2012 Eppie's Great Race

2012 Eppie's Great Race

July 21, 2012


Results By Capital Road Race Management
    1      434           VITEK Vikings                                                      1:31:43.7   3:43/M
                    434    Phillip Reid                  Run            1       28:41.3       28:41.3   4:56/M
                    434    Jonathan Lee                  Bike           1       25:50.6       54:31.9   2:04/M
                    434    John Easterbrook              Paddle         1       37:11.8     1:31:43.7   5:51/M
 
    2      345           Team california canoe and Kayak                                    1:34:47.1   3:51/M
                    345    Patrick Boivin                Run            8       30:41.9       30:41.9   5:16/M
                    345    Nick Kersmarki                Bike           4       27:43.5       58:25.5   2:13/M
                    345    Kristen Podolak               Paddle         2       36:21.6     1:34:47.1   5:43/M
 
    3      454           Three to Fear                                                      1:36:12.2   3:54/M
                    454    Leif Anderson                 Run            3       28:53.0       28:53.0   4:58/M
                    454    Jake Mestre                   Bike           3       28:37.4       57:30.5   2:17/M
                    454    Luke Barrett                  Paddle         3       38:41.7     1:36:12.2   6:06/M
 
    4      458           current adventures                                                 1:36:23.5   3:54/M
                    458    Michael Johnson               Run            2       28:46.0       28:46.0   4:57/M
                    458    Carlos Casillas               Bike           2       28:43.6       57:29.6   2:18/M
                    458    Dan Crandall                  Paddle         4       38:53.9     1:36:23.5   6:07/M
 
    5       99           Team 99                                                            1:36:25.1   3:54/M
                     99    Amged Aboukhadijeh            Run            5       30:16.3       30:16.3   5:12/M
                     99    Jason Allen                   Bike           6       29:24.4       59:40.7   2:21/M
                     99    Bob Landry                    Paddle         5       36:44.3     1:36:25.1   5:47/M
                     99    Ian Rice                                                                           
 
    6       98           IUISAND THE OLD FARTS                                              1:38:32.8   4:00/M
                     98    Luis Luna                     Run            4       29:24.6       29:24.6   5:03/M
                     98    James Cotta                   Bike          12       32:04.2     1:01:28.9   2:34/M
                     98    Kyle Tsuye                    Paddle         6       37:03.9     1:38:32.8   5:50/M
                     98    Steve Streng                                                                       
 
    7      690                                                                              1:39:46.3   4:03/M
                    690    Mason Myers                   Run           12       32:08.3       32:08.3   5:31/M
                    690    Bob Beretta                   Bike           7       28:11.0     1:00:19.3   2:15/M
                    690    Cameron Poer                  Paddle         7       39:26.9     1:39:46.3   6:13/M
 
    8      707           Team 707                                                           1:39:52.8   4:03/M
                    707    Darin Thibideau               Run           17       33:05.6       33:05.6   5:41/M
                    707    Scott Peifer                  Bike          10       27:52.0     1:00:57.6   2:14/M
                    707    John Weed                     Paddle         8       38:55.1     1:39:52.8   6:08/M
 
    9       52           Rockfish Rangers                                                   1:41:35.3   4:07/M
                     52    Camron Shahmirzadi            Run           10       31:29.0       31:29.0   5:25/M
                     52    Kenny Lane                    Bike           9       28:51.7     1:00:20.8   2:18/M
                     52    Mike Ammon                    Paddle         9       41:14.5     1:41:35.3   6:30/M
 
   10      428           Rick Anderson                                                      1:43:13.2   4:11/M
                    428    Wyatt Garret Seawell          Run            6       30:24.9       30:24.9   5:13/M
                    428    Mike Anderson                 Bike          13       32:35.5     1:03:00.4   2:36/M
                    428    Rick Anderson                 Paddle        10       40:12.8     1:43:13.2   6:20/M
 
   11      543           father and son                                                     1:44:25.6   4:14/M
                    543    Matt Johnsrud                 Run           16       33:04.9       33:04.9   5:41/M
                    543    Gary Johnsrud                 Bike          19       31:55.2     1:05:00.1   2:33/M
                    543    Gary Johnsrud                 Paddle        11       39:25.5     1:44:25.6   6:12/M
 
   12      307           Team KRJ                                                           1:44:52.3   4:15/M
                    307    Kristen Soloway               Run           28       35:36.8       35:36.8   6:07/M
                    307    Ryan Ettl                     Bike          14       28:55.2     1:04:32.1   2:19/M
                    307    Jeremy Burlingame             Paddle        13       40:20.2     1:44:52.3   6:21/M
 
   13      214           Quincy Engineering                                                 1:45:13.3   4:16/M
                    214    Garrett McLaughlin            Run           34       36:38.0       36:38.0   6:18/M
                    214    Danny Mossman                 Bike          26       30:58.1     1:07:36.2   2:29/M
                    214    Greg Young                    Paddle        14       37:37.1     1:45:13.3   5:55/M
 
   14      105           SHAKE AND BAKE                                                     1:45:37.8   4:17/M
                    105    Jake Matthew                  Run           15       32:38.8       32:38.8   5:36/M
                    105    Chris Parod                   Bike          11       28:23.4     1:01:02.3   2:16/M
                    105    Tony Lewell                   Paddle        15       44:35.5     1:45:37.8   7:01/M
                    105    Jeremy Barnes                                                                      
 
   15       51           River View Financial                                               1:45:39.2   4:17/M
                     51    Christian Morinico            Run            7       30:35.6       30:35.6   5:15/M
                     51    Scott Clark                   Bike           5       29:04.1       59:39.8   2:20/M
                     51    Tom Biglione                  Paddle        16       45:59.4     1:45:39.2   7:14/M
 
   16      230           cal fit crushers                                                   1:46:16.5   4:18/M
                    230    Craig Stanley                 Run           32       35:59.7       35:59.7   6:11/M
                    230    Marley Smith                  Bike          27       31:42.3     1:07:42.0   2:32/M
                    230    John Green                    Paddle        17       38:34.4     1:46:16.5   6:04/M
 
   17      734                                                                              1:46:24.6   4:19/M
                    734    Terry Baucom                  Run           25       34:23.4       34:23.4   5:54/M
                    734    Hal Tacker                    Bike          23       32:12.8     1:06:36.3   2:35/M
                    734    Bobby Carpenter               Paddle        18       39:48.3     1:46:24.6   6:16/M
 
   18      545           KUPHELDT'S VERION 2.0                                              1:47:54.0   4:22/M
                    545    Adam Kuphaldt                 Run           36       37:10.1       37:10.1   6:23/M
                    545    Taylor Kuphaldt               Bike          25       30:23.6     1:07:33.8   2:26/M
                    545    Joseph Kuphaldt               Paddle        20       40:20.2     1:47:54.0   6:21/M
 
   19        7           Team tfo 2                                                         1:49:38.9   4:27/M
                      7    Chris Houde                   Run                                                  
                      7    Thea Rosa                     Bike          24     1:07:08.0     1:07:08.0   5:22/M
                      7    Jon Houde                     Paddle        21       42:30.9     1:49:38.9   6:42/M
 
   20      722                                                                              1:51:35.4   4:31/M
                    722    Bob Fredenburg                Run           78       40:20.4       40:20.4   6:56/M
                    722    Mark Stonis                   Bike          34       30:16.4     1:10:36.9   2:25/M
                    722    Tim Styles                    Paddle        23       40:58.5     1:51:35.4   6:27/M
 
   21      772                                                                              1:52:10.7   4:33/M
                    772    Phelan Mc Kinney              Run           14       32:23.4       32:23.4   5:34/M
                    772    Brynn Sargent                 Bike          17       32:18.6     1:04:42.0   2:35/M
                    772    Angelo Magliola               Paddle        24       47:28.7     1:52:10.7   7:29/M
 
   22      730                                                                              1:52:33.9   4:34/M
                    730    Adam Ferreira                 Run           71       40:04.2       40:04.2   6:53/M
                    730    Brad Thomas                   Bike          40       30:48.6     1:10:52.8   2:28/M
                    730    Charlie Willard               Paddle        25       41:41.0     1:52:33.9   6:34/M
 
   23      165           Who You Callin' Losers Now?                                        1:53:11.0   4:35/M
                    165    Erik Mancarini                Run           23       33:51.2       33:51.2   5:49/M
                    165    Greg Marshall                 Bike          28       34:08.2     1:07:59.5   2:44/M
                    165    Jeff Bushey                   Paddle        26       45:11.5     1:53:11.0   7:07/M
 
   24      160           3 amigos                                                           1:53:48.3   4:37/M
                    160    Daniel Kinsella               Run            9       31:07.8       31:07.8   5:21/M
                    160    Richard Honnette              Bike          15       33:30.5     1:04:38.4   2:41/M
                    160    Randy Smith                   Paddle        27       49:09.9     1:53:48.3   7:44/M
 
   25      636                                                                              1:54:39.3   4:39/M
                    636    Karen Jeffers                 Run           48       38:29.8       38:29.8   6:37/M
                    636    Kristina Zack                 Bike          32       31:43.1     1:10:12.9   2:32/M
                    636    Robin Carpenter               Paddle        29       44:26.4     1:54:39.3   7:00/M
 
   26      269           PABCO Premiers                                                     1:55:05.1   4:40/M
                    269    Kevin Olson                   Run           21       33:27.9       33:27.9   5:45/M
                    269    Andy Williams                 Bike          21       32:03.4     1:05:31.4   2:34/M
                    269    Rebecca Newman                Paddle        31       49:33.7     1:55:05.1   7:48/M
 
   27      580           we love eppie                                                      1:55:16.4   4:40/M
                    580    Jennifer Kent                 Run           39       37:18.8       37:18.8   6:25/M
                    580    Lea Brooks                    Bike          31       32:32.1     1:09:51.0   2:36/M
                    580    Noelle Buer                   Paddle        32       45:25.4     1:55:16.4   7:09/M
 
   28      427           Jim, Jason and Garretts dad                                        1:55:32.9   4:41/M
                    427    Jason Arnold                  Run           68       39:43.6       39:43.6   6:49/M
                    427    Mike Prue                     Bike          55       33:45.9     1:13:29.6   2:42/M
                    427    Jim Stinson                   Paddle        33       42:03.3     1:55:32.9   6:37/M
 
   29      624           dash-spin-row                                                      1:56:14.9   4:43/M
                    624    Sharon Gould                  Run           66       39:33.8       39:33.8   6:48/M
                    624    Christina Nutley              Bike          54       33:55.0     1:13:28.8   2:43/M
                    624    Meredith Wharton              Paddle        36       42:46.0     1:56:14.9   6:44/M
 
   30      509           this is gonna hurt                                                 1:56:32.4   4:43/M
                    509    Darren Sax                    Run           62       39:20.7       39:20.7   6:45/M
                    509    Scott Sax                     Bike          45       32:37.9     1:11:58.7   2:37/M
 
   31      167           No Ringers Here                                                    1:56:36.2   4:44/M
                    167    Stephanie  Finelli            Run           38       37:14.1       37:14.1   6:24/M
                    167    Glenn Chadwick                Bike          29       31:35.7     1:08:49.9   2:32/M
                    167    Jason Wilson                  Paddle        38       47:46.3     1:56:36.2   7:31/M
 
   32      445           Cereal Killers                                                     1:56:55.9   4:44/M
                    445    Steven White                  Run           22       33:30.5       33:30.5   5:45/M
                    445    Tyler Green                   Bike          22       33:02.1     1:06:32.7   2:39/M
                    445    Cody Moraga                   Paddle        41       50:23.2     1:56:55.9   7:56/M
 
   33      262           Waddle, Straddle and Paddle                                        1:57:10.0   4:45/M
                    262    John Kennedy                  Run           79       40:25.8       40:25.8   6:57/M
                    262    Doug Arnold                   Bike          53       32:54.0     1:13:19.9   2:38/M
                    262    Masha Arnold                  Paddle        43       43:50.1     1:57:10.0   6:54/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
   34       30           Sac Col Crime Lab                                                  1:57:14.2   4:45/M
                     30    Ryan Nickel                   Run           18       33:10.2       33:10.2   5:42/M
                     30    Brian Escamilla               Bike          18       31:42.1     1:04:52.4   2:32/M
                     30    Cara Gomes                    Paddle        44       52:21.8     1:57:14.2   8:15/M
 
   35      661                                                                              1:57:29.8   4:46/M
                    661    Wendy Pratt                   Run           42       37:43.7       37:43.7   6:29/M
                    661    Allison Zackdarrell           Bike          65       37:29.0     1:15:12.7   3:00/M
                    661    Sue Lutz                      Paddle        46       42:17.0     1:57:29.8   6:40/M
 
   36      438           bruzins                                                            1:57:46.6   4:46/M
                    438    Scott Yates                   Run           51       38:35.8       38:35.8   6:38/M
                    438    David Yates                   Bike                                                 
                    438    Cade Hines                    Paddle        49     1:19:10.8     1:57:46.6  12:28/M
 
   37      355           toast and jam                                                      1:58:07.8   4:47/M
                    355    Ravi Sharma                   Run           30       35:44.1       35:44.1   6:08/M
                    355    Armondo Lopez                 Bike          41       35:09.9     1:10:54.0   2:49/M
                    355    Nancy Zappas                  Paddle        50       47:13.8     1:58:07.8   7:26/M
 
   38      770                                                                              1:58:30.7   4:48/M
                    770    Jordan Jue                    Run           13       32:20.3       32:20.3   5:33/M
                    770    Jonny Paguio                  Bike          16       32:21.1     1:04:41.4   2:35/M
                    770    Chris Oparko                  Paddle        51       53:49.2     1:58:30.7   8:29/M
 
   39      335           Nosotros                                                           1:58:46.1   4:49/M
                    335    Susan Pohlmeyer               Run           29       35:40.3       35:40.3   6:08/M
                    335    Stephen Pohlmeyer             Bike          47       36:57.3     1:12:37.7   2:57/M
                    335    Adam Kraft                    Paddle        52       46:08.4     1:58:46.1   7:16/M
 
   40      731                                                                              1:59:33.1   4:51/M
                    731    Curtis Marwitz                Run          219       45:52.4       45:52.4   7:53/M
                    731    Randy Fish                    Bike          93       32:04.2     1:17:56.6   2:34/M
                    731    Jiri Sykora                   Paddle        53       41:36.4     1:59:33.1   6:33/M
 
   41      682                                                                              1:59:44.5   4:51/M
                    682    Chris Farrell                 Run          117       42:27.4       42:27.4   7:18/M
                    682    Andy Soloman                  Bike          61       32:08.9     1:14:36.3   2:34/M
                    682    Keith Mc Lane                 Paddle        55       45:08.1     1:59:44.5   7:06/M
 
   42      166           Matthew Young                                                      2:00:38.0   4:53/M
                    166    David Young                   Run           27       35:13.4       35:13.4   6:03/M
                    166    James Meier                   Bike          48       37:43.5     1:12:57.0   3:01/M
                    166    Matthew Young                 Paddle        57       47:41.0     2:00:38.0   7:31/M
 
   43       32           3 Musketeers with a badge                                          2:00:42.0   4:54/M
                     32    Brent Kaneyuki                Run           77       40:20.3       40:20.3   6:56/M
                     32    Matthew Mc Phail              Bike          50       32:53.8     1:13:14.1   2:38/M
                     32    Matt Hoffman                  Paddle        58       47:27.8     2:00:42.0   7:28/M
 
   44       55           bAR TEAM                                                           2:00:43.7   4:54/M
                     55    Reggie Trimingham             Run           26       34:57.1       34:57.1   6:00/M
                     55    Bill Bleaky                   Bike          46       37:36.0     1:12:33.2   3:00/M
                     55    Bill Bleaky                   Paddle        59       48:10.5     2:00:43.7   7:35/M
                     55    Anna Vanderveen                                                                    
 
   45      222           the mighty jackalopes                                              2:01:06.6   4:55/M
                    222    Garrett Schmidt               Run           41       37:40.9       37:40.9   6:28/M
                    222    Brian Driscoll                Bike          44       33:53.8     1:11:34.8   2:43/M
                    222    Renee Mc Candless             Paddle        61       49:31.8     2:01:06.6   7:48/M
 
   46      660                                                                              2:01:22.3   4:55/M
                    660    Connie Rowden                 Run           98       41:42.5       41:42.5   7:10/M
                    660    Susan Kimbriel                Bike          71       34:42.3     1:16:24.9   2:47/M
                    660    Bonny Hays                    Paddle        62       44:57.4     2:01:22.3   7:05/M
 
   47      699           beer-dogs                                                          2:01:51.7   4:56/M
                    699    Gil Alvarado                  Run          132       43:05.1       43:05.1   7:24/M
                    699    Dave Schoonmaker              Bike          62       31:35.6     1:14:40.7   2:32/M
                    699    Joe Spagnoli                  Paddle        63       47:10.9     2:01:51.7   7:26/M
 
   48      494           3 Live Wires                                                       2:02:06.0   4:57/M
                    494    Nicole Magee                  Run          106       41:58.8       41:58.8   7:13/M
                    494    Timothy Magee                 Bike          68       34:22.9     1:16:21.7   2:45/M
                    494    Jason Magee                   Paddle        64       45:44.3     2:02:06.0   7:12/M
 
   49      753                                                                              2:02:13.2   4:57/M
                    753    John Stoddart                 Run          138       43:16.7       43:16.7   7:26/M
                    753    Cliff Busby                   Bike          87       33:54.0     1:17:10.8   2:43/M
                    753    Victor Hough                  Paddle        65       45:02.4     2:02:13.2   7:06/M
 
   50      275           Team Recon                                                         2:02:14.5   4:57/M
                    275    Don Rohmann                   Run           75       40:18.7       40:18.7   6:55/M
                    275    Mike Anderson                 Bike          49       32:52.9     1:13:11.6   2:38/M
                    275    Laura Brennan                 Paddle        66       49:02.8     2:02:14.5   7:43/M
 
   51      446           Schleppies                                                         2:02:24.8   4:58/M
                    446    Gregory Ries                  Run           46       38:24.8       38:24.8   6:36/M
                    446    Jeffery Rosenhall             Bike          39       32:26.0     1:10:50.9   2:36/M
                    446    Ryan Lillis                   Paddle        67       51:33.9     2:02:24.8   8:07/M
 
   52      700           Three's a quorum                                                   2:03:06.4   4:59/M
                    700    Courtney Mc Alister           Run          124       42:52.9       42:52.9   7:22/M
                    700    Scott Oakes                   Bike          99       35:13.1     1:18:06.1   2:49/M
                    700    Ivan Jones                    Paddle        71       45:00.3     2:03:06.4   7:05/M
 
   53      224           Cardno Blue                                                        2:03:11.1   5:00/M
                    224    Jeremy Adams                  Run          168       44:23.5       44:23.5   7:38/M
                    224    Peter Graf                    Bike          60       30:12.8     1:14:36.3   2:25/M
                    224    Carlos Alvarado               Paddle        72       48:34.7     2:03:11.1   7:39/M
 
   54      223           the decades                                                        2:03:45.2   5:01/M
                    223    Harley Davis                  Run          101       41:54.0       41:54.0   7:12/M
                    223    Gordan Hartman                Bike          63       33:10.6     1:15:04.7   2:39/M
                    223    Aziz Alsagoff                 Paddle        74       48:40.5     2:03:45.2   7:40/M
 
   55      288           The Milkshakers                                                    2:03:59.2   5:02/M
                    288    Shellie Anderson              Run           95       41:36.7       41:36.7   7:09/M
                    288    Susanne Rowland               Bike         100       36:30.7     1:18:07.4   2:55/M
                    288    Nathan Rowland                Paddle        75       45:51.7     2:03:59.2   7:13/M
 
   56      168           team airco                                                         2:04:10.9   5:02/M
                    168    Eric Hernandez                Run          273       47:34.6       47:34.6   8:10/M
                    168    Paul Corralejo                Bike         116       31:43.6     1:19:18.3   2:32/M
                    168    Ben Peccianti                 Paddle        76       44:52.6     2:04:10.9   7:04/M
 
   57      225           Cardno Green                                                       2:04:11.1   5:02/M
                    225    Katie Ross-Smith              Run           55       38:56.2       38:56.2   6:41/M
                    225    Cody Graf                     Bike          37       31:45.2     1:10:41.5   2:32/M
                    225    Bonnie Peterson               Paddle        77       53:29.6     2:04:11.1   8:25/M
 
   58      276           Mathew Jon Campoy                                                  2:04:37.0   5:03/M
                    276    Mathew Campoy                 Run           59       39:13.0       39:13.0   6:44/M
                    276    Tba Tba                       Bike          51       34:02.1     1:13:15.2   2:43/M
 
   59      327           Team Koinonia 2                                                    2:04:46.5   5:03/M
                    327    Chris Cosmi                   Run           33       36:07.5       36:07.5   6:12/M
                    327    John Meserva                  Bike          59       38:11.2     1:14:18.8   3:03/M
                    327    Debi Thomas                   Paddle        79       50:27.7     2:04:46.5   7:57/M
 
   60      724                                                                              2:05:05.3   5:04/M
                    724    Richard Stockdale             Run          136       43:15.8       43:15.8   7:26/M
                    724    Jerry Lucas                   Bike          82       33:50.4     1:17:06.3   2:42/M
                    724    Lee Hanson                    Paddle        80       47:59.0     2:05:05.3   7:33/M
 
   61      451           we're off like a herd of turtles                                   2:05:34.2   5:05/M
                    451    Carl Spradling                Run          232       46:18.7       46:18.7   7:57/M
                    451    Dennis Tedder                 Bike         104       31:59.6     1:18:18.3   2:34/M
                    451    Ryan Zahner                   Paddle        81       47:15.9     2:05:34.2   7:26/M
 
   62      698           Team 698                                                           2:05:43.5   5:06/M
                    698    Geoff Mc Lennan               Run          162       44:08.4       44:08.4   7:35/M
                    698    Colin Carr-hall               Bike          76       32:47.2     1:16:55.7   2:37/M
                    698    Mark Parks                    Paddle        82       48:47.8     2:05:43.5   7:41/M
 
   63      433           water nerds                                                        2:05:51.5   5:06/M
                    433    Matt Bachman                  Run           31       35:58.9       35:58.9   6:11/M
                    433    Derek Larsen                  Bike          64       39:07.0     1:15:06.0   3:08/M
                    433    Michael Moncrief              Paddle        83       50:45.5     2:05:51.5   8:00/M
 
   64       17           team tfo12                                                         2:06:14.0   5:07/M
                     17    Brian` Crilly                 Run           58       39:08.7       39:08.7   6:43/M
                     17    Muffy Davis                   Bike          69       37:13.5     1:16:22.3   2:59/M
                     17    Koft Schubert                 Paddle        85       49:51.7     2:06:14.0   7:51/M
 
   65      211           Speedracers                                                        2:06:20.5   5:07/M
                    211    Rich Schuman                  Run          179       44:40.0       44:40.0   7:40/M
                    211    Collin Smith                  Bike          98       33:22.0     1:18:02.0   2:40/M
                    211    John Russell                  Paddle        86       48:18.4     2:06:20.5   7:36/M
 
   66      697           gunning                                                            2:06:21.6   5:07/M
                    697    Scott Rowe                    Run          111       42:15.9       42:15.9   7:16/M
                    697    Gary Mc Kee                   Bike          73       34:13.0     1:16:29.0   2:44/M
                    697    John Gunning                  Paddle        87       49:52.6     2:06:21.6   7:51/M
 
   67      751                                                                              2:06:23.1   5:07/M
                    751    Steve Boutin                  Run          366       49:31.5       49:31.5   8:30/M
                    751    Jonathan Wolter               Bike         202       34:47.1     1:24:18.7   2:47/M
                    751    Frank Whittaker               Paddle        89       42:04.4     2:06:23.1   6:37/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
   68      771                                                                              2:06:45.3   5:08/M
                    771    Tanner Mc Alister             Run           67       39:36.4       39:36.4   6:48/M
                    771    Mason Oakes                   Bike          91       38:12.0     1:17:48.4   3:03/M
                    771    Jared Seamons                 Paddle        91       48:56.9     2:06:45.3   7:42/M
 
   69      574           tri-annosaurus wrecks                                              2:07:15.3   5:09/M
                    574    Alex Wood                     Run           45       38:11.8       38:11.8   6:34/M
                    574    Mara Behar                    Bike         111       40:44.7     1:18:56.6   3:16/M
                    574    Jessica Harthun               Paddle        94       48:18.7     2:07:15.3   7:36/M
 
   70      685                                                                              2:07:37.3   5:10/M
                    685    Derek Murray                  Run          216       45:46.7       45:46.7   7:52/M
                    685    Darrel Ulrich                 Bike          78       31:11.6     1:16:58.4   2:30/M
                    685    Mike Poe                      Paddle        96       50:38.9     2:07:37.3   7:58/M
 
   71      693                                                                              2:07:41.3   5:11/M
                    693    Randy Belleci                 Run           86       41:02.1       41:02.1   7:03/M
                    693    Jay Freeman                   Bike          86       36:08.5     1:17:10.7   2:53/M
                    693    Troy Eberlein                 Paddle        97       50:30.6     2:07:41.3   7:57/M
 
   72      322           two girls and a guy                                                2:07:46.4   5:11/M
                    322    Julia Freeman                 Run          107       42:00.9       42:00.9   7:13/M
                    322    Michael Freeman               Bike         107       36:28.4     1:18:29.4   2:55/M
                    322    Cathy Vincent                 Paddle        99       49:17.0     2:07:46.4   7:46/M
 
   73      526           team stassi                                                        2:08:22.9   5:12/M
                    526    Vincent Stassi                Run          190       45:04.1       45:04.1   7:45/M
                    526    Tom Stassi                    Bike         122       35:09.2     1:20:13.4   2:49/M
                    526    Angela Stassi                 Paddle       103       48:09.5     2:08:22.9   7:35/M
 
   74       53           Fiesty, Fit, and 50                                                2:08:42.6   5:13/M
                     53    Carmen Trione                 Run          234       46:21.8       46:21.8   7:58/M
                     53    Bob Bennett                   Bike         174       36:38.7     1:23:00.6   2:56/M
                     53    Pete Lisson                   Paddle       106       45:42.0     2:08:42.6   7:12/M
                     53    Jimmy Mcrea                                                                        
 
   75      227           rancho knights                                                     2:08:43.7   5:13/M
                    227    Carl Simpson                  Run          351       49:14.2       49:14.2   8:28/M
                    227    Keith Misner                  Bike         173       33:45.3     1:22:59.5   2:42/M
                    227    Paul Junker                   Paddle       107       45:44.2     2:08:43.7   7:12/M
 
   76      752                                                                              2:08:45.1   5:13/M
                    752    Arnold Utterback              Run           82       40:50.8       40:50.8   7:01/M
                    752    Joel Contreras                Bike         110       38:04.6     1:18:55.5   3:03/M
                    752    Dennis Scott                  Paddle       108       49:49.6     2:08:45.1   7:51/M
 
   77       10           team tfo 5                                                         2:09:04.0   5:14/M
                     10    Matt Post                     Run           20       33:20.3       33:20.3   5:44/M
                     10    Gerry Nishikawa               Bike         117       46:03.0     1:19:23.4   3:41/M
                     10    Debbie Schlessinger           Paddle       111       49:40.6     2:09:04.0   7:49/M
 
   78      431           Two Pinoys  & a whilte boy                                         2:09:29.4   5:15/M
                    431    Angelo Claudio                Run          295       48:02.1       48:02.1   8:15/M
                    431    Diony Gamoso                  Bike         175       34:58.5     1:23:00.6   2:48/M
                    431    Ken Doty                      Paddle       114       46:28.7     2:09:29.4   7:19/M
 
   79      332           WILL POWER                                                         2:10:04.6   5:16/M
                    332    Brianna Williams              Run          425       50:58.0       50:58.0   8:45/M
                    332    Brian Williams                Bike         216       33:49.9     1:24:48.0   2:42/M
                    332    William Swanson               Paddle       116       45:16.6     2:10:04.6   7:08/M
 
   80      680                                                                              2:10:22.8   5:17/M
                    680    Jason Hunziker                Run          177       44:34.5       44:34.5   7:39/M
                    680    Mark Massello                 Bike         158       37:45.8     1:22:20.3   3:01/M
                    680    Michael Granville             Paddle       117       48:02.4     2:10:22.8   7:34/M
 
   81      294           fearsome threesome                                                 2:10:29.4   5:17/M
                    294    Travis Deadman                Run           87       41:06.7       41:06.7   7:04/M
                    294    Rick Slavensky                Bike          56       33:06.0     1:14:12.7   2:39/M
                    294    Becca Russell                 Paddle       118       56:16.7     2:10:29.4   8:52/M
 
   82      502           club 149                                                           2:10:42.9   5:18/M
                    502    Charles Crackel               Run          472       52:09.0       52:09.0   8:58/M
                    502    Joseph Crackel                Bike         318       37:04.7     1:29:13.8   2:58/M
                    502    Thomas Crackel                Paddle       121       41:29.1     2:10:42.9   6:32/M
 
   83      733                                                                              2:11:07.2   5:19/M
                    733    Urbano Luna                   Run          296       48:06.0       48:06.0   8:16/M
                    733    Deryl Heiser                  Bike         201       36:09.0     1:24:15.1   2:54/M
                    733    Ron Steven                    Paddle       123       46:52.1     2:11:07.2   7:23/M
 
   84      366           Team 366                                                           2:11:24.6   5:20/M
                    366    Michaelveronica Stratton      Run          382       50:06.3       50:06.3   8:36/M
                    366    Michael Beneke                Bike         186       33:38.0     1:23:44.4   2:41/M
                    366    Jerry Stratton                Paddle       124       47:40.2     2:11:24.6   7:30/M
 
   85      233           ROEBBELEN CONSTRUCTION                                             2:11:34.0   5:20/M
                    233    John Vine                     Run          269       47:25.8       47:25.8   8:09/M
                    233    Don Souter                    Bike         277       39:47.4     1:27:13.3   3:11/M
                    233    Erin Mc Bride                 Paddle       125       44:20.7     2:11:34.0   6:59/M
 
   86       89           Peter Wen                                                          2:11:34.1   5:20/M
                     89    Jon Lam                       Run          153       43:58.0       43:58.0   7:33/M
                     89    Peter Wen                     Bike          80       33:06.0     1:17:04.0   2:39/M
                     89    Anna Lam                      Paddle       126       54:30.0     2:11:34.1   8:35/M
                     89    Michelle Lam                                                                       
 
   87       91           Triathlin                                                          2:12:00.5   5:21/M
                     91    Henry Kao                     Run          108       42:04.7       42:04.7   7:14/M
                     91    David Wang                    Bike         136       39:02.7     1:21:07.5   3:07/M
                     91    Amy Lee                       Paddle       129       50:53.0     2:12:00.5   8:01/M
 
   88      689                                                                              2:12:04.7   5:21/M
                    689    Vern Crawford                 Run          272       47:29.3       47:29.3   8:10/M
                    689    Bill Acevedo                  Bike         250       38:35.3     1:26:04.7   3:05/M
                    689    Dan Cook                      Paddle       130       46:00.0     2:12:04.7   7:15/M
 
   89      684                                                                              2:12:13.5   5:22/M
                    684    Michael Brady                 Run          256       47:02.9       47:02.9   8:05/M
                    684    Tony Urbalejo                 Bike         169       35:43.6     1:22:46.5   2:51/M
                    684    Randal Friedman               Paddle       132       49:27.0     2:12:13.5   7:47/M
 
   90      538           Team 538                                                           2:12:14.6   5:22/M
                    538    Kate Scramstad                Run          202       45:22.2       45:22.2   7:48/M
                    538    Robin Hunsinger               Bike         212       39:10.1     1:24:32.4   3:08/M
                    538    Chuck Hunsinger               Paddle       133       47:42.2     2:12:14.6   7:31/M
 
   91      453           Explosive                                                          2:12:19.9   5:22/M
                    453    Seth White                    Run          104       41:56.1       41:56.1   7:12/M
                    453    Aaron Stone                   Bike          83       35:11.4     1:17:07.5   2:49/M
                    453    Jeff Poole                    Paddle       135       55:12.3     2:12:19.9   8:42/M
 
   92      420           two time                                                           2:12:20.0   5:22/M
                    420    Jason Houser                  Run          159       44:05.0       44:05.0   7:34/M
                    420    John Calton                   Bike         141       37:27.5     1:21:32.5   3:00/M
                    420    Shawn Barnes                  Paddle       136       50:47.4     2:12:20.0   8:00/M
 
   93      274           B side                                                             2:12:31.7   5:22/M
                    274    Monica Salazar                Run          208       45:34.8       45:34.8   7:50/M
                    274    Brian Hendricks               Bike         191       38:22.7     1:23:57.5   3:04/M
                    274    Martin Salazar                Paddle       137       48:34.1     2:12:31.7   7:39/M
 
   94      447           M B K                                                              2:12:37.2   5:23/M
                    447    Gilbert Cosio                 Run          226       46:08.1       46:08.1   7:56/M
                    447    Richard Reinhardt             Bike          89       31:33.9     1:17:42.1   2:31/M
                    447    Darren Cordova                Paddle       139       54:55.1     2:12:37.2   8:39/M
 
   95      551           SIZZLIN' SISTAS                                                    2:12:49.2   5:23/M
                    551    Laurie Beyer                  Run          331       48:52.6       48:52.6   8:24/M
                    551    Zoe Anastas                   Bike         226       36:11.7     1:25:04.4   2:54/M
                    551    Niki Calastas                 Paddle       140       47:44.8     2:12:49.2   7:31/M
 
   96      321           the vikings                                                        2:12:53.0   5:23/M
                    321    Sarah Mc Cabe                 Run          467       52:03.3       52:03.3   8:57/M
                    321    Johan Niklasson               Bike         253       34:04.4     1:26:07.8   2:44/M
 
   97      620           hard knocks                                                        2:13:17.7   5:24/M
                    620    Jennifer Donovan              Run          279       47:41.1       47:41.1   8:12/M
                    620    Marci Scharmacher             Bike         162       34:52.7     1:22:33.8   2:47/M
                    620    Shannon Gardner               Paddle       147       50:43.8     2:13:17.7   7:59/M
 
   98      575           because we can't all run                                           2:13:21.1   5:24/M
                    575    Lisa Balestrini               Run           53       38:51.3       38:51.3   6:41/M
                    575    Linda Powell                  Bike          72       37:33.7     1:16:25.0   3:00/M
                    575    Heather Mangus                Paddle       149       56:56.1     2:13:21.1   8:58/M
 
   99      234           Principal Funds                                                    2:13:31.9   5:25/M
                    234    Chester Fong                  Run          131       43:04.2       43:04.2   7:24/M
                    234    Elizabeth Kaiser              Bike         200       41:10.5     1:24:14.7   3:18/M
                    234    Scott Craig                   Paddle       150       49:17.2     2:13:31.9   7:46/M
 
  100      228           beer me                                                            2:13:35.5   5:25/M
                    228    Amber Rucff                   Run          165       44:17.3       44:17.3   7:37/M
                    228    Denis Yarosh                  Bike         183       38:58.2     1:23:15.6   3:07/M
 
  101      554           The coolest thing since sliced                                     2:13:38.9   5:25/M
                    554    Janis Cannon                  Run          280       47:43.4       47:43.4   8:12/M
                    554    Rachelle Lopez                Bike         232       37:27.3     1:25:10.8   3:00/M
                    554    Nora Zappas                   Paddle       154       48:28.1     2:13:38.9   7:38/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  102      430           Team Velocag                                                       2:13:44.6   5:25/M
                    430    Jeremy Thomas                 Run          289       47:54.6       47:54.6   8:14/M
                    430    Lance Mc Daniel               Bike                                                 
                    430    Marc Christensen              Paddle       155     1:25:49.9     2:13:44.6  13:31/M
 
  103      263           SLOFOLKS                                                           2:13:54.7   5:26/M
                    263    Kelda Wilson                  Run          519       53:13.4       53:13.4   9:09/M
                    263    Mark Langowski                Bike         228       31:53.3     1:25:06.8   2:33/M
                    263    Gary Ruggerone                Paddle       159       48:47.9     2:13:54.7   7:41/M
 
  104      324           Boating Sunday?                                                    2:13:55.8   5:26/M
                    324    Holly Olmsted                 Run          176       44:34.2       44:34.2   7:39/M
                    324    Ryan Bankerd                  Bike         108       34:01.0     1:18:35.3   2:43/M
                    324    Craig Dietrich                Paddle       160       55:20.5     2:13:55.8   8:43/M
 
  105      501           sheila forsberg                                                    2:14:03.5   5:26/M
                    501    Leah Lacourciere              Run          210       45:39.9       45:39.9   7:51/M
                    501    Stephen Forsberg              Bike         217       39:08.1     1:24:48.1   3:08/M
                    501    Sheila Forsberg               Paddle       161       49:15.4     2:14:03.5   7:45/M
 
  106      521           cast of characters                                                 2:14:05.6   5:26/M
                    521    Trevor Stewart                Run          464       51:59.4       51:59.4   8:56/M
                    521    Paul Stewart                  Bike         231       33:10.1     1:25:09.6   2:39/M
                    521    Geoff Capell                  Paddle       162       48:56.0     2:14:05.6   7:42/M
 
  107      298           lodi zinfidels                                                     2:14:14.0   5:26/M
                    298    Charla Kuykendall             Run          541       53:50.7       53:50.7   9:15/M
                    298    Steve Schwabauer              Bike         251       32:16.0     1:26:06.8   2:35/M
                    298    Chris Brown                   Paddle       163       48:07.2     2:14:14.0   7:35/M
 
  108      421           t & a                                                              2:14:36.6   5:27/M
                    421    Mike Seegert                  Run           72       40:05.1       40:05.1   6:53/M
                    421    Cliff Moore                   Bike         123       40:08.6     1:20:13.7   3:13/M
                    421    Russ Mindt                    Paddle       169       54:22.8     2:14:36.6   8:34/M
 
  109      512           elder von edler                                                    2:14:36.9   5:27/M
                    512    Alicia Edler                  Run          748       59:40.7       59:40.7  10:15/M
                    512    Gregory Edler                 Bike         389       32:43.3     1:32:24.1   2:37/M
                    512    Kent Edler                    Paddle       170       42:12.8     2:14:36.9   6:39/M
 
  110      692                                                                              2:14:56.7   5:28/M
                    692    Timothy Taylor                Run          309       48:21.6       48:21.6   8:18/M
                    692    Jeff Allen                    Bike         193       35:37.7     1:23:59.3   2:51/M
                    692    Ted Allen                     Paddle       172       50:57.4     2:14:56.7   8:01/M
 
  111      695                                                                              2:15:04.5   5:28/M
                    695    Brian Hildreth                Run          105       41:58.1       41:58.1   7:13/M
                    695    Ken Zeng                      Bike         112       36:58.5     1:18:56.7   2:57/M
                    695    Russ Bender                   Paddle       175       56:07.8     2:15:04.5   8:50/M
 
  112      558           eskaton #2                                                         2:15:14.5   5:29/M
                    558    Kristin Ely                   Run          141       43:27.0       43:27.0   7:28/M
                    558    Linda Stevens                 Bike         105       34:51.7     1:18:18.8   2:47/M
                    558    Alicia Ivers                  Paddle       179       56:55.7     2:15:14.5   8:58/M
 
  113      337           T L M                                                              2:15:19.0   5:29/M
                    337    Teresa Campos                 Run          228       46:12.2       46:12.2   7:56/M
                    337    Lee Hinde                     Bike         249       39:42.5     1:25:54.7   3:11/M
                    337    Matthew Sainson               Paddle       180       49:24.2     2:15:19.0   7:47/M
 
  114      103           Zach and Kara                                                      2:15:32.6   5:30/M
                    103    Zach Streng                   Run          186       44:56.6       44:56.6   7:43/M
                    103    Kara Koyamatsu                Bike         230       40:12.5     1:25:09.1   3:13/M
 
  115      357           Team                                                               2:15:36.2   5:30/M
                    357    Jennifer Reynaga              Run          359       49:24.4       49:24.4   8:29/M
                    357    Joe Staron                    Bike          90       28:23.4     1:17:47.9   2:16/M
                    357    Tami Cholger                  Paddle       185       57:48.3     2:15:36.2   9:06/M
 
  116      542           team vmc                                                           2:15:38.4   5:30/M
                    542    Joe Moody                     Run          482       52:17.7       52:17.7   8:59/M
                    542    Melanie Vaira                 Bike         330       37:31.4     1:29:49.1   3:00/M
                    542    Laynne Cooley                 Paddle       187       45:49.2     2:15:38.4   7:13/M
 
  117      505           TLC                                                                2:15:38.6   5:30/M
                    505    Lawrence Bettencourt          Run          215       45:46.7       45:46.7   7:52/M
                    505    Ty Bettencourt                Bike         237       39:36.4     1:25:23.1   3:10/M
                    505    Caitlyn Bettencourt           Paddle       188       50:15.5     2:15:38.6   7:55/M
 
  118      213           ENMOTION                                                           2:15:43.1   5:30/M
                    213    Kim Drizen                    Run          203       45:22.8       45:22.8   7:48/M
                    213    Marlon Ayala                  Bike         113       33:35.8     1:18:58.6   2:41/M
                    213    Steve Cass                    Paddle       189       56:44.5     2:15:43.1   8:56/M
 
  119      435           water hammered                                                     2:15:54.6   5:31/M
                    435    Andy Reese                    Run          224       45:57.9       45:57.9   7:54/M
                    435    Pat Ervin                     Bike         206       38:23.8     1:24:21.8   3:04/M
                    435    Jake Benton                   Paddle       191       51:32.8     2:15:54.6   8:07/M
 
  120      665                                                                              2:16:01.1   5:31/M
                    665    Teri Tedmon                   Run          431       51:11.4       51:11.4   8:48/M
                    665    Meg Conkling                  Bike         229       33:56.2     1:25:07.6   2:43/M
 
  121      164           Cindy Morgan                                                       2:16:08.5   5:31/M
                    164    Jennifer Tobie                Run          157       44:02.3       44:02.3   7:34/M
                    164    Robert Morgan                 Bike         211       40:29.7     1:24:32.1   3:14/M
                    164    Cindy Morgan                  Paddle       194       51:36.4     2:16:08.5   8:08/M
 
  122      754                                                                              2:16:31.7   5:32/M
                    754    Dave Lucchetti                Run          424       50:54.9       50:54.9   8:45/M
                    754    John Sedar                    Bike         254       35:13.5     1:26:08.5   2:49/M
                    754    Butch Mc Elwee                Paddle       196       50:23.2     2:16:31.7   7:56/M
 
  123       82           Bradshaw Ranch Golf Corp                                           2:16:41.6   5:32/M
                     82    Richard Rogers                Run           84       41:00.1       41:00.1   7:03/M
                     82    Justin Wynne                  Bike         147       40:48.7     1:21:48.8   3:16/M
                     82    Steve Legarra                 Paddle       197       54:52.7     2:16:41.6   8:38/M
                     82    Elisa Wynne                                                                        
 
  124      367           kathy anderson                                                     2:16:49.8   5:33/M
                    367    Megan Oldenburger             Run           94       41:35.8       41:35.8   7:09/M
                    367    Larry Meyer                   Bike         139       39:50.6     1:21:26.5   3:11/M
                    367    Kathy Anderson                Paddle       198       55:23.3     2:16:49.8   8:43/M
 
  125      232           sacto county rangers                                               2:17:02.5   5:33/M
                    232    Andrew Neslson                Run          415       50:48.2       50:48.2   8:44/M
                    232    Will Safford                  Bike         215       33:56.1     1:24:44.4   2:43/M
                    232    Ryan Pocan                    Paddle       199       52:18.1     2:17:02.5   8:14/M
 
  126      449           Dar-Shep-Buff                                                      2:17:11.3   5:34/M
                    449    Shawn Darling                 Run          394       50:22.8       50:22.8   8:39/M
                    449    Jeff Shephard                 Bike         293       37:59.3     1:28:22.1   3:02/M
                    449    Michael Buffington            Paddle       201       48:49.2     2:17:11.3   7:41/M
 
  127      735                                                                              2:17:12.3   5:34/M
                    735    Rich Walline                  Run          419       50:50.8       50:50.8   8:44/M
                    735    John Skow                     Bike         218       34:00.7     1:24:51.6   2:43/M
                    735    Larry Boyer                   Paddle       202       52:20.7     2:17:12.3   8:14/M
 
  128       93           diamond                                                            2:17:25.0   5:34/M
                     93    Mike Diamond                  Run          268       47:23.5       47:23.5   8:08/M
                     93    Mark Diamond                  Bike         177       35:44.7     1:23:08.3   2:52/M
                     93    Larry Diamond                 Paddle       205       54:16.7     2:17:25.0   8:33/M
                     93    Donna Diamond                                                                      
 
  129      536           dan norris                                                         2:18:00.5   5:36/M
                    536    Jon Norris                    Run          421       50:51.8       50:51.8   8:44/M
                    536    Dan Norris                    Bike         340       39:28.4     1:30:20.2   3:09/M
                    536    Mike Norris                   Paddle       216       47:40.2     2:18:00.5   7:30/M
 
  130      220           EYE SEE THE FINISH LINE                                            2:18:04.8   5:36/M
                    220    Jeanette Whiteman             Run          302       48:14.9       48:14.9   8:17/M
                    220    Thomas Kioiro                 Bike         127       32:15.1     1:20:30.0   2:35/M
                    220    Sandra Opiela                 Paddle       218       57:34.7     2:18:04.8   9:04/M
 
  131      423           Schooner's                                                         2:18:32.4   5:37/M
                    423    Dan Johnson                   Run          112       42:16.5       42:16.5   7:16/M
                    423    Henry Freese                  Bike         256       44:00.3     1:26:16.8   3:31/M
                    423    Brad Brown                    Paddle       222       52:15.6     2:18:32.4   8:14/M
 
  132      725                                                                              2:18:47.3   5:38/M
                    725    Maichael Inong                Run          314       48:26.9       48:26.9   8:19/M
                    725    Andy Estoista                 Bike         310       40:25.7     1:28:52.6   3:14/M
                    725    Norman Inong                  Paddle       224       49:54.6     2:18:47.3   7:51/M
 
  133       81           The Fearless Four                                                  2:18:53.2   5:38/M
                     81    Cassandra Wong-Iwamiya        Run          290       47:55.4       47:55.4   8:14/M
                     81    Alber Fong                    Bike         138       33:29.6     1:21:25.0   2:41/M
                     81    Cindy Mock Fong               Paddle       226       57:28.2     2:18:53.2   9:03/M
                     81    Narciso Wong                                                                       
 
  134      424           Lickity Split                                                      2:18:53.7   5:38/M
                    424    Justin Chaney                 Run           65       39:32.5       39:32.5   6:48/M
                    424    Eric Herman                   Bike         153       42:35.6     1:22:08.2   3:24/M
                    424    Carlos Carrbajal              Paddle       227       56:45.5     2:18:53.7   8:56/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  135      216           teamsierradoctors                                                  2:18:54.0   5:38/M
                    216    Richie Klimowicz              Run          315       48:27.7       48:27.7   8:19/M
                    216    Dustin Ikeda                  Bike         267       38:28.6     1:26:56.4   3:05/M
                    216    James Schubert                Paddle       228       51:57.6     2:18:54.0   8:11/M
 
  136      235           Team Univision                                                     2:19:05.4   5:38/M
                    235    Victor Tafoya                 Run          303       48:15.9       48:15.9   8:17/M
                    235    Angel Preciado                Bike         239       37:12.6     1:25:28.5   2:59/M
                    235    Sergio Flores                 Paddle       230       53:36.9     2:19:05.4   8:26/M
 
  137       88           team schnaun                                                       2:19:15.9   5:39/M
                     88    Sarah Schneider               Run          238       46:31.6       46:31.6   8:00/M
                     88    Larissa Raun                  Bike         238       38:56.1     1:25:27.7   3:07/M
 
  138      448           Atypical Saturday                                                  2:19:18.0   5:39/M
                    448    Matt Rasmussen                Run           57       39:08.1       39:08.1   6:43/M
                    448    Keaton Marcel                 Bike         146       42:38.9     1:21:47.0   3:25/M
                    448    Eric Rivera                   Paddle       234       57:30.9     2:19:18.0   9:03/M
 
  139      426           Gray Hares                                                         2:19:18.1   5:39/M
                    426    Gary Forncrook                Run          478       52:15.8       52:15.8   8:59/M
                    426    Eric Adelman                  Bike         294       36:07.8     1:28:23.7   2:53/M
                    426    David Fontaine                Paddle       235       50:54.4     2:19:18.1   8:01/M
 
  140       95           Fillies Gone Wild                                                  2:19:26.9   5:39/M
                     95    Cathrine Jacobs               Run          327       48:42.3       48:42.3   8:22/M
                     95    Diane Rhodes                  Bike         263       38:04.5     1:26:46.9   3:03/M
                     95    Diana Stolba                  Paddle       239       52:40.0     2:19:26.9   8:18/M
                     95    Colette Tweedy                                                                     
 
  141      507           speedin peadens                                                    2:19:33.0   5:39/M
                    507    Jen June                      Run          173       44:29.3       44:29.3   7:39/M
                    507    Brian Peaden Sr.              Bike         155       37:50.2     1:22:19.5   3:02/M
                    507    Calvin Peaden                 Paddle       241       57:13.4     2:19:33.0   9:01/M
 
  142      439           overeaters                                                         2:19:57.5   5:40/M
                    439    Kevin Petracek                Run          199       45:15.8       45:15.8   7:46/M
                    439    Armando Ortiz                 Bike         214       39:20.2     1:24:36.0   3:09/M
                    439    Glenn Berkheimer              Paddle       245       55:21.5     2:19:57.5   8:43/M
 
  143      702           Randalll S Stout                                                   2:20:13.3   5:41/M
                    702    Christopher Yoder             Run          602       55:20.6       55:20.6   9:30/M
                    702    Anthony Romano                Bike                                                 
                    702    Randall Stout                 Paddle       247     1:24:52.6     2:20:13.3  13:22/M
 
  144      518           two mikes and a kerri                                              2:20:30.1   5:42/M
                    518    Kerri Jakel                   Run                                                  
                    518    Mikey Jakel                   Bike         331     1:29:49.6     1:29:49.6   7:11/M
                    518    Michael Jakel                 Paddle       254       50:40.5     2:20:30.1   7:59/M
 
  145      268           3-Sum                                                              2:20:40.8   5:42/M
                    268    Bruce Townes                  Run          390       50:17.2       50:17.2   8:38/M
                    268    Mary Penney                   Bike         378       41:40.9     1:31:58.1   3:20/M
                    268    Bill Hoppe                    Paddle       257       48:42.6     2:20:40.8   7:40/M
 
  146      533           team alvis                                                         2:20:50.0   5:43/M
                    533    Justin Russell                Run          562       54:22.2       54:22.2   9:20/M
                    533    Haron Alvis                   Bike         426       39:20.7     1:33:43.0   3:09/M
                    533    Ed Alvis                      Paddle       262       47:07.0     2:20:50.0   7:25/M
 
  147      334           Los Borrachos                                                      2:20:51.8   5:43/M
                    334    Steve Goldnick                Run          355       49:21.4       49:21.4   8:29/M
                    334    Diana Palm                    Bike         352       41:28.7     1:30:50.2   3:19/M
                    334    Jeffrey Palm                  Paddle       263       50:01.6     2:20:51.8   7:53/M
 
  148      555           team wench                                                         2:20:52.9   5:43/M
                    555    Stephanie Ganiban             Run          319       48:32.7       48:32.7   8:20/M
                    555    Trinity Gleckler              Bike         205       35:48.8     1:24:21.6   2:52/M
                    555    Krystle Richcreek             Paddle       264       56:31.3     2:20:52.9   8:54/M
 
  149       13           team tfo 8                                                         2:20:57.0   5:43/M
                     13    Scott Clark                   Run           74       40:11.7       40:11.7   6:54/M
                     13    Kent Gillis                   Bike         379       51:47.8     1:31:59.5   4:09/M
                     13    Dave Comerchero               Paddle       266       48:57.5     2:20:57.0   7:43/M
 
  150      508           reilly                                                             2:21:40.1   5:45/M
                    508    Kyle Reilly                   Run          243       46:42.2       46:42.2   8:01/M
                    508    Rachel Reilly                 Bike         314       42:20.1     1:29:02.4   3:23/M
                    508    Michael Reilly                Paddle       277       52:37.7     2:21:40.1   8:17/M
 
  151      510           mount hansler-hannick                                              2:22:13.1   5:46/M
                    510    Tracie Hannick                Run          477       52:14.7       52:14.7   8:58/M
                    510    Noah Hansler                  Bike         332       37:42.8     1:29:57.6   3:01/M
                    510    Aaron Mount                   Paddle       282       52:15.5     2:22:13.1   8:14/M
 
  152      703           a team                                                             2:22:13.2   5:46/M
                    703    Kraig Clark                   Run          282       47:45.3       47:45.3   8:12/M
                    703    Andrew Battistessa            Bike                                                 
                    703    Mark Holmes                   Paddle       283     1:34:27.8     2:22:13.2  14:52/M
 
  153      437           empty bottle of whisky                                             2:22:14.4   5:46/M
                    437    Mike Wadekamper               Run          566       54:30.8       54:30.8   9:22/M
                    437    Jesse Wilson                  Bike         366       36:51.2     1:31:22.1   2:57/M
                    437    Kris Varanelli                Paddle       284       50:52.3     2:22:14.4   8:01/M
 
  154      503           jason west                                                         2:22:16.8   5:46/M
                    503    Jason West                    Run          299       48:12.7       48:12.7   8:17/M
                    503    Jordan West                   Bike         258       38:05.7     1:26:18.5   3:03/M
                    503    Aldon West                    Paddle       285       55:58.3     2:22:16.8   8:49/M
 
  155      363           RUNTIME DOLYMORPHS                                                 2:22:30.5   5:47/M
                    363    Tom Cutter                    Run          283       47:45.6       47:45.6   8:12/M
                    363    Tom Cutter                    Bike         219       37:08.8     1:24:54.5   2:58/M
                    363    Sylvia Stork                  Paddle       292       57:36.0     2:22:30.5   9:04/M
 
  156      308           Corps 'n More                                                      2:22:39.3   5:47/M
                    308    Kathy Siebenmann              Run          312       48:22.8       48:22.8   8:19/M
                    308    Lisa Wiens                    Bike         242       37:16.6     1:25:39.5   2:59/M
                    308    John Jackson                  Paddle       293       56:59.8     2:22:39.3   8:58/M
 
  157      348           Mark Huegel                                                        2:22:42.0   5:47/M
                    348    Dave Bender                   Run          300       48:14.0       48:14.0   8:17/M
                    348    Mark Huegel                   Bike         271       38:48.8     1:27:02.9   3:06/M
                    348    April Huegel                  Paddle       294       55:39.1     2:22:42.0   8:46/M
 
  158      499           Team Enos                                                          2:23:03.2   5:48/M
                    499    Karen Bauer                   Run          338       49:01.4       49:01.4   8:25/M
                    499    Richard Enos                  Bike         354       41:53.4     1:30:54.9   3:21/M
                    499    Jim Enos                      Paddle       300       52:08.3     2:23:03.2   8:13/M
 
  159      579           eskaton #6                                                         2:23:14.6   5:48/M
                    579    Lauren Wiley                  Run          492       52:31.2       52:31.2   9:01/M
                    579    Vicki Burke                   Bike         296       36:04.2     1:28:35.4   2:53/M
                    579    Yvonne Costa                  Paddle       304       54:39.2     2:23:14.6   8:36/M
 
  160      456           energy vatos                                                       2:23:29.1   5:49/M
                    456    Erik Jensen                   Run          270       47:26.1       47:26.1   8:09/M
                    456    Payam Bozorgchami             Bike         265       39:27.3     1:26:53.4   3:09/M
                    456    Mazi Shirakh                  Paddle       307       56:35.6     2:23:29.1   8:55/M
 
  161      696                                                                              2:23:32.4   5:49/M
                    696    Tony Laiewski                 Run          245       46:45.9       46:45.9   8:02/M
                    696    Alex Laiewski                 Bike         372       44:49.3     1:31:35.3   3:35/M
                    696    John La Porta                 Paddle       308       51:57.1     2:23:32.4   8:11/M
 
  162      338           basalite paccoast cruiserss                                        2:23:34.5   5:49/M
                    338    Andrea Villanueva             Run          557       54:17.8       54:17.8   9:20/M
                    338    Robert Davenport              Bike         364       37:03.1     1:31:20.9   2:58/M
                    338    Martin De La Cruz             Paddle       309       52:13.5     2:23:34.5   8:13/M
 
  163      313           United Justice                                                     2:23:51.7   5:50/M
                    313    Maria Wilson                  Run          378       50:01.9       50:01.9   8:36/M
                    313    Carlton Davis                 Bike         328       39:46.0     1:29:47.9   3:11/M
                    313    Dwan Wilson                   Paddle       311       54:03.7     2:23:51.7   8:31/M
 
  164      292           Mountain Lion RC&K Team                                            2:24:02.6   5:50/M
                    292    Dave Gavia                    Run          334       48:56.5       48:56.5   8:24/M
                    292    Bill Cuthbertson              Bike         182       34:17.8     1:23:14.3   2:45/M
                    292    Diane Terrell                 Paddle       312     1:00:48.2     2:24:02.6   9:34/M
 
  165      286           Team Azure                                                         2:24:07.1   5:51/M
                    286    Jean Cordalis                 Run          619       55:52.2       55:52.2   9:36/M
                    286    Richard Fuglewicz             Bike         414       37:12.1     1:33:04.3   2:59/M
                    286    Anthony Rayner                Paddle       313       51:02.8     2:24:07.1   8:02/M
 
  166        6           TEAM TFO                                                           2:24:13.7   5:51/M
                      6    Chris Lotta                   Run          260       47:14.4       47:14.4   8:07/M
                      6    Steve Kennedy                 Bike         283       40:28.7     1:27:43.1   3:14/M
                      6    Jamie Kirk                    Paddle       314       56:30.5     2:24:13.7   8:54/M
 
  167      726                                                                              2:24:21.1   5:51/M
                    726    Tom Dean                      Run          535       53:42.3       53:42.3   9:14/M
                    726    Robert Dekas                  Bike         317       35:28.7     1:29:11.1   2:50/M
                    726    Richard Blackmarr             Paddle       317       55:10.0     2:24:21.1   8:41/M
 
  168      535           on DEC                                                             2:24:40.4   5:52/M
                    535    Dan Foley                     Run          143       43:31.8       43:31.8   7:29/M
                    535    Edward Echeverria             Bike         190       40:24.2     1:23:56.0   3:14/M
                    535    Claudia Foley                 Paddle       322     1:00:44.3     2:24:40.4   9:34/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  169      267           Sarah and her backup singers                                       2:24:46.0   5:52/M
                    267    Sarah Wiederander             Run          699       58:16.0       58:16.0  10:01/M
                    267    Brian Davis                   Bike         421       35:09.7     1:33:25.7   2:49/M
                    267    Kevin Davis                   Paddle       325       51:20.2     2:24:46.0   8:05/M
 
  170      581           medical marvels                                                    2:24:48.5   5:52/M
                    581    Linda Frazier                 Run          239       46:31.8       46:31.8   8:00/M
                    581    Robin Duncan                  Bike         427       47:12.3     1:33:44.2   3:47/M
                    581    Scarlett Ong                  Paddle       326       51:04.3     2:24:48.5   8:03/M
 
  171      694                                                                              2:24:55.3   5:52/M
                    694    Kit Foster                    Run          341       49:06.3       49:06.3   8:26/M
                    694    Rolando Delarosa              Bike         273       38:01.8     1:27:08.2   3:02/M
                    694    Mike Grahm                    Paddle       328       57:47.1     2:24:55.3   9:06/M
 
  172      513           hangtown browne's                                                  2:25:17.9   5:53/M
                    513    Amber Browne Leonti           Run          527       53:25.1       53:25.1   9:11/M
                    513    Travis Browne                 Bike         252       32:41.6     1:26:06.8   2:37/M
                    513    James Browne                  Paddle       331       59:11.1     2:25:17.9   9:19/M
 
  173      429           blue dogs                                                          2:25:41.4   5:54/M
                    429    Jeff Hausman                  Run          126       42:59.3       42:59.3   7:23/M
                    429    Pedar Bruce                   Bike         290       45:15.4     1:28:14.8   3:37/M
                    429    Bob Lake                      Paddle       334       57:26.6     2:25:41.4   9:03/M
 
  174      687                                                                              2:25:55.6   5:55/M
                    687    Bret Widman                   Run          701       58:19.2       58:19.2  10:01/M
                    687    Ken Scarberry                 Bike         405       34:34.9     1:32:54.2   2:46/M
                    687    Roger Ramirez                 Paddle       337       53:01.4     2:25:55.6   8:21/M
 
  175      212           CUL8R                                                              2:26:10.8   5:55/M
                    212    De Huynh                      Run          442       51:32.2       51:32.2   8:51/M
                    212    Craig Schierholt              Bike         342       38:49.2     1:30:21.5   3:06/M
                    212    Jeramie Fitzgerald            Paddle       342       55:49.3     2:26:10.8   8:47/M
 
  176      562           3 women and a banana                                               2:26:23.2   5:56/M
                    562    Kelly Corzine                 Run          231       46:18.1       46:18.1   7:57/M
                    562    Kathy Corzine                 Bike         456       48:16.6     1:34:34.7   3:52/M
                    562    Betty Connolly                Paddle       344       51:48.4     2:26:23.2   8:09/M
 
  177      523           the outlaws                                                        2:26:31.7   5:56/M
                    523    Jackie Solorio                Run          591       55:05.3       55:05.3   9:28/M
                    523    Lawrence Solorio              Bike         463       39:52.5     1:34:57.8   3:11/M
                    523    Alex Solorio                  Paddle       346       51:33.8     2:26:31.7   8:07/M
 
  178      440           Smells like team spirit                                            2:26:56.2   5:57/M
                    440    Pro Mitra                     Run          354       49:18.2       49:18.2   8:28/M
                    440    Mark Galimba                  Bike         308       39:31.1     1:28:49.4   3:10/M
                    440    Zachary Frieders              Paddle       351       58:06.8     2:26:56.2   9:09/M
 
  179      573           annette grosjean                                                   2:27:01.3   5:58/M
                    573    Michelle Johnsom              Run          423       50:54.7       50:54.7   8:45/M
                    573    Rebecca Willemborg            Bike         404       41:55.6     1:32:50.4   3:21/M
                    573    Annette Grosjean              Paddle       352       54:10.9     2:27:01.3   8:32/M
 
  180       86           Mightly Microbes                                                   2:27:14.8   5:58/M
                     86    Denise Manker                 Run          621       55:54.6       55:54.6   9:36/M
                     86    Ozlem Tuli                    Bike         484       40:03.6     1:35:58.2   3:12/M
                     86    Sarah Hovinga                 Paddle       355       51:16.6     2:27:14.8   8:04/M
                     86    Stephen Telm                                                                       
 
  181       80           too late                                                           2:27:23.6   5:58/M
                     80    Kenny Truong                  Run          476       52:13.9       52:13.9   8:58/M
                     80    Huu Pham                      Bike         359       38:54.5     1:31:08.5   3:07/M
                     80    Henry Tran                    Paddle       358       56:15.1     2:27:23.6   8:51/M
                     80    Tony Wong                                                                          
 
  182      336           Cantelow Riders                                                    2:27:35.3   5:59/M
                    336    Lewis Pollock                 Run          128       43:01.9       43:01.9   7:23/M
                    336    Kari Pollock                  Bike         393       49:28.6     1:32:30.6   3:57/M
                    336    Celia Valverde                Paddle       360       55:04.7     2:27:35.3   8:40/M
 
  183      163           j c                                                                2:27:43.5   5:59/M
                    163    George Robertson              Run          514       53:07.7       53:07.7   9:08/M
                    163    Andy Chou                     Bike         406       39:47.0     1:32:54.7   3:11/M
                    163    Jason Chou                    Paddle       363       54:48.8     2:27:43.5   8:38/M
 
  184      728                                                                              2:28:00.6   6:00/M
                    728    Richard Olebe                 Run          447       51:37.6       51:37.6   8:52/M
                    728    Dean Smith                    Bike         410       41:20.3     1:32:57.9   3:18/M
                    728    Bill Vogler                   Paddle       367       55:02.7     2:28:00.6   8:40/M
 
  185      450           Team formerly known as Prince                                      2:28:02.0   6:00/M
                    450    Fred Almendarez               Run          475       52:12.8       52:12.8   8:58/M
                    450    Justin Valentine              Bike         306       36:35.3     1:28:48.2   2:56/M
                    450    Perry Perry                   Paddle       368       59:13.8     2:28:02.0   9:20/M
 
  186       36           Wagner                                                             2:28:08.0   6:00/M
                     36    Justin Wagner                 Run          411       50:44.9       50:44.9   8:43/M
 
  187      524           three's company                                                    2:28:20.1   6:01/M
                    524    Allison MacAlka               Run          443       51:32.4       51:32.4   8:51/M
                    524    Karen Solorio                 Bike         509       45:32.6     1:37:05.1   3:39/M
                    524    T J Price                     Paddle       372       51:15.0     2:28:20.1   8:04/M
 
  188       97           WHY NOT?                                                           2:28:20.5   6:01/M
                     97    Kelly Corado                  Run          600       55:16.7       55:16.7   9:30/M
                     97    Craig Girard                  Bike         433       38:38.6     1:33:55.3   3:05/M
                     97    Amy Girard                    Paddle       373       54:25.2     2:28:20.5   8:34/M
                     97    Tony Corado                                                                        
 
  189      582           don't have a name                                                  2:28:39.1   6:02/M
                    582    Marion Hughes                 Run          399       50:28.0       50:28.0   8:40/M
                    582    Jennifer Hawks                Bike         380       41:31.9     1:31:59.9   3:19/M
                    582    Amber Wheeler                 Paddle       376       56:39.1     2:28:39.1   8:55/M
 
  190      442           men of a certain age                                               2:28:44.1   6:02/M
                    442    Christopher Gong              Run          363       49:30.1       49:30.1   8:30/M
                    442    Mark Landucci                 Bike         461       45:22.2     1:34:52.4   3:38/M
                    442    David Bujold                  Paddle       380       53:51.7     2:28:44.1   8:29/M
 
  191      576           Team 576                                                           2:28:45.4   6:02/M
                    576    Unknown Partic. 576           Run          288       47:50.2       47:50.2   8:13/M
 
  192      291           Team Glide Ride and Slide                                          2:28:55.1   6:02/M
                    291    Erik Malvick                  Run          684       57:50.0       57:50.0   9:56/M
                    291    Wallace Lam                   Bike         492       38:28.8     1:36:18.9   3:05/M
                    291    Jennilynn Felias              Paddle       382       52:36.2     2:28:55.1   8:17/M
 
  193      544           JAM                                                                2:29:01.9   6:02/M
                    544    Melissa Woolfson              Run          552       54:07.3       54:07.3   9:18/M
                    544    Jessica Zannakis              Bike         369       37:22.2     1:31:29.6   2:59/M
                    544    Amanda Zannakis               Paddle       385       57:32.3     2:29:01.9   9:04/M
 
  194      721                                                                              2:29:19.8   6:03/M
                    721    Rick West                     Run          374       49:51.0       49:51.0   8:34/M
                    721    Norm West                     Bike         337       40:27.4     1:30:18.5   3:14/M
                    721    Bill Lamb                     Paddle       392       59:01.3     2:29:19.8   9:18/M
 
  195      319           It was the Mai Tai's                                               2:29:21.3   6:03/M
                    319    Trevor Dewar                  Run          461       51:56.0       51:56.0   8:55/M
                    319    Allison North                 Bike         413       41:07.6     1:33:03.7   3:17/M
                    319    Susie Infalt                  Paddle       393       56:17.6     2:29:21.3   8:52/M
 
  196      532           leslie pombo                                                       2:29:22.4   6:03/M
                    532    Leslie Pombo                  Run          502       52:45.7       52:45.7   9:04/M
                    532    Jenny Moyer                   Bike         573       46:47.4     1:39:33.2   3:45/M
                    532    Chad Bohren                   Paddle       394       49:49.2     2:29:22.4   7:51/M
 
  197      534           this should be interesting                                         2:29:25.4   6:03/M
                    534    Holly Gallant                 Run          574       54:37.9       54:37.9   9:23/M
                    534    Gary Nickolisen               Bike         521       42:45.8     1:37:23.8   3:25/M
                    534    Wayne Nickolisen              Paddle       395       52:01.6     2:29:25.4   8:11/M
 
  198      540           Team 540                                                           2:29:27.2   6:03/M
                    540    Alicia Leupp                  Run          855     1:02:43.5     1:02:43.5  10:47/M
                    540    Ryan Leupp                    Bike         567       36:35.7     1:39:19.2   2:56/M
                    540    Thomas Leupp                  Paddle       396       50:08.0     2:29:27.2   7:54/M
 
  199      691                                                                              2:29:29.9   6:04/M
                    691    Rich Berson                   Run           88       41:13.6       41:13.6   7:05/M
                    691    Timothy Zindel                Bike         204       43:07.9     1:24:21.5   3:27/M
 
  200       11           team tfo 6                                                         2:29:32.9   6:04/M
                     11    Steve Cippa                   Run          316       48:28.3       48:28.3   8:20/M
                     11    Martin Gerber                 Bike         391       43:57.2     1:32:25.6   3:31/M
                     11    Tim Schaedler                 Paddle       399       57:07.3     2:29:32.9   9:00/M
 
  201        8           team tfo 3                                                         2:29:33.3   6:04/M
                      8    Meghan Tomlinson              Run          717       58:39.3       58:39.3  10:05/M
                      8    Bob Spisak                    Bike         558       40:21.9     1:39:01.2   3:14/M
                      8    Crispin Cooke                 Paddle       401       50:32.1     2:29:33.3   7:57/M
 
  202      492           killer tofu                                                        2:29:49.7   6:04/M
                    492    Jamie Ernst                   Run          555       54:12.1       54:12.1   9:19/M
                    492    Rebecca MacHetta              Bike         528       43:29.3     1:37:41.4   3:29/M
                    492    Ryan Ernst                    Paddle       410       52:08.2     2:29:49.7   8:13/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  203      341           University of Farmers Insurance                                    2:29:56.2   6:05/M
                    341    Sharon Sims                   Run          797     1:01:02.6     1:01:02.6  10:29/M
                    341    Won Chang                     Bike         541       37:07.6     1:38:10.3   2:58/M
                    341    Robert Fields                 Paddle       412       51:45.9     2:29:56.2   8:09/M
 
  204      537           talktaxteach                                                       2:30:04.2   6:05/M
                    537    Linda Twilling                Run          830     1:01:57.1     1:01:57.1  10:39/M
                    537    Basil Boutris                 Bike         539       36:10.8     1:38:07.9   2:54/M
                    537    John Twilling                 Paddle       413       51:56.3     2:30:04.2   8:11/M
 
  205      520           team super happy fun time                                          2:30:13.2   6:05/M
                    520    Melinda Mui                   Run          749       59:40.9       59:40.9  10:15/M
                    520    Scott Schulz                  Bike         483       36:12.5     1:35:53.4   2:54/M
                    520    Doug Hasegawa                 Paddle       416       54:19.7     2:30:13.2   8:33/M
 
  206      681                                                                              2:30:19.3   6:06/M
                    681    Phil Montalbano               Run          484       52:20.8       52:20.8   9:00/M
                    681    Mike Montalbano               Bike         465       42:39.9     1:35:00.7   3:25/M
                    681    Dave Montalbano               Paddle       420       55:18.5     2:30:19.3   8:43/M
 
  207      359           Another team with no                                               2:30:21.7   6:06/M
                    359    Kevin Cordes                  Run          345       49:09.8       49:09.8   8:27/M
                    359    Megan Cordes                  Bike         548       49:20.4     1:38:30.2   3:57/M
                    359    Ron Yasny                     Paddle       422       51:51.5     2:30:21.7   8:10/M
 
  208      362           Mickiewicz and Wilgus 'Dental                                      2:30:25.9   6:06/M
                    362    Jodi Morrissey                Run          680       57:45.6       57:45.6   9:55/M
                    362    George Dixon                  Bike         487       38:20.7     1:36:06.4   3:04/M
                    362    Jeremy Morrissey              Paddle       423       54:19.5     2:30:25.9   8:33/M
 
  209      515           pee, Dee, que                                                      2:30:39.5   6:06/M
                    515    Amy Erwin                     Run          608       55:34.5       55:34.5   9:33/M
                    515    Daniel Gadsden                Bike         488       40:32.0     1:36:06.6   3:15/M
                    515    Karen Lewis                   Paddle       428       54:32.9     2:30:39.5   8:35/M
 
  210      349           los tres amigos                                                    2:30:42.2   6:07/M
                    349    Angie Wright                  Run          923     1:06:31.8     1:06:31.8  11:26/M
                    349    Stacey Pedersen               Bike         645       35:51.1     1:42:23.0   2:52/M
                    349    Kevin Hardin                  Paddle       429       48:19.2     2:30:42.2   7:37/M
 
  211      516           Team 516                                                           2:30:53.8   6:07/M
                    516    Unknown Partic. 516           Run          533       53:40.9       53:40.9   9:13/M
 
  212      295           Pavement Prophet                                                   2:30:55.9   6:07/M
                    295    Charleen Beard                Run          614       55:41.4       55:41.4   9:34/M
                    295    Ben Nozuka                    Bike         485       40:17.5     1:35:58.9   3:13/M
                    295    Even Marcelo                  Paddle       434       54:57.0     2:30:55.9   8:39/M
 
  213       35           Gurl Dawgs                                                         2:31:23.8   6:08/M
                     35    Kate Newman                   Run          644       56:47.8       56:47.8   9:45/M
                     35    Laurie Bettencourt            Bike         603       43:49.3     1:40:37.1   3:30/M
                     35    Diana Stewart                 Paddle       437       50:46.7     2:31:23.8   8:00/M
 
  214      491           the old, the young and the Brave                                   2:31:35.3   6:09/M
                    491    Rebecca Dinwiddie             Run          660       57:21.3       57:21.3   9:51/M
                    491    Barbara Godfrey               Bike         515       39:51.9     1:37:13.3   3:11/M
                    491    Erin Godfrey                  Paddle       442       54:22.0     2:31:35.3   8:34/M
 
  215      101           Team Kong                                                          2:31:41.5   6:09/M
                    101    Ty Rust                       Run          530       53:28.7       53:28.7   9:11/M
                    101    Herb Williams                 Bike         407       39:26.3     1:32:55.0   3:09/M
                    101    Kenny Kong                    Paddle       443       58:46.4     2:31:41.5   9:15/M
                    101    May Sudhinaraseg                                                                   
 
  216      444           Ascenders                                                          2:31:45.8   6:09/M
                    444    Robert Boucher                Run          698       58:15.1       58:15.1  10:01/M
                    444    Courtney Wetsell              Bike                                                 
                    444    Ryan Shope                    Paddle       444     1:33:30.7     2:31:45.8  14:43/M
 
  217      664                                                                              2:31:45.9   6:09/M
                    664    Sue Busby                     Run          586       54:58.0       54:58.0   9:27/M
                    664    Linda Stoddart                Bike         466       40:07.1     1:35:05.2   3:13/M
                    664    Peggy Hough                   Paddle       445       56:40.7     2:31:45.9   8:55/M
 
  218      755                                                                              2:31:54.2   6:09/M
                    755    Vlastimil Cejna               Run          638       56:33.2       56:33.2   9:43/M
                    755    Harry Babicka                 Bike                                                 
                    755    Karel Cymbal                  Paddle       446     1:35:21.0     2:31:54.2  15:01/M
 
  219       84           Ferocious Fungi Fighters                                           2:31:55.0   6:09/M
                     84    Allison Gonzales              Run                                                  
                     84    Rob Cannings                  Bike         589     1:40:13.2     1:40:13.2   8:01/M
                     84    Cecilia Wilson                Paddle       448       51:41.7     2:31:55.0   8:08/M
                     84    Eric Riha                                                                          
 
  220      723                                                                              2:31:55.4   6:09/M
                    723    Richard Helland               Run          480       52:16.7       52:16.7   8:59/M
                    723    Donald Roberts                Bike         665       51:01.8     1:43:18.5   4:05/M
                    723    Brian Mc Whirter              Paddle       449       48:36.8     2:31:55.4   7:39/M
 
  221      215           Trista Dreher                                                      2:31:59.2   6:10/M
                    215    Nicole Akaba                  Run          463       51:59.1       51:59.1   8:56/M
                    215    Samantha Dreher               Bike         464       43:00.6     1:34:59.7   3:26/M
                    215    Trista Dreher                 Paddle       450       56:59.4     2:31:59.2   8:58/M
 
  222      210           TEAM A T I                                                         2:32:06.4   6:10/M
                    210    David Riccardi                Run          611       55:38.7       55:38.7   9:34/M
                    210    Kristofer Griffith            Bike         535       42:21.0     1:37:59.8   3:23/M
                    210    Jeff Cameron                  Paddle       452       54:06.6     2:32:06.4   8:31/M
 
  223       15           team tfo 10                                                        2:32:09.5   6:10/M
                     15    Jamie Kirk                    Run          525       53:19.8       53:19.8   9:10/M
                     15    Dominic Cooke                 Bike         411       39:42.3     1:33:02.2   3:11/M
                     15    Dawn Bricker                  Paddle       456       59:07.3     2:32:09.5   9:19/M
 
  224        9           team tfo 4                                                         2:32:09.6   6:10/M
                      9    Dawn Bricker                  Run          510       52:58.9       52:58.9   9:06/M
                      9    Carrie Finale                 Bike         385       39:17.2     1:32:16.2   3:09/M
                      9    Annie Barmby                  Paddle       457       59:53.4     2:32:09.6   9:26/M
 
  225      302           Green Acres -1                                                     2:32:21.4   6:11/M
                    302    Joseph Rossi                  Run          322       48:36.1       48:36.1   8:21/M
                    302    Jody Rossi                    Bike         390       43:48.5     1:32:24.7   3:30/M
                    302    Ashley Gill                   Paddle       461       59:56.7     2:32:21.4   9:26/M
 
  226      550           MOUNTAIN MAMA                                                      2:32:23.1   6:11/M
                    550    Aimie Mc Causland             Run          375       49:54.6       49:54.6   8:34/M
                    550    Rena Peacock                  Bike         363       41:23.9     1:31:18.5   3:19/M
                    550    Megan Neilson                 Paddle       462     1:01:04.6     2:32:23.1   9:37/M
 
  227      317           Kitty Litter                                                       2:32:27.5   6:11/M
                    317    Dirk Brazil                   Run          420       50:51.2       50:51.2   8:44/M
                    317    Kitty Lombardo                Bike         520       46:30.7     1:37:22.0   3:43/M
                    317    Chuck Dalldorf                Paddle       463       55:05.5     2:32:27.5   8:40/M
 
  228      565           still tri-ing                                                      2:32:39.8   6:11/M
                    565    Sandra Petrequin              Run          564       54:26.0       54:26.0   9:21/M
                    565    Jill Stowe                    Bike         409       38:31.1     1:32:57.1   3:05/M
                    565    Kathryn Wilson                Paddle       469       59:42.6     2:32:39.8   9:24/M
 
  229      504           The Newbies                                                        2:32:43.4   6:11/M
                    504    Jennifer Brian                Run          650       56:57.2       56:57.2   9:47/M
                    504    Juanita Patterson             Bike         322       32:34.0     1:29:31.3   2:36/M
                    504    Jeanie Ready                  Paddle       471     1:03:12.1     2:32:43.4   9:57/M
 
  230      568           backgate                                                           2:32:47.2   6:12/M
                    568    Sue Mc Lean                   Run          545       54:00.5       54:00.5   9:17/M
                    568    Daneen Bennigson              Bike         572       45:26.4     1:39:27.0   3:38/M
                    568    Anne Sanger                   Paddle       472       53:20.2     2:32:47.2   8:24/M
 
  231      296           Two dudes and a wonder                                             2:33:09.7   6:12/M
                    296    Linda Marti                   Run          507       52:51.4       52:51.4   9:05/M
                    296    Brandon Marti                 Bike         469       42:19.7     1:35:11.1   3:23/M
                    296    Alan Felt                     Paddle       481       57:58.5     2:33:09.7   9:08/M
 
  232      279           Eskaton #8                                                         2:33:12.9   6:13/M
                    279    Jenna Richardson              Run          705       58:25.6       58:25.6  10:02/M
                    279    Jeff Meinzer                  Bike         474       37:11.9     1:35:37.5   2:58/M
                    279    Paul Mc Brien                 Paddle       483       57:35.4     2:33:12.9   9:04/M
 
  233        2           Borderline                                                         2:33:14.0   6:13/M
                      2    Donald Wells                  Run          509       52:58.6       52:58.6   9:06/M
                      2    Joseph Adversalo              Bike         458       41:39.0     1:34:37.6   3:20/M
                      2    Steve Klinefelter             Paddle       484       58:36.4     2:33:14.0   9:14/M
 
  234      490           Team MyFolsom.com                                                  2:33:24.2   6:13/M
                    490    Annie Gladding                Run          575       54:38.2       54:38.2   9:23/M
                    490    John Gladding                 Bike         727       51:35.2     1:46:13.5   4:08/M
                    490    Wayne Kuykendall              Paddle       489       47:10.7     2:33:24.2   7:26/M
 
  235      358           P e & d                                                            2:33:26.4   6:13/M
                    358    Paula Bonilla                 Run          620       55:53.8       55:53.8   9:36/M
                    358    Derrick Holden                Bike         631       46:01.4     1:41:55.3   3:41/M
 
  236      300           Escobar Sweep                                                      2:33:39.7   6:14/M
                    300    Monica Bethoney               Run          832     1:02:02.0     1:02:02.0  10:40/M
                    300    Brian Steacy                  Bike         531       35:52.3     1:37:54.3   2:52/M
                    300    Michael Bethoney              Paddle       496       55:45.3     2:33:39.7   8:47/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  237      350           Two newgies and a veteran                                          2:34:25.4   6:16/M
                    350    Greg Jones                    Run           60       39:13.4       39:13.4   6:44/M
                    350    U'i Yoshizumi                 Bike         634     1:02:47.9     1:42:01.3   5:01/M
                    350    Mark Sherman                  Paddle       508       52:24.0     2:34:25.4   8:15/M
 
  238      425           Earth Wind and Fire                                                2:34:37.2   6:16/M
                    425    Bryan Carter                  Run          409       50:39.9       50:39.9   8:42/M
                    425    Justin Ewert                  Bike         447       43:38.7     1:34:18.7   3:29/M
                    425    Josh Ewert                    Paddle       511     1:00:18.5     2:34:37.2   9:30/M
 
  239      750                                                                              2:34:41.8   6:16/M
                    750    Christopher Roe               Run          857     1:02:55.1     1:02:55.1  10:49/M
                    750    Mike Falasco                  Bike         641       39:18.9     1:42:14.1   3:09/M
                    750    Bob Hall                      Paddle       515       52:27.7     2:34:41.8   8:16/M
 
  240      578           tres decades                                                       2:34:50.4   6:17/M
                    578    Veronica Castillo             Run          677       57:44.4       57:44.4   9:55/M
                    578    Christy Bellin                Bike         523       39:45.0     1:37:29.5   3:11/M
                    578    Susan Grant                   Paddle       518       57:20.9     2:34:50.4   9:02/M
 
  241      688                                                                              2:35:13.3   6:18/M
                    688    Don Durbin                    Run          700       58:18.2       58:18.2  10:01/M
                    688    Scott Blaising                Bike         504       38:34.2     1:36:52.4   3:05/M
                    688    Neil Santiago                 Paddle       523       58:20.9     2:35:13.3   9:11/M
 
  242      541           belie/schroeder                                                    2:35:17.0   6:18/M
                    541    Emily Beile                   Run          879     1:03:40.8     1:03:40.8  10:56/M
                    541    Thomas Schroeder              Bike         622       37:43.0     1:41:23.9   3:01/M
                    541    Peter Schroeder               Paddle       524       53:53.1     2:35:17.0   8:29/M
 
  243      343           Carolyn Wyler                                                      2:35:18.2   6:18/M
                    343    Carolyn Wyler                 Run          689       57:57.0       57:57.0   9:57/M
                    343    Kenneth Welton                Bike         717       47:37.7     1:45:34.8   3:49/M
                    343    Keith Scott                   Paddle       525       49:43.4     2:35:18.2   7:50/M
 
  244      519           pacemakers                                                         2:35:46.2   6:19/M
                    519    Kristina Singh                Run          767     1:00:13.9     1:00:13.9  10:21/M
                    519    Marvin Friesen                Bike                                                 
                    519    Steven Friesen                Paddle       534     1:35:32.3     2:35:46.2  15:03/M
 
  245      527           debra sabino                                                       2:35:46.5   6:19/M
                    527    Robert Sabino                 Run          187       45:00.4       45:00.4   7:44/M
                    527    Debra Warwick- Sabino         Bike         386       47:18.5     1:32:18.9   3:47/M
 
  246      559           giddy up!                                                          2:35:55.4   6:19/M
                    559    Maria Carbajal                Run          539       53:47.9       53:47.9   9:14/M
                    559    Jennifer Perrin               Bike         501       42:57.6     1:36:45.6   3:26/M
                    559    Sarah Carbajal                Paddle       537       59:09.8     2:35:55.4   9:19/M
 
  247      315           Walter Wonders                                                     2:36:05.0   6:20/M
                    315    Laura Walter                  Run          683       57:49.4       57:49.4   9:56/M
                    315    Andrew Walter                 Bike         473       37:43.4     1:35:32.9   3:01/M
 
  248      277           Eskaton #3                                                         2:36:08.4   6:20/M
                    277    Kaitlin Cuffe                 Run          794     1:01:01.1     1:01:01.1  10:29/M
                    277    Mark Peeler                   Bike         514       36:10.9     1:37:12.0   2:54/M
                    277    Kelly Cox                     Paddle       540       58:56.4     2:36:08.4   9:17/M
 
  249      514           team GiGi                                                          2:36:20.0   6:20/M
                    514    Jennifer Ferraiuolo           Run          662       57:22.8       57:22.8   9:51/M
                    514    Alison Sadler                 Bike         585       42:45.6     1:40:08.4   3:25/M
                    514    James Gibson                  Paddle       541       56:11.5     2:36:20.0   8:51/M
 
  250      563           kasey jibson                                                       2:36:26.6   6:20/M
                    563    Jn Weil                       Run          468       52:04.4       52:04.4   8:57/M
                    563    Sara Oxman                    Bike         536       45:58.3     1:38:02.7   3:41/M
                    563    Kasey Jibson                  Paddle       542       58:23.9     2:36:26.6   9:12/M
 
  251      219           driven by vision                                                   2:36:27.6   6:21/M
                    219    Daniel Tyree                  Run          361       49:28.3       49:28.3   8:30/M
                    219    Teresa Tang                   Bike         348       41:17.7     1:30:46.0   3:18/M
                    219    Jeremy Pine                   Paddle       543     1:05:41.6     2:36:27.6  10:21/M
 
  252      272           Team Weezer                                                        2:36:29.8   6:21/M
                    272    Lisa Gray                     Run          641       56:41.1       56:41.1   9:44/M
                    272    Wendy Blakemore               Bike         607       44:10.2     1:40:51.3   3:32/M
                    272    Scott Lunsford                Paddle       544       55:38.4     2:36:29.8   8:46/M
 
  253      564           gorilla girls                                                      2:36:36.4   6:21/M
                    564    Janet Lake                    Run          633       56:10.0       56:10.0   9:39/M
                    564    Dagny Bruce                   Bike         624       45:17.2     1:41:27.2   3:37/M
                    564    Karen Bruce                   Paddle       546       55:09.2     2:36:36.4   8:41/M
 
  254      281           Beaerded Clams!                                                    2:36:45.9   6:21/M
                    281    Kristie Standish              Run          730       59:03.7       59:03.7  10:09/M
                    281    Kristen Jones                 Bike         496       37:22.1     1:36:25.9   2:59/M
                    281    Brian Coty                    Paddle       547     1:00:20.0     2:36:45.9   9:30/M
 
  255      360           Artistry Builders                                                  2:36:47.2   6:21/M
                    360    Tim Slape                     Run          358       49:23.9       49:23.9   8:29/M
                    360    Jadie Huegel                  Bike         633       52:36.2     1:42:00.1   4:12/M
                    360    Paul Huegel                   Paddle       548       54:47.1     2:36:47.2   8:38/M
 
  256      102           US Bank                                                            2:37:09.3   6:22/M
                    102    Jocelyn Roberts               Run          885     1:04:02.2     1:04:02.2  11:00/M
                    102    Cris Hankins                  Bike         666       39:18.0     1:43:20.3   3:09/M
                    102    Danielle Smith                Paddle       553       53:49.0     2:37:09.3   8:29/M
                    102    Casey Flannery                                                                     
 
  257      309           Team Y.O.L.O..                                                     2:37:11.1   6:22/M
                    309    Cindy Tuttle                  Run          899     1:05:03.2     1:05:03.2  11:11/M
                    309    Patrick Blacklock             Bike         571       34:20.0     1:39:23.3   2:45/M
                    309    Beth Gabor                    Paddle       555       57:47.8     2:37:11.1   9:06/M
 
  258      422           George Hoover                                                      2:37:13.2   6:22/M
                    422    Sal Palomares                 Run          970     1:09:46.8     1:09:46.8  11:59/M
                    422    George Hoover                 Bike         683       34:10.0     1:43:56.9   2:44/M
                    422    Joe Vandendries               Paddle       556       53:16.3     2:37:13.2   8:23/M
 
  259       94           taitie                                                             2:37:17.9   6:23/M
                     94    Katie Lambert                 Run          743       59:29.1       59:29.1  10:13/M
                     94    Katie Lambert                 Bike         694       44:52.9     1:44:22.0   3:35/M
                     94    Tait Lambert                  Paddle       557       52:55.9     2:37:17.9   8:20/M
 
  260       16           team tfo 11                                                        2:37:19.6   6:23/M
                     16    Tim Heard                     Run          310       48:21.9       48:21.9   8:18/M
                     16    Dennis Johnson                Bike         729       57:54.2     1:46:16.1   4:38/M
                     16    Scott Barmbay                 Paddle       558       51:03.4     2:37:19.6   8:02/M
 
  261       33           Veteran Defenders                                                  2:37:27.1   6:23/M
                     33    George Ponce                  Run          896     1:04:37.5     1:04:37.5  11:06/M
                     33    Neal Wilkendorf               Bike         610       36:16.2     1:40:53.8   2:54/M
                     33    Jerry Dennis                  Paddle       561       56:33.3     2:37:27.1   8:54/M
 
  262      621           lunchbox                                                           2:37:36.3   6:23/M
                    621    Rachelle Barbour              Run          340       49:03.5       49:03.5   8:26/M
                    621    Krista Hart                   Bike         454       45:27.4     1:34:31.0   3:38/M
 
  263      583           Team 583                                                           2:37:54.7   6:24/M
                    583    Catherine Pulido              Run          599       55:15.2       55:15.2   9:30/M
                    583    Nicole Hoffert                Bike         569       44:04.7     1:39:19.9   3:32/M
 
  264      320           Team A P                                                           2:37:55.7   6:24/M
                    320    Katie Hubbard                 Run          681       57:48.7       57:48.7   9:56/M
                    320    John Matzoll                  Bike         516       39:26.9     1:37:15.6   3:09/M
                    320    Mia Marvelli                  Paddle       567     1:00:40.0     2:37:55.7   9:33/M
 
  265      704           abe kazimierek                                                     2:38:06.3   6:25/M
                    704    Steve Williams                Run                                                  
                    704    Abe Kazimierek                Bike         471     1:35:20.8     1:35:20.8   7:38/M
 
  266      629                                                                              2:38:07.0   6:25/M
                    629    Sue Hoffert                   Run          456       51:50.8       51:50.8   8:54/M
                    629    Dawn Craven                   Bike         529       45:55.0     1:37:45.9   3:40/M
                    629    Sue Hoffert                   Paddle       572     1:00:21.1     2:38:07.0   9:30/M
 
  267       90           JJRL Makin it Happer                                               2:38:14.6   6:25/M
                     90    John Overton                  Run          515       53:09.7       53:09.7   9:08/M
                     90    Josh Michel                   Bike         706       51:46.2     1:44:56.0   4:08/M
                     90    Laurie Pennings               Paddle       574       53:18.6     2:38:14.6   8:24/M
                     90    Rosemary Willhite                                                                  
 
  268     1139                                                                              2:38:14.7   6:25/M
                   1139    Aaron Meilich                 Run          761     1:00:06.6     1:00:06.6  10:20/M
                   1139    Aaron Meilich                 Bike         865       54:04.5     1:54:11.2   4:20/M
 
  269      283           Parrothead Pirates of the Ca. Delta                                2:38:38.6   6:26/M
                    283    Susie Hatton                  Run          814     1:01:22.8     1:01:22.8  10:33/M
                    283    Jim Russell                   Bike         534       36:34.2     1:37:57.0   2:56/M
                    283    Marilyn Lawson                Paddle       584     1:00:41.5     2:38:38.6   9:33/M
 
  270      266           Jack and Coke                                                      2:38:40.6   6:26/M
                    266    Melissa Moya                  Run          670       57:31.5       57:31.5   9:53/M
                    266    Mike Loretta                  Bike         664       45:43.0     1:43:14.5   3:39/M
                    266    Raymond Moya                  Paddle       585       55:26.1     2:38:40.6   8:44/M
 
  271      301           Sexy Sixties                                                       2:38:49.5   6:26/M
                    301    Delbert Giese                 Run          373       49:49.4       49:49.4   8:34/M
                    301    Gerri Jansen                  Bike         562       49:18.2     1:39:07.7   3:57/M
                    301    Skip Mills                    Paddle       587       59:41.8     2:38:49.5   9:24/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  272      170           Team CNC                                                           2:39:00.9   6:27/M
                    170    Ryan Silveria                 Run          470       52:06.3       52:06.3   8:57/M
                    170    Sydney Cooley                 Bike         510       44:59.0     1:37:05.3   3:36/M
                    170    Barbara Schroeder-aberasturi  Paddle       589     1:01:55.5     2:39:00.9   9:45/M
 
  273      333           PB's Great Racers                                                  2:39:13.5   6:27/M
                    333    Ben Consolacion               Run          460       51:55.7       51:55.7   8:55/M
                    333    Kathy Wickam                  Bike         570       47:25.2     1:39:21.0   3:48/M
                    333    Bob Cermak                    Paddle       593       59:52.5     2:39:13.5   9:26/M
 
  274       83           Never Too Old                                                      2:39:14.4   6:27/M
                     83    Robert Delgaldo               Run          571       54:36.7       54:36.7   9:23/M
                     83    Robert Newsom                 Bike                                                 
                     83    Carlin Hoag                   Paddle       594     1:44:37.7     2:39:14.4  16:29/M
                     83    Kathie Redondo                                                                     
 
  275      530           hippokiss                                                          2:39:36.2   6:28/M
                    530    Bryce Hipkiss                 Run          512       53:02.4       53:02.4   9:07/M
                    530    Peter Hipkiss                 Bike         710       52:07.2     1:45:09.6   4:10/M
                    530    Ron Hipkiss                   Paddle       602       54:26.5     2:39:36.2   8:34/M
 
  276      169           team 169                                                           2:39:46.1   6:29/M
                    169    Fiorella Fuentes              Run          741       59:23.9       59:23.9  10:12/M
                    169    Michael Kynett                Bike         578       40:16.3     1:39:40.3   3:13/M
                    169    Caitlin Critz                 Paddle       606     1:00:05.8     2:39:46.1   9:28/M
 
  277      539           Team 539                                                           2:40:33.6   6:30/M
                    539    Robert Stitt                  Run          585       54:56.7       54:56.7   9:26/M
                    539    D Stitt                       Bike         715       50:30.1     1:45:26.9   4:02/M
 
  278      667                                                                              2:40:40.7   6:31/M
                    667    Leigh Ann Anderson            Run          804     1:01:12.4     1:01:12.4  10:31/M
                    667    Monica Anderson               Bike         576       38:25.5     1:39:37.9   3:04/M
                    667    Ceanne Hague                  Paddle       616     1:01:02.8     2:40:40.7   9:37/M
 
  279      326           Two guys, a girl and a relay race                                  2:41:07.9   6:32/M
                    326    Jennifer Nunes                Run          635       56:24.8       56:24.8   9:41/M
                    326    Brandon Nunes                 Bike         554       42:30.8     1:38:55.6   3:24/M
                    326    Chris Nunes                   Paddle       623     1:02:12.2     2:41:07.9   9:48/M
 
  280      299           MUFFIN PIRATES                                                     2:41:12.8   6:32/M
                    299    Debbie Little                 Run          816     1:01:33.7     1:01:33.7  10:35/M
                    299    Nazir Rahim                   Bike         658       41:30.1     1:43:03.9   3:19/M
                    299    Will Little                   Paddle       625       58:08.9     2:41:12.8   9:09/M
 
  281      218           HMM First Timers                                                   2:42:18.5   6:35/M
                    218    Victor Ortega                 Run          318       48:29.6       48:29.6   8:20/M
                    218    Lacey Smith                   Bike         269       38:27.5     1:26:57.1   3:05/M
                    218    Alicia Brundage               Paddle       644     1:15:21.3     2:42:18.5  11:52/M
 
  282      496           Canuela brothers                                                   2:42:19.1   6:35/M
                    496    Daniel Canuela                Run          803     1:01:12.1     1:01:12.1  10:31/M
                    496    William Canuela               Bike         712       44:06.2     1:45:18.3   3:32/M
                    496    Jonathan Canuela              Paddle       645       57:00.7     2:42:19.1   8:59/M
 
  283      325           MRBrains                                                           2:42:50.9   6:36/M
                    325    Pam Lindholm                  Run          659       57:16.9       57:16.9   9:50/M
                    325    Dennis Mc Ewan                Bike                                                 
                    325    Diana Cregar                  Paddle       652     1:45:33.9     2:42:50.9  16:37/M
 
  284      293           Team McCrackin                                                     2:43:02.2   6:37/M
                    293    Karen Stinson                 Run          823     1:01:43.9     1:01:43.9  10:36/M
                    293    James Hunter                  Bike         745       45:28.3     1:47:12.3   3:38/M
                    293    Garrett Scholtes              Paddle       656       55:49.9     2:43:02.2   8:47/M
 
  285      328           Team 328                                                           2:43:31.3   6:38/M
                    328    Marisa Napsha                 Run          639       56:36.0       56:36.0   9:44/M
                    328    Mark Lasater                  Bike         755       50:58.8     1:47:34.9   4:05/M
 
  286       50           biodegradables                                                     2:43:36.0   6:38/M
                     50    Gina Mozingo                  Run          686       57:52.6       57:52.6   9:57/M
                     50    Rachel Pool                   Bike         800       52:17.2     1:50:09.8   4:11/M
                     50    Bill Griffith                 Paddle       667       53:26.2     2:43:36.0   8:25/M
                     50    Lysandra Griffith                                                                  
 
  287      531           the pretenders                                                     2:43:36.6   6:38/M
                    531    Yvette Simi                   Run          931     1:07:02.4     1:07:02.4  11:31/M
                    531    Brian Simi                    Bike         775       41:21.7     1:48:24.1   3:18/M
                    531    Rachel Simi                   Paddle       668       55:12.5     2:43:36.6   8:42/M
 
  288        3           Mominators                                                         2:43:39.9   6:38/M
                      3    Nora Bruce                    Run          746       59:40.0       59:40.0  10:15/M
                      3    Lisa Hausman                  Bike         778       48:49.8     1:48:29.8   3:54/M
                      3    Dawn Remme                    Paddle       669       55:10.1     2:43:39.9   8:41/M
 
  289      567           laura mefford                                                      2:44:21.2   6:40/M
                    567    Kristi Schuermann             Run          776     1:00:36.4     1:00:36.4  10:25/M
                    567    Laura Mefford                 Bike         782       48:00.8     1:48:37.3   3:50/M
                    567    Keri Wenker                   Paddle       686       55:43.9     2:44:21.2   8:46/M
 
  290      270           Eskaton #1                                                         2:44:26.6   6:40/M
                    270    Jill Yungling                 Run          986     1:10:43.2     1:10:43.2  12:09/M
                    270    Ed Boogaard                   Bike         798       39:23.7     1:50:06.9   3:09/M
                    270    Tom Faust                     Paddle       687       54:19.6     2:44:26.6   8:33/M
 
  291      273           Beauty and the Beasts                                              2:44:50.2   6:41/M
                    273    Rick Beymer                   Run          894     1:04:33.6     1:04:33.6  11:05/M
                    273    Darryl Wood                   Bike         726       41:36.0     1:46:09.7   3:20/M
                    273    Sandy Khan                    Paddle       693       58:40.5     2:44:50.2   9:14/M
 
  292      495           franksalot                                                         2:45:03.5   6:41/M
                    495    Rosalind Franks               Run          822     1:01:43.0     1:01:43.0  10:36/M
                    495    Rosalind Franks               Bike         855       51:55.9     1:53:38.9   4:09/M
                    495    Don Franks                    Paddle       698       51:24.6     2:45:03.5   8:06/M
 
  293      631                                                                              2:45:18.2   6:42/M
                    631    Beckie Hind                   Run          432       51:11.8       51:11.8   8:48/M
                    631    Martha Carrico                Bike         574       48:23.4     1:39:35.3   3:52/M
                    631    Paula Carrico                 Paddle       701     1:05:42.9     2:45:18.2  10:21/M
 
  294      311           szemesi                                                            2:45:22.1   6:42/M
                    311    Cori Burns                    Run          872     1:03:32.4     1:03:32.4  10:55/M
                    311    Pamela Szemesi                Bike         814       47:34.6     1:51:07.1   3:48/M
                    311    Pat Burns                     Paddle       703       54:15.0     2:45:22.1   8:33/M
 
  295      522           YoYoJ                                                              2:45:32.8   6:43/M
                    522    Hannah Ahern                  Run          664       57:27.0       57:27.0   9:52/M
                    522    Mary Ahern                    Bike         644       44:53.3     1:42:20.4   3:35/M
                    522    James Ahern                   Paddle       706     1:03:12.4     2:45:32.8   9:57/M
 
  296      306           H N B F F F                                                        2:45:47.3   6:43/M
                    306    Robby Fong                    Run          895     1:04:35.6     1:04:35.6  11:06/M
                    306    Barbara Reed-houck            Bike         739       42:19.1     1:46:54.8   3:23/M
                    306    Rob Green                     Paddle       709       58:52.5     2:45:47.3   9:16/M
 
  297        4           crazyspokes                                                        2:45:48.6   6:43/M
                      4    Patrick L. Scott              Run                                                  
                      4    Sarah Crook                   Bike         957     2:02:16.3     2:02:16.3   9:47/M
                      4    David Scott                   Paddle       710       43:32.2     2:45:48.6   6:51/M
 
  298      443           3 stooges                                                          2:46:32.2   6:45/M
                    443    Ryan Worthen                  Run          791     1:00:58.7     1:00:58.7  10:29/M
                    443    Greg Lathrop                  Bike         847       52:14.7     1:53:13.5   4:11/M
                    443    Joseph Yarrow                 Paddle       717       53:18.7     2:46:32.2   8:24/M
 
  299      572           One-ders                                                           2:46:39.6   6:45/M
                    572    Kathleen Jercich              Run          915     1:06:08.1     1:06:08.1  11:22/M
                    572    Erica Morgan                  Bike         707       38:52.7     1:45:00.9   3:07/M
                    572    Nina Levin                    Paddle       720     1:01:38.7     2:46:39.6   9:42/M
 
  300      455           Team 455                                                           2:46:52.5   6:46/M
                    455    Daniel Lessard                Run          438       51:23.9       51:23.9   8:50/M
                    455    Clinton Lessard               Bike         524       46:14.3     1:37:38.3   3:42/M
 
  301      352           ZCON                                                               2:47:01.5   6:46/M
                    352    Brooke Smith                  Run          988     1:10:54.2     1:10:54.2  12:11/M
                    352    Pete Zakskorn                 Bike         829       41:29.2     1:52:23.5   3:19/M
                    352    Chris Hirschy                 Paddle       725       54:38.0     2:47:01.5   8:36/M
 
  302      570           the shwuzins                                                       2:47:05.3   6:46/M
                    570    Claire Yates                  Run          996     1:11:47.7     1:11:47.7  12:20/M
                    570    Grace Yates                   Bike         802       38:31.3     1:50:19.1   3:05/M
                    570    Stacie Hines                  Paddle       726       56:46.2     2:47:05.3   8:56/M
 
  303      104           Team MIA                                                           2:47:32.1   6:47/M
                    104    Julie Urban                   Run          629       56:05.0       56:05.0   9:38/M
                    104    Nicole Victor                 Bike         625       45:23.4     1:41:28.5   3:38/M
                    104    Julie Urban                   Paddle       733     1:06:03.6     2:47:32.1  10:24/M
                    104    Karen Burrous                                                                      
 
  304      727                                                                              2:47:41.2   6:48/M
                    727    Steve Pratt                   Run          713       58:35.5       58:35.5  10:04/M
                    727    Bill Fain                     Bike         881       56:43.2     1:55:18.8   4:32/M
                    727    Bill Buffington               Paddle       735       52:22.4     2:47:41.2   8:15/M
 
  305      627                                                                              2:47:43.3   6:48/M
                    627    Sarah Konst                   Run          693       58:06.8       58:06.8   9:59/M
                    627    Sue Crum                      Bike         810       52:42.6     1:50:49.4   4:13/M
                    627    Penelope Hodge                Paddle       736       56:53.9     2:47:43.3   8:57/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  306      297           2 nieces and an uncle                                              2:47:56.3   6:48/M
                    297    Lindsey Hausman               Run          734       59:08.2       59:08.2  10:10/M
                    297    Remme Remme                   Bike         759       48:35.2     1:47:43.5   3:53/M
                    297    Megan Hausman                 Paddle       739     1:00:12.8     2:47:56.3   9:29/M
 
  307      323           The Neo Fights                                                     2:48:37.6   6:50/M
                    323    Heidi Von Geldern             Run          949     1:08:28.8     1:08:28.8  11:46/M
                    323    Leslie Fox                    Bike         867       45:50.6     1:54:19.4   3:40/M
                    323    Britta Neustadt               Paddle       753       54:18.1     2:48:37.6   8:33/M
 
  308      264           DNA Match                                                          2:49:22.0   6:52/M
                    264    Nancy Arkelian                Run          935     1:07:17.0     1:07:17.0  11:34/M
                    264    Ariane Lyons                  Bike         938       52:24.5     1:59:41.6   4:12/M
                    264    Dave Tamayo                   Paddle       765       49:40.4     2:49:22.0   7:49/M
 
  309      287           Team Badass                                                        2:49:52.6   6:53/M
                    287    Tanya Sheya                   Run         1024     1:15:06.5     1:15:06.5  12:54/M
                    287    Megan Kimber                  Bike         954       46:34.1     2:01:40.7   3:44/M
                    287    Logan Blevins                 Paddle       770       48:11.9     2:49:52.6   7:35/M
 
  310      525           the shepherds                                                      2:50:09.1   6:54/M
                    525    Stephanie Shepherd            Run          983     1:10:34.8     1:10:34.8  12:07/M
                    525    William Shepherd              Bike         824       41:33.4     1:52:08.2   3:19/M
                    525    Corey Shepherd                Paddle       776       58:00.8     2:50:09.1   9:08/M
 
  311      569           sun kissed beaches                                                 2:50:13.9   6:54/M
                    569    Lindsay Martin                Run          985     1:10:42.5     1:10:42.5  12:09/M
                    569    Serena Latino                 Bike         883       44:40.1     1:55:22.7   3:34/M
                    569    Kathryn Mindt                 Paddle       777       54:51.2     2:50:13.9   8:38/M
 
  312      633                                                                              2:50:38.2   6:55/M
                    633    Charlene Biggins              Run         1027     1:15:28.7     1:15:28.7  12:58/M
                    633    Sarah Lin-aamadt              Bike         899       41:43.7     1:57:12.5   3:20/M
                    633    Becky Galloway                Paddle       783       53:25.7     2:50:38.2   8:25/M
 
  313      637                                                                              2:50:44.1   6:55/M
                    637    Lisa Ferrante                 Run          979     1:10:26.0     1:10:26.0  12:06/M
                    637    Anne Tweedy                   Bike         879       44:51.3     1:55:17.4   3:35/M
                    637    Lynne Sharpe                  Paddle       788       55:26.7     2:50:44.1   8:44/M
 
  314      290           jUST pRAYING TO SURVIVE                                            2:50:59.1   6:56/M
                    290    Walt Sanders                  Run          773     1:00:21.5     1:00:21.5  10:22/M
                    290    Jacob Castoreno               Bike         673       43:12.7     1:43:34.3   3:27/M
                    290    Jessica Jones                 Paddle       793     1:07:24.8     2:50:59.1  10:37/M
 
  315      500           Team Elkins/Walker                                                 2:51:00.5   6:56/M
                    500    Andrea Walker                 Run          745       59:39.2       59:39.2  10:15/M
                    500    Paul Elkins                   Bike         720       46:08.8     1:45:48.0   3:41/M
 
  316      226           rancho legions                                                     2:51:12.6   6:56/M
                    226    Aleksey Yevtushok             Run          551       54:06.5       54:06.5   9:18/M
                    226    Ben Chan                      Bike         764       53:44.0     1:47:50.6   4:18/M
                    226    Jessica Crone                 Paddle       799     1:03:22.0     2:51:12.6   9:59/M
 
  317      498           Keeny Clan                                                         2:51:18.2   6:57/M
                    498    Alexa Keeney-Leineweber       Run          900     1:05:08.8     1:05:08.8  11:11/M
                    498    Wilma Keeney                  Bike         889       50:30.9     1:55:39.8   4:02/M
                    498    Katherine Keeney              Paddle       800       55:38.4     2:51:18.2   8:46/M
 
  318      330           George D. Slater                                                   2:52:21.1   6:59/M
                    330    Ellen Slater                  Run          781     1:00:44.8     1:00:44.8  10:26/M
                    330    George Slater                 Bike         748       46:35.2     1:47:20.1   3:44/M
 
  319      344           wee will                                                           2:52:27.9   6:59/M
                    344    Tin Wong                      Run          989     1:11:17.9     1:11:17.9  12:15/M
                    344    Chris Wee                     Bike         826       40:53.3     1:52:11.3   3:16/M
                    344    Melvin Williams               Paddle       812     1:00:16.6     2:52:27.9   9:29/M
 
  320      305           Tony Stafford                                                      2:53:09.0   7:01/M
                    305    Amy Cernicky                  Run          667       57:29.5       57:29.5   9:53/M
                    305    Tony Stafford                 Bike         651       45:15.5     1:42:45.0   3:37/M
                    305    Tony Stafford                 Paddle       820     1:10:24.0     2:53:09.0  11:05/M
 
  321      340           muffin pots                                                        2:53:32.0   7:02/M
                    340    Katrina Thompson              Run         1011     1:12:47.9     1:12:47.9  12:30/M
                    340    Ted Thompson                  Bike         876       42:08.4     1:54:56.3   3:22/M
                    340    Joann Kenyon                  Paddle       822       58:35.6     2:53:32.0   9:14/M
 
  322      282           The Aces                                                           2:53:54.0   7:03/M
                    282    Samantha Shoshida             Run         1028     1:15:52.6     1:15:52.6  13:02/M
                    282    Terry Snook                   Bike         869       38:36.1     1:54:28.8   3:05/M
                    282    Sandy Sanders                 Paddle       828       59:25.2     2:53:54.0   9:21/M
 
  323      312           goxosogo                                                           2:54:21.2   7:04/M
                    312    Kellie Serrano                Run          966     1:09:33.6     1:09:33.6  11:57/M
                    312    Teresa Kriege                 Bike         856       44:06.5     1:53:40.1   3:32/M
                    312    Steven La Sala                Paddle       835     1:00:41.0     2:54:21.2   9:33/M
 
  324      285           A Tricycle Named Desire                                            2:54:51.4   7:05/M
                    285    Danette Brown                 Run          963     1:09:20.6     1:09:20.6  11:55/M
                    285    Jodi Till                     Bike         941       50:42.5     2:00:03.1   4:03/M
                    285    Dave Till                     Paddle       842       54:48.2     2:54:51.4   8:38/M
 
  325      662                                                                              2:54:54.3   7:05/M
                    662    Kelly Leach                   Run          815     1:01:23.8     1:01:23.8  10:33/M
                    662    Catherine Scott               Bike         912       56:25.1     1:57:49.0   4:31/M
                    662    Kiki Chvosta                  Paddle       843       57:05.3     2:54:54.3   8:59/M
 
  326       87           Team Raney                                                         2:55:01.0   7:06/M
                     87    Denise Larscheid              Run         1019     1:14:27.2     1:14:27.2  12:48/M
                     87    Tim Raney                     Bike         958       47:54.8     2:02:22.1   3:50/M
                     87    Jenny Taylor                  Paddle       844       52:38.9     2:55:01.0   8:17/M
                     87    Angela Stinson                                                                     
 
  327      571           the untouchables                                                   2:55:24.8   7:07/M
                    571    Clarissa Blas                 Run          805     1:01:12.9     1:01:12.9  10:31/M
                    571    Lisa Acevedo                  Bike         846       51:54.7     1:53:07.6   4:09/M
                    571    Jennifer Hall                 Paddle       847     1:02:17.2     2:55:24.8   9:49/M
 
  328       92           Mid Penninsula Relay Team                                          2:55:56.2   7:08/M
                     92    Edward Pease                  Run          903     1:05:21.9     1:05:21.9  11:14/M
                     92    Annie Theodos                 Bike         820       46:19.1     1:51:41.1   3:42/M
 
  329      229           county parks                                                       2:55:56.7   7:08/M
                    229    Lauri MacDonald               Run          889     1:04:12.6     1:04:12.6  11:02/M
                    229    David Boyer                   Bike         757       43:24.2     1:47:36.8   3:28/M
                    229    Kelvin Harris                 Paddle       851     1:08:19.8     2:55:56.7  10:46/M
 
  330      635                                                                              2:56:10.8   7:08/M
                    635    Donna Bell                    Run          788     1:00:55.8     1:00:55.8  10:28/M
                    635    Ante Perata                   Bike         851       52:30.3     1:53:26.2   4:12/M
                    635    Lisa Machado                  Paddle       856     1:02:44.6     2:56:10.8   9:53/M
 
  331      560           IT belles                                                          2:56:19.4   7:09/M
                    560    Lonnie Hayden                 Run         1009     1:12:42.9     1:12:42.9  12:29/M
                    560    Vallejo Vallejo               Bike         863       41:19.2     1:54:02.2   3:18/M
                    560    Dena Corey                    Paddle       857     1:02:17.2     2:56:19.4   9:49/M
 
  332      346           Groggdor                                                           2:57:44.5   7:12/M
                    346    Anne Grogg                    Run         1012     1:13:46.2     1:13:46.2  12:40/M
                    346    Aries Grogg                   Bike         978       50:29.2     2:04:15.4   4:02/M
                    346    Aries Grogg                   Paddle       866       53:29.1     2:57:44.5   8:25/M
 
  333      217           HMM Extreme Newbies                                                2:58:15.1   7:14/M
                    217    Matt Burgard                  Run          946     1:08:20.7     1:08:20.7  11:44/M
                    217    Rosie Rodriguez               Bike         981       56:31.5     2:04:52.2   4:31/M
                    217    Todd Pretzer                  Paddle       870       53:22.9     2:58:15.1   8:24/M
 
  334      632                                                                              3:00:07.8   7:18/M
                    632    Nancy Shigenaga               Run          861     1:03:04.1     1:03:04.1  10:50/M
                    632    Linda Durborough              Bike         819       48:30.4     1:51:34.5   3:53/M
                    632    Susan Jarrett                 Paddle       894     1:08:33.3     3:00:07.8  10:48/M
 
  335      517           the great scotts                                                   3:00:49.8   7:20/M
                    517    Robert Scott                  Run                                                  
                    517    Khristine Scott               Bike        1017     2:11:18.5     2:11:18.5  10:30/M
                    517    Robert Scott                  Paddle       899       49:31.2     3:00:49.8   7:48/M
 
  336      100           Dave's Diehards                                                    3:01:35.2   7:22/M
                    100    Rob Weiss                     Run          849     1:02:37.6     1:02:37.6  10:46/M
                    100    Dave Del Prete                Bike         894       53:38.9     1:56:16.6   4:17/M
                    100    Luke Von Brauchitsch          Paddle       906     1:05:18.6     3:01:35.2  10:17/M
 
  337      304           Green Acres - 3                                                    3:02:27.0   7:24/M
                    304    Cara Sanchez                  Run          754       59:47.7       59:47.7  10:16/M
                    304    Kevin Gill                    Bike         887       55:45.1     1:55:32.9   4:28/M
                    304    Travis Gill                   Paddle       911     1:06:54.1     3:02:27.0  10:32/M
 
  338      271           Russell                                                            3:02:34.8   7:24/M
                    271    Denise Russell                Run          967     1:09:39.1     1:09:39.1  11:58/M
                    271    Mark Russell                  Bike         828       42:42.7     1:52:21.9   3:25/M
                    271    Joby Jorge                    Paddle       913     1:10:12.9     3:02:34.8  11:03/M
 
  339      452           Team 452                                                           3:02:40.1   7:24/M
                    452    Romer Blanquera               Run          768     1:00:14.5     1:00:14.5  10:21/M
                    452    Emerson David                 Bike         728       46:00.9     1:46:15.4   3:41/M
 
  340      552           TEAM TROUBLE                                                       3:03:41.8   7:27/M
                    552    Tammi Kerch                   Run                                                  
                    552    Kristi Mathisen               Bike         917     1:58:05.9     1:58:05.9   9:27/M
                    552    Andrea Barnett                Paddle       925     1:05:35.8     3:03:41.8  10:20/M

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

 
  341      561           yes eye can!                                                       3:03:46.0   7:27/M
                    561    Jaime Phillips                Run          957     1:09:08.2     1:09:08.2  11:53/M
                    561    Alice Mahoney                 Bike         991       56:45.1     2:05:53.4   4:32/M
                    561    Monica Robinson               Paddle       927       57:52.6     3:03:46.0   9:07/M
 
  342       14           team tfo 9                                                         3:04:40.7   7:29/M
                     14    Erika Fritsch                 Run          890     1:04:18.5     1:04:18.5  11:03/M
                     14    Matt Fritsch                  Bike         615       36:46.6     1:41:05.2   2:56/M
                     14    Chris Lotta                   Paddle       931     1:23:35.5     3:04:40.7  13:10/M
 
  343       12           team tfo 7                                                         3:04:40.8   7:29/M
                     12    Jonathan Mendick              Run          942     1:08:03.6     1:08:03.6  11:42/M
                     12    Stephen Mendick               Bike        1011     1:02:35.6     2:10:39.3   5:00/M
                     12    Sim Mendick                   Paddle       932       54:01.5     3:04:40.8   8:30/M
 
  344      314           Hope2 finish!                                                      3:05:13.0   7:30/M
                    314    Susan Locicero                Run         1039     1:18:17.6     1:18:17.6  13:27/M
                    314    Jo Monday                     Bike         998       48:28.3     2:06:46.0   3:53/M
                    314    Brad Locicero                 Paddle       936       58:27.0     3:05:13.0   9:12/M
 
  345      663                                                                              3:07:00.9   7:35/M
                    663    Bonnie Dean                   Run                                                  
                    663    Laura Dekas                   Bike        1007     2:08:49.2     2:08:49.2  10:18/M
                    663    Linda Blackmarr               Paddle       952       58:11.7     3:07:00.9   9:10/M
 
  346      303           Green Acres - 2                                                    3:10:19.8   7:43/M
                    303    Delena Hartwick               Run          820     1:01:38.7     1:01:38.7  10:35/M
                    303    Mark Gill                     Bike         908       55:54.2     1:57:33.0   4:28/M
                    303    Debbie Hartwick               Paddle       974     1:12:46.8     3:10:19.8  11:28/M
 
  347      221           IRON TOrTOISE                                                      3:12:29.2   7:48/M
                    221    Carmen Van Hove               Run          938     1:07:29.1     1:07:29.1  11:36/M
                    221    Linda Smithers                Bike        1022     1:06:25.0     2:13:54.1   5:19/M
                    221    Michael Bielefelt             Paddle       982       58:35.1     3:12:29.2   9:14/M
 
  348      342           Seemed lika a good idea!                                           3:13:19.0   7:50/M
                    342    Raf Ruano                     Run         1034     1:17:28.1     1:17:28.1  13:19/M
                    342    Michael Tomlin                Bike        1027       57:48.6     2:15:16.8   4:37/M
                    342    Ella Tomlin                   Paddle       985       58:02.2     3:13:19.0   9:08/M
 
  349      316           Balls & Dolls                                                      3:14:43.7   7:54/M
                    316    Michael Alva                  Run          711       58:31.1       58:31.1  10:03/M
                    316    Marsha Casillas               Bike         984     1:06:32.9     2:05:04.1   5:19/M
                    316    John Pekarek                  Paddle       989     1:09:39.6     3:14:43.7  10:58/M
 
  350      318           Samurai Banditos                                                   3:14:44.4   7:54/M
                    318    Miguel Cervantes              Run          674       57:33.9       57:33.9   9:53/M
                    318    Marilyn Cervantes             Bike         848       55:42.4     1:53:16.3   4:27/M
                    318    Susan Ishida                  Paddle       990     1:21:28.1     3:14:44.4  12:50/M
 
  351      265           Flying Dragons                                                     3:15:51.4   7:56/M
                    265    Victoria Lee                  Run          911     1:05:48.3     1:05:48.3  11:18/M
                    265    Lai Man Cheung                Bike         964       57:14.7     2:03:03.0   4:35/M
                    265    Jerry Matsumoto               Paddle       993     1:12:48.4     3:15:51.4  11:28/M
 
  352      329           Three Musketeers                                                   3:17:42.8   8:01/M
                    329    Diana Evans                   Run                                                  
                    329    Cheryl Creson                 Bike        1047     2:21:01.8     2:21:01.8  11:17/M
                    329    Murray Peters                 Paddle       997       56:40.9     3:17:42.8   8:55/M
 
  353      628                                                                              3:17:52.9   8:01/M
                    628    Janette Gunther- Allen        Run                                                  
                    628    Tera Mackey                   Bike        1046     2:20:45.0     2:20:45.0  11:16/M
                    628    Debra Gard                    Paddle       999       57:07.8     3:17:52.9   9:00/M
 
  354      511           burkett sisters                                                    3:17:55.7   8:01/M
                    511    D J Burkett                   Run         1006     1:12:41.4     1:12:41.4  12:29/M
                    511    Sara Burkett                  Bike         994       53:35.1     2:06:16.6   4:17/M
                    511    Katie Burkett                 Paddle      1001     1:11:39.1     3:17:55.7  11:17/M
 
  355      557           tlc                                                                3:18:22.4   8:02/M
                    557    Lisa Blodgett                 Run         1035     1:17:32.5     1:17:32.5  13:19/M
                    557    Austina Carlson               Bike        1036     1:00:01.3     2:17:33.9   4:48/M
                    557    Cherise Revell                Paddle      1002     1:00:48.5     3:18:22.4   9:34/M
 
  356      354           Lisa Shrider                                                       3:21:58.3   8:11/M
                    354    Leah Fasl                     Run         1049     1:20:29.3     1:20:29.3  13:50/M
                    354    Jerry Scott                   Bike        1042       58:59.5     2:19:28.9   4:43/M
                    354    Lisa Shrider                  Paddle      1020     1:02:29.4     3:21:58.3   9:50/M
 
  357      347           Deborah Fast                                                       3:22:06.5   8:12/M
                    347    Melody Brown                  Run         1015     1:13:53.6     1:13:53.6  12:42/M
                    347    Joseph Fasl                   Bike         969       49:50.6     2:03:44.3   3:59/M
                    347    Deborah Fasl                  Paddle      1021     1:18:22.2     3:22:06.5  12:20/M
 
  358        5           Mike and his maniac's                                              3:25:53.5   8:21/M
                      5    Mike Miller                   Run                                                  
                      5    Lori Vine                     Bike        1048     2:22:50.3     2:22:50.3  11:26/M
                      5    Randy Cobb                    Paddle      1034     1:03:03.2     3:25:53.5   9:56/M
                      5    Michelle Meeks                                                                     
 
  359      161           calzona                                                            3:26:37.8   8:23/M
                    161    Bill Hardison                 Run          787     1:00:55.4     1:00:55.4  10:28/M
                    161    Jennifer Isaac                Bike         656       42:02.5     1:42:57.9   3:22/M
                    161    Carrie O' Connor              Paddle      1039     1:43:39.9     3:26:37.8  16:19/M
 
  360      625           tres mama's                                                        3:35:41.3   8:45/M
                    625    Lisa Marquez                  Run         1018     1:14:21.7     1:14:21.7  12:46/M
                    625    Laurie Frietze                Bike        1034     1:02:33.4     2:16:55.2   5:00/M
                    625    Michelle Patwell              Paddle      1053     1:18:46.1     3:35:41.3  12:24/M
 
  361      553           american river tri-babes                                           3:38:57.6   8:53/M
                    553    Judy Orfanos                  Run                                                  
                    553    Joanna Luce                   Bike        1068     2:39:11.8     2:39:11.8  12:44/M
                    553    Lynn Halsted                  Paddle      1059       59:45.8     3:38:57.6   9:25/M