7 47:03/M 4:56.7 1 39:28.3 4:53/M 0:48.9 1 24:29.2 9:50/M 1:24:19.0  
2 46 Eric Alvarez 402 37 1 13:08.2 42:22/M 5:09.3 3 51:46.6 6:24/M   3 33:01.0 13:16/M 1:43:05.3  
3 49 Davin Main 440 38 3 20:43.0 66:50/M 9:13.7 2 44:16.0 5:29/M 2:08.8 2 27:44.0 11:08/M 1:44:05.7  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Curtis Fowler 422 48 1 9:49.0 31:40/M 1:24.8 1 29:47.7 3:41/M 0:52.8 1 25:18.5 10:10/M 1:09:13.1 2:00
2 48 Timothy Murphy 444 49 2 12:20.1 39:47/M 6:48.7 2 51:43.2 6:24/M 3:50.3 2 29:13.3 11:44/M 1:43:55.8  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 13 Will Green 425 52 1 11:43.3 37:48/M 5:28.7 1 36:53.1 4:34/M 1:31.5 1 21:55.1 8:48/M 1:17:32.0  
2 25 Barry Friedman 423 53 3 13:08.8 42:22/M 5:18.7 2 39:48.4 4:56/M 2:47.2 2 26:30.6 10:39/M 1:27:33.9  
3 38 David Dodd 416 50 2 12:51.0 41:27/M 4:17.6 3 44:37.7 5:31/M 2:07.8 3 32:45.2 13:09/M 1:36:39.5  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 14 David Madrona 438 59 2 12:49.0 41:21/M 5:20.0 1 36:33.6 4:31/M 2:06.8 1 20:55.9 8:24/M 1:17:45.3  
2 35 Mike Scott 462 57 1 11:15.0 36:17/M 5:21.6 2 43:28.5 5:23/M 1:55.7 2 32:14.1 12:57/M 1:34:15.1  
3 59 Jim Brown 407 58 4 18:29.7 59:37/M 11:34.0 3 50:06.2 6:12/M 4:21.8 3 34:27.8 13:50/M 1:58:59.6  
4 63 Mike Hawkins 426 55 3 16:40.8 53:46/M 9:31.5 4 1:00:16.5 7:28/M 2:37.7 4 42:41.9 17:09/M 2:11:48.6  
 
Top

Male 60 and over

  Overall   ------------ 500 M Swin ------------ S/B Trans ------------ 13K Bike ------------ B/R Trans ------------ 4K Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 37 Terry Thomas 468 67     24:24.3 1 41:39.6 5:09/M 2:58.0 1 27:09.4 10:54/M 1:36:11.4