2012 Eppie's Great Race
2012 Eppie's Great Race
July 21, 2012
                                           
Results By Capital Road Race Management 
                                           
Adaptive
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1        7           Team tfo 2                                                         1:49:38.9   4:27/M
                      7    Chris Houde                   Run                                                  
                      7    Thea Rosa                     Bike          14     1:07:08.0     1:07:08.0   5:22/M
                      7    Jon Houde                     Paddle         1       42:30.9     1:49:38.9   6:42/M
 
    2       17           team tfo12                                                         2:06:14.0   5:07/M
                     17    Brian` Crilly                 Run            2       39:08.7       39:08.7   6:43/M
                     17    Muffy Davis                   Bike           2       37:13.5     1:16:22.3   2:59/M
                     17    Koft Schubert                 Paddle         5       49:51.7     2:06:14.0   7:51/M
 
    3       10           team tfo 5                                                         2:09:04.0   5:14/M
                     10    Matt Post                     Run            1       33:20.3       33:20.3   5:44/M
                     10    Gerry Nishikawa               Bike           9       46:03.0     1:19:23.4   3:41/M
                     10    Debbie Schlessinger           Paddle         4       49:40.6     2:09:04.0   7:49/M
 
    4       13           team tfo 8                                                         2:20:57.0   5:43/M
                     13    Scott Clark                   Run            3       40:11.7       40:11.7   6:54/M
                     13    Kent Gillis                   Bike          11       51:47.8     1:31:59.5   4:09/M
                     13    Dave Comerchero               Paddle         3       48:57.5     2:20:57.0   7:43/M
 
    5        6           TEAM TFO                                                           2:24:13.7   5:51/M
                      6    Chris Lotta                   Run            4       47:14.4       47:14.4   8:07/M
                      6    Steve Kennedy                 Bike           6       40:28.7     1:27:43.1   3:14/M
                      6    Jamie Kirk                    Paddle        10       56:30.5     2:24:13.7   8:54/M
 
    6       11           team tfo 6                                                         2:29:32.9   6:04/M
                     11    Steve Cippa                   Run            6       48:28.3       48:28.3   8:20/M
                     11    Martin Gerber                 Bike           8       43:57.2     1:32:25.6   3:31/M
                     11    Tim Schaedler                 Paddle        11       57:07.3     2:29:32.9   9:00/M
 
    7        8           team tfo 3                                                         2:29:33.3   6:04/M
                      8    Meghan Tomlinson              Run           10       58:39.3       58:39.3  10:05/M
                      8    Bob Spisak                    Bike           5       40:21.9     1:39:01.2   3:14/M
                      8    Crispin Cooke                 Paddle         6       50:32.1     2:29:33.3   7:57/M
 
    8       15           team tfo 10                                                        2:32:09.5   6:10/M
                     15    Jamie Kirk                    Run            9       53:19.8       53:19.8   9:10/M
                     15    Dominic Cooke                 Bike           4       39:42.3     1:33:02.2   3:11/M
                     15    Dawn Bricker                  Paddle        13       59:07.3     2:32:09.5   9:19/M
 
    9        9           team tfo 4                                                         2:32:09.6   6:10/M
                      9    Dawn Bricker                  Run            8       52:58.9       52:58.9   9:06/M
                      9    Carrie Finale                 Bike           3       39:17.2     1:32:16.2   3:09/M
                      9    Annie Barmby                  Paddle        14       59:53.4     2:32:09.6   9:26/M
 
   10        2           Borderline                                                         2:33:14.0   6:13/M
                      2    Donald Wells                  Run            7       52:58.6       52:58.6   9:06/M
                      2    Joseph Adversalo              Bike           7       41:39.0     1:34:37.6   3:20/M
                      2    Steve Klinefelter             Paddle        12       58:36.4     2:33:14.0   9:14/M
 
   11       16           team tfo 11                                                        2:37:19.6   6:23/M
                     16    Tim Heard                     Run            5       48:21.9       48:21.9   8:18/M
                     16    Dennis Johnson                Bike          12       57:54.2     1:46:16.1   4:38/M
                     16    Scott Barmbay                 Paddle         7       51:03.4     2:37:19.6   8:02/M
 
   12        3           Mominators                                                         2:43:39.9   6:38/M
                      3    Nora Bruce                    Run           11       59:40.0       59:40.0  10:15/M
                      3    Lisa Hausman                  Bike          10       48:49.8     1:48:29.8   3:54/M
                      3    Dawn Remme                    Paddle         9       55:10.1     2:43:39.9   8:41/M
 
   13        4           crazyspokes                                                        2:45:48.6   6:43/M
                      4    Patrick L. Scott              Run                                                  
                      4    Sarah Crook                   Bike          15     2:02:16.3     2:02:16.3   9:47/M
                      4    David Scott                   Paddle         2       43:32.2     2:45:48.6   6:51/M
 
   14       14           team tfo 9                                                         3:04:40.7   7:29/M
                     14    Erika Fritsch                 Run           12     1:04:18.5     1:04:18.5  11:03/M
                     14    Matt Fritsch                  Bike           1       36:46.6     1:41:05.2   2:56/M
                     14    Chris Lotta                   Paddle        16     1:23:35.5     3:04:40.7  13:10/M
 
   15       12           team tfo 7                                                         3:04:40.8   7:29/M
                     12    Jonathan Mendick              Run           13     1:08:03.6     1:08:03.6  11:42/M
                     12    Stephen Mendick               Bike          13     1:02:35.6     2:10:39.3   5:00/M
                     12    Sim Mendick                   Paddle         8       54:01.5     3:04:40.8   8:30/M
 
   16        5           Mike and his maniac's                                              3:25:53.5   8:21/M
                      5    Mike Miller                   Run                                                  
                      5    Lori Vine                     Bike          16     2:22:50.3     2:22:50.3  11:26/M
                      5    Randy Cobb                    Paddle        15     1:03:03.2     3:25:53.5   9:56/M
                      5    Michelle Meeks                                                                     
Police/Fire
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       30           Sac Col Crime Lab                                                  1:57:14.2   4:45/M
                     30    Ryan Nickel                   Run            1       33:10.2       33:10.2   5:42/M
                     30    Brian Escamilla               Bike           1       31:42.1     1:04:52.4   2:32/M
                     30    Cara Gomes                    Paddle         3       52:21.8     1:57:14.2   8:15/M
 
    2       32           3 Musketeers with a badge                                          2:00:42.0   4:54/M
                     32    Brent Kaneyuki                Run            2       40:20.3       40:20.3   6:56/M
                     32    Matthew Mc Phail              Bike           2       32:53.8     1:13:14.1   2:38/M
                     32    Matt Hoffman                  Paddle         1       47:27.8     2:00:42.0   7:28/M
 
    3       36           Wagner                                                             2:28:08.0   6:00/M
                     36    Justin Wagner                 Run            3       50:44.9       50:44.9   8:43/M
 
    4       35           Gurl Dawgs                                                         2:31:23.8   6:08/M
                     35    Kate Newman                   Run            4       56:47.8       56:47.8   9:45/M
                     35    Laurie Bettencourt            Bike           5       43:49.3     1:40:37.1   3:30/M
                     35    Diana Stewart                 Paddle         2       50:46.7     2:31:23.8   8:00/M
 
    5       33           Veteran Defenders                                                  2:37:27.1   6:23/M
                     33    George Ponce                  Run            5     1:04:37.5     1:04:37.5  11:06/M
                     33    Neal Wilkendorf               Bike           3       36:16.2     1:40:53.8   2:54/M
                     33    Jerry Dennis                  Paddle         4       56:33.3     2:37:27.1   8:54/M
Open Canoe
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       52           Rockfish Rangers                                                   1:41:35.3   4:07/M
                     52    Camron Shahmirzadi            Run            2       31:29.0       31:29.0   5:25/M
                     52    Kenny Lane                    Bike           1       28:51.7     1:00:20.8   2:18/M
                     52    Mike Ammon                    Paddle         1       41:14.5     1:41:35.3   6:30/M
 
    2       51           River View Financial                                               1:45:39.2   4:17/M
                     51    Christian Morinico            Run            1       30:35.6       30:35.6   5:15/M
                     51    Scott Clark                   Bike           2       29:04.1       59:39.8   2:20/M
                     51    Tom Biglione                  Paddle         3       45:59.4     1:45:39.2   7:14/M
 
    3       55           bAR TEAM                                                           2:00:43.7   4:54/M
                     55    Reggie Trimingham             Run            3       34:57.1       34:57.1   6:00/M
                     55    Bill Bleaky                   Bike           4       37:36.0     1:12:33.2   3:00/M
                     55    Bill Bleaky                   Paddle         4       48:10.5     2:00:43.7   7:35/M
                     55    Anna Vanderveen                                                                    
 
    4       53           Fiesty, Fit, and 50                                                2:08:42.6   5:13/M
                     53    Carmen Trione                 Run            4       46:21.8       46:21.8   7:58/M
                     53    Bob Bennett                   Bike           3       36:38.7     1:23:00.6   2:56/M
                     53    Pete Lisson                   Paddle         2       45:42.0     2:08:42.6   7:12/M
                     53    Jimmy Mcrea                                                                        
 
    5       50           biodegradables                                                     2:43:36.0   6:38/M
                     50    Gina Mozingo                  Run            5       57:52.6       57:52.6   9:57/M
                     50    Rachel Pool                   Bike           5       52:17.2     1:50:09.8   4:11/M
                     50    Bill Griffith                 Paddle         5       53:26.2     2:43:36.0   8:25/M
                     50    Lysandra Griffith                                                                  
Tandem Kayak
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       99           Team 99                                                            1:36:25.1   3:54/M
                     99    Amged Aboukhadijeh            Run            2       30:16.3       30:16.3   5:12/M
                     99    Jason Allen                   Bike           2       29:24.4       59:40.7   2:21/M
                     99    Bob Landry                    Paddle         1       36:44.3     1:36:25.1   5:47/M
                     99    Ian Rice                                                                           
 
    2       98           IUISAND THE OLD FARTS                                              1:38:32.8   4:00/M
                     98    Luis Luna                     Run            1       29:24.6       29:24.6   5:03/M
                     98    James Cotta                   Bike           3       32:04.2     1:01:28.9   2:34/M
                     98    Kyle Tsuye                    Paddle         2       37:03.9     1:38:32.8   5:50/M
                     98    Steve Streng                                                                       
 
    3      105           SHAKE AND BAKE                                                     1:45:37.8   4:17/M
                    105    Jake Matthew                  Run            3       32:38.8       32:38.8   5:36/M
                    105    Chris Parod                   Bike           1       28:23.4     1:01:02.3   2:16/M
                    105    Tony Lewell                   Paddle         3       44:35.5     1:45:37.8   7:01/M
                    105    Jeremy Barnes                                                                      
 
    4       89           Peter Wen                                                          2:11:34.1   5:20/M
                     89    Jon Lam                       Run            6       43:58.0       43:58.0   7:33/M
                     89    Peter Wen                     Bike           4       33:06.0     1:17:04.0   2:39/M
                     89    Anna Lam                      Paddle        16       54:30.0     2:11:34.1   8:35/M
                     89    Michelle Lam                                                                       
 
    5       91           Triathlin                                                          2:12:00.5   5:21/M
                     91    Henry Kao                     Run            5       42:04.7       42:04.7   7:14/M
                     91    David Wang                    Bike          11       39:02.7     1:21:07.5   3:07/M
                     91    Amy Lee                       Paddle         5       50:53.0     2:12:00.5   8:01/M
 
    6      103           Zach and Kara                                                      2:15:32.6   5:30/M
                    103    Zach Streng                   Run            7       44:56.6       44:56.6   7:43/M
                    103    Kara Koyamatsu                Bike          16       40:12.5     1:25:09.1   3:13/M
 
    7       82           Bradshaw Ranch Golf Corp                                           2:16:41.6   5:32/M
                     82    Richard Rogers                Run            4       41:00.1       41:00.1   7:03/M
                     82    Justin Wynne                  Bike          17       40:48.7     1:21:48.8   3:16/M
                     82    Steve Legarra                 Paddle        17       54:52.7     2:16:41.6   8:38/M
                     82    Elisa Wynne                                                                        
 
    8       93           diamond                                                            2:17:25.0   5:34/M
                     93    Mike Diamond                  Run            9       47:23.5       47:23.5   8:08/M
                     93    Mark Diamond                  Bike           6       35:44.7     1:23:08.3   2:52/M
                     93    Larry Diamond                 Paddle        14       54:16.7     2:17:25.0   8:33/M
                     93    Donna Diamond                                                                      
 
    9       81           The Fearless Four                                                  2:18:53.2   5:38/M
                     81    Cassandra Wong-Iwamiya        Run           10       47:55.4       47:55.4   8:14/M
                     81    Alber Fong                    Bike           5       33:29.6     1:21:25.0   2:41/M
                     81    Cindy Mock Fong               Paddle        19       57:28.2     2:18:53.2   9:03/M
                     81    Narciso Wong                                                                       
 
   10       88           team schnaun                                                       2:19:15.9   5:39/M
                     88    Sarah Schneider               Run            8       46:31.6       46:31.6   8:00/M
                     88    Larissa Raun                  Bike          10       38:56.1     1:25:27.7   3:07/M
 
   11       95           Fillies Gone Wild                                                  2:19:26.9   5:39/M
                     95    Cathrine Jacobs               Run           11       48:42.3       48:42.3   8:22/M
                     95    Diane Rhodes                  Bike           7       38:04.5     1:26:46.9   3:03/M
                     95    Diana Stolba                  Paddle         9       52:40.0     2:19:26.9   8:18/M
                     95    Colette Tweedy                                                                     
 
   12       86           Mightly Microbes                                                   2:27:14.8   5:58/M
                     86    Denise Manker                 Run           17       55:54.6       55:54.6   9:36/M
                     86    Ozlem Tuli                    Bike          15       40:03.6     1:35:58.2   3:12/M
                     86    Sarah Hovinga                 Paddle         6       51:16.6     2:27:14.8   8:04/M
                     86    Stephen Telm                                                                       
 
   13       80           too late                                                           2:27:23.6   5:58/M
                     80    Kenny Truong                  Run           12       52:13.9       52:13.9   8:58/M
                     80    Huu Pham                      Bike           9       38:54.5     1:31:08.5   3:07/M
                     80    Henry Tran                    Paddle        18       56:15.1     2:27:23.6   8:51/M
                     80    Tony Wong                                                                          
 
   14       97           WHY NOT?                                                           2:28:20.5   6:01/M
                     97    Kelly Corado                  Run           16       55:16.7       55:16.7   9:30/M
                     97    Craig Girard                  Bike           8       38:38.6     1:33:55.3   3:05/M
                     97    Amy Girard                    Paddle        15       54:25.2     2:28:20.5   8:34/M
                     97    Tony Corado                                                                        
 
   15      101           Team Kong                                                          2:31:41.5   6:09/M
                    101    Ty Rust                       Run           14       53:28.7       53:28.7   9:11/M
                    101    Herb Williams                 Bike          13       39:26.3     1:32:55.0   3:09/M
                    101    Kenny Kong                    Paddle        20       58:46.4     2:31:41.5   9:15/M
                    101    May Sudhinaraseg                                                                   
 
   16       84           Ferocious Fungi Fighters                                           2:31:55.0   6:09/M
                     84    Allison Gonzales              Run                                                  
                     84    Rob Cannings                  Bike          24     1:40:13.2     1:40:13.2   8:01/M
                     84    Cecilia Wilson                Paddle         7       51:41.7     2:31:55.0   8:08/M
                     84    Eric Riha                                                                          
 
   17      102           US Bank                                                            2:37:09.3   6:22/M
                    102    Jocelyn Roberts               Run           22     1:04:02.2     1:04:02.2  11:00/M
                    102    Cris Hankins                  Bike          12       39:18.0     1:43:20.3   3:09/M
                    102    Danielle Smith                Paddle        13       53:49.0     2:37:09.3   8:29/M
                    102    Casey Flannery                                                                     
 
   18       94           taitie                                                             2:37:17.9   6:23/M
                     94    Katie Lambert                 Run           19       59:29.1       59:29.1  10:13/M
                     94    Katie Lambert                 Bike          18       44:52.9     1:44:22.0   3:35/M
                     94    Tait Lambert                  Paddle        10       52:55.9     2:37:17.9   8:20/M
 
   19       90           JJRL Makin it Happer                                               2:38:14.6   6:25/M
                     90    John Overton                  Run           13       53:09.7       53:09.7   9:08/M
                     90    Josh Michel                   Bike          22       51:46.2     1:44:56.0   4:08/M
                     90    Laurie Pennings               Paddle        11       53:18.6     2:38:14.6   8:24/M
                     90    Rosemary Willhite                                                                  
 
   20       83           Never Too Old                                                      2:39:14.4   6:27/M
                     83    Robert Delgaldo               Run           15       54:36.7       54:36.7   9:23/M
                     83    Robert Newsom                 Bike                                                 
                     83    Carlin Hoag                   Paddle        24     1:44:37.7     2:39:14.4  16:29/M
                     83    Kathie Redondo                                                                     
 
   21      104           Team MIA                                                           2:47:32.1   6:47/M
                    104    Julie Urban                   Run           18       56:05.0       56:05.0   9:38/M
                    104    Nicole Victor                 Bike          19       45:23.4     1:41:28.5   3:38/M
                    104    Julie Urban                   Paddle        23     1:06:03.6     2:47:32.1  10:24/M
                    104    Karen Burrous                                                                      
 
   22       87           Team Raney                                                         2:55:01.0   7:06/M
                     87    Denise Larscheid              Run           24     1:14:27.2     1:14:27.2  12:48/M
                     87    Tim Raney                     Bike          21       47:54.8     2:02:22.1   3:50/M
                     87    Jenny Taylor                  Paddle         8       52:38.9     2:55:01.0   8:17/M
                     87    Angela Stinson                                                                     
 
   23       92           Mid Penninsula Relay Team                                          2:55:56.2   7:08/M
                     92    Edward Pease                  Run           23     1:05:21.9     1:05:21.9  11:14/M
                     92    Annie Theodos                 Bike          20       46:19.1     1:51:41.1   3:42/M
 
   24      100           Dave's Diehards                                                    3:01:35.2   7:22/M
                    100    Rob Weiss                     Run           21     1:02:37.6     1:02:37.6  10:46/M
                    100    Dave Del Prete                Bike          23       53:38.9     1:56:16.6   4:17/M
                    100    Luke Von Brauchitsch          Paddle        22     1:05:18.6     3:01:35.2  10:17/M
Sit on Top
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      165           Who You Callin' Losers Now?                                        1:53:11.0   4:35/M
                    165    Erik Mancarini                Run            2       33:51.2       33:51.2   5:49/M
                    165    Greg Marshall                 Bike           5       34:08.2     1:07:59.5   2:44/M
                    165    Jeff Bushey                   Paddle         2       45:11.5     1:53:11.0   7:07/M
 
    2      160           3 amigos                                                           1:53:48.3   4:37/M
                    160    Daniel Kinsella               Run            1       31:07.8       31:07.8   5:21/M
                    160    Richard Honnette              Bike           4       33:30.5     1:04:38.4   2:41/M
                    160    Randy Smith                   Paddle         5       49:09.9     1:53:48.3   7:44/M
 
    3      167           No Ringers Here                                                    1:56:36.2   4:44/M
                    167    Stephanie  Finelli            Run            4       37:14.1       37:14.1   6:24/M
                    167    Glenn Chadwick                Bike           1       31:35.7     1:08:49.9   2:32/M
                    167    Jason Wilson                  Paddle         4       47:46.3     1:56:36.2   7:31/M
 
    4      166           Matthew Young                                                      2:00:38.0   4:53/M
                    166    David Young                   Run            3       35:13.4       35:13.4   6:03/M
                    166    James Meier                   Bike           6       37:43.5     1:12:57.0   3:01/M
                    166    Matthew Young                 Paddle         3       47:41.0     2:00:38.0   7:31/M
 
    5      168           team airco                                                         2:04:10.9   5:02/M
                    168    Eric Hernandez                Run            6       47:34.6       47:34.6   8:10/M
                    168    Paul Corralejo                Bike           2       31:43.6     1:19:18.3   2:32/M
                    168    Ben Peccianti                 Paddle         1       44:52.6     2:04:10.9   7:04/M
 
    6      164           Cindy Morgan                                                       2:16:08.5   5:31/M
                    164    Jennifer Tobie                Run            5       44:02.3       44:02.3   7:34/M
                    164    Robert Morgan                 Bike           9       40:29.7     1:24:32.1   3:14/M
                    164    Cindy Morgan                  Paddle         6       51:36.4     2:16:08.5   8:08/M
 
    7      163           j c                                                                2:27:43.5   5:59/M
                    163    George Robertson              Run            9       53:07.7       53:07.7   9:08/M
                    163    Andy Chou                     Bike           7       39:47.0     1:32:54.7   3:11/M
                    163    Jason Chou                    Paddle         7       54:48.8     2:27:43.5   8:38/M
 
    8      170           Team CNC                                                           2:39:00.9   6:27/M
                    170    Ryan Silveria                 Run            8       52:06.3       52:06.3   8:57/M
                    170    Sydney Cooley                 Bike          11       44:59.0     1:37:05.3   3:36/M
                    170    Barbara Schroeder-aberasturi  Paddle         9     1:01:55.5     2:39:00.9   9:45/M
 
    9      169           team 169                                                           2:39:46.1   6:29/M
                    169    Fiorella Fuentes              Run           10       59:23.9       59:23.9  10:12/M
                    169    Michael Kynett                Bike           8       40:16.3     1:39:40.3   3:13/M
                    169    Caitlin Critz                 Paddle         8     1:00:05.8     2:39:46.1   9:28/M
 
   10      161           calzona                                                            3:26:37.8   8:23/M
                    161    Bill Hardison                 Run           11     1:00:55.4     1:00:55.4  10:28/M
                    161    Jennifer Isaac                Bike          10       42:02.5     1:42:57.9   3:22/M
                    161    Carrie O' Connor              Paddle        10     1:43:39.9     3:26:37.8  16:19/M
Corporate
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      214           Quincy Engineering                                                 1:45:13.3   4:16/M
                    214    Garrett McLaughlin            Run            1       36:38.0       36:38.0   6:18/M
                    214    Danny Mossman                 Bike           2       30:58.1     1:07:36.2   2:29/M
                    214    Greg Young                    Paddle         1       37:37.1     1:45:13.3   5:55/M
 
    2      222           the mighty jackalopes                                              2:01:06.6   4:55/M
                    222    Garrett Schmidt               Run            2       37:40.9       37:40.9   6:28/M
                    222    Brian Driscoll                Bike           9       33:53.8     1:11:34.8   2:43/M
                    222    Renee Mc Candless             Paddle         8       49:31.8     2:01:06.6   7:48/M
 
    3      224           Cardno Blue                                                        2:03:11.1   5:00/M
                    224    Jeremy Adams                  Run            8       44:23.5       44:23.5   7:38/M
                    224    Peter Graf                    Bike           1       30:12.8     1:14:36.3   2:25/M
                    224    Carlos Alvarado               Paddle         5       48:34.7     2:03:11.1   7:39/M
 
    4      223           the decades                                                        2:03:45.2   5:01/M
                    223    Harley Davis                  Run            4       41:54.0       41:54.0   7:12/M
                    223    Gordan Hartman                Bike           5       33:10.6     1:15:04.7   2:39/M
                    223    Aziz Alsagoff                 Paddle         6       48:40.5     2:03:45.2   7:40/M
 
    5      225           Cardno Green                                                       2:04:11.1   5:02/M
                    225    Katie Ross-Smith              Run            3       38:56.2       38:56.2   6:41/M
                    225    Cody Graf                     Bike           3       31:45.2     1:10:41.5   2:32/M
                    225    Bonnie Peterson               Paddle        13       53:29.6     2:04:11.1   8:25/M
 
    6      211           Speedracers                                                        2:06:20.5   5:07/M
                    211    Rich Schuman                  Run            9       44:40.0       44:40.0   7:40/M
                    211    Collin Smith                  Bike           6       33:22.0     1:18:02.0   2:40/M
                    211    John Russell                  Paddle         4       48:18.4     2:06:20.5   7:36/M
 
    7      227           rancho knights                                                     2:08:43.7   5:13/M
                    227    Carl Simpson                  Run           16       49:14.2       49:14.2   8:28/M
                    227    Keith Misner                  Bike           8       33:45.3     1:22:59.5   2:42/M
                    227    Paul Junker                   Paddle         3       45:44.2     2:08:43.7   7:12/M
 
    8      233           ROEBBELEN CONSTRUCTION                                             2:11:34.0   5:20/M
                    233    John Vine                     Run           11       47:25.8       47:25.8   8:09/M
                    233    Don Souter                    Bike          17       39:47.4     1:27:13.3   3:11/M
                    233    Erin Mc Bride                 Paddle         2       44:20.7     2:11:34.0   6:59/M
 
    9      234           Principal Funds                                                    2:13:31.9   5:25/M
                    234    Chester Fong                  Run            6       43:04.2       43:04.2   7:24/M
                    234    Elizabeth Kaiser              Bike          18       41:10.5     1:24:14.7   3:18/M
                    234    Scott Craig                   Paddle         7       49:17.2     2:13:31.9   7:46/M
 
   10      228           beer me                                                            2:13:35.5   5:25/M
                    228    Amber Rucff                   Run            7       44:17.3       44:17.3   7:37/M
                    228    Denis Yarosh                  Bike          16       38:58.2     1:23:15.6   3:07/M
 
   11      213           ENMOTION                                                           2:15:43.1   5:30/M
                    213    Kim Drizen                    Run           10       45:22.8       45:22.8   7:48/M
                    213    Marlon Ayala                  Bike           7       33:35.8     1:18:58.6   2:41/M
                    213    Steve Cass                    Paddle        17       56:44.5     2:15:43.1   8:56/M
 
   12      232           sacto county rangers                                               2:17:02.5   5:33/M
                    232    Andrew Neslson                Run           18       50:48.2       50:48.2   8:44/M
                    232    Will Safford                  Bike          10       33:56.1     1:24:44.4   2:43/M
                    232    Ryan Pocan                    Paddle        11       52:18.1     2:17:02.5   8:14/M
 
   13      220           EYE SEE THE FINISH LINE                                            2:18:04.8   5:36/M
                    220    Jeanette Whiteman             Run           12       48:14.9       48:14.9   8:17/M
                    220    Thomas Kioiro                 Bike           4       32:15.1     1:20:30.0   2:35/M
                    220    Sandra Opiela                 Paddle        19       57:34.7     2:18:04.8   9:04/M
 
   14      216           teamsierradoctors                                                  2:18:54.0   5:38/M
                    216    Richie Klimowicz              Run           14       48:27.7       48:27.7   8:19/M
                    216    Dustin Ikeda                  Bike          13       38:28.6     1:26:56.4   3:05/M
                    216    James Schubert                Paddle        10       51:57.6     2:18:54.0   8:11/M
 
   15      235           Team Univision                                                     2:19:05.4   5:38/M
                    235    Victor Tafoya                 Run           13       48:15.9       48:15.9   8:17/M
                    235    Angel Preciado                Bike          11       37:12.6     1:25:28.5   2:59/M
                    235    Sergio Flores                 Paddle        14       53:36.9     2:19:05.4   8:26/M
 
   16      212           CUL8R                                                              2:26:10.8   5:55/M
                    212    De Huynh                      Run           19       51:32.2       51:32.2   8:51/M
                    212    Craig Schierholt              Bike          14       38:49.2     1:30:21.5   3:06/M
                    212    Jeramie Fitzgerald            Paddle        16       55:49.3     2:26:10.8   8:47/M
 
   17      215           Trista Dreher                                                      2:31:59.2   6:10/M
                    215    Nicole Akaba                  Run           20       51:59.1       51:59.1   8:56/M
                    215    Samantha Dreher               Bike          21       43:00.6     1:34:59.7   3:26/M
                    215    Trista Dreher                 Paddle        18       56:59.4     2:31:59.2   8:58/M
 
   18      210           TEAM A T I                                                         2:32:06.4   6:10/M
                    210    David Riccardi                Run           22       55:38.7       55:38.7   9:34/M
                    210    Kristofer Griffith            Bike          20       42:21.0     1:37:59.8   3:23/M
                    210    Jeff Cameron                  Paddle        15       54:06.6     2:32:06.4   8:31/M
 
   19      219           driven by vision                                                   2:36:27.6   6:21/M
                    219    Daniel Tyree                  Run           17       49:28.3       49:28.3   8:30/M
                    219    Teresa Tang                   Bike          19       41:17.7     1:30:46.0   3:18/M
                    219    Jeremy Pine                   Paddle        22     1:05:41.6     2:36:27.6  10:21/M
 
   20      218           HMM First Timers                                                   2:42:18.5   6:35/M
                    218    Victor Ortega                 Run           15       48:29.6       48:29.6   8:20/M
                    218    Lacey Smith                   Bike          12       38:27.5     1:26:57.1   3:05/M
                    218    Alicia Brundage               Paddle        24     1:15:21.3     2:42:18.5  11:52/M
 
   21      226           rancho legions                                                     2:51:12.6   6:56/M
                    226    Aleksey Yevtushok             Run           21       54:06.5       54:06.5   9:18/M
                    226    Ben Chan                      Bike          23       53:44.0     1:47:50.6   4:18/M
                    226    Jessica Crone                 Paddle        21     1:03:22.0     2:51:12.6   9:59/M
 
   22      229           county parks                                                       2:55:56.7   7:08/M
                    229    Lauri MacDonald               Run           23     1:04:12.6     1:04:12.6  11:02/M
                    229    David Boyer                   Bike          22       43:24.2     1:47:36.8   3:28/M
                    229    Kelvin Harris                 Paddle        23     1:08:19.8     2:55:56.7  10:46/M
 
   23      217           HMM Extreme Newbies                                                2:58:15.1   7:14/M
                    217    Matt Burgard                  Run           25     1:08:20.7     1:08:20.7  11:44/M
                    217    Rosie Rodriguez               Bike          24       56:31.5     2:04:52.2   4:31/M
                    217    Todd Pretzer                  Paddle        12       53:22.9     2:58:15.1   8:24/M
 
   24      221           IRON TOrTOISE                                                      3:12:29.2   7:48/M
                    221    Carmen Van Hove               Run           24     1:07:29.1     1:07:29.1  11:36/M
                    221    Linda Smithers                Bike          25     1:06:25.0     2:13:54.1   5:19/M
                    221    Michael Bielefelt             Paddle        20       58:35.1     3:12:29.2   9:14/M
Co-Ed
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      345           Team california canoe and Kayak                                    1:34:47.1   3:51/M
                    345    Patrick Boivin                Run            1       30:41.9       30:41.9   5:16/M
                    345    Nick Kersmarki                Bike           1       27:43.5       58:25.5   2:13/M
                    345    Kristen Podolak               Paddle         1       36:21.6     1:34:47.1   5:43/M
 
    2      307           Team KRJ                                                           1:44:52.3   4:15/M
                    307    Kristen Soloway               Run            3       35:36.8       35:36.8   6:07/M
                    307    Ryan Ettl                     Bike           3       28:55.2     1:04:32.1   2:19/M
                    307    Jeremy Burlingame             Paddle         2       40:20.2     1:44:52.3   6:21/M
 
    3      269           PABCO Premiers                                                     1:55:05.1   4:40/M
                    269    Kevin Olson                   Run            2       33:27.9       33:27.9   5:45/M
                    269    Andy Williams                 Bike           5       32:03.4     1:05:31.4   2:34/M
                    269    Rebecca Newman                Paddle        19       49:33.7     1:55:05.1   7:48/M
 
    4      262           Waddle, Straddle and Paddle                                        1:57:10.0   4:45/M
                    262    John Kennedy                  Run           10       40:25.8       40:25.8   6:57/M
                    262    Doug Arnold                   Bike           8       32:54.0     1:13:19.9   2:38/M
                    262    Masha Arnold                  Paddle         3       43:50.1     1:57:10.0   6:54/M
 
    5      355           toast and jam                                                      1:58:07.8   4:47/M
                    355    Ravi Sharma                   Run            5       35:44.1       35:44.1   6:08/M
                    355    Armondo Lopez                 Bike          18       35:09.9     1:10:54.0   2:49/M
                    355    Nancy Zappas                  Paddle         8       47:13.8     1:58:07.8   7:26/M
 
    6      335           Nosotros                                                           1:58:46.1   4:49/M
                    335    Susan Pohlmeyer               Run            4       35:40.3       35:40.3   6:08/M
                    335    Stephen Pohlmeyer             Bike          27       36:57.3     1:12:37.7   2:57/M
                    335    Adam Kraft                    Paddle         6       46:08.4     1:58:46.1   7:16/M
 
    7      275           Team Recon                                                         2:02:14.5   4:57/M
                    275    Don Rohmann                   Run            9       40:18.7       40:18.7   6:55/M
                    275    Mike Anderson                 Bike           7       32:52.9     1:13:11.6   2:38/M
                    275    Laura Brennan                 Paddle        16       49:02.8     2:02:14.5   7:43/M
 
    8      288           The Milkshakers                                                    2:03:59.2   5:02/M
                    288    Shellie Anderson              Run           13       41:36.7       41:36.7   7:09/M
                    288    Susanne Rowland               Bike          24       36:30.7     1:18:07.4   2:55/M
                    288    Nathan Rowland                Paddle         5       45:51.7     2:03:59.2   7:13/M
 
    9      276           Mathew Jon Campoy                                                  2:04:37.0   5:03/M
                    276    Mathew Campoy                 Run            7       39:13.0       39:13.0   6:44/M
                    276    Tba Tba                       Bike          13       34:02.1     1:13:15.2   2:43/M
 
   10      327           Team Koinonia 2                                                    2:04:46.5   5:03/M
                    327    Chris Cosmi                   Run            6       36:07.5       36:07.5   6:12/M
                    327    John Meserva                  Bike          37       38:11.2     1:14:18.8   3:03/M
                    327    Debi Thomas                   Paddle        23       50:27.7     2:04:46.5   7:57/M
 
   11      322           two girls and a guy                                                2:07:46.4   5:11/M
                    322    Julia Freeman                 Run           14       42:00.9       42:00.9   7:13/M
                    322    Michael Freeman               Bike          23       36:28.4     1:18:29.4   2:55/M
                    322    Cathy Vincent                 Paddle        17       49:17.0     2:07:46.4   7:46/M
 
   12      332           WILL POWER                                                         2:10:04.6   5:16/M
                    332    Brianna Williams              Run           36       50:58.0       50:58.0   8:45/M
                    332    Brian Williams                Bike          11       33:49.9     1:24:48.0   2:42/M
                    332    William Swanson               Paddle         4       45:16.6     2:10:04.6   7:08/M
 
   13      294           fearsome threesome                                                 2:10:29.4   5:17/M
                    294    Travis Deadman                Run           11       41:06.7       41:06.7   7:04/M
                    294    Rick Slavensky                Bike           9       33:06.0     1:14:12.7   2:39/M
                    294    Becca Russell                 Paddle        53       56:16.7     2:10:29.4   8:52/M
 
   14      366           Team 366                                                           2:11:24.6   5:20/M
                    366    Michaelveronica Stratton      Run           33       50:06.3       50:06.3   8:36/M
                    366    Michael Beneke                Bike          10       33:38.0     1:23:44.4   2:41/M
                    366    Jerry Stratton                Paddle         9       47:40.2     2:11:24.6   7:30/M
 
   15      274           B side                                                             2:12:31.7   5:22/M
                    274    Monica Salazar                Run           18       45:34.8       45:34.8   7:50/M
                    274    Brian Hendricks               Bike          39       38:22.7     1:23:57.5   3:04/M
                    274    Martin Salazar                Paddle        13       48:34.1     2:12:31.7   7:39/M
 
   16      321           the vikings                                                        2:12:53.0   5:23/M
                    321    Sarah Mc Cabe                 Run           39       52:03.3       52:03.3   8:57/M
                    321    Johan Niklasson               Bike          14       34:04.4     1:26:07.8   2:44/M
 
   17      263           SLOFOLKS                                                           2:13:54.7   5:26/M
                    263    Kelda Wilson                  Run           41       53:13.4       53:13.4   9:09/M
                    263    Mark Langowski                Bike           4       31:53.3     1:25:06.8   2:33/M
                    263    Gary Ruggerone                Paddle        15       48:47.9     2:13:54.7   7:41/M
 
   18      324           Boating Sunday?                                                    2:13:55.8   5:26/M
                    324    Holly Olmsted                 Run           17       44:34.2       44:34.2   7:39/M
                    324    Ryan Bankerd                  Bike          12       34:01.0     1:18:35.3   2:43/M
                    324    Craig Dietrich                Paddle        45       55:20.5     2:13:55.8   8:43/M
 
   19      298           lodi zinfidels                                                     2:14:14.0   5:26/M
                    298    Charla Kuykendall             Run           42       53:50.7       53:50.7   9:15/M
                    298    Steve Schwabauer              Bike           6       32:16.0     1:26:06.8   2:35/M
                    298    Chris Brown                   Paddle        10       48:07.2     2:14:14.0   7:35/M
 
   20      337           T L M                                                              2:15:19.0   5:29/M
                    337    Teresa Campos                 Run           20       46:12.2       46:12.2   7:56/M
                    337    Lee Hinde                     Bike          45       39:42.5     1:25:54.7   3:11/M
                    337    Matthew Sainson               Paddle        18       49:24.2     2:15:19.0   7:47/M
 
   21      357           Team                                                               2:15:36.2   5:30/M
                    357    Jennifer Reynaga              Run           29       49:24.4       49:24.4   8:29/M
                    357    Joe Staron                    Bike           2       28:23.4     1:17:47.9   2:16/M
                    357    Tami Cholger                  Paddle        60       57:48.3     2:15:36.2   9:06/M
 
   22      367           kathy anderson                                                     2:16:49.8   5:33/M
                    367    Megan Oldenburger             Run           12       41:35.8       41:35.8   7:09/M
                    367    Larry Meyer                   Bike          47       39:50.6     1:21:26.5   3:11/M
                    367    Kathy Anderson                Paddle        46       55:23.3     2:16:49.8   8:43/M
 
   23      268           3-Sum                                                              2:20:40.8   5:42/M
                    268    Bruce Townes                  Run           34       50:17.2       50:17.2   8:38/M
                    268    Mary Penney                   Bike          55       41:40.9     1:31:58.1   3:20/M
                    268    Bill Hoppe                    Paddle        14       48:42.6     2:20:40.8   7:40/M
 
   24      334           Los Borrachos                                                      2:20:51.8   5:43/M
                    334    Steve Goldnick                Run           27       49:21.4       49:21.4   8:29/M
                    334    Diana Palm                    Bike          51       41:28.7     1:30:50.2   3:19/M
                    334    Jeffrey Palm                  Paddle        22       50:01.6     2:20:51.8   7:53/M
 
   25      363           RUNTIME DOLYMORPHS                                                 2:22:30.5   5:47/M
                    363    Tom Cutter                    Run           21       47:45.6       47:45.6   8:12/M
                    363    Tom Cutter                    Bike          30       37:08.8     1:24:54.5   2:58/M
                    363    Sylvia Stork                  Paddle        58       57:36.0     2:22:30.5   9:04/M
 
   26      308           Corps 'n More                                                      2:22:39.3   5:47/M
                    308    Kathy Siebenmann              Run           23       48:22.8       48:22.8   8:19/M
                    308    Lisa Wiens                    Bike          33       37:16.6     1:25:39.5   2:59/M
                    308    John Jackson                  Paddle        56       56:59.8     2:22:39.3   8:58/M
 
   27      348           Mark Huegel                                                        2:22:42.0   5:47/M
                    348    Dave Bender                   Run           22       48:14.0       48:14.0   8:17/M
                    348    Mark Huegel                   Bike          42       38:48.8     1:27:02.9   3:06/M
                    348    April Huegel                  Paddle        49       55:39.1     2:22:42.0   8:46/M
 
   28      338           basalite paccoast cruiserss                                        2:23:34.5   5:49/M
                    338    Andrea Villanueva             Run           43       54:17.8       54:17.8   9:20/M
                    338    Robert Davenport              Bike          28       37:03.1     1:31:20.9   2:58/M
                    338    Martin De La Cruz             Paddle        30       52:13.5     2:23:34.5   8:13/M
 
   29      313           United Justice                                                     2:23:51.7   5:50/M
                    313    Maria Wilson                  Run           32       50:01.9       50:01.9   8:36/M
                    313    Carlton Davis                 Bike          46       39:46.0     1:29:47.9   3:11/M
                    313    Dwan Wilson                   Paddle        34       54:03.7     2:23:51.7   8:31/M
 
   30      292           Mountain Lion RC&K Team                                            2:24:02.6   5:50/M
                    292    Dave Gavia                    Run           25       48:56.5       48:56.5   8:24/M
                    292    Bill Cuthbertson              Bike          15       34:17.8     1:23:14.3   2:45/M
                    292    Diane Terrell                 Paddle        80     1:00:48.2     2:24:02.6   9:34/M
 
   31      286           Team Azure                                                         2:24:07.1   5:51/M
                    286    Jean Cordalis                 Run           45       55:52.2       55:52.2   9:36/M
                    286    Richard Fuglewicz             Bike          32       37:12.1     1:33:04.3   2:59/M
                    286    Anthony Rayner                Paddle        24       51:02.8     2:24:07.1   8:02/M
 
   32      267           Sarah and her backup singers                                       2:24:46.0   5:52/M
                    267    Sarah Wiederander             Run           59       58:16.0       58:16.0  10:01/M
                    267    Brian Davis                   Bike          17       35:09.7     1:33:25.7   2:49/M
                    267    Kevin Davis                   Paddle        25       51:20.2     2:24:46.0   8:05/M
 
   33      336           Cantelow Riders                                                    2:27:35.3   5:59/M
                    336    Lewis Pollock                 Run           15       43:01.9       43:01.9   7:23/M
                    336    Kari Pollock                  Bike          80       49:28.6     1:32:30.6   3:57/M
                    336    Celia Valverde                Paddle        43       55:04.7     2:27:35.3   8:40/M
 
   34      291           Team Glide Ride and Slide                                          2:28:55.1   6:02/M
                    291    Erik Malvick                  Run           57       57:50.0       57:50.0   9:56/M
                    291    Wallace Lam                   Bike          40       38:28.8     1:36:18.9   3:05/M
                    291    Jennilynn Felias              Paddle        32       52:36.2     2:28:55.1   8:17/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   35      319           It was the Mai Tai's                                               2:29:21.3   6:03/M
                    319    Trevor Dewar                  Run           38       51:56.0       51:56.0   8:55/M
                    319    Allison North                 Bike          50       41:07.6     1:33:03.7   3:17/M
                    319    Susie Infalt                  Paddle        54       56:17.6     2:29:21.3   8:52/M
 
   36      341           University of Farmers Insurance                                    2:29:56.2   6:05/M
                    341    Sharon Sims                   Run           68     1:01:02.6     1:01:02.6  10:29/M
                    341    Won Chang                     Bike          29       37:07.6     1:38:10.3   2:58/M
                    341    Robert Fields                 Paddle        28       51:45.9     2:29:56.2   8:09/M
 
   37      359           Another team with no                                               2:30:21.7   6:06/M
                    359    Kevin Cordes                  Run           26       49:09.8       49:09.8   8:27/M
                    359    Megan Cordes                  Bike          79       49:20.4     1:38:30.2   3:57/M
                    359    Ron Yasny                     Paddle        29       51:51.5     2:30:21.7   8:10/M
 
   38      362           Mickiewicz and Wilgus 'Dental                                      2:30:25.9   6:06/M
                    362    Jodi Morrissey                Run           54       57:45.6       57:45.6   9:55/M
                    362    George Dixon                  Bike          38       38:20.7     1:36:06.4   3:04/M
                    362    Jeremy Morrissey              Paddle        37       54:19.5     2:30:25.9   8:33/M
 
   39      349           los tres amigos                                                    2:30:42.2   6:07/M
                    349    Angie Wright                  Run           79     1:06:31.8     1:06:31.8  11:26/M
                    349    Stacey Pedersen               Bike          20       35:51.1     1:42:23.0   2:52/M
                    349    Kevin Hardin                  Paddle        12       48:19.2     2:30:42.2   7:37/M
 
   40      295           Pavement Prophet                                                   2:30:55.9   6:07/M
                    295    Charleen Beard                Run           44       55:41.4       55:41.4   9:34/M
                    295    Ben Nozuka                    Bike          48       40:17.5     1:35:58.9   3:13/M
                    295    Even Marcelo                  Paddle        42       54:57.0     2:30:55.9   8:39/M
 
   41      302           Green Acres -1                                                     2:32:21.4   6:11/M
                    302    Joseph Rossi                  Run           24       48:36.1       48:36.1   8:21/M
                    302    Jody Rossi                    Bike          62       43:48.5     1:32:24.7   3:30/M
                    302    Ashley Gill                   Paddle        72       59:56.7     2:32:21.4   9:26/M
 
   42      317           Kitty Litter                                                       2:32:27.5   6:11/M
                    317    Dirk Brazil                   Run           35       50:51.2       50:51.2   8:44/M
                    317    Kitty Lombardo                Bike          70       46:30.7     1:37:22.0   3:43/M
                    317    Chuck Dalldorf                Paddle        44       55:05.5     2:32:27.5   8:40/M
 
   43      296           Two dudes and a wonder                                             2:33:09.7   6:12/M
                    296    Linda Marti                   Run           40       52:51.4       52:51.4   9:05/M
                    296    Brandon Marti                 Bike          58       42:19.7     1:35:11.1   3:23/M
                    296    Alan Felt                     Paddle        61       57:58.5     2:33:09.7   9:08/M
 
   44      279           Eskaton #8                                                         2:33:12.9   6:13/M
                    279    Jenna Richardson              Run           60       58:25.6       58:25.6  10:02/M
                    279    Jeff Meinzer                  Bike          31       37:11.9     1:35:37.5   2:58/M
                    279    Paul Mc Brien                 Paddle        57       57:35.4     2:33:12.9   9:04/M
 
   45      358           P e & d                                                            2:33:26.4   6:13/M
                    358    Paula Bonilla                 Run           46       55:53.8       55:53.8   9:36/M
                    358    Derrick Holden                Bike          69       46:01.4     1:41:55.3   3:41/M
 
   46      300           Escobar Sweep                                                      2:33:39.7   6:14/M
                    300    Monica Bethoney               Run           73     1:02:02.0     1:02:02.0  10:40/M
                    300    Brian Steacy                  Bike          21       35:52.3     1:37:54.3   2:52/M
                    300    Michael Bethoney              Paddle        50       55:45.3     2:33:39.7   8:47/M
 
   47      350           Two newgies and a veteran                                          2:34:25.4   6:16/M
                    350    Greg Jones                    Run            8       39:13.4       39:13.4   6:44/M
                    350    U'i Yoshizumi                 Bike          94     1:02:47.9     1:42:01.3   5:01/M
                    350    Mark Sherman                  Paddle        31       52:24.0     2:34:25.4   8:15/M
 
   48      343           Carolyn Wyler                                                      2:35:18.2   6:18/M
                    343    Carolyn Wyler                 Run           58       57:57.0       57:57.0   9:57/M
                    343    Kenneth Welton                Bike          75       47:37.7     1:45:34.8   3:49/M
                    343    Keith Scott                   Paddle        21       49:43.4     2:35:18.2   7:50/M
 
   49      315           Walter Wonders                                                     2:36:05.0   6:20/M
                    315    Laura Walter                  Run           56       57:49.4       57:49.4   9:56/M
                    315    Andrew Walter                 Bike          35       37:43.4     1:35:32.9   3:01/M
 
   50      277           Eskaton #3                                                         2:36:08.4   6:20/M
                    277    Kaitlin Cuffe                 Run           67     1:01:01.1     1:01:01.1  10:29/M
                    277    Mark Peeler                   Bike          22       36:10.9     1:37:12.0   2:54/M
                    277    Kelly Cox                     Paddle        68       58:56.4     2:36:08.4   9:17/M
 
   51      272           Team Weezer                                                        2:36:29.8   6:21/M
                    272    Lisa Gray                     Run           49       56:41.1       56:41.1   9:44/M
                    272    Wendy Blakemore               Bike          64       44:10.2     1:40:51.3   3:32/M
                    272    Scott Lunsford                Paddle        48       55:38.4     2:36:29.8   8:46/M
 
   52      281           Beaerded Clams!                                                    2:36:45.9   6:21/M
                    281    Kristie Standish              Run           62       59:03.7       59:03.7  10:09/M
                    281    Kristen Jones                 Bike          34       37:22.1     1:36:25.9   2:59/M
                    281    Brian Coty                    Paddle        75     1:00:20.0     2:36:45.9   9:30/M
 
   53      360           Artistry Builders                                                  2:36:47.2   6:21/M
                    360    Tim Slape                     Run           28       49:23.9       49:23.9   8:29/M
                    360    Jadie Huegel                  Bike          86       52:36.2     1:42:00.1   4:12/M
                    360    Paul Huegel                   Paddle        40       54:47.1     2:36:47.2   8:38/M
 
   54      309           Team Y.O.L.O..                                                     2:37:11.1   6:22/M
                    309    Cindy Tuttle                  Run           77     1:05:03.2     1:05:03.2  11:11/M
                    309    Patrick Blacklock             Bike          16       34:20.0     1:39:23.3   2:45/M
                    309    Beth Gabor                    Paddle        59       57:47.8     2:37:11.1   9:06/M
 
   55      320           Team A P                                                           2:37:55.7   6:24/M
                    320    Katie Hubbard                 Run           55       57:48.7       57:48.7   9:56/M
                    320    John Matzoll                  Bike          44       39:26.9     1:37:15.6   3:09/M
                    320    Mia Marvelli                  Paddle        77     1:00:40.0     2:37:55.7   9:33/M
 
   56      283           Parrothead Pirates of the Ca. Delta                                2:38:38.6   6:26/M
                    283    Susie Hatton                  Run           69     1:01:22.8     1:01:22.8  10:33/M
                    283    Jim Russell                   Bike          25       36:34.2     1:37:57.0   2:56/M
                    283    Marilyn Lawson                Paddle        79     1:00:41.5     2:38:38.6   9:33/M
 
   57      266           Jack and Coke                                                      2:38:40.6   6:26/M
                    266    Melissa Moya                  Run           52       57:31.5       57:31.5   9:53/M
                    266    Mike Loretta                  Bike          67       45:43.0     1:43:14.5   3:39/M
                    266    Raymond Moya                  Paddle        47       55:26.1     2:38:40.6   8:44/M
 
   58      301           Sexy Sixties                                                       2:38:49.5   6:26/M
                    301    Delbert Giese                 Run           31       49:49.4       49:49.4   8:34/M
                    301    Gerri Jansen                  Bike          78       49:18.2     1:39:07.7   3:57/M
                    301    Skip Mills                    Paddle        70       59:41.8     2:38:49.5   9:24/M
 
   59      333           PB's Great Racers                                                  2:39:13.5   6:27/M
                    333    Ben Consolacion               Run           37       51:55.7       51:55.7   8:55/M
                    333    Kathy Wickam                  Bike          73       47:25.2     1:39:21.0   3:48/M
                    333    Bob Cermak                    Paddle        71       59:52.5     2:39:13.5   9:26/M
 
   60      326           Two guys, a girl and a relay race                                  2:41:07.9   6:32/M
                    326    Jennifer Nunes                Run           47       56:24.8       56:24.8   9:41/M
                    326    Brandon Nunes                 Bike          59       42:30.8     1:38:55.6   3:24/M
                    326    Chris Nunes                   Paddle        81     1:02:12.2     2:41:07.9   9:48/M
 
   61      299           MUFFIN PIRATES                                                     2:41:12.8   6:32/M
                    299    Debbie Little                 Run           70     1:01:33.7     1:01:33.7  10:35/M
                    299    Nazir Rahim                   Bike          53       41:30.1     1:43:03.9   3:19/M
                    299    Will Little                   Paddle        63       58:08.9     2:41:12.8   9:09/M
 
   62      325           MRBrains                                                           2:42:50.9   6:36/M
                    325    Pam Lindholm                  Run           50       57:16.9       57:16.9   9:50/M
                    325    Dennis Mc Ewan                Bike                                                 
                    325    Diana Cregar                  Paddle        93     1:45:33.9     2:42:50.9  16:37/M
 
   63      293           Team McCrackin                                                     2:43:02.2   6:37/M
                    293    Karen Stinson                 Run           72     1:01:43.9     1:01:43.9  10:36/M
                    293    James Hunter                  Bike          66       45:28.3     1:47:12.3   3:38/M
                    293    Garrett Scholtes              Paddle        51       55:49.9     2:43:02.2   8:47/M
 
   64      328           Team 328                                                           2:43:31.3   6:38/M
                    328    Marisa Napsha                 Run           48       56:36.0       56:36.0   9:44/M
                    328    Mark Lasater                  Bike          84       50:58.8     1:47:34.9   4:05/M
 
   65      270           Eskaton #1                                                         2:44:26.6   6:40/M
                    270    Jill Yungling                 Run           85     1:10:43.2     1:10:43.2  12:09/M
                    270    Ed Boogaard                   Bike          43       39:23.7     1:50:06.9   3:09/M
                    270    Tom Faust                     Paddle        38       54:19.6     2:44:26.6   8:33/M
 
   66      273           Beauty and the Beasts                                              2:44:50.2   6:41/M
                    273    Rick Beymer                   Run           75     1:04:33.6     1:04:33.6  11:05/M
                    273    Darryl Wood                   Bike          54       41:36.0     1:46:09.7   3:20/M
                    273    Sandy Khan                    Paddle        66       58:40.5     2:44:50.2   9:14/M
 
   67      311           szemesi                                                            2:45:22.1   6:42/M
                    311    Cori Burns                    Run           74     1:03:32.4     1:03:32.4  10:55/M
                    311    Pamela Szemesi                Bike          74       47:34.6     1:51:07.1   3:48/M
                    311    Pat Burns                     Paddle        35       54:15.0     2:45:22.1   8:33/M
 
   68      306           H N B F F F                                                        2:45:47.3   6:43/M
                    306    Robby Fong                    Run           76     1:04:35.6     1:04:35.6  11:06/M
                    306    Barbara Reed-houck            Bike          57       42:19.1     1:46:54.8   3:23/M
                    306    Rob Green                     Paddle        67       58:52.5     2:45:47.3   9:16/M
 
   69      352           ZCON                                                               2:47:01.5   6:46/M
                    352    Brooke Smith                  Run           86     1:10:54.2     1:10:54.2  12:11/M
                    352    Pete Zakskorn                 Bike          52       41:29.2     1:52:23.5   3:19/M
                    352    Chris Hirschy                 Paddle        39       54:38.0     2:47:01.5   8:36/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   70      297           2 nieces and an uncle                                              2:47:56.3   6:48/M
                    297    Lindsey Hausman               Run           63       59:08.2       59:08.2  10:10/M
                    297    Remme Remme                   Bike          77       48:35.2     1:47:43.5   3:53/M
                    297    Megan Hausman                 Paddle        73     1:00:12.8     2:47:56.3   9:29/M
 
   71      323           The Neo Fights                                                     2:48:37.6   6:50/M
                    323    Heidi Von Geldern             Run           81     1:08:28.8     1:08:28.8  11:46/M
                    323    Leslie Fox                    Bike          68       45:50.6     1:54:19.4   3:40/M
                    323    Britta Neustadt               Paddle        36       54:18.1     2:48:37.6   8:33/M
 
   72      264           DNA Match                                                          2:49:22.0   6:52/M
                    264    Nancy Arkelian                Run           80     1:07:17.0     1:07:17.0  11:34/M
                    264    Ariane Lyons                  Bike          85       52:24.5     1:59:41.6   4:12/M
                    264    Dave Tamayo                   Paddle        20       49:40.4     2:49:22.0   7:49/M
 
   73      287           Team Badass                                                        2:49:52.6   6:53/M
                    287    Tanya Sheya                   Run           91     1:15:06.5     1:15:06.5  12:54/M
                    287    Megan Kimber                  Bike          71       46:34.1     2:01:40.7   3:44/M
                    287    Logan Blevins                 Paddle        11       48:11.9     2:49:52.6   7:35/M
 
   74      290           jUST pRAYING TO SURVIVE                                            2:50:59.1   6:56/M
                    290    Walt Sanders                  Run           65     1:00:21.5     1:00:21.5  10:22/M
                    290    Jacob Castoreno               Bike          61       43:12.7     1:43:34.3   3:27/M
                    290    Jessica Jones                 Paddle        85     1:07:24.8     2:50:59.1  10:37/M
 
   75      330           George D. Slater                                                   2:52:21.1   6:59/M
                    330    Ellen Slater                  Run           66     1:00:44.8     1:00:44.8  10:26/M
                    330    George Slater                 Bike          72       46:35.2     1:47:20.1   3:44/M
 
   76      344           wee will                                                           2:52:27.9   6:59/M
                    344    Tin Wong                      Run           87     1:11:17.9     1:11:17.9  12:15/M
                    344    Chris Wee                     Bike          49       40:53.3     1:52:11.3   3:16/M
                    344    Melvin Williams               Paddle        74     1:00:16.6     2:52:27.9   9:29/M
 
   77      305           Tony Stafford                                                      2:53:09.0   7:01/M
                    305    Amy Cernicky                  Run           51       57:29.5       57:29.5   9:53/M
                    305    Tony Stafford                 Bike          65       45:15.5     1:42:45.0   3:37/M
                    305    Tony Stafford                 Paddle        88     1:10:24.0     2:53:09.0  11:05/M
 
   78      340           muffin pots                                                        2:53:32.0   7:02/M
                    340    Katrina Thompson              Run           88     1:12:47.9     1:12:47.9  12:30/M
                    340    Ted Thompson                  Bike          56       42:08.4     1:54:56.3   3:22/M
                    340    Joann Kenyon                  Paddle        65       58:35.6     2:53:32.0   9:14/M
 
   79      282           The Aces                                                           2:53:54.0   7:03/M
                    282    Samantha Shoshida             Run           92     1:15:52.6     1:15:52.6  13:02/M
                    282    Terry Snook                   Bike          41       38:36.1     1:54:28.8   3:05/M
                    282    Sandy Sanders                 Paddle        69       59:25.2     2:53:54.0   9:21/M
 
   80      312           goxosogo                                                           2:54:21.2   7:04/M
                    312    Kellie Serrano                Run           83     1:09:33.6     1:09:33.6  11:57/M
                    312    Teresa Kriege                 Bike          63       44:06.5     1:53:40.1   3:32/M
                    312    Steven La Sala                Paddle        78     1:00:41.0     2:54:21.2   9:33/M
 
   81      285           A Tricycle Named Desire                                            2:54:51.4   7:05/M
                    285    Danette Brown                 Run           82     1:09:20.6     1:09:20.6  11:55/M
                    285    Jodi Till                     Bike          83       50:42.5     2:00:03.1   4:03/M
                    285    Dave Till                     Paddle        41       54:48.2     2:54:51.4   8:38/M
 
   82      346           Groggdor                                                           2:57:44.5   7:12/M
                    346    Anne Grogg                    Run           89     1:13:46.2     1:13:46.2  12:40/M
                    346    Aries Grogg                   Bike          82       50:29.2     2:04:15.4   4:02/M
                    346    Aries Grogg                   Paddle        33       53:29.1     2:57:44.5   8:25/M
 
   83      304           Green Acres - 3                                                    3:02:27.0   7:24/M
                    304    Cara Sanchez                  Run           64       59:47.7       59:47.7  10:16/M
                    304    Kevin Gill                    Bike          89       55:45.1     1:55:32.9   4:28/M
                    304    Travis Gill                   Paddle        84     1:06:54.1     3:02:27.0  10:32/M
 
   84      271           Russell                                                            3:02:34.8   7:24/M
                    271    Denise Russell                Run           84     1:09:39.1     1:09:39.1  11:58/M
                    271    Mark Russell                  Bike          60       42:42.7     1:52:21.9   3:25/M
                    271    Joby Jorge                    Paddle        87     1:10:12.9     3:02:34.8  11:03/M
 
   85      314           Hope2 finish!                                                      3:05:13.0   7:30/M
                    314    Susan Locicero                Run           95     1:18:17.6     1:18:17.6  13:27/M
                    314    Jo Monday                     Bike          76       48:28.3     2:06:46.0   3:53/M
                    314    Brad Locicero                 Paddle        64       58:27.0     3:05:13.0   9:12/M
 
   86      303           Green Acres - 2                                                    3:10:19.8   7:43/M
                    303    Delena Hartwick               Run           71     1:01:38.7     1:01:38.7  10:35/M
                    303    Mark Gill                     Bike          90       55:54.2     1:57:33.0   4:28/M
                    303    Debbie Hartwick               Paddle        89     1:12:46.8     3:10:19.8  11:28/M
 
   87      342           Seemed lika a good idea!                                           3:13:19.0   7:50/M
                    342    Raf Ruano                     Run           94     1:17:28.1     1:17:28.1  13:19/M
                    342    Michael Tomlin                Bike          92       57:48.6     2:15:16.8   4:37/M
                    342    Ella Tomlin                   Paddle        62       58:02.2     3:13:19.0   9:08/M
 
   88      316           Balls & Dolls                                                      3:14:43.7   7:54/M
                    316    Michael Alva                  Run           61       58:31.1       58:31.1  10:03/M
                    316    Marsha Casillas               Bike          95     1:06:32.9     2:05:04.1   5:19/M
                    316    John Pekarek                  Paddle        86     1:09:39.6     3:14:43.7  10:58/M
 
   89      318           Samurai Banditos                                                   3:14:44.4   7:54/M
                    318    Miguel Cervantes              Run           53       57:33.9       57:33.9   9:53/M
                    318    Marilyn Cervantes             Bike          88       55:42.4     1:53:16.3   4:27/M
                    318    Susan Ishida                  Paddle        92     1:21:28.1     3:14:44.4  12:50/M
 
   90      265           Flying Dragons                                                     3:15:51.4   7:56/M
                    265    Victoria Lee                  Run           78     1:05:48.3     1:05:48.3  11:18/M
                    265    Lai Man Cheung                Bike          91       57:14.7     2:03:03.0   4:35/M
                    265    Jerry Matsumoto               Paddle        90     1:12:48.4     3:15:51.4  11:28/M
 
   91      329           Three Musketeers                                                   3:17:42.8   8:01/M
                    329    Diana Evans                   Run                                                  
                    329    Cheryl Creson                 Bike          96     2:21:01.8     2:21:01.8  11:17/M
                    329    Murray Peters                 Paddle        55       56:40.9     3:17:42.8   8:55/M
 
   92      354           Lisa Shrider                                                       3:21:58.3   8:11/M
                    354    Leah Fasl                     Run           96     1:20:29.3     1:20:29.3  13:50/M
                    354    Jerry Scott                   Bike          93       58:59.5     2:19:28.9   4:43/M
                    354    Lisa Shrider                  Paddle        82     1:02:29.4     3:21:58.3   9:50/M
 
   93      347           Deborah Fast                                                       3:22:06.5   8:12/M
                    347    Melody Brown                  Run           90     1:13:53.6     1:13:53.6  12:42/M
                    347    Joseph Fasl                   Bike          81       49:50.6     2:03:44.3   3:59/M
                    347    Deborah Fasl                  Paddle        91     1:18:22.2     3:22:06.5  12:20/M
Paul A Garcia Open
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      434           VITEK Vikings                                                      1:31:43.7   3:43/M
                    434    Phillip Reid                  Run            1       28:41.3       28:41.3   4:56/M
                    434    Jonathan Lee                  Bike           1       25:50.6       54:31.9   2:04/M
                    434    John Easterbrook              Paddle         1       37:11.8     1:31:43.7   5:51/M
 
    2      454           Three to Fear                                                      1:36:12.2   3:54/M
                    454    Leif Anderson                 Run            3       28:53.0       28:53.0   4:58/M
                    454    Jake Mestre                   Bike           2       28:37.4       57:30.5   2:17/M
                    454    Luke Barrett                  Paddle         3       38:41.7     1:36:12.2   6:06/M
 
    3      458           current adventures                                                 1:36:23.5   3:54/M
                    458    Michael Johnson               Run            2       28:46.0       28:46.0   4:57/M
                    458    Carlos Casillas               Bike           3       28:43.6       57:29.6   2:18/M
                    458    Dan Crandall                  Paddle         4       38:53.9     1:36:23.5   6:07/M
 
    4      428           Rick Anderson                                                      1:43:13.2   4:11/M
                    428    Wyatt Garret Seawell          Run            4       30:24.9       30:24.9   5:13/M
                    428    Mike Anderson                 Bike           8       32:35.5     1:03:00.4   2:36/M
                    428    Rick Anderson                 Paddle         5       40:12.8     1:43:13.2   6:20/M
 
    5      230           cal fit crushers                                                   1:46:16.5   4:18/M
                    230    Craig Stanley                 Run            7       35:59.7       35:59.7   6:11/M
                    230    Marley Smith                  Bike           5       31:42.3     1:07:42.0   2:32/M
                    230    John Green                    Paddle         2       38:34.4     1:46:16.5   6:04/M
 
    6      427           Jim, Jason and Garretts dad                                        1:55:32.9   4:41/M
                    427    Jason Arnold                  Run           12       39:43.6       39:43.6   6:49/M
                    427    Mike Prue                     Bike          10       33:45.9     1:13:29.6   2:42/M
                    427    Jim Stinson                   Paddle         6       42:03.3     1:55:32.9   6:37/M
 
    7      445           Cereal Killers                                                     1:56:55.9   4:44/M
                    445    Steven White                  Run            5       33:30.5       33:30.5   5:45/M
                    445    Tyler Green                   Bike           9       33:02.1     1:06:32.7   2:39/M
                    445    Cody Moraga                   Paddle        11       50:23.2     1:56:55.9   7:56/M
 
    8      438           bruzins                                                            1:57:46.6   4:46/M
                    438    Scott Yates                   Run            9       38:35.8       38:35.8   6:38/M
                    438    David Yates                   Bike                                                 
                    438    Cade Hines                    Paddle        35     1:19:10.8     1:57:46.6  12:28/M
 
    9      446           Schleppies                                                         2:02:24.8   4:58/M
                    446    Gregory Ries                  Run            8       38:24.8       38:24.8   6:36/M
                    446    Jeffery Rosenhall             Bike           7       32:26.0     1:10:50.9   2:36/M
                    446    Ryan Lillis                   Paddle        17       51:33.9     2:02:24.8   8:07/M
 
   10      451           we're off like a herd of turtles                                   2:05:34.2   5:05/M
                    451    Carl Spradling                Run           21       46:18.7       46:18.7   7:57/M
                    451    Dennis Tedder                 Bike           6       31:59.6     1:18:18.3   2:34/M
                    451    Ryan Zahner                   Paddle         9       47:15.9     2:05:34.2   7:26/M
 
   11      433           water nerds                                                        2:05:51.5   5:06/M
                    433    Matt Bachman                  Run            6       35:58.9       35:58.9   6:11/M
                    433    Derek Larsen                  Bike          20       39:07.0     1:15:06.0   3:08/M
                    433    Michael Moncrief              Paddle        12       50:45.5     2:05:51.5   8:00/M
 
   12      431           Two Pinoys  & a whilte boy                                         2:09:29.4   5:15/M
                    431    Angelo Claudio                Run           24       48:02.1       48:02.1   8:15/M
                    431    Diony Gamoso                  Bike          12       34:58.5     1:23:00.6   2:48/M
                    431    Ken Doty                      Paddle         8       46:28.7     2:09:29.4   7:19/M
 
   13      453           Explosive                                                          2:12:19.9   5:22/M
                    453    Seth White                    Run           14       41:56.1       41:56.1   7:12/M
                    453    Aaron Stone                   Bike          13       35:11.4     1:17:07.5   2:49/M
                    453    Jeff Poole                    Paddle        24       55:12.3     2:12:19.9   8:42/M
 
   14      420           two time                                                           2:12:20.0   5:22/M
                    420    Jason Houser                  Run           17       44:05.0       44:05.0   7:34/M
                    420    John Calton                   Bike          17       37:27.5     1:21:32.5   3:00/M
                    420    Shawn Barnes                  Paddle        13       50:47.4     2:12:20.0   8:00/M
 
   15      447           M B K                                                              2:12:37.2   5:23/M
                    447    Gilbert Cosio                 Run           20       46:08.1       46:08.1   7:56/M
                    447    Richard Reinhardt             Bike           4       31:33.9     1:17:42.1   2:31/M
                    447    Darren Cordova                Paddle        23       54:55.1     2:12:37.2   8:39/M
 
   16      430           Team Velocag                                                       2:13:44.6   5:25/M
                    430    Jeremy Thomas                 Run           23       47:54.6       47:54.6   8:14/M
                    430    Lance Mc Daniel               Bike                                                 
                    430    Marc Christensen              Paddle        36     1:25:49.9     2:13:44.6  13:31/M
 
   17      421           t & a                                                              2:14:36.6   5:27/M
                    421    Mike Seegert                  Run           13       40:05.1       40:05.1   6:53/M
                    421    Cliff Moore                   Bike          24       40:08.6     1:20:13.7   3:13/M
                    421    Russ Mindt                    Paddle        22       54:22.8     2:14:36.6   8:34/M
 
   18      435           water hammered                                                     2:15:54.6   5:31/M
                    435    Andy Reese                    Run           19       45:57.9       45:57.9   7:54/M
                    435    Pat Ervin                     Bike          19       38:23.8     1:24:21.8   3:04/M
                    435    Jake Benton                   Paddle        16       51:32.8     2:15:54.6   8:07/M
 
   19      449           Dar-Shep-Buff                                                      2:17:11.3   5:34/M
                    449    Shawn Darling                 Run           27       50:22.8       50:22.8   8:39/M
                    449    Jeff Shephard                 Bike          18       37:59.3     1:28:22.1   3:02/M
                    449    Michael Buffington            Paddle        10       48:49.2     2:17:11.3   7:41/M
 
   20      423           Schooner's                                                         2:18:32.4   5:37/M
                    423    Dan Johnson                   Run           15       42:16.5       42:16.5   7:16/M
                    423    Henry Freese                  Bike          28       44:00.3     1:26:16.8   3:31/M
                    423    Brad Brown                    Paddle        18       52:15.6     2:18:32.4   8:14/M
 
   21      424           Lickity Split                                                      2:18:53.7   5:38/M
                    424    Justin Chaney                 Run           11       39:32.5       39:32.5   6:48/M
                    424    Eric Herman                   Bike          25       42:35.6     1:22:08.2   3:24/M
                    424    Carlos Carrbajal              Paddle        27       56:45.5     2:18:53.7   8:56/M
 
   22      448           Atypical Saturday                                                  2:19:18.0   5:39/M
                    448    Matt Rasmussen                Run           10       39:08.1       39:08.1   6:43/M
                    448    Keaton Marcel                 Bike          26       42:38.9     1:21:47.0   3:25/M
                    448    Eric Rivera                   Paddle        29       57:30.9     2:19:18.0   9:03/M
 
   23      426           Gray Hares                                                         2:19:18.1   5:39/M
                    426    Gary Forncrook                Run           31       52:15.8       52:15.8   8:59/M
                    426    Eric Adelman                  Bike          14       36:07.8     1:28:23.7   2:53/M
                    426    David Fontaine                Paddle        15       50:54.4     2:19:18.1   8:01/M
 
   24      439           overeaters                                                         2:19:57.5   5:40/M
                    439    Kevin Petracek                Run           18       45:15.8       45:15.8   7:46/M
                    439    Armando Ortiz                 Bike          21       39:20.2     1:24:36.0   3:09/M
                    439    Glenn Berkheimer              Paddle        25       55:21.5     2:19:57.5   8:43/M
 
   25      437           empty bottle of whisky                                             2:22:14.4   5:46/M
                    437    Mike Wadekamper               Run           32       54:30.8       54:30.8   9:22/M
                    437    Jesse Wilson                  Bike          16       36:51.2     1:31:22.1   2:57/M
                    437    Kris Varanelli                Paddle        14       50:52.3     2:22:14.4   8:01/M
 
   26      456           energy vatos                                                       2:23:29.1   5:49/M
                    456    Erik Jensen                   Run           22       47:26.1       47:26.1   8:09/M
                    456    Payam Bozorgchami             Bike          22       39:27.3     1:26:53.4   3:09/M
                    456    Mazi Shirakh                  Paddle        26       56:35.6     2:23:29.1   8:55/M
 
   27      429           blue dogs                                                          2:25:41.4   5:54/M
                    429    Jeff Hausman                  Run           16       42:59.3       42:59.3   7:23/M
                    429    Pedar Bruce                   Bike          29       45:15.4     1:28:14.8   3:37/M
                    429    Bob Lake                      Paddle        28       57:26.6     2:25:41.4   9:03/M
 
   28      440           Smells like team spirit                                            2:26:56.2   5:57/M
                    440    Pro Mitra                     Run           25       49:18.2       49:18.2   8:28/M
                    440    Mark Galimba                  Bike          23       39:31.1     1:28:49.4   3:10/M
                    440    Zachary Frieders              Paddle        30       58:06.8     2:26:56.2   9:09/M
 
   29      450           Team formerly known as Prince                                      2:28:02.0   6:00/M
                    450    Fred Almendarez               Run           30       52:12.8       52:12.8   8:58/M
                    450    Justin Valentine              Bike          15       36:35.3     1:28:48.2   2:56/M
                    450    Perry Perry                   Paddle        31       59:13.8     2:28:02.0   9:20/M
 
   30      442           men of a certain age                                               2:28:44.1   6:02/M
                    442    Christopher Gong              Run           26       49:30.1       49:30.1   8:30/M
                    442    Mark Landucci                 Bike          30       45:22.2     1:34:52.4   3:38/M
                    442    David Bujold                  Paddle        21       53:51.7     2:28:44.1   8:29/M
 
   31      444           Ascenders                                                          2:31:45.8   6:09/M
                    444    Robert Boucher                Run           33       58:15.1       58:15.1  10:01/M
                    444    Courtney Wetsell              Bike                                                 
                    444    Ryan Shope                    Paddle        37     1:33:30.7     2:31:45.8  14:43/M
 
   32      425           Earth Wind and Fire                                                2:34:37.2   6:16/M
                    425    Bryan Carter                  Run           28       50:39.9       50:39.9   8:42/M
                    425    Justin Ewert                  Bike          27       43:38.7     1:34:18.7   3:29/M
                    425    Josh Ewert                    Paddle        32     1:00:18.5     2:34:37.2   9:30/M
 
   33      422           George Hoover                                                      2:37:13.2   6:22/M
                    422    Sal Palomares                 Run           37     1:09:46.8     1:09:46.8  11:59/M
                    422    George Hoover                 Bike          11       34:10.0     1:43:56.9   2:44/M
                    422    Joe Vandendries               Paddle        19       53:16.3     2:37:13.2   8:23/M
 
   34     1139                                                                              2:38:14.7   6:25/M
                   1139    Aaron Meilich                 Run           34     1:00:06.6     1:00:06.6  10:20/M
                   1139    Aaron Meilich                 Bike          34       54:04.5     1:54:11.2   4:20/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   35      443           3 stooges                                                          2:46:32.2   6:45/M
                    443    Ryan Worthen                  Run           36     1:00:58.7     1:00:58.7  10:29/M
                    443    Greg Lathrop                  Bike          33       52:14.7     1:53:13.5   4:11/M
                    443    Joseph Yarrow                 Paddle        20       53:18.7     2:46:32.2   8:24/M
 
   36      455           Team 455                                                           2:46:52.5   6:46/M
                    455    Daniel Lessard                Run           29       51:23.9       51:23.9   8:50/M
                    455    Clinton Lessard               Bike          32       46:14.3     1:37:38.3   3:42/M
 
   37      452           Team 452                                                           3:02:40.1   7:24/M
                    452    Romer Blanquera               Run           35     1:00:14.5     1:00:14.5  10:21/M
                    452    Emerson David                 Bike          31       46:00.9     1:46:15.4   3:41/M
Family
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      543           father and son                                                     1:44:25.6   4:14/M
                    543    Matt Johnsrud                 Run            1       33:04.9       33:04.9   5:41/M
                    543    Gary Johnsrud                 Bike           2       31:55.2     1:05:00.1   2:33/M
                    543    Gary Johnsrud                 Paddle         1       39:25.5     1:44:25.6   6:12/M
 
    2      545           KUPHELDT'S VERION 2.0                                              1:47:54.0   4:22/M
                    545    Adam Kuphaldt                 Run            2       37:10.1       37:10.1   6:23/M
                    545    Taylor Kuphaldt               Bike           1       30:23.6     1:07:33.8   2:26/M
                    545    Joseph Kuphaldt               Paddle         2       40:20.2     1:47:54.0   6:21/M
 
    3      509           this is gonna hurt                                                 1:56:32.4   4:43/M
                    509    Darren Sax                    Run            3       39:20.7       39:20.7   6:45/M
                    509    Scott Sax                     Bike           4       32:37.9     1:11:58.7   2:37/M
 
    4      494           3 Live Wires                                                       2:02:06.0   4:57/M
                    494    Nicole Magee                  Run            4       41:58.8       41:58.8   7:13/M
                    494    Timothy Magee                 Bike           8       34:22.9     1:16:21.7   2:45/M
                    494    Jason Magee                   Paddle         6       45:44.3     2:02:06.0   7:12/M
 
    5      526           team stassi                                                        2:08:22.9   5:12/M
                    526    Vincent Stassi                Run            8       45:04.1       45:04.1   7:45/M
                    526    Tom Stassi                    Bike           9       35:09.2     1:20:13.4   2:49/M
                    526    Angela Stassi                 Paddle        12       48:09.5     2:08:22.9   7:35/M
 
    6      502           club 149                                                           2:10:42.9   5:18/M
                    502    Charles Crackel               Run           18       52:09.0       52:09.0   8:58/M
                    502    Joseph Crackel                Bike          13       37:04.7     1:29:13.8   2:58/M
                    502    Thomas Crackel                Paddle         3       41:29.1     2:10:42.9   6:32/M
 
    7      538           Team 538                                                           2:12:14.6   5:22/M
                    538    Kate Scramstad                Run            9       45:22.2       45:22.2   7:48/M
                    538    Robin Hunsinger               Bike          21       39:10.1     1:24:32.4   3:08/M
                    538    Chuck Hunsinger               Paddle        11       47:42.2     2:12:14.6   7:31/M
 
    8      501           sheila forsberg                                                    2:14:03.5   5:26/M
                    501    Leah Lacourciere              Run           10       45:39.9       45:39.9   7:51/M
                    501    Stephen Forsberg              Bike          20       39:08.1     1:24:48.1   3:08/M
                    501    Sheila Forsberg               Paddle        14       49:15.4     2:14:03.5   7:45/M
 
    9      521           cast of characters                                                 2:14:05.6   5:26/M
                    521    Trevor Stewart                Run           17       51:59.4       51:59.4   8:56/M
                    521    Paul Stewart                  Bike           7       33:10.1     1:25:09.6   2:39/M
                    521    Geoff Capell                  Paddle        13       48:56.0     2:14:05.6   7:42/M
 
   10      512           elder von edler                                                    2:14:36.9   5:27/M
                    512    Alicia Edler                  Run           37       59:40.7       59:40.7  10:15/M
                    512    Gregory Edler                 Bike           6       32:43.3     1:32:24.1   2:37/M
                    512    Kent Edler                    Paddle         4       42:12.8     2:14:36.9   6:39/M
 
   11      542           team vmc                                                           2:15:38.4   5:30/M
                    542    Joe Moody                     Run           20       52:17.7       52:17.7   8:59/M
                    542    Melanie Vaira                 Bike          15       37:31.4     1:29:49.1   3:00/M
                    542    Laynne Cooley                 Paddle         7       45:49.2     2:15:38.4   7:13/M
 
   12      505           TLC                                                                2:15:38.6   5:30/M
                    505    Lawrence Bettencourt          Run           11       45:46.7       45:46.7   7:52/M
                    505    Ty Bettencourt                Bike          24       39:36.4     1:25:23.1   3:10/M
                    505    Caitlyn Bettencourt           Paddle        18       50:15.5     2:15:38.6   7:55/M
 
   13      536           dan norris                                                         2:18:00.5   5:36/M
                    536    Jon Norris                    Run           15       50:51.8       50:51.8   8:44/M
                    536    Dan Norris                    Bike          23       39:28.4     1:30:20.2   3:09/M
                    536    Mike Norris                   Paddle        10       47:40.2     2:18:00.5   7:30/M
 
   14      507           speedin peadens                                                    2:19:33.0   5:39/M
                    507    Jen June                      Run            6       44:29.3       44:29.3   7:39/M
                    507    Brian Peaden Sr.              Bike          18       37:50.2     1:22:19.5   3:02/M
                    507    Calvin Peaden                 Paddle        40       57:13.4     2:19:33.0   9:01/M
 
   15      518           two mikes and a kerri                                              2:20:30.1   5:42/M
                    518    Kerri Jakel                   Run                                                  
                    518    Mikey Jakel                   Bike          48     1:29:49.6     1:29:49.6   7:11/M
                    518    Michael Jakel                 Paddle        19       50:40.5     2:20:30.1   7:59/M
 
   16      533           team alvis                                                         2:20:50.0   5:43/M
                    533    Justin Russell                Run           26       54:22.2       54:22.2   9:20/M
                    533    Haron Alvis                   Bike          22       39:20.7     1:33:43.0   3:09/M
                    533    Ed Alvis                      Paddle         8       47:07.0     2:20:50.0   7:25/M
 
   17      508           reilly                                                             2:21:40.1   5:45/M
                    508    Kyle Reilly                   Run           12       46:42.2       46:42.2   8:01/M
                    508    Rachel Reilly                 Bike          32       42:20.1     1:29:02.4   3:23/M
                    508    Michael Reilly                Paddle        28       52:37.7     2:21:40.1   8:17/M
 
   18      510           mount hansler-hannick                                              2:22:13.1   5:46/M
                    510    Tracie Hannick                Run           19       52:14.7       52:14.7   8:58/M
                    510    Noah Hansler                  Bike          16       37:42.8     1:29:57.6   3:01/M
                    510    Aaron Mount                   Paddle        27       52:15.5     2:22:13.1   8:14/M
 
   19      503           jason west                                                         2:22:16.8   5:46/M
                    503    Jason West                    Run           13       48:12.7       48:12.7   8:17/M
                    503    Jordan West                   Bike          19       38:05.7     1:26:18.5   3:03/M
                    503    Aldon West                    Paddle        37       55:58.3     2:22:16.8   8:49/M
 
   20      499           Team Enos                                                          2:23:03.2   5:48/M
                    499    Karen Bauer                   Run           14       49:01.4       49:01.4   8:25/M
                    499    Richard Enos                  Bike          31       41:53.4     1:30:54.9   3:21/M
                    499    Jim Enos                      Paddle        26       52:08.3     2:23:03.2   8:13/M
 
   21      535           on DEC                                                             2:24:40.4   5:52/M
                    535    Dan Foley                     Run            5       43:31.8       43:31.8   7:29/M
                    535    Edward Echeverria             Bike          27       40:24.2     1:23:56.0   3:14/M
                    535    Claudia Foley                 Paddle        44     1:00:44.3     2:24:40.4   9:34/M
 
   22      513           hangtown browne's                                                  2:25:17.9   5:53/M
                    513    Amber Browne Leonti           Run           23       53:25.1       53:25.1   9:11/M
                    513    Travis Browne                 Bike           5       32:41.6     1:26:06.8   2:37/M
                    513    James Browne                  Paddle        43       59:11.1     2:25:17.9   9:19/M
 
   23      523           the outlaws                                                        2:26:31.7   5:56/M
                    523    Jackie Solorio                Run           30       55:05.3       55:05.3   9:28/M
                    523    Lawrence Solorio              Bike          26       39:52.5     1:34:57.8   3:11/M
                    523    Alex Solorio                  Paddle        22       51:33.8     2:26:31.7   8:07/M
 
   24      524           three's company                                                    2:28:20.1   6:01/M
                    524    Allison MacAlka               Run           16       51:32.4       51:32.4   8:51/M
                    524    Karen Solorio                 Bike          38       45:32.6     1:37:05.1   3:39/M
                    524    T J Price                     Paddle        20       51:15.0     2:28:20.1   8:04/M
 
   25      544           JAM                                                                2:29:01.9   6:02/M
                    544    Melissa Woolfson              Run           24       54:07.3       54:07.3   9:18/M
                    544    Jessica Zannakis              Bike          14       37:22.2     1:31:29.6   2:59/M
                    544    Amanda Zannakis               Paddle        41       57:32.3     2:29:01.9   9:04/M
 
   26      532           leslie pombo                                                       2:29:22.4   6:03/M
                    532    Leslie Pombo                  Run           21       52:45.7       52:45.7   9:04/M
                    532    Jenny Moyer                   Bike          40       46:47.4     1:39:33.2   3:45/M
                    532    Chad Bohren                   Paddle        16       49:49.2     2:29:22.4   7:51/M
 
   27      534           this should be interesting                                         2:29:25.4   6:03/M
                    534    Holly Gallant                 Run           27       54:37.9       54:37.9   9:23/M
                    534    Gary Nickolisen               Bike          34       42:45.8     1:37:23.8   3:25/M
                    534    Wayne Nickolisen              Paddle        24       52:01.6     2:29:25.4   8:11/M
 
   28      540           Team 540                                                           2:29:27.2   6:03/M
                    540    Alicia Leupp                  Run           43     1:02:43.5     1:02:43.5  10:47/M
                    540    Ryan Leupp                    Bike          12       36:35.7     1:39:19.2   2:56/M
                    540    Thomas Leupp                  Paddle        17       50:08.0     2:29:27.2   7:54/M
 
   29      492           killer tofu                                                        2:29:49.7   6:04/M
                    492    Jamie Ernst                   Run           25       54:12.1       54:12.1   9:19/M
                    492    Rebecca MacHetta              Bike          35       43:29.3     1:37:41.4   3:29/M
                    492    Ryan Ernst                    Paddle        25       52:08.2     2:29:49.7   8:13/M
 
   30      537           talktaxteach                                                       2:30:04.2   6:05/M
                    537    Linda Twilling                Run           42     1:01:57.1     1:01:57.1  10:39/M
                    537    Basil Boutris                 Bike          10       36:10.8     1:38:07.9   2:54/M
                    537    John Twilling                 Paddle        23       51:56.3     2:30:04.2   8:11/M
 
   31      520           team super happy fun time                                          2:30:13.2   6:05/M
                    520    Melinda Mui                   Run           38       59:40.9       59:40.9  10:15/M
                    520    Scott Schulz                  Bike          11       36:12.5     1:35:53.4   2:54/M
                    520    Doug Hasegawa                 Paddle        30       54:19.7     2:30:13.2   8:33/M
 
   32      515           pee, Dee, que                                                      2:30:39.5   6:06/M
                    515    Amy Erwin                     Run           31       55:34.5       55:34.5   9:33/M
                    515    Daniel Gadsden                Bike          28       40:32.0     1:36:06.6   3:15/M
                    515    Karen Lewis                   Paddle        33       54:32.9     2:30:39.5   8:35/M
 
   33      491           the old, the young and the Brave                                   2:31:35.3   6:09/M
                    491    Rebecca Dinwiddie             Run           33       57:21.3       57:21.3   9:51/M
                    491    Barbara Godfrey               Bike          25       39:51.9     1:37:13.3   3:11/M
                    491    Erin Godfrey                  Paddle        31       54:22.0     2:31:35.3   8:34/M
 
   34      504           The Newbies                                                        2:32:43.4   6:11/M
                    504    Jennifer Brian                Run           32       56:57.2       56:57.2   9:47/M
                    504    Juanita Patterson             Bike           3       32:34.0     1:29:31.3   2:36/M
                    504    Jeanie Ready                  Paddle        45     1:03:12.1     2:32:43.4   9:57/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   35      490           Team MyFolsom.com                                                  2:33:24.2   6:13/M
                    490    Annie Gladding                Run           28       54:38.2       54:38.2   9:23/M
                    490    John Gladding                 Bike          44       51:35.2     1:46:13.5   4:08/M
                    490    Wayne Kuykendall              Paddle         9       47:10.7     2:33:24.2   7:26/M
 
   36      541           belie/schroeder                                                    2:35:17.0   6:18/M
                    541    Emily Beile                   Run           44     1:03:40.8     1:03:40.8  10:56/M
                    541    Thomas Schroeder              Bike          17       37:43.0     1:41:23.9   3:01/M
                    541    Peter Schroeder               Paddle        29       53:53.1     2:35:17.0   8:29/M
 
   37      519           pacemakers                                                         2:35:46.2   6:19/M
                    519    Kristina Singh                Run           39     1:00:13.9     1:00:13.9  10:21/M
                    519    Marvin Friesen                Bike                                                 
                    519    Steven Friesen                Paddle        50     1:35:32.3     2:35:46.2  15:03/M
 
   38      527           debra sabino                                                       2:35:46.5   6:19/M
                    527    Robert Sabino                 Run            7       45:00.4       45:00.4   7:44/M
                    527    Debra Warwick- Sabino         Bike          41       47:18.5     1:32:18.9   3:47/M
 
   39      514           team GiGi                                                          2:36:20.0   6:20/M
                    514    Jennifer Ferraiuolo           Run           34       57:22.8       57:22.8   9:51/M
                    514    Alison Sadler                 Bike          33       42:45.6     1:40:08.4   3:25/M
                    514    James Gibson                  Paddle        38       56:11.5     2:36:20.0   8:51/M
 
   40      530           hippokiss                                                          2:39:36.2   6:28/M
                    530    Bryce Hipkiss                 Run           22       53:02.4       53:02.4   9:07/M
                    530    Peter Hipkiss                 Bike          46       52:07.2     1:45:09.6   4:10/M
                    530    Ron Hipkiss                   Paddle        32       54:26.5     2:39:36.2   8:34/M
 
   41      539           Team 539                                                           2:40:33.6   6:30/M
                    539    Robert Stitt                  Run           29       54:56.7       54:56.7   9:26/M
                    539    D Stitt                       Bike          42       50:30.1     1:45:26.9   4:02/M
 
   42      496           Canuela brothers                                                   2:42:19.1   6:35/M
                    496    Daniel Canuela                Run           40     1:01:12.1     1:01:12.1  10:31/M
                    496    William Canuela               Bike          36       44:06.2     1:45:18.3   3:32/M
                    496    Jonathan Canuela              Paddle        39       57:00.7     2:42:19.1   8:59/M
 
   43      531           the pretenders                                                     2:43:36.6   6:38/M
                    531    Yvette Simi                   Run           46     1:07:02.4     1:07:02.4  11:31/M
                    531    Brian Simi                    Bike          29       41:21.7     1:48:24.1   3:18/M
                    531    Rachel Simi                   Paddle        35       55:12.5     2:43:36.6   8:42/M
 
   44      495           franksalot                                                         2:45:03.5   6:41/M
                    495    Rosalind Franks               Run           41     1:01:43.0     1:01:43.0  10:36/M
                    495    Rosalind Franks               Bike          45       51:55.9     1:53:38.9   4:09/M
                    495    Don Franks                    Paddle        21       51:24.6     2:45:03.5   8:06/M
 
   45      522           YoYoJ                                                              2:45:32.8   6:43/M
                    522    Hannah Ahern                  Run           35       57:27.0       57:27.0   9:52/M
                    522    Mary Ahern                    Bike          37       44:53.3     1:42:20.4   3:35/M
                    522    James Ahern                   Paddle        46     1:03:12.4     2:45:32.8   9:57/M
 
   46      525           the shepherds                                                      2:50:09.1   6:54/M
                    525    Stephanie Shepherd            Run           47     1:10:34.8     1:10:34.8  12:07/M
                    525    William Shepherd              Bike          30       41:33.4     1:52:08.2   3:19/M
                    525    Corey Shepherd                Paddle        42       58:00.8     2:50:09.1   9:08/M
 
   47      500           Team Elkins/Walker                                                 2:51:00.5   6:56/M
                    500    Andrea Walker                 Run           36       59:39.2       59:39.2  10:15/M
                    500    Paul Elkins                   Bike          39       46:08.8     1:45:48.0   3:41/M
 
   48      498           Keeny Clan                                                         2:51:18.2   6:57/M
                    498    Alexa Keeney-Leineweber       Run           45     1:05:08.8     1:05:08.8  11:11/M
                    498    Wilma Keeney                  Bike          43       50:30.9     1:55:39.8   4:02/M
                    498    Katherine Keeney              Paddle        36       55:38.4     2:51:18.2   8:46/M
 
   49      517           the great scotts                                                   3:00:49.8   7:20/M
                    517    Robert Scott                  Run                                                  
                    517    Khristine Scott               Bike          49     2:11:18.5     2:11:18.5  10:30/M
                    517    Robert Scott                  Paddle        15       49:31.2     3:00:49.8   7:48/M
 
   50      511           burkett sisters                                                    3:17:55.7   8:01/M
                    511    D J Burkett                   Run           48     1:12:41.4     1:12:41.4  12:29/M
                    511    Sara Burkett                  Bike          47       53:35.1     2:06:16.6   4:17/M
                    511    Katie Burkett                 Paddle        49     1:11:39.1     3:17:55.7  11:17/M
Women's Relay
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      580           we love eppie                                                      1:55:16.4   4:40/M
                    580    Jennifer Kent                 Run            1       37:18.8       37:18.8   6:25/M
                    580    Lea Brooks                    Bike           1       32:32.1     1:09:51.0   2:36/M
                    580    Noelle Buer                   Paddle         1       45:25.4     1:55:16.4   7:09/M
 
    2      574           tri-annosaurus wrecks                                              2:07:15.3   5:09/M
                    574    Alex Wood                     Run            2       38:11.8       38:11.8   6:34/M
                    574    Mara Behar                    Bike          12       40:44.7     1:18:56.6   3:16/M
                    574    Jessica Harthun               Paddle         3       48:18.7     2:07:15.3   7:36/M
 
    3      551           SIZZLIN' SISTAS                                                    2:12:49.2   5:23/M
                    551    Laurie Beyer                  Run           10       48:52.6       48:52.6   8:24/M
                    551    Zoe Anastas                   Bike           5       36:11.7     1:25:04.4   2:54/M
                    551    Niki Calastas                 Paddle         2       47:44.8     2:12:49.2   7:31/M
 
    4      575           because we can't all run                                           2:13:21.1   5:24/M
                    575    Lisa Balestrini               Run            3       38:51.3       38:51.3   6:41/M
                    575    Linda Powell                  Bike           7       37:33.7     1:16:25.0   3:00/M
                    575    Heather Mangus                Paddle        19