2014 Eppie's Great Race Team Results
2014 Eppie's Great Race
Relay Results
July 19, 2014
Results By Capital Road Race Management    http://capitalroadrace.com
Adaptive
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 4 Class Of 74, Don't Look Back 1:51:52.0 4:32/M
4 Barry McKeown Run
4 Phil Blay Bike 1 0:53:20.5 0:53:20.5 4:16/M
4 Rick Nelson Paddle 1 0:58:31.5 1:51:52.0 9:13/M
2 6 Rampco Accessible Solutions 2:31:16.1 6:08/M
6 Julie Bittle Run 1 0:51:32.0 0:51:32.0 8:51/M
6 Dominic Cooke Bike 3 0:47:19.1 1:38:51.2 3:47/M
6 Crispin Cooke Paddle 2 0:52:24.9 2:31:16.1 8:15/M
3 2 Borderline 2:38:34.9 6:26/M
2 Don Wells Run 2 0:55:05.7 0:55:05.7 9:28/M
2 Joe Adversalo Bike 2 0:36:48.7 1:31:54.4 2:57/M
2 Steve Klinefelter Paddle 3 1:06:40.4 2:38:34.9 10:30/M
4 3 Fast, Easy And Good 2:57:38.3 7:12/M
3 Nora Bruce Run 4 1:13:51.6 1:13:51.6 12:41/M
3 Janet Lake Bike 5 0:39:53.9 1:53:45.5 3:11/M
3 Dawn Remme Paddle 5 1:03:52.8 2:57:38.3 10:03/M
Police/Fire
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 121 Sac Co Crime Lab 2:02:30.8 4:58/M
121 Brian Escamilla Run 1 0:33:09.4 0:33:09.4 5:42/M
121 Brian Escamilla Bike 1 0:33:17.8 1:06:27.3 2:40/M
121 Brian Escamilla Paddle 1 0:56:03.5 2:02:30.8 8:50/M
Open Canoe
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 43 Rockfish Rangers 1:46:14.4 4:18/M
43 Jacob Huston Run 1 0:29:09.2 0:29:09.2 5:01/M
43 Yutch Cowie Bike
43 Steve Wilson Paddle 1 1:17:05.1 1:46:14.4 12:08/M
43 Mike Ammon
2 41 River View Financial Racing Team 1:50:49.7 4:30/M
41 Epi Nunez Run 2 0:31:44.1 0:31:44.1 5:27/M
41 Scott Clark Bike 1 0:30:18.6 1:02:02.7 2:25/M
41 Tom Biglione Paddle 2 0:48:47.0 1:50:49.7 7:41/M
41 Matt Palmariello
3 45 Lbmt Soundsystem 2:16:35.8 5:32/M
45 Carmen Trione Run 4 0:49:14.3 0:49:14.3 8:28/M
45 Bob Bennett Bike
45 Jim Mccrea Paddle 3 1:27:21.4 2:16:35.8 13:45/M
45 Pete Lisson
4 42 Norris Family 2:41:20.4 6:32/M
42 Jon Norris Run 3 0:45:55.8 0:45:55.8 7:53/M
42 Dan Norris Bike 2 0:43:24.5 1:29:20.4 3:28/M
42 Sean Norris Paddle 4 1:12:00.0 2:41:20.4 11:20/M
42 Kristina Norris
Tandem Kayak
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 90 Sun's Out Guns Out 1:49:11.7 4:26/M
90 Luis Luna Run 1 0:28:53.6 0:28:53.6 4:58/M
90 Jeremey Barnes Bike 1 0:26:57.6 0:55:51.2 2:09/M
90 Tony Elwell Paddle 1 0:53:20.4 1:49:11.7 8:24/M
90 Chris Farley
2 84 Royal Microbes 2:20:58.0 5:43/M
84 Alika Bourgette Run 5 0:43:26.7 0:43:26.7 7:28/M
84 Reed Royalty Bike 2 0:35:40.4 1:19:07.2 2:51/M
84 Sarah Demshar Paddle 2 1:01:50.8 2:20:58.0 9:44/M
84 Esther Hurtado
3 71 Bradshaw Ranch Golf Course Inc 2:29:03.5 6:03/M
71 Richard Rogers Run 2 0:39:43.4 0:39:43.4 6:49/M
71 Justin Wynne Bike 4 0:43:25.3 1:23:08.8 3:28/M
71 Andra Speck Paddle 3 1:05:54.7 2:29:03.5 10:23/M
71 Stephen Legarra
4 83 Optimized Strain 2:29:07.6 6:03/M
83 Karym Pinto Run 4 0:42:43.3 0:42:43.3 7:20/M
83 Jared Hayward Bike 7 0:50:13.9 1:32:57.3 4:01/M
83 Adrian Duehl Paddle 4 0:56:10.3 2:29:07.6 8:51/M
83 Sarah Hovinga
5 81 Singh-n-friesens 2:34:25.3 6:16/M
81 Steve Friesen Run 3 0:41:33.7 0:41:33.7 7:08/M
81 Mollie Friesen Bike 3 0:38:50.3 1:20:24.0 3:06/M
81 Marvin Friesen Paddle 5 1:14:01.2 2:34:25.3 11:39/M
81 Katie Burns
6 80 Schetter Electric 2:38:13.7 6:25/M
80 Joe Scorsur Run 8 0:50:31.3 0:50:31.3 8:41/M
80 Frank Schetter Bike 6 0:38:54.5 1:29:25.8 3:07/M
80 Brian Wadsworth Paddle 6 1:08:47.9 2:38:13.7 10:50/M
80 Marlin Cole
7 82 Corky's Kids 2:39:10.2 6:27/M
82 Rob Stitt Run 6 0:46:19.4 0:46:19.4 7:57/M
82 Robert Stitt Bike 5 0:40:56.4 1:27:15.8 3:16/M
82 Finley Stitt Paddle 7 1:11:54.3 2:39:10.2 11:19/M
82 David Stitt
8 77 Stampeding Elephants! 2:40:22.6 6:30/M
77 Maggie Harry Run 9 0:51:03.4 0:51:03.4 8:46/M
77 Kevin Valente Bike
77 Jayne Raab Paddle 8 1:49:19.2 2:40:22.6 17:13/M
77 Suzanne Gottier
9 85 Throw Your Hands In The Bayer 2:44:11.3 6:39/M
85 Tad Smith Run 12 0:57:00.6 0:57:00.6 9:48/M
85 John Fred Bike 9 0:38:55.6 1:35:56.3 3:07/M
85 Breeane Schillianskey Paddle 9 1:08:15.0 2:44:11.3 10:45/M
85 Mike Wigley
10 75 Raney Speed Racers 2:44:39.3 6:40/M
75 Kristin Steinert Run 10 0:51:16.4 0:51:16.4 8:49/M
75 Nick Pappani Bike 10 0:49:00.2 1:40:16.6 3:55/M
75 Cindy Gnos Paddle 10 1:04:22.7 2:44:39.3 10:08/M
75 Craig Gnos
11 94 3 Pink Ladies And A Dry Martini 2:47:11.9 6:47/M
94 Jennifer Harmon Run 13 0:58:56.4 0:58:56.4 10:08/M
94 Tim Raney Bike 11 0:45:00.7 1:43:57.1 3:36/M
94 Nicole Miceli Paddle 11 1:03:14.8 2:47:11.9 9:57/M
94 Cidnie Raney
12 86 The 4 Amigas 2:47:46.3 6:48/M
86 Diana Garrison Run 17 1:01:23.2 1:01:23.2 10:33/M
86 Lydia Holiinari Bike
86 Natasha Raffety Paddle 12 1:46:23.1 2:47:46.3 16:45/M
86 Laura Balla
13 91 D-fibs 2:51:33.5 6:57/M
91 Ryan Sevy Run 11 0:56:36.6 0:56:36.6 9:44/M
91 Ryan Sevy Bike 8 0:39:00.6 1:35:37.3 3:07/M
91 Jon Mihara Paddle 13 1:15:56.1 2:51:33.5 11:57/M
14 87 Forced Family Fun 2:53:41.6 7:02/M
87 Suzi Tartella Run 15 1:01:04.0 1:01:04.0 10:30/M
87 Michelle Clapperton Bike 13 0:46:12.3 1:47:16.3 3:42/M
87 Richard Tartella Paddle 14 1:06:25.3 2:53:41.6 10:28/M
87 David Clapperton
15 89 Stevenson's 2:54:04.0 7:03/M
89 Steven Whitman Run 16 1:01:20.8 1:01:20.8 10:32/M
89 Samantha Christy Bike
89 Ian Polkinghorne Paddle 15 1:52:43.1 2:54:04.0 17:45/M
89 Andy Ross
16 93 It's Beer O' Clock 3:02:47.2 7:25/M
93 Stacia Ann Del Prete Run 14 1:00:24.1 1:00:24.1 10:23/M
93 Dave Del Prete Bike 12 0:45:44.9 1:46:09.1 3:40/M
93 Doug Von Brauchitsch Paddle 16 1:16:38.0 3:02:47.2 12:04/M
93 Lezlie Berman
17 88 Beermen 3:12:51.8 7:49/M
88 Josh Ellcessor Run 7 0:49:44.9 0:49:44.9 8:33/M
88 Luis Gallardo Bike
88 Josh Ellcessor Paddle 17 2:23:06.8 3:12:51.8 22:32/M
88 Luis Gallardo
18 78 Tandemtandemtandem 3:27:18.6 8:24/M
78 Kelly Sackheim Run 18 1:03:51.7 1:03:51.7 10:58/M
78 Kelly Sackheim Bike 14 1:01:56.5 2:05:48.3 4:57/M
78 Barbara Wolf Paddle 18 1:21:30.3 3:27:18.6 12:50/M
78 Barbara Wolf
Sit on Top
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 156 Who You Callin' Losers Now? 1:54:22.1 4:38/M
156 Reesey Byers Run 1 0:28:59.3 0:28:59.3 4:59/M
156 Greg Marshall Bike 1 0:34:03.1 1:03:02.5 2:43/M
156 Jeff Bushey Paddle 1 0:51:19.6 1:54:22.1 8:05/M
2 153 3 Amigos 2:05:33.3 5:05/M
153 Daniel Knsella Run 2 0:31:43.5 0:31:43.5 5:27/M
153 John Salmon Bike 2 0:34:58.8 1:06:42.4 2:48/M
153 Randy Smith Paddle 2 0:58:50.8 2:05:33.3 9:16/M
3 157 The Wolf Pack 2:07:34.0 5:10/M
157 Kevin Glancy Run 5 0:44:18.1 0:44:18.1 7:37/M
157 Paul Corralejo Bike 4 0:31:37.3 1:15:55.4 2:32/M
157 Ben Peccianti Paddle 3 0:51:38.6 2:07:34.0 8:08/M
4 154 The Three Muscle-tears 2:14:39.3 5:27/M
154 Christopher Terrill Run 3 0:42:45.1 0:42:45.1 7:21/M
154 Glenn Chadwick Bike 3 0:31:02.4 1:13:47.5 2:29/M
154 Heather Riggs Paddle 4 1:00:51.7 2:14:39.3 9:35/M
5 151 In It To Finish It 2:40:04.3 6:29/M
151 Richard Miner Run 4 0:43:59.6 0:43:59.6 7:33/M
151 Chris Miner Bike 5 0:43:20.5 1:27:20.1 3:28/M
151 Jennifer Loucks Paddle 5 1:12:44.2 2:40:04.3 11:27/M
6 152 Team Cnc 2:41:51.4 6:34/M
152 Maryjo Towns Run 7 0:51:39.2 0:51:39.2 8:52/M
152 Sydney Cooley Bike 7 0:43:39.4 1:35:18.6 3:30/M
152 Ken Cooley Paddle 6 1:06:32.8 2:41:51.4 10:29/M
7 155 Tri J Katz 2:56:57.3 7:10/M
155 Jeeilyn Fisher Run 6 0:48:19.6 0:48:19.6 8:18/M
155 Jacob Castreano Bike 6 0:45:59.0 1:34:18.6 3:41/M
155 Jessica Jones Paddle 7 1:22:38.7 2:56:57.3 13:01/M
8 158 O' Connor 3:20:04.5 8:07/M
158 Patrick O' Connor Run
158 Patrick O' Connor Bike
158 Sarah O' Connor Paddle 8 3:20:04.5 3:20:04.5 31:30/M
Corporate
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 216 Mbk Engineers 1:58:22.3 4:48/M
216 Matt Bachman Run 1 0:33:00.9 0:33:00.9 5:40/M
216 Brian Brown Bike 1 0:29:36.4 1:02:37.4 2:22/M
216 Jacob Benton Paddle 1 0:55:44.8 1:58:22.3 8:47/M
2 203 Quincy Engineering 2:04:06.0 5:02/M
203 Danny Mossman Run 11 0:42:29.7 0:42:29.7 7:18/M
203 Garrett Mclaughlin Bike 6 0:31:23.2 1:13:53.0 2:31/M
203 Scott Mccauley Paddle 2 0:50:13.0 2:04:06.0 7:54/M
3 229 Its Uc Davis 2:04:13.3 5:02/M
229 Calvin Thigpen Run 2 0:34:12.6 0:34:12.6 5:53/M
229 Susie Pike Bike
229 Nathaniel Roth Paddle 3 1:30:00.7 2:04:13.3 14:10/M
4 201 California Department Of Justice 2:04:58.0 5:04/M
201 Michael Farrell Run 4 0:36:18.7 0:36:18.7 6:14/M
201 Todd Marshall Bike 2 0:31:13.6 1:07:32.3 2:30/M
201 Stephen Pass Paddle 4 0:57:25.7 2:04:58.0 9:03/M
5 227 Deep Green Fitness 2:11:09.1 5:19/M
227 Bernardo Yanez Run 5 0:36:50.6 0:36:50.6 6:20/M
227 Ibon Otegui Bike 5 0:34:04.9 1:10:55.5 2:44/M
227 Steve Bonnel Paddle 5 1:00:13.5 2:11:09.1 9:29/M
6 219 King Cobras 2:11:17.6 5:19/M
219 Juan Nunez Run 9 0:40:34.2 0:40:34.2 6:58/M
219 Adam Tremont Bike
219 David Porter Paddle 6 1:30:43.3 2:11:17.6 14:17/M
7 246 Kfbk 2:11:20.7 5:19/M
246 Mike Simpson Run 8 0:39:30.4 0:39:30.4 6:47/M
246 Darren Mounts Bike 4 0:28:15.2 1:07:45.7 2:16/M
246 Mike Murray Paddle 7 1:03:34.9 2:11:20.7 10:01/M
8 218 Blazona Concrete 2:13:58.7 5:26/M
218 Tony Zapata Run 7 0:38:37.0 0:38:37.0 6:38/M
218 Randy Thayer Bike 11 0:42:12.3 1:20:49.3 3:23/M
218 Nick Canjura Paddle 8 0:53:09.4 2:13:58.7 8:22/M
9 225 Sappers 2:14:06.3 5:26/M
225 David Vasquez Run 3 0:34:21.5 0:34:21.5 5:54/M
225 Keff Qune;; Bike 3 0:33:16.9 1:07:38.5 2:40/M
225 Jeremy Nelson Paddle 9 1:06:27.8 2:14:06.3 10:28/M
10 208 Lightning Strikes Twice 2:15:16.1 5:29/M
208 Dave Ashuckian Run 37 1:01:42.3 1:01:42.3 10:36/M
208 Dave Ashuckian Bike 8 0:17:00.5 1:18:42.8 1:22/M
208 Dave Ashuckian Paddle 10 0:56:33.2 2:15:16.1 8:54/M
11 228 Hmm 2:18:55.9 5:38/M
228 Robert Masullo Run 10 0:41:36.0 0:41:36.0 7:09/M
228 Paul Hayase Bike 9 0:37:23.9 1:18:59.9 2:59/M
228 Frank Marquardt Paddle 11 0:59:56.0 2:18:55.9 9:26/M
12 230 Nossa Manglers 2:21:52.7 5:45/M
230 Katie Briscoe Run 15 0:46:31.8 0:46:31.8 8:00/M
230 Christopher Walker Bike 7 0:32:06.4 1:18:38.2 2:34/M
230 Jessica James Paddle 12 1:03:14.4 2:21:52.7 9:57/M
13 220 Doclo1 2:22:11.9 5:46/M
220 Graham St. Michel Run 6 0:38:29.5 0:38:29.5 6:37/M
220 Greg Tenorio Bike 10 0:41:20.9 1:19:50.4 3:18/M
220 Bruce Reeves Paddle 13 1:02:21.4 2:22:11.9 9:49/M
14 226 Principal Funds 2:22:15.8 5:46/M
226 Chester Fong Run 13 0:44:02.4 0:44:02.4 7:34/M
226 Scott Craig Bike 12 0:39:29.2 1:23:31.6 3:10/M
226 Elizabeth Kaiser Paddle 14 0:58:44.2 2:22:15.8 9:15/M
15 221 Doclo2 2:23:01.7 5:48/M
221 Ralph Venturino Run 16 0:47:24.3 0:47:24.3 8:09/M
221 Justin Turner Bike
221 Mark Nechodom Paddle 15 1:35:37.4 2:23:01.7 15:03/M
16 202 Energy Vatos 2:28:01.4 6:00/M
202 Erik Jensen Run 14 0:44:54.7 0:44:54.7 7:43/M
202 Payam Bozorgchami Bike 14 0:40:23.2 1:25:17.9 3:14/M
202 Maziar Shirakh Paddle 16 1:02:43.5 2:28:01.4 9:53/M
17 209 Speedracers 2:28:32.4 6:01/M
209 Billy Blakley Run 21 0:50:28.9 0:50:28.9 8:40/M
209 Collin Smith Bike
209 Bill Bandy Paddle 17 1:38:03.4 2:28:32.4 15:26/M
18 204 Trinity Team Blue 2:28:35.6 6:01/M
204 Will Lockett Run 27 0:54:52.5 0:54:52.5 9:26/M
204 Aaron Cox Bike
204 Tim Mortensen Paddle 18 1:33:43.1 2:28:35.6 14:46/M
19 205 Trinity Team Red 2:28:54.4 6:02/M
205 Patricio Sepulveda Run 30 0:55:45.2 0:55:45.2 9:35/M
205 Paul Kruse Bike 16 0:32:25.1 1:28:10.4 2:36/M
205 Curt Backhaus Paddle 19 1:00:44.0 2:28:54.4 9:34/M
20 206 Trinity Team White 2:31:43.1 6:09/M
206 Gary Paddock Run 23 0:50:42.6 0:50:42.6 8:43/M
206 Kevin Looney Bike 18 0:40:36.1 1:31:18.7 3:15/M
206 Carsten Rostin Paddle 20 1:00:24.3 2:31:43.1 9:31/M
21 234 Pos Portal - Good Guys 2:35:40.3 6:19/M
234 Kristina Spandau Run 18 0:49:07.5 0:49:07.5 8:26/M
234 Shobhit Kumar Bike 19 0:42:36.3 1:31:43.8 3:24/M
234 Pam Pettit Paddle 21 1:03:56.4 2:35:40.3 10:04/M
22 213 Are We There Yet? 2:36:43.6 6:21/M
213 Matthew Tampas Run 20 0:50:03.2 0:50:03.2 8:36/M
213 Ben Capehart Bike 17 0:38:54.0 1:28:57.3 3:07/M
213 David Rico Paddle 22 1:07:46.3 2:36:43.6 10:40/M
23 235 Baird's Best 2:37:12.4 6:22/M
235 Lucas Landberg Run 32 0:57:49.7 0:57:49.7 9:56/M
235 John Landberg Bike 20 0:34:14.4 1:32:04.2 2:44/M
235 Christine Simonsen Paddle 23 1:05:08.1 2:37:12.4 10:15/M
24 212 High Voltage Vixens 2:38:15.2 6:25/M
212 Heather Tankersley Run 22 0:50:29.4 0:50:29.4 8:40/M
212 Jennifer O'brine Bike 21 0:43:08.6 1:33:38.0 3:27/M
212 Julie Foad Paddle 24 1:04:37.1 2:38:15.2 10:11/M
25 247 California Family Fitness 2 2:38:16.9 6:25/M
247 Nick Adair Run 12 0:43:40.9 0:43:40.9 7:30/M
247 Raul Cardenas Bike 13 0:40:09.6 1:23:50.6 3:13/M
247 Erin Nichols Paddle 25 1:14:26.3 2:38:16.9 11:43/M
26 231 Nossa Destroyers 2:44:31.6 6:40/M
231 Ashley Setoudeh Run 24 0:51:27.8 0:51:27.8 8:50/M
231 Brianna Lierman Bike 15 0:35:40.9 1:27:08.7 2:51/M
231 Walter Lauterman Paddle 26 1:17:22.8 2:44:31.6 12:11/M
27 243 City Slickers 2:45:39.0 6:43/M
243 Stacia George Run 19 0:49:41.8 0:49:41.8 8:32/M
243 Travis Evans Bike
243 Dana Grossi Paddle 27 1:55:57.1 2:45:39.0 18:16/M
28 244 City Of Rancho Cordova 2:45:57.5 6:44/M
244 Ryan Davis Run 17 0:47:26.6 0:47:26.6 8:09/M
244 Christopher Simmons Bike
244 Ben Chan Paddle 28 1:58:30.8 2:45:57.5 18:40/M
29 239 Grin And Baird It! 2:46:51.6 6:46/M
239 Bruce Yoshida Run 36 1:00:20.6 1:00:20.6 10:22/M
239 Jackie Landberg Bike 24 0:40:17.5 1:40:38.1 3:13/M
239 Austin Alcaine Paddle 29 1:06:13.5 2:46:51.6 10:26/M
30 237 Just Baird It! 2:47:05.7 6:46/M
237 Kaleigh Landberg Run 33 0:57:49.8 0:57:49.8 9:56/M
237 Matt Schmitt Bike 22 0:40:28.3 1:38:18.1 3:14/M
237 Kevin Kirchten Paddle 30 1:08:47.5 2:47:05.7 10:50/M
31 223 Team King Henry's 2:48:11.2 6:49/M
223 Coleen Johnson Run 35 0:58:12.5 0:58:12.5 10:00/M
223 Coleen Johnson Bike 28 0:45:49.4 1:44:01.9 3:40/M
223 Coleen Johnson Paddle 31 1:04:09.2 2:48:11.2 10:06/M
32 236 Baird Is Beautifull 2:48:53.8 6:51/M
236 Lisa Hartman Run 41 1:03:23.1 1:03:23.1 10:53/M
236 Alicia Stuckert Bike 25 0:38:44.2 1:42:07.3 3:06/M
236 Steve Halterbeck Paddle 32 1:06:46.5 2:48:53.8 10:31/M
33 240 Aunt Cynthia's Dog Boarding 2:50:19.1 6:54/M
240 Dilyn Radakovitz Run 26 0:54:40.6 0:54:40.6 9:24/M
240 Cynthia Mccoy Bike 27 0:48:28.2 1:43:08.8 3:53/M
240 Dustin Markey Paddle 33 1:07:10.2 2:50:19.1 10:35/M
34 238 Go Baird It! 2:50:43.4 6:55/M
238 Tim Hartman Run 25 0:51:57.8 0:51:57.8 8:56/M
238 Riley Persily Bike 23 0:46:46.2 1:38:44.0 3:44/M
238 Sandra Kirschten Paddle 34 1:11:59.3 2:50:43.4 11:20/M
35 242 California Family Fitness 2:53:17.2 7:01/M
242 Brian Armstrong Run 39 1:02:34.6 1:02:34.6 10:45/M
242 Matt Leake Bike 26 0:40:17.6 1:42:52.3 3:13/M
242 Jason Mathes Paddle 35 1:10:24.9 2:53:17.2 11:05/M
36 233 Pos Portal - Bad Guys 2:53:58.7 7:03/M
233 Norman Nicolson Run 43 1:11:02.7 1:11:02.7 12:12/M
233 Josh Johnstone Bike 36 0:45:28.3 1:56:31.0 3:38/M
233 Evamarie Ghiggeri Paddle 36 0:57:27.6 2:53:58.7 9:03/M
37 241 Pac-coasters 2:54:43.0 7:05/M
241 Sandy Holsopple Run 44 1:13:36.0 1:13:36.0 12:39/M
241 Todd Holsopple Bike 34 0:40:08.8 1:53:44.9 3:13/M
241 Scott Jacobson Paddle 37 1:00:58.0 2:54:43.0 9:36/M
38 245 Team Univision 2:55:58.5 7:08/M
245 Unknown Univision Run 34 0:57:50.1 0:57:50.1 9:56/M
39 215 Lighthouse Strategic Advisors 2:57:28.7 7:12/M
215 Patricia Shepherd Run 40 1:02:52.1 1:02:52.1 10:48/M
215 Elsa Murphy Bike 31 0:46:53.3 1:49:45.5 3:45/M
215 Charity Lee Kishineff Paddle 39 1:07:43.2 2:57:28.7 10:40/M
40 214 Brains, Brawn & Beauty 2:58:23.8 7:14/M
214 El'Dee Ferland Run 46 1:19:35.3 1:19:35.3 13:40/M
214 Chuck Gustin Bike 37 0:38:13.4 1:57:48.7 3:03/M
214 Dustin Sable Paddle 40 1:00:35.1 2:58:23.8 9:32/M
41 211 Powered By Fireball 3:06:17.1 7:33/M
211 Christy Johnston Run 45 1:14:47.3 1:14:47.3 12:51/M
211 Steve Raffaelli Bike 33 0:38:18.3 1:53:05.6 3:04/M
211 Michael Orsi Paddle 41 1:13:11.5 3:06:17.1 11:31/M
42 207 Cb Fair Oaks 4 Rachel 3:07:00.6 7:35/M
207 Nancy Beland Run 29 0:55:27.8 0:55:27.8 9:32/M
207 Clay Sigg Bike
207 Kristen Coppedge Paddle 42 2:11:32.8 3:07:00.6 20:43/M
43 210 Eskaton #2 3:07:10.8 7:35/M
210 Heather Craig Run 38 1:01:45.0 1:01:45.0 10:37/M
210 Kristy Moore Bike 32 0:48:33.2 1:50:18.2 3:53/M
210 Ebony Vega Paddle 43 1:16:52.5 3:07:10.8 12:06/M
44 217 #lumenshumans 3:13:07.9 7:50/M
217 Katie Lesh Run 31 0:57:37.6 0:57:37.6 9:54/M
217 Megan Morgan Bike 30 0:47:06.5 1:44:44.1 3:46/M
217 Christy Allen Paddle 44 1:28:23.8 3:13:07.9 13:55/M
45 232 Nossa Maniacs 3:26:34.5 8:22/M
232 Amber Maltbie Run 42 1:07:47.5 1:07:47.5 11:39/M
232 Karen Roberts Bike 35 0:47:40.5 1:55:28.1 3:49/M
232 Tim Aspinwall Paddle 45 1:31:06.4 3:26:34.5 14:21/M
46 222 Team Cade Strong 3:35:05.5 8:43/M
222 Isaac Rosario Run 28 0:55:20.5 0:55:20.5 9:30/M
222 Michael Meyers Bike 38 1:21:20.2 2:16:40.8 6:30/M
222 Dan Williams Paddle 46 1:18:24.6 3:35:05.5 12:21/M
Co-Ed
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 261 Team Top 10 1:55:31.6 4:41/M
261 Corinne Yee Run 2 0:37:35.5 0:37:35.5 6:27/M
261 Kevin Whitford Bike 3 0:32:20.0 1:09:55.6 2:35/M
261 Ryan Zahner Paddle 1 0:45:36.0 1:55:31.6 7:11/M
2 257 Pabco Premiers 2:02:05.8 4:57/M
257 Kevin Olson Run 1 0:33:27.7 0:33:27.7 5:45/M
257 Andy Williams Bike
257 Rebecca Newman Paddle 2 1:28:38.1 2:02:05.8 13:57/M
3 265 Waddle, Straddle And Paddle 2:09:13.7 5:14/M
265 John Kennedy Run 13 0:47:08.4 0:47:08.4 8:06/M
265 Lee Halvorsen Bike 7 0:35:05.4 1:22:13.8 2:48/M
265 Marsha Arnold Paddle 3 0:46:59.8 2:09:13.7 7:24/M
4 300 Milk Shakers 2:09:19.9 5:15/M
300 Ali Rose Run 3 0:38:45.8 0:38:45.8 6:39/M
300 Kyle Rose Bike 2 0:30:41.8 1:09:27.7 2:27/M
300 Shellie Anderson Paddle 4 0:59:52.2 2:09:19.9 9:26/M
5 279 Smash#1 2:11:40.1 5:20/M
279 Deanna Ponsetti Run 5 0:40:35.5 0:40:35.5 6:58/M
279 Jason Hunziker Bike 5 0:36:58.9 1:17:34.4 2:57/M
279 Henry Holberg Paddle 5 0:54:05.6 2:11:40.1 8:31/M
6 287 Third Time's The Charm 2:13:44.3 5:25/M
287 Maddison McEvilly Run 4 0:40:32.6 0:40:32.6 6:58/M
287 Joe Staron Bike 1 0:28:02.6 1:08:35.3 2:15/M
287 Tami Cholger Paddle 6 1:05:09.0 2:13:44.3 10:16/M
7 298 Blood Sweat And Oars 2:15:13.5 5:29/M
298 Andrea Sandler Run 17 0:48:35.6 0:48:35.6 8:21/M
298 Diony Gamoso Bike 8 0:35:00.9 1:23:36.6 2:48/M
298 Ken Doty Paddle 7 0:51:36.9 2:15:13.5 8:08/M
8 269 Good Times! 2:18:31.0 5:37/M
269 Brianna Williams Run 24 0:51:19.6 0:51:19.6 8:49/M
269 Brian Williams Bike 13 0:35:20.5 1:26:40.2 2:50/M
269 Sandy Swanson Paddle 8 0:51:50.8 2:18:31.0 8:10/M
9 302 All4one 2:19:53.4 5:40/M
302 Kyle Brigman Run 10 0:42:54.7 0:42:54.7 7:22/M
302 Scott Brigman Bike 4 0:32:52.3 1:15:47.1 2:38/M
302 Linda States Paddle 9 1:04:06.3 2:19:53.4 10:06/M
10 256 Maple Avenue Possums 2:26:14.7 5:56/M
256 Ralph Navarro Run 22 0:50:19.3 0:50:19.3 8:39/M
256 David Robberson Bike 14 0:37:41.3 1:28:00.6 3:01/M
256 Barbara Godfrey Paddle 10 0:58:14.0 2:26:14.7 9:10/M
11 286 Shake Rattle Row 2:26:38.3 5:57/M
286 Lynda Greenberg Run 12 0:45:23.3 0:45:23.3 7:48/M
286 Jeff Allen Bike 9 0:39:04.1 1:24:27.4 3:08/M
286 Ted Allen Paddle 11 1:02:10.8 2:26:38.3 9:47/M
12 303 Ddm 2:27:13.3 5:58/M
303 Duane Faitel Run 9 0:42:37.7 0:42:37.7 7:19/M
303 Melanie Watts Bike 12 0:43:30.9 1:26:08.6 3:29/M
303 Darold Cooer Paddle 12 1:01:04.6 2:27:13.3 9:37/M
13 272 Mustangs 2:27:19.8 5:58/M
272 Bill Cuthbertson Run 7 0:41:59.0 0:41:59.0 7:13/M
272 Bill Cuthbertson Bike
272 Bill Cuthbertson Paddle 13 1:45:20.7 2:27:19.8 16:35/M
14 283 Combat Wombats 2:27:30.0 5:59/M
283 Nicole Pederson Run 8 0:42:24.9 0:42:24.9 7:17/M
283 Eric Robinson Bike 6 0:36:39.1 1:19:04.0 2:56/M
283 Lori Kelly Paddle 14 1:08:25.9 2:27:30.0 10:46/M
15 262 The Aces 2:30:48.3 6:07/M
262 Terry Snook Run 11 0:45:16.7 0:45:16.7 7:47/M
262 Dave Daley Bike 11 0:40:41.2 1:25:57.9 3:15/M
262 Sanders Sandy Paddle 15 1:04:50.4 2:30:48.3 10:13/M
16 295 2 Girls 1 Kayak 2:34:39.2 6:16/M
295 Spenser Brown Run 27 0:52:14.2 0:52:14.2 8:58/M
295 Katie Huff Bike 20 0:42:00.1 1:34:14.3 3:22/M
295 Seth Frank Paddle 16 1:00:24.9 2:34:39.2 9:31/M
17 285 Runtime Polymorphs 2:35:56.0 6:19/M
285 Joe Domagalski Run 29 0:53:55.0 0:53:55.0 9:16/M
285 Tom Cutter Bike 15 0:34:36.0 1:28:31.0 2:46/M
285 Sylvia Stork Paddle 17 1:07:24.9 2:35:56.0 10:37/M
18 274 No Team Name 2:36:23.1 6:20/M
274 Dirk Brazil Run 6 0:41:43.0 0:41:43.0 7:10/M
274 Kitty Lombardo Bike 16 0:47:08.1 1:28:51.1 3:46/M
274 Chuck Daldorff Paddle 18 1:07:32.0 2:36:23.1 10:38/M
19 267 Dash, Crash & Splash 2:36:38.0 6:21/M
267 Sandy Keh-Caturegli Run 23 0:51:18.5 0:51:18.5 8:49/M
267 Brian Steacy Bike 10 0:34:37.0 1:25:55.5 2:46/M
267 Bob Caturegli Paddle 19 1:10:42.4 2:36:38.0 11:08/M
20 255 Lean Machines 2:37:06.8 6:22/M
255 Tammy McKay Run 19 0:49:52.6 0:49:52.6 8:34/M
255 Greg Harris Bike 17 0:42:27.8 1:32:20.5 3:24/M
255 Rick Ketterling Paddle 20 1:04:46.3 2:37:06.8 10:12/M
21 289 Dan And Lisa 2:37:38.4 6:23/M
289 Daniel Carter Run 31 0:55:32.8 0:55:32.8 9:33/M
289 Daniel Carter Bike 23 0:40:20.5 1:35:53.3 3:14/M
289 Lisa Badovinac Paddle 21 1:01:45.0 2:37:38.4 9:43/M
22 293 Classy, Sassy And The Captain 2:39:01.1 6:27/M
293 Colleen Allen Run 21 0:50:15.7 0:50:15.7 8:38/M
293 Colleen Allen Bike 19 0:42:33.3 1:32:49.0 3:24/M
293 Sam Allen Paddle 22 1:06:12.0 2:39:01.1 10:26/M
23 275 The Good, The Bad, And The Ugly 2:41:19.6 6:32/M
275 Megan Sherba Run 45 1:08:40.2 1:08:40.2 11:48/M
275 Cruz Ordonez Bike 32 0:34:42.6 1:43:22.9 2:47/M
275 Travis Fields Paddle 23 0:57:56.7 2:41:19.6 9:07/M
24 278 The Engineer, The Field Guy, And The Boss 2:41:29.2 6:33/M
278 Leanna Elserougi Run 28 0:52:45.8 0:52:45.8 9:04/M
278 Marcus Staniford Bike 25 0:46:15.2 1:39:01.1 3:42/M
278 Klay Adair Paddle 24 1:02:28.1 2:41:29.2 9:50/M
25 284 Jack & Coke 2:42:14.7 6:35/M
284 Melissa Moya Run 25 0:51:25.0 0:51:25.0 8:50/M
284 Mike Loretta Bike 22 0:43:21.7 1:34:46.8 3:28/M
284 Raymond Moya Paddle 25 1:07:27.9 2:42:14.7 10:37/M
26 291 The Captain And His Team 2:43:32.9 6:38/M
291 Jo Monday Run 37 0:59:58.9 0:59:58.9 10:18/M
291 Gene Monday Bike
291 Kurt Elder Paddle 26 1:43:34.0 2:43:32.9 16:19/M
27 307 Hot Mess 2:43:46.5 6:38/M
307 Marika Hodges Run 14 0:47:52.0 0:47:52.0 8:13/M
307 Marika Hodges Bike
307 Marika Hodges Paddle 27 1:55:54.5 2:43:46.5 18:15/M
28 266 3-sum 2:43:54.1 6:39/M
266 Bruce Townes Run 33 0:59:11.9 0:59:11.9 10:10/M
266 Mary Penney Bike 35 0:46:06.8 1:45:18.8 3:41/M
266 Bill Hoppe Paddle 28 0:58:35.3 2:43:54.1 9:14/M
29 306 23x 2:46:37.7 6:45/M
306 Lovleen Allard Run 32 0:57:27.8 0:57:27.8 9:52/M
306 Larry Hartnett Bike 24 0:38:36.0 1:36:03.9 3:05/M
306 Craig Norman Paddle 29 1:10:33.8 2:46:37.7 11:07/M
30 263 Tres Amigos Rapidos 2:47:27.3 6:47/M
263 Kendra Kaine Run 18 0:49:15.0 0:49:15.0 8:28/M
263 Teresa La Sala Bike 27 0:51:06.5 1:40:21.5 4:05/M
263 Steven La Sala Paddle 30 1:07:05.8 2:47:27.3 10:34/M
31 271 Me, Self, And I 2:47:33.4 6:47/M
271 Rebecca Carter Run 38 1:00:03.7 1:00:03.7 10:19/M
271 Kristen Thengvall Bike
271 Jason Self Paddle 31 1:47:29.6 2:47:33.4 16:56/M
32 297 Team Trinity 2:47:51.0 6:48/M
297 Missy Thompson Run 30 0:53:55.7 0:53:55.7 9:16/M
297 Chantell Westlake Bike 37 0:54:18.7 1:48:14.4 4:21/M
297 Robert Driskill Paddle 32 0:59:36.5 2:47:51.0 9:23/M
33 280 Smash#2 2:48:12.6 6:49/M
280 Linda Blair Run 49 1:10:49.8 1:10:49.8 12:10/M
280 Mark Massello Bike 39 0:40:05.9 1:50:55.8 3:12/M
280 Mike Granville Paddle 33 0:57:16.8 2:48:12.6 9:01/M
34 259 Team Assletes 2:48:25.0 6:50/M
259 Stacey McMahon Run 35 0:59:40.5 0:59:40.5 10:15/M
259 Shelly Demaray Bike 26 0:40:05.9 1:39:46.5 3:12/M
259 Brian Mcmahon Paddle 34 1:08:38.4 2:48:25.0 10:49/M
35 253 Filthy Animal 2:49:01.5 6:51/M
253 Caroline Kurtz Run 47 1:09:28.4 1:09:28.4 11:56/M
253 Gregory Adams Bike 36 0:36:45.4 1:46:13.8 2:56/M
253 Chad Kurtz Paddle 35 1:02:47.6 2:49:01.5 9:53/M
36 292 Three For The Show 2:52:22.0 6:59/M
292 Karin Williams Run 46 1:08:53.4 1:08:53.4 11:50/M
292 Gilbert Gomez Bike
292 Dan Darrel Paddle 36 1:43:28.6 2:52:22.0 16:18/M
37 277 1 + 2 2:52:49.1 7:00/M
277 Suzanne May Run 43 1:07:56.9 1:07:56.9 11:40/M
277 Daniel May Bike 33 0:36:47.4 1:44:44.4 2:57/M
277 Josua Witchey Paddle 37 1:08:04.6 2:52:49.1 10:43/M
38 252 Ed, Tom And Jill 2:52:52.7 7:00/M
252 Jill Yungling Run 48 1:09:51.9 1:09:51.9 12:00/M
252 Ed Boogaard Bike 38 0:39:06.0 1:48:57.9 3:08/M
252 Tom Faust Paddle 38 1:03:54.7 2:52:52.7 10:04/M
39 260 Team Momo 2:53:40.9 7:02/M
260 Shannon Ainger Run 34 0:59:24.7 0:59:24.7 10:12/M
260 Scott Ainger Bike 30 0:42:48.4 1:42:13.1 3:25/M
260 Vicki Lowry Paddle 39 1:11:27.7 2:53:40.9 11:15/M
40 281 Smash#3 2:58:01.7 7:13/M
281 Mike Blair Run 50 1:10:50.5 1:10:50.5 12:10/M
281 Hank Granville Bike 44 0:43:53.0 1:54:43.6 3:31/M
281 Sharon Roloff Paddle 40 1:03:18.1 2:58:01.7 9:58/M
41 258 Ppocd 2:58:55.7 7:15/M
258 Susie Hatton Run 40 1:02:25.8 1:02:25.8 10:43/M
258 Jim Russell Bike 29 0:38:48.8 1:41:14.6 3:06/M
258 Marilyn Lawson Paddle 41 1:17:41.1 2:58:55.7 12:14/M
42 290 Just The 2 Of Us 2:59:15.3 7:16/M
290 Susan Locicero Run 41 1:05:09.3 1:05:09.3 11:12/M
290 Susan Locicero Bike 40 0:45:48.2 1:50:57.5 3:40/M
290 Brad Locicero Paddle 42 1:08:17.7 2:59:15.3 10:45/M
43 301 Chase Our Rainbow 3:00:39.7 7:19/M
301 Erin Omeare Run 36 0:59:57.1 0:59:57.1 10:18/M
301 Mark Florez Bike 31 0:42:37.0 1:42:34.1 3:25/M
301 David Lyons Paddle 43 1:18:05.5 3:00:39.7 12:18/M
44 801 Lyonshat 3:02:10.5 7:23/M
801 Susan Lyons Run 51 1:12:54.2 1:12:54.2 12:32/M
801 Gary Hatfield Bike 45 0:52:51.6 2:05:45.9 4:14/M
801 Walt Lyons Paddle 44 0:56:24.5 3:02:10.5 8:53/M
45 273 Beauty And The Beasts 3:03:35.5 7:26/M
273 Rick Beymer Run 39 1:02:12.6 1:02:12.6 10:41/M
273 Bob Webster Bike 28 0:38:19.2 1:40:31.9 3:04/M
273 Marsha McKay Paddle 45 1:23:03.6 3:03:35.5 13:05/M
273 Jeff McKay
46 264 Trouble In Paradise 3:04:37.6 7:29/M
264 Mary Curry Run 42 1:07:40.8 1:07:40.8 11:38/M
264 Jim Morris Bike 41 0:44:24.6 1:52:05.5 3:33/M
264 Sandra Finlayson Paddle 46 1:12:32.1 3:04:37.6 11:25/M
47 296 Aggies Three 3:10:32.2 7:43/M
296 Pat Bailey Run 54 1:16:52.9 1:16:52.9 13:12/M
296 Doug Kouba Bike 43 0:36:41.0 1:53:33.9 2:56/M
296 Julia Ann Easley Paddle 47 1:16:58.2 3:10:32.2 12:07/M
48 288 Fat Guys Make Bad Ninjas 3:12:09.5 7:47/M
288 Charlotte Phillips Run 44 1:07:59.0 1:07:59.0 11:41/M
288 Heather Bruhn Bike
288 Drew Wills Paddle 48 2:04:10.4 3:12:09.5 19:33/M
49 294 South Sacramento Athletics 3:12:50.2 7:49/M
294 Chenique Jackson Run 20 0:50:05.3 0:50:05.3 8:36/M
294 Everett Penn Bike 21 0:44:24.0 1:34:29.4 3:33/M
294 Alixah Penn Paddle 49 1:38:20.8 3:12:50.2 15:29/M
50 299 We Tri Hard 3:18:00.3 8:02/M
299 Aj Brilliantes Run 15 0:48:09.7 0:48:09.7 8:16/M
299 Lawrence Fu Bike 42 1:04:10.8 1:52:20.5 5:08/M
299 Kathryn Ross Paddle 50 1:25:39.8 3:18:00.3 13:29/M
51 276 Team No Name 3:20:19.2 8:07/M
276 Mcclane Sjolund Run 16 0:48:15.4 0:48:15.4 8:17/M
276 Jennifer Isaac Bike 18 0:44:15.7 1:32:31.2 3:32/M
276 Michael Isaac Paddle 51 1:47:48.0 3:20:19.2 16:59/M
52 304 Boomer Mutant Geezer Turtles 3:39:36.5 8:54/M
304 Mark Griffith Run 52 1:14:17.2 1:14:17.2 12:46/M
304 Sarah Griffith Bike 47 1:06:46.3 2:21:03.6 5:20/M
304 Sarah Griffith Paddle 52 1:18:32.9 3:39:36.5 12:22/M
Paul A Garcia Open
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 474 Dont Look Back 1:36:18.8 3:54/M
474 Matt Airola Run 3 0:29:48.6 0:29:48.6 5:07/M
474 Craig Tanner Bike
474 Carter Johnson Paddle 1 1:06:30.1 1:36:18.8 10:28/M
2 476 The Easterbrook Team 1:37:31.1 3:57/M
476 Philip Reid Run 1 0:28:37.0 0:28:37.0 4:55/M
476 Jonathan Lee Bike 1 0:26:56.6 0:55:33.6 2:09/M
476 John Easterbrook Paddle 2 0:41:57.4 1:37:31.1 6:36/M
3 500 Current Adventures Kayaking 2 1:43:18.2 4:11/M
500 Garrett Seawell Run 2 0:28:55.9 0:28:55.9 4:58/M
500 Carlos Casillas Bike 2 0:29:50.5 0:58:46.5 2:23/M
500 Dan Crandall Paddle 3 0:44:31.7 1:43:18.2 7:01/M
4 484 Team Vicarious 1:44:47.5 4:15/M
484 Patrick Jagerson Run 5 0:29:55.2 0:29:55.2 5:08/M
484 Rob Lytle Bike 3 0:30:05.2 1:00:00.5 2:24/M
484 Theodore Michel Paddle 4 0:44:46.9 1:44:47.5 7:03/M
5 482 Rag-tag Team 1:46:30.6 4:19/M
482 Leif Anderson Run 4 0:29:49.7 0:29:49.7 5:07/M
482 Todd Harris Bike
482 Ian Rice Paddle 5 1:16:40.8 1:46:30.6 12:04/M
6 486 Jim, Jason & Garrett's Dad 1:59:10.1 4:50/M
486 Jason Arnold Run 10 0:37:38.2 0:37:38.2 6:28/M
486 Mike Manchild Bike 6 0:33:41.0 1:11:19.2 2:42/M
486 Jim Stinson Paddle 6 0:47:50.8 1:59:10.1 7:32/M
7 471 Cougar Chasers 2:00:19.6 4:53/M
471 Dillon Mart Run 7 0:33:53.2 0:33:53.2 5:49/M
471 Brian Mulrooney Bike 5 0:35:08.7 1:09:02.0 2:49/M
471 Nathan Rowland Paddle 7 0:51:17.6 2:00:19.6 8:05/M
8 480 Aframerimex 2:05:07.3 5:04/M
480 Mario Escobedo Run 8 0:34:38.1 0:34:38.1 5:57/M
480 Matt Axford Bike 4 0:29:37.0 1:04:15.2 2:22/M
480 Trev Trevaskis Paddle 8 1:00:52.1 2:05:07.3 9:35/M
9 473 Triple Stouts 2:10:54.2 5:18/M
473 Casey McClintock Run 14 0:41:04.8 0:41:04.8 7:03/M
473 Peter Blum Bike
473 Rich Galli Paddle 9 1:29:49.4 2:10:54.2 14:09/M
10 472 Enter Team Name Here 2:12:12.9 5:22/M
472 Robert Campagnone Run 13 0:40:39.4 0:40:39.4 6:59/M
472 Andre Ayalla Bike 10 0:37:08.9 1:17:48.4 2:58/M
472 Michael Mooris Paddle 10 0:54:24.5 2:12:12.9 8:34/M
11 485 Quorum Of 3 2:13:28.2 5:25/M
485 Tanner Mc Alister Run 12 0:39:27.9 0:39:27.9 6:47/M
485 Scott Oakes Bike 8 0:37:09.7 1:16:37.6 2:58/M
485 Ivan Jones Paddle 11 0:56:50.5 2:13:28.2 8:57/M
12 475 Honey Badgers 2:13:41.3 5:25/M
475 John Ward Run 15 0:42:16.5 0:42:16.5 7:16/M
475 John Ward Bike 9 0:35:27.0 1:17:43.6 2:50/M
475 Anthony Trgovcich Paddle 12 0:55:57.7 2:13:41.3 8:49/M
13 479 Team Wcj 2:20:46.4 5:42/M
479 William Walters Run 9 0:37:04.2 0:37:04.2 6:22/M
479 Christopher Morris Bike 7 0:37:57.4 1:15:01.6 3:02/M
479 Jeff Farnsworth Paddle 13 1:05:44.7 2:20:46.4 10:21/M
14 487 2:22:12.1 5:46/M
487 Unknown Team 487 Run 16 0:44:46.4 0:44:46.4 7:42/M
15 489 Future Stars 2:22:27.0 5:46/M
489 Nathan Ciric Run 11 0:37:39.1 0:37:39.1 6:28/M
489 Nathan Ciric Bike 11 0:44:20.0 1:21:59.2 3:33/M
489 Nathan Ciric Paddle 15 1:00:27.8 2:22:27.0 9:31/M
16 478 Project Church 2:23:14.4 5:48/M
478 Kirk Ellis Run 17 0:48:23.9 0:48:23.9 8:19/M
478 John Tomaich Bike
478 Eric Best Paddle 16 1:34:50.4 2:23:14.4 14:56/M
17 488 Cougar Dogs-center Hs 2:41:28.2 6:33/M
488 Brent Kaneyuki Run 6 0:32:25.4 0:32:25.4 5:34/M
488 Chandler Crawford Bike 14 1:08:03.3 1:40:28.7 5:27/M
488 Frank Krebs Paddle 17 1:00:59.4 2:41:28.2 9:36/M
18 477 Los Tres Muertos 2:54:03.3 7:03/M
477 Francisco Loreto Run 18 0:59:16.8 0:59:16.8 10:11/M
477 Michael Earl Bike 13 0:39:14.6 1:38:31.4 3:08/M
477 Ulises Lespade Paddle 18 1:15:31.8 2:54:03.3 11:54/M
19 481 Final Finish 2:59:01.4 7:15/M
481 Joe Evans Run 19 1:01:59.2 1:01:59.2 10:39/M
481 Alex Laiewski Bike 15 0:50:38.5 1:52:37.7 4:03/M
481 Jason Park Paddle 19 1:06:23.6 2:59:01.4 10:27/M
Family
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 450 Johnsrud 1:56:12.8 4:43/M
450 Lauren Johnsrud Run 2 0:36:43.2 0:36:43.2 6:19/M
450 Matt Johnsrud Bike 1 0:33:53.8 1:10:37.1 2:43/M
450 Gary Johnsrud Paddle 1 0:45:35.7 1:56:12.8 7:11/M
2 429 No Pressure...mom 1:56:15.1 4:43/M
429 Taylor Carlin Run 4 0:38:03.1 0:38:03.1 6:32/M
429 Ritch Hollingsworth Bike 2 0:33:13.6 1:11:16.7 2:39/M
429 Joilynn Hollingsworth Paddle 2 0:44:58.3 1:56:15.1 7:05/M
3 438 Bsp - To Be Continued 2:09:03.7 5:14/M
438 Jennifer June Run 14 0:43:42.2 0:43:42.2 7:31/M
438 Matt Oaks Bike 4 0:34:10.0 1:17:52.2 2:44/M
438 Brian Peaden Jr Paddle 3 0:51:11.5 2:09:03.7 8:04/M
4 448 Havin Fun 2:09:41.1 5:15/M
448 Cody Freeman Run 5 0:38:52.5 0:38:52.5 6:41/M
448 Chad Bohren Bike 3 0:33:35.1 1:12:27.7 2:41/M
448 Chad Bohren Paddle 4 0:57:13.4 2:09:41.1 9:01/M
5 440 Mcgee3 2:13:39.2 5:25/M
440 Brennan McGee Run 11 0:41:13.1 0:41:13.1 7:05/M
440 Ryan Mcgee Bike
440 Joseph Mcgee Paddle 5 1:32:26.1 2:13:39.2 14:33/M
6 445 Casilla Family 2:15:51.2 5:30/M
445 Alissa Casillas Run 12 0:41:56.8 0:41:56.8 7:12/M
445 Alissa Casillas Bike 8 0:38:31.0 1:20:27.9 3:05/M
445 Linda Casillas Paddle 6 0:55:23.3 2:15:51.2 8:43/M
445 Jasmine Casillas
7 441 Sweaty Dogs 2:17:39.3 5:35/M
441 Andrew Hamel Run 16 0:44:34.4 0:44:34.4 7:39/M
441 Bob Seiler Bike 6 0:34:37.1 1:19:11.5 2:46/M
441 Mac Hamel Paddle 7 0:58:27.7 2:17:39.3 9:12/M
8 447 Cast Of Characters 2:20:46.6 5:42/M
447 Trevor Stewart Run 29 0:49:38.7 0:49:38.7 8:32/M
447 Paul Stewart Bike 13 0:35:25.5 1:25:04.3 2:50/M
447 Geoff Capell Paddle 8 0:55:42.2 2:20:46.6 8:46/M
9 421 Wilsonians 2:21:50.3 5:45/M
421 Deirdre Wilson Run 15 0:44:09.8 0:44:09.8 7:35/M
421 Sam Wilson Bike 11 0:39:35.2 1:23:45.0 3:10/M
421 Rita Wilson Paddle 9 0:58:05.3 2:21:50.3 9:09/M
10 403 3 Live Wires 2:22:13.8 5:46/M
403 Mark Magee Run 31 0:50:49.9 0:50:49.9 8:44/M
403 Andrew Magee Bike 20 0:38:04.2 1:28:54.1 3:03/M
403 Jason Magee Paddle 10 0:53:19.7 2:22:13.8 8:24/M
11 434 Fatherson 2:23:07.0 5:48/M
434 Kyle Little Run 18 0:44:56.4 0:44:56.4 7:43/M
434 Kyle Little Bike 10 0:38:44.6 1:23:41.0 3:06/M
434 Alan Little Paddle 11 0:59:25.9 2:23:07.0 9:21/M
12 420 We Got It 2:27:08.9 5:58/M
420 Lillian Duong Run 42 0:55:58.1 0:55:58.1 9:37/M
420 Marc Mendoza Bike 18 0:32:24.2 1:28:22.3 2:36/M
420 Tuan Hoang Paddle 12 0:58:46.5 2:27:08.9 9:15/M
13 391 Arrighini Family 2:27:31.3 5:59/M
391 Adam Arrighini Run 10 0:41:10.3 0:41:10.3 7:04/M
391 Jennifer Bianchi Bike
391 Todd Arrighini Paddle 13 1:46:20.9 2:27:31.3 16:45/M
14 413 Nash 2:27:45.2 5:59/M
413 Russ Nash Run 9 0:40:04.1 0:40:04.1 6:53/M
413 Russ Nash Bike 12 0:44:09.7 1:24:13.9 3:32/M
413 Russ Nash Paddle 14 1:03:31.3 2:27:45.2 10:00/M
15 393 Lack Attack 2:28:00.8 6:00/M
393 Sara Lack Run 7 0:39:39.5 0:39:39.5 6:49/M
393 Nathan Lack Bike 9 0:41:05.3 1:20:44.9 3:17/M
393 Chris Lack Paddle 15 1:07:15.9 2:28:00.8 10:35/M
16 404 Bbf 2:29:12.1 6:03/M
404 Michael Brady Run 36 0:53:25.6 0:53:25.6 9:11/M
404 William Brady Bike
404 Randal Friedman Paddle 16 1:35:46.4 2:29:12.1 15:05/M
17 401 Falasco-roe 2:29:26.7 6:03/M
401 Christopher Roe Run 26 0:49:33.5 0:49:33.5 8:31/M
401 Christopher Roe Bike 17 0:38:44.6 1:28:18.1 3:06/M
401 Christopher Roe Paddle 17 1:01:08.5 2:29:26.7 9:38/M
18 430 Team Stassi 2:30:12.0 6:05/M
430 Trinidad Stassi Run 41 0:55:48.4 0:55:48.4 9:35/M
430 Tom Stassi Bike 23 0:36:59.6 1:32:48.1 2:58/M
430 Vincent Stassi Paddle 18 0:57:23.9 2:30:12.0 9:02/M
19 399 Three Klinks 2:30:13.1 6:05/M
399 Redona Klinkenborg Run 40 0:55:34.7 0:55:34.7 9:33/M
399 Caylor Klinkenborg Bike
399 Philip Klinkenborg Paddle 19 1:34:38.3 2:30:13.1 14:54/M
20 442 Vieux Mais Vite 2:30:37.4 6:06/M
442 Neil Dubrovsky Run 37 0:53:41.3 0:53:41.3 9:13/M
442 Neil Dubrovsky Bike 26 0:42:59.3 1:36:40.6 3:26/M
442 Farla Kaufman Paddle 20 0:53:56.7 2:30:37.4 8:30/M
21 416 Team Amartelli 2:31:13.9 6:08/M
416 Erin Amaral Run 38 0:54:33.8 0:54:33.8 9:22/M
416 Michael Amaral Bike 22 0:37:49.1 1:32:23.0 3:02/M
416 Linda Martelli Paddle 21 0:58:50.9 2:31:13.9 9:16/M
22 396 Team Blg Racing 2:32:26.4 6:11/M
396 Gary Bogard Run 24 0:48:10.9 0:48:10.9 8:17/M
396 Larry Ames Bike
396 Elizabeth Bogard Paddle 22 1:44:15.5 2:32:26.4 16:25/M
23 426 3 Nickols And No Sense 2:33:05.8 6:12/M
426 Amy Nickolisen Marlia Run 21 0:46:58.3 0:46:58.3 8:04/M
426 Gary Nickolisen Bike 15 0:41:10.9 1:28:09.2 3:18/M
426 Shirley Kuykendall Paddle 23 1:04:56.6 2:33:05.8 10:14/M
24 419 Three's Company 2:33:51.0 6:14/M
419 Stephanie Price Run 28 0:49:35.1 0:49:35.1 8:31/M
419 Karen Solorio Bike 27 0:47:14.5 1:36:49.7 3:47/M
419 Tj Price Paddle 24 0:57:01.3 2:33:51.0 8:59/M
25 431 Like The King But With An A 2:34:00.5 6:15/M
431 Justin Russell Run 39 0:55:29.7 0:55:29.7 9:32/M
431 Aaron Alvis Bike 31 0:45:00.0 1:40:29.8 3:36/M
431 Ed Alvis Paddle 25 0:53:30.6 2:34:00.5 8:26/M
26 414 Jaws 2:34:15.8 6:15/M
414 Annie Gladding Run 22 0:46:58.3 0:46:58.3 8:04/M
414 John Gladding Bike 29 0:52:02.9 1:39:01.3 4:10/M
414 Wayne Kuykendall Paddle 26 0:55:14.4 2:34:15.8 8:42/M
27 437 Shepard's Flock 2:34:45.6 6:16/M
437 Scott Shepard Run 13 0:43:11.1 0:43:11.1 7:25/M
437 Richard Shepard Bike 5 0:35:40.1 1:18:51.3 2:51/M
437 Lauren Cagle Paddle 27 1:15:54.2 2:34:45.6 11:57/M
28 444 The Young, The Old, And The Oldest 2:34:50.6 6:17/M
444 Steve Streng Run 35 0:53:06.0 0:53:06.0 9:07/M
444 Steve Streng Bike
444 Steve Streng Paddle 28 1:41:44.6 2:34:50.6 16:01/M
29 411 Clp 2:37:00.1 6:22/M
411 Megan Hausman Run 27 0:49:34.5 0:49:34.5 8:31/M
411 Pedar Bruce Bike 19 0:39:15.5 1:28:50.0 3:08/M
411 Karen Bruce Paddle 29 1:08:10.0 2:37:00.1 10:44/M
30 424 Crew 19 2:39:09.7 6:27/M
424 Michael Wilgus Run 1 0:36:34.7 0:36:34.7 6:17/M
424 Nancy Beers Bike 16 0:51:37.8 1:28:12.5 4:08/M
424 Patrick Beers Paddle 30 1:10:57.1 2:39:09.7 11:10/M
31 415 Blood Sweat And Beers 2:39:36.3 6:28/M
415 Matthew Herzog Run 20 0:46:17.7 0:46:17.7 7:57/M
415 Steve Herzog Bike 21 0:44:22.8 1:30:40.6 3:33/M
415 Amanda Herzog Paddle 31 1:08:55.7 2:39:36.3 10:51/M
32 395 Old,older,oldest 2:40:04.7 6:29/M
395 Rick West Run 30 0:50:38.2 0:50:38.2 8:42/M
395 Norm West Bike 24 0:42:59.3 1:33:37.6 3:26/M
395 Mike Becker Paddle 32 1:06:27.1 2:40:04.7 10:28/M
33 436 Moen Family 2:41:30.4 6:33/M
436 Jared Moen Run 19 0:45:13.6 0:45:13.6 7:46/M
436 Lisa Moen Bike
436 James Moen Paddle 33 1:56:16.8 2:41:30.4 18:19/M
34 410 Blue Dogs 2:42:25.6 6:35/M
410 Jeff Hausman Run 17 0:44:41.7 0:44:41.7 7:41/M
410 Pedar Remme Bike
410 Jeff Hausman Paddle 34 1:57:43.9 2:42:25.6 18:32/M
35 432 Zamarripa 2:43:55.1 6:39/M
432 Pam Zamarripa Run 49 1:02:49.9 1:02:49.9 10:48/M
432 Leo Zamarripa Bike 36 0:43:29.5 1:46:19.5 3:29/M
432 Carlos Zamarripa Paddle 35 0:57:35.6 2:43:55.1 9:04/M
36 418 Hull/lampe 2:44:33.2 6:40/M
418 Brieanna Hull Run 43 0:57:36.5 0:57:36.5 9:54/M
418 Barney Lampe Bike 30 0:41:54.0 1:39:30.6 3:21/M
418 Mark Hull Paddle 36 1:05:02.6 2:44:33.2 10:14/M
37 425 Sister Act 2:44:53.1 6:41/M
425 Diane Plante Run 33 0:53:04.6 0:53:04.6 9:07/M
425 Laura Plante Bike 25 0:42:19.6 1:35:24.2 3:23/M
425 Alice Tomkins Paddle 37 1:09:28.8 2:44:53.1 10:56/M
38 422 The Utah Gang Plus Nevada 2:45:45.4 6:43/M
422 Jeff Peaden Run 8 0:40:02.5 0:40:02.5 6:53/M
422 Macy June Bike
422 Calvin Peaden Paddle 38 2:05:42.9 2:45:45.4 19:48/M
39 402 The Keeney's 2:46:03.5 6:44/M
402 Alyssa Keeney Roe Run 32 0:52:15.5 0:52:15.5 8:59/M
402 Wilma Azevedo Bike 33 0:50:58.8 1:43:14.3 4:05/M
402 Katherine Keeney Paddle 39 1:02:49.1 2:46:03.5 9:54/M
40 443 Readyforbeer 2:47:46.4 6:48/M
443 Aaron Stone Run 3 0:37:30.2 0:37:30.2 6:27/M
443 Jasmin Perez Aguilar Bike 14 0:49:39.1 1:27:09.4 3:58/M
443 David Richardson Paddle 40 1:20:36.9 2:47:46.4 12:42/M
41 398 Team Siblings 2:47:51.1 6:48/M
398 Erin Caton Run 51 1:05:06.4 1:05:06.4 11:11/M
398 Nathan French Bike 34 0:40:19.9 1:45:26.3 3:14/M
398 Darcy French Paddle 41 1:02:24.7 2:47:51.1 9:50/M
42 394 Lance Haters 2:49:00.0 6:51/M
394 Patricia Vicary Run 52 1:09:07.9 1:09:07.9 11:53/M
394 Todd Nelson Bike
394 Derek Nelson Paddle 42 1:39:52.0 2:49:00.0 15:44/M
43 446 Breaking Rules W/rachel Anne Gray- Team Of 4 2:52:26.8 6:59/M
446 Christopher Spicer Run 23 0:47:25.2 0:47:25.2 8:09/M
446 Rhonda Spicer Bike 32 0:54:51.9 1:42:17.2 4:23/M
446 Nicholas Spicer Paddle 43 1:10:09.6 2:52:26.8 11:03/M
44 427 Can We Finish?  Yes We Can. 2:54:19.1 7:04/M
427 Amy Erwin Run 47 1:01:42.3 1:01:42.3 10:36/M
427 David Mccloskey Bike 39 0:46:44.5 1:48:26.9 3:44/M
427 Karen Lewis Paddle 44 1:05:52.1 2:54:19.1 10:22/M
45 397 Team Gomes 2:55:00.3 7:06/M
397 Mary Gomes Run 50 1:03:47.6 1:03:47.6 10:58/M
397 Shawn Gomes Bike
397 Mj Nichols Paddle 45 1:51:12.7 2:55:00.3 17:31/M
46 400 Tres Pinguinos 2:55:48.9 7:08/M
400 Elizabeth Servin Run 48 1:01:49.6 1:01:49.6 10:37/M
400 Patricia Servin Bike 41 0:53:14.7 1:55:04.3 4:16/M
400 Benjamin Servin Paddle 46 1:00:44.6 2:55:48.9 9:34/M
47 406 Canuela 2:57:22.7 7:11/M
406 Jonathan Canuela Run 25 0:49:07.4 0:49:07.4 8:26/M
406 Curie S. Canuela Bike 28 0:48:06.3 1:37:13.7 3:51/M
406 William Anthony Canuela Paddle 47 1:20:08.9 2:57:22.7 12:37/M
48 439 Ellonwheels 2:57:51.4 7:13/M
439 George Slater Run 45 1:00:58.5 1:00:58.5 10:29/M
439 George Slater Bike 37 0:46:18.5 1:47:17.0 3:42/M
439 George Slater Paddle 48 1:10:34.3 2:57:51.4 11:07/M
49 409 Two Amigos 3:00:16.5 7:18/M
409 Rachel Hight Run 44 1:00:18.7 1:00:18.7 10:22/M
409 Wesley Hight Bike 35 0:45:10.3 1:45:29.0 3:37/M
409 Rachel Hight Paddle 49 1:14:47.4 3:00:16.5 11:47/M
50 433 Chuck And Mom 3:06:43.4 7:34/M
433 Annie Ellberg Run 46 1:01:07.3 1:01:07.3 10:30/M
433 Charlotte Ellberg Bike 40 0:52:27.6 1:53:34.9 4:12/M
433 Charlotte Ellberg Paddle 50 1:13:08.4 3:06:43.4 11:31/M
51 423 2 For The Road, 1 Water Back 3:20:02.1 8:07/M
423 Robert Unger Run 34 0:53:04.9 0:53:04.9 9:07/M
423 Jon Plante Bike 38 0:54:59.3 1:48:04.3 4:24/M
423 Craig Plante Paddle 51 1:31:57.8 3:20:02.1 14:29/M
52 408 Just Nuts 3:32:26.0 8:37/M
408 Julie Tibbetts Run 54 1:13:46.0 1:13:46.0 12:40/M
408 Julie Tibbetts Bike 44 0:59:30.3 2:13:16.4 4:46/M
408 Bryan Millet Paddle 52 1:19:09.6 3:32:26.0 12:28/M
53 407 Eleanors' Pirate Crew 3:56:44.2 9:36/M
407 Dana Bellefeuille Run 56 1:18:16.2 1:18:16.2 13:27/M
407 Audrey Martin-woodin Bike 45 1:13:45.2 2:32:01.5 5:54/M
407 Audrey Martin-woodin Paddle 53 1:24:42.6 3:56:44.2 13:20/M
54 405 Breathless Brunettes 4:01:26.4 9:47/M
405 Heather Harris Run 55 1:16:17.4 1:16:17.4 13:06/M
405 Judith Wolfe Jordan Bike 43 0:52:57.1 2:09:14.6 4:14/M
405 Janelle Glanville Paddle 54 1:52:11.8 4:01:26.4 17:40/M
55 428 T's 4:24:44.8 10:44/M
428 April Labelle Run 53 1:11:40.2 1:11:40.2 12:19/M
428 April Labelle Bike 42 0:57:28.7 2:09:08.9 4:36/M
428 April Labelle Paddle 55 2:15:35.9 4:24:44.8 21:21/M
Women's Open
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 642 Sizzlin' Sistas 2:16:04.4 5:31/M
642 Laurie Beyer Run 1 0:45:49.0 0:45:49.0 7:52/M
642 Zoe Anastas Bike 2 0:36:48.7 1:22:37.8 2:57/M
642 Niki Calastas Paddle 1 0:53:26.6 2:16:04.4 8:25/M
2 631 The Coolest Thing Since Sliced Bread 2:16:12.1 5:31/M
631 Janis Draga Run 3 0:46:34.3 0:46:34.3 8:00/M
631 Lopez Rachelle Bike 1 0:35:38.9 1:22:13.2 2:51/M
631 Zappas Nora Paddle 2 0:53:58.8 2:16:12.1 8:30/M
3 637 The Ultimate 3-some 2:22:54.2 5:48/M
637 Jenny Iskandar Run 4 0:48:48.6 0:48:48.6 8:23/M
637 Chelsea Larson Bike 4 0:36:33.8 1:25:22.5 2:55/M
637 Scarlett Ong Paddle 3 0:57:31.7 2:22:54.2 9:03/M
4 639 Knuckledragger Darlins 2:37:56.3 6:24/M
639 Stephanie Johnston Run 2 0:46:16.6 0:46:16.6 7:57/M
639 Joni Quam Bike 3 0:38:46.3 1:25:03.0 3:06/M
639 Joanne Vice Paddle 4 1:12:53.3 2:37:56.3 11:29/M
5 633 Travelin' Tarts 2:42:13.1 6:35/M
633 Megan Holland Run 7 0:54:09.0 0:54:09.0 9:18/M
633 Lila Hollman Bike
633 Lila Hollman Paddle 5 1:48:04.1 2:42:13.1 17:01/M
6 641 Pain Killers 2:44:40.0 6:40/M
641 Sheila Gary Run 8 0:55:13.0 0:55:13.0 9:29/M
641 Angie Christiansen Bike 6 0:41:46.7 1:36:59.8 3:20/M
641 Katie Bryant Paddle 6 1:07:40.2 2:44:40.0 10:39/M
7 640 The Mojo Women 2:48:46.2 6:50/M
640 Carrie Bonnington Run 6 0:54:05.3 0:54:05.3 9:18/M
640 Linda Aceves Bike 5 0:42:06.3 1:36:11.6 3:22/M
640 Sherry Griffith Paddle 7 1:12:34.5 2:48:46.2 11:26/M
8 643 Team 643 2:49:21.4 6:52/M
643 Betsy Bolster Run 5 0:53:05.0 0:53:05.0 9:07/M
643 Kristin Wood Bike 7 0:49:57.6 1:43:02.6 4:00/M
643 Kristin Wood Paddle 8 1:06:18.7 2:49:21.4 10:26/M
9 636 Just Keep Running 2:54:21.5 7:04/M
636 Renee Aldeghi Run 9 0:57:53.5 0:57:53.5 9:57/M
636 Kimberly Unkel Bike
636 Jennifer Oleary Paddle 9 1:56:27.9 2:54:21.5 18:20/M
10 634 Rapid Thigh Movements 3:01:24.0 7:21/M
634 Allyson Velasquez Run 10 1:00:10.2 1:00:10.2 10:20/M
634 Susan Quan Bike
634 Susan Quan Paddle 10 2:01:13.8 3:01:24.0 19:05/M
11 644 H2hos 3:36:23.6 8:46/M
644 Taleni Swanson Run 11 1:01:24.1 1:01:24.1 10:33/M
644 Coryn Murray Bike 8 1:17:55.4 2:19:19.6 6:14/M
644 Sarah Aycock Paddle 11 1:17:04.0 3:36:23.6 12:08/M
Women's 40+ Relay
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 705 The Usual Suspects 1:59:47.6 4:51/M
705 Karen Jeffers Run 2 0:40:16.6 0:40:16.6 6:55/M
705 Nina Strika Bike 1 0:29:13.2 1:09:29.8 2:20/M
705 Robin Carpenter Paddle 1 0:50:17.8 1:59:47.6 7:55/M
2 706 Mane Attraction 2:01:10.9 4:55/M
706 Yvette Ferreira Run 1 0:39:30.1 0:39:30.1 6:47/M
706 Trisa Pierce Bike 2 0:34:39.4 1:14:09.5 2:46/M
706 Diana Hellman Paddle 2 0:47:01.3 2:01:10.9 7:24/M
3 704 Eppie's Angels 2:45:21.5 6:42/M
704 Jennifer Donovan Run 3 0:46:16.7 0:46:16.7 7:57/M
704 Marci Scharmach Bike 4 1:01:46.1 1:48:02.9 4:56/M
704 Shannon Gardner Paddle 3 0:57:18.5 2:45:21.5 9:01/M
4 703 Team Phillips 2:50:18.9 6:54/M
703 Tammy Phillips Run 4 0:51:03.8 0:51:03.8 8:46/M
703 Karen Schayltz Bike 3 0:51:10.7 1:42:14.5 4:06/M
703 Karen Schayltz Paddle 4 1:08:04.4 2:50:18.9 10:43/M
703 Vickie Phillips
5 701 Go Fish 3:04:57.0 7:30/M
701 Margo Lambright Run 5 0:53:04.2 0:53:04.2 9:07/M
701 Cathy Curiel Bike 5 0:57:02.2 1:50:06.4 4:34/M
701 Carla Leek Paddle 5 1:14:50.5 3:04:57.0 11:47/M
Women's 50+ Relay
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 760 Fast At Fifty 1:55:39.4 4:41/M
760 Jenny Hitchings Run 1 0:34:59.7 0:34:59.7 6:01/M
760 Marianne Hernandez Bike 1 0:32:34.7 1:07:34.5 2:36/M
760 Sue Lutz Paddle 1 0:48:04.8 1:55:39.4 7:34/M
2 755 The Three Sisters 2:20:47.1 5:42/M
755 Sally Monical Run 2 0:45:06.5 0:45:06.5 7:45/M
755 Sally Monical Bike 2 0:36:16.1 1:21:22.6 2:54/M
755 Lisa Flannery Paddle 2 0:59:24.4 2:20:47.1 9:21/M
3 759 Mighty 3 Chickadees 2:24:45.0 5:52/M
759 Dawn Benton Run 3 0:48:59.4 0:48:59.4 8:25/M
759 Kelly Weichler Bike 3 0:35:23.0 1:24:22.4 2:50/M
759 Keri Thrall Paddle 3 1:00:22.5 2:24:45.0 9:30/M
4 758 Sac Tri Club 2:28:42.5 6:02/M
758 Holly Lasiter Run 4 0:50:50.9 0:50:50.9 8:44/M
758 Leslie Myrick Bike 4 0:38:06.5 1:28:57.4 3:03/M
758 Trish Landry Paddle 4 0:59:45.0 2:28:42.5 9:25/M
5 756 Wonder Moms 3:00:36.6 7:19/M
756 Barbara Ward Run 8 1:05:50.2 1:05:50.2 11:19/M
756 Maryanne Kelly Bike 5 0:47:39.8 1:53:30.1 3:49/M
756 Ann Wolfersberger-nash Paddle 5 1:07:06.4 3:00:36.6 10:34/M
6 752 Kck 3:02:49.8 7:25/M
752 Kelly Leach Run 6 0:58:35.2 0:58:35.2 10:04/M
752 Catherine Scott Bike 6 0:57:45.8 1:56:21.0 4:37/M
752 Kiki Chvosta Paddle 6 1:06:28.7 3:02:49.8 10:28/M
7 757 Crooked, Wicked & Wild 3:11:16.1 7:45/M
757 Virginia (ginny Brummels Run 9 1:19:46.8 1:19:46.8 13:42/M
757 Glenda Reckner Bike 8 0:47:22.0 2:07:08.8 3:47/M
757 Glenda Reckner Paddle 7 1:04:07.3 3:11:16.1 10:06/M
8 751 Giddyup Gals 3:15:11.5 7:55/M
751 Sarah Konst Run 5 0:56:14.2 0:56:14.2 9:40/M
751 Susan Crum Bike 7 1:09:31.6 2:05:45.9 5:34/M
751 Penelope Hodge Taylor Paddle 8 1:09:25.6 3:15:11.5 10:56/M
9 753 Balance 3:23:23.3 8:15/M
753 Ellen Jackman Run 7 1:04:22.9 1:04:22.9 11:04/M
753 Diana Burdick Bike
753 Cindi Matsumoto Paddle 9 2:19:00.3 3:23:23.3 21:53/M
Men's 40+ Relay
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 555 Current Adventures Kayaking 1:48:41.0 4:24/M
555 Mickle Iain Run 1 0:31:18.5 0:31:18.5 5:23/M
555 Robert Smith Bike
555 John Weed Paddle 1 1:17:22.4 1:48:41.0 12:11/M
2 546 Comstock Mortgage Old Dudes 1:58:43.9 4:49/M
546 Robert Grove Run 2 0:33:46.7 0:33:46.7 5:48/M
546 Geoff Black Bike 1 0:31:21.2 1:05:07.9 2:30/M
546 Paul Anderson Paddle 2 0:53:35.9 1:58:43.9 8:26/M
3 541 Beer Dogs 2:11:25.9 5:20/M
541 Tom Wheeler Run 4 0:43:25.3 0:43:25.3 7:28/M
541 Dave Schoonmaker Bike 3 0:32:19.9 1:15:45.2 2:35/M
541 Joe Spagnoli Paddle 3 0:55:40.6 2:11:25.9 8:46/M
4 543 Kamikaze Pilots 4 2:12:51.7 5:23/M
543 Randy Belleci Run 3 0:41:44.7 0:41:44.7 7:10/M
543 Jay Freeman Bike 2 0:33:29.0 1:15:13.8 2:41/M
543 Troy Eberlein Paddle 4 0:57:37.9 2:12:51.7 9:04/M
5 542 Entourage 2:19:13.6 5:39/M
542 Derek Murray Run 6 0:46:29.3 0:46:29.3 7:59/M
542 Darrel Ulrich Bike 4 0:33:37.6 1:20:07.0 2:41/M
542 Mike Poe Paddle 5 0:59:06.6 2:19:13.6 9:18/M
6 545 Glaziers Architectural Metal And Glassworkers 2:28:10.4 6:00/M
545 Joe Strobridge Run 5 0:45:20.7 0:45:20.7 7:47/M
545 Scott Battie Bike 5 0:40:53.3 1:26:14.0 3:16/M
545 Coleman Vernon Paddle 6 1:01:56.3 2:28:10.4 9:45/M
7 547 Meyer Pot Heads 2:31:23.6 6:08/M
547 David Naryan Run 7 1:00:04.8 1:00:04.8 10:19/M
547 David Chalaire Bike 6 0:38:14.1 1:38:18.9 3:04/M
547 David Chalaire Paddle 7 0:53:04.6 2:31:23.6 8:21/M
Men's 50+ Relay
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 602 Keeping The Dream Alive 1:42:23.3 4:09/M
602 Rich Hanna Run 1 0:31:11.3 0:31:11.3 5:21/M
602 Jeff Schwing Bike 1 0:30:54.1 1:02:05.4 2:28/M
602 Kurt Kaunzinger Paddle 1 0:40:17.8 1:42:23.3 6:21/M
2 591 Carbon Dated 1:59:15.6 4:50/M
591 Bob Fredenburg Run 5 0:43:04.8 0:43:04.8 7:24/M
591 Mark Stonis Bike 3 0:30:41.1 1:13:45.9 2:27/M
591 Tim Styles Paddle 2 0:45:29.6 1:59:15.6 7:10/M
3 598 Sacfit1 2:04:25.4 5:03/M
598 Brad Doyle Run 2 0:38:57.5 0:38:57.5 6:42/M
598 Jeffrey Leonard Bike 2 0:32:22.4 1:11:19.9 2:35/M
598 Ken Press Paddle 3 0:53:05.4 2:04:25.4 8:22/M
4 600 Outlaws 2:14:35.8 5:27/M
600 Dan Monical Run 6 0:45:00.6 0:45:00.6 7:44/M
600 Dan Monical Bike 4 0:35:52.3 1:20:52.9 2:52/M
600 Dan Monical Paddle 4 0:53:42.9 2:14:35.8 8:27/M
5 597 Workhardplayhard 2:23:48.8 5:50/M
597 Daniel Meyersohn Run 8 0:52:16.6 0:52:16.6 8:59/M
597 Dean Smith Bike 7 0:37:53.6 1:30:10.2 3:02/M
597 Bill Vogler Paddle 5 0:53:38.5 2:23:48.8 8:27/M
6 596 Supercade 2:27:29.7 5:59/M
596 Rick Rice Run 10 0:53:29.9 0:53:29.9 9:11/M
596 John Pedersen Bike 8 0:37:39.5 1:31:09.4 3:01/M
596 Carl Guettler Paddle 6 0:56:20.2 2:27:29.7 8:52/M
7 594 The Bvd's 2:27:51.0 6:00/M
594 Verne Crawford Run 3 0:40:00.4 0:40:00.4 6:52/M
594 Dan Cook Bike 5 0:42:15.7 1:22:16.2 3:23/M
594 Bill Acevedo Paddle 7 1:05:34.7 2:27:51.0 10:20/M
8 593 Team Spam 2:30:34.5 6:06/M
593 John Merris-Coots Run 11 0:54:13.5 0:54:13.5 9:19/M
593 John Merris-coots Bike 9 0:39:40.8 1:33:54.4 3:10/M
593 Phil Schlofner Paddle 8 0:56:40.1 2:30:34.5 8:55/M
9 599 Fools Gold 2:35:29.0 6:18/M
599 Grant Stomsvik Run 12 0:55:38.0 0:55:38.0 9:34/M
599 Kevin Bush Bike 10 0:39:04.2 1:34:42.3 3:08/M
599 Glenn Moore Paddle 9 1:00:46.7 2:35:29.0 9:34/M
10 595 Team Tfl 2:35:52.3 6:19/M
595 Matt Robertson Run 4 0:42:40.8 0:42:40.8 7:20/M
595 Abe Kazmarek Bike 6 0:43:25.4 1:26:06.3 3:28/M
595 Doug Juday Paddle 10 1:09:46.0 2:35:52.3 10:59/M
11 592 Manup 3:00:17.5 7:18/M
592 Michael Inong Run 7 0:50:50.8 0:50:50.8 8:44/M
592 Andy Estoista Bike 12 1:10:41.4 2:01:32.2 5:39/M
592 Norman Inong Paddle 11 0:58:45.3 3:00:17.5 9:15/M
12 601 Ancil Hoffman Golf Club 3:14:19.0 7:53/M
601 Richard Fleischer Run 9 0:52:47.1 0:52:47.1 9:04/M
601 Richard Fleischer Bike 11 0:45:54.3 1:38:41.5 3:40/M
601 Richard Fleischer Paddle 12 1:35:37.5 3:14:19.0 15:03/M
Men's 60+ Relay
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 799 Old Guys 1:57:47.1 4:46/M
799 Bill Thomas Run 2 0:39:47.4 0:39:47.4 6:50/M
799 Jerry Wickam Bike 1 0:31:35.3 1:11:22.8 2:32/M
799 Charlie Willard Paddle 1 0:46:24.3 1:57:47.1 7:18/M
2 795 In Memory Of Christina Souza 2:01:28.3 4:55/M
795 Dennis Lloyd Run 1 0:37:16.7 0:37:16.7 6:24/M
795 Doug Schmenk Bike
795 Bill Michel Paddle 2 1:24:11.5 2:01:28.3 13:15/M
795 Bill Souza
3 791 Los Geezeros Magnifico 2:08:44.1 5:13/M
791 Rich Walline Run 5 0:44:27.8 0:44:27.8 7:38/M
791 John Skow Bike 3 0:33:57.2 1:18:25.0 2:43/M
791 Larry Boyer Paddle 3 0:50:19.0 2:08:44.1 7:55/M
4 797 Team Pansy 2:09:04.6 5:14/M
797 Josef Rada Run 6 0:46:33.6 0:46:33.6 8:00/M
797 Randy Fish Bike 4 0:34:50.1 1:21:23.8 2:47/M
797 Jiri Sykora Paddle 4 0:47:40.8 2:09:04.6 7:30/M
5 792 Prime Time 2:09:10.0 5:14/M
792 Steve Boutin Run 4 0:44:08.2 0:44:08.2 7:35/M
792 Jonathan Wolter Bike
792 Frank Whittaker Paddle 5 1:25:01.7 2:09:10.0 13:23/M
6 800 Jog, Pedal And Paddle 2:10:24.8 5:17/M
800 Bill Hambrick Run 3 0:43:46.3 0:43:46.3 7:31/M
800 Dan Hall Bike 2 0:32:00.8 1:15:47.2 2:34/M
800 Tom Mischley Paddle 6 0:54:37.6 2:10:24.8 8:36/M
7 798 Jity 2:18:31.1 5:37/M
798 Jim Simpson Run 7 0:49:12.9 0:49:12.9 8:27/M
798 James Geiger Bike 5 0:36:44.6 1:25:57.5 2:56/M
798 Tyson Hadley Paddle 7 0:52:33.5 2:18:31.1 8:17/M
8 796 The Good, The Bad And The Ugly 2 2:32:41.8 6:11/M
796 Frank Lieberman Run 8 0:57:58.6 0:57:58.6 9:58/M
796 Tom Christofk Bike 6 0:40:07.6 1:38:06.2 3:13/M
796 Dennis Scott Paddle 8 0:54:35.6 2:32:41.8 8:36/M
Junior's Relay
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 821 Fire Breathing Rubber Duckies 2:26:31.9 5:56/M
821 Devin Howard Run 1 0:38:40.0 0:38:40.0 6:39/M
821 Jacob Howard Bike 1 0:38:41.3 1:17:21.4 3:06/M
821 Becca Howard Paddle 1 1:09:10.5 2:26:31.9 10:54/M
2 824 Ssm 2:38:46.1 6:26/M
824 Samantha Gallia Run 3 0:45:23.4 0:45:23.4 7:48/M
824 Megan Hoffeditz Bike
824 Sarah Harthun Paddle 2 1:53:22.7 2:38:46.1 17:51/M
3 822 Cougars 2:53:39.1 7:02/M
822 Joseph Shpak Run 2 0:45:18.7 0:45:18.7 7:47/M
822 Anthony Bondar Bike 2 0:39:46.4 1:25:05.2 3:11/M
822 Anthony Bondar Paddle 3 1:28:33.8 2:53:39.1 13:57/M
City Cup
Place Team No Bib No Team/Participant Name Event Rank Time Total Time Pace
1 851 City Of Sacramento 2:28:30.2 6:01/M
851 Remi Mendoza Run 1 0:41:17.9 0:41:17.9 7:06/M
851 Allen Warren Bike 1 0:49:38.8 1:30:56.8 3:58/M
851 Ryan Devore Paddle 1 0:57:33.4 2:28:30.2 9:04/M