2011 Kauai

2011 Kauai

Marathon Age Group

September 04, 2011


Results By Capital Road Race Management http://capitalroadrace.com/


Men: 0- 0 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-79 80-99

Open

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Rumi Otani

2

26

2

18

3:10:05.8

3:10:07.0

0:01.2

7:15/M

2

Becki Lynn Lassley Littleton CO USA

3

33

2

29

3:25:17.7

3:25:18.9

0:01.2

7:50/M

3

Penny MacPhail San Anselmo CA USA

247

43

2

31

3:29:32.5

3:29:44.7

0:12.1

8:00/M

 
Top

Female 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Gabriele Bowditch Comstock Park MI USA

52

18

2

196

4:52:40.9

4:53:27.2

0:46.2

11:10/M

 
Top

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Hye Jung Kim Honolulu HI USA

202

24

2

258

5:19:32.1

5:19:58.2

0:26.0

12:12/M

2

Sandra Johnson Honolulu HI USA

185

24

2

290

5:43:27.5

5:44:58.0

1:30.5

13:07/M

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Mary Castelanelli Hanalei HI USA

75

26

12

32

3:36:15.8

3:36:24.3

0:08.5

8:15/M

2

Kim Sugar Apex NC USA

371

28

2

64

3:51:16.5

3:52:39.6

1:23.1

8:50/M

3

Kelly Leugers Cincinnati OH USA

230

27

2

75

3:55:17.3

3:55:52.6

0:35.3

8:59/M

4

Michelle Litzinger Long Beach CA USA

233

29

2

77

3:56:06.1

3:56:35.2

0:29.1

9:01/M

5

Amanda Panek Little Falls MN USA

314

29

2

86

4:00:03.8

4:01:13.5

1:09.6

9:10/M

6

Kristin Loyd Mililani HI USA

241

26

2

163

4:37:37.0

4:38:08.7

0:31.7

10:36/M

7

Sayaka Ogata Oomiya-Ku SAITAMA Jpn

303

26

2

189

4:48:58.5

4:50:25.2

1:26.7

11:02/M

8

Diana Khaksar Honolulu HI USA

201

27

2

191

4:50:23.4

4:50:32.0

0:08.5

11:05/M

9

Naoko Fujii Shinjyuku-Ku TOKYO Jpn

132

29

2

194

4:51:27.8

4:52:56.7

1:28.9

11:07/M

10

Eriko Nakai Shinjyu-Ku TOKYO Jpn

292

25

2

224

5:05:26.2

5:06:53.0

1:26.8

11:39/M

11

Kelly Brueck North Liberty IA USA

64

29

2

232

5:11:57.3

5:12:55.8

0:58.4

11:54/M

12

Chieko Komatsu Hiroshima-Shi HIROSHIMA Jpn

212

28

2

245

5:14:54.0

5:15:06.2

0:12.2

12:01/M

13

Lisa Teruya Mililani HI USA

386

29

2

262

5:23:06.8

5:24:23.3

1:16.5

12:20/M

14

Kimberly Lockwood South San Francisco CA USA

237

26

2

295

5:47:32.6

5:48:26.0

0:53.4

13:16/M

15

Kristen Barnett Peoria AZ USA

33

29

2

299

5:47:47.2

5:48:42.3

0:55.0

13:16/M

16

Yuriko Komatsu Hiroshima-Shi HIROSHIMA Jpn

213

27

2

322

6:11:03.5

6:11:16.1

0:12.5

14:10/M

17

Kristen Mellis Springfield MA USA

266

25

2

325

6:17:24.8

6:18:27.7

1:02.8

14:24/M

18

Ryan Lunsford Honolulu HI USA

243

29

2

339

7:00:45.7

7:01:59.1

1:13.4

16:04/M

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Amy Wieser Willson West Fargo ND USA

415

33

2

47

3:43:36.5

3:43:48.4

0:11.9

8:32/M

2

Brooke Roenicke San Diego CA USA

95

34

2

76

3:55:24.5

3:55:24.9

0:00.4

8:59/M

3

Brooke Michelson Portland OR USA

270

30

2

80

3:58:31.0

3:58:45.3

0:14.2

9:06/M

4

Jessica Chiu Columbia SC USA

81

30

2

88

4:00:53.1

4:01:20.4

0:27.2

9:12/M

5

Heather Langley East Greenbush NY USA

220

33

2

96

4:06:36.5

4:07:49.3

1:12.7

9:25/M

6

Yukako Imada Takatsuki-Chi OSAKA Jpn

172

33

2

139

4:26:05.1

4:26:27.5

0:22.3

10:09/M

7

Andi Kelly Austin TX USA

199

31

2

145

4:28:17.4

4:29:11.1

0:53.7

10:14/M

8

Malia Throop Lihue HI USA

389

31

12

149

4:30:51.9

4:31:04.4

0:12.4

10:20/M

9

Jennifer Tone Kapaa HI USA

395

34

12

159

4:34:48.1

4:35:01.0

0:12.9

10:29/M

10

Kathryn Sofie Seattle WA USA

365

31

2

190

4:49:51.9

4:51:33.3

1:41.4

11:04/M

11

Reiko Sato Yokohama-Shi KANAGAWA Jpn

347

30

2

199

4:54:07.8

4:54:35.2

0:27.3

11:14/M

12

Jen Zimmet Ormond Beach FL USA

437

34

2

202

4:55:00.1

4:55:49.8

0:49.7

11:16/M

13

Stacey Morinaga Lihue HI USA

279

31

12

209

4:58:36.5

5:00:12.1

1:35.6

11:24/M

14

Shelly Andrews Kaneohe HI USA

23

34

2

217

5:02:50.2

5:03:55.6

1:05.3

11:34/M

15

Aimee Patten Elk Grove CA USA

319

33

2

276

5:31:46.8

5:32:54.7

1:07.8

12:40/M

16

Laura Lee Hoover AL USA

226

32

2

292

5:44:49.7

5:45:26.7

0:37.0

13:10/M

17

Aprille Dawn Febre Loma Linda CA USA

118

31

2

296

5:47:35.4

5:47:59.4

0:24.0

13:16/M

18

Karen Gatchalian Kalaheo HI USA

138

30

12

302

5:49:41.8

5:51:17.7

1:35.9

13:21/M

19

Amanda Tanaka Aspen CO USA

227

30

2

304

5:49:57.6

5:50:22.1

0:24.4

13:21/M

20

Angela Sinn Honolulu HI USA

356

31

2

309

5:54:16.0

5:55:05.3

0:49.2

13:31/M

21

Libby Jones Allen TX USA

188

31

2

315

6:03:59.0

6:04:59.1

1:00.1

13:54/M

22

Michelle Cabasaan Corona CA USA

70

33

2

331

6:33:32.3

6:34:42.3

1:09.9

15:01/M

23

Christina Miller Peoria AZ USA

272

33

2

340

7:01:40.7

7:02:37.4

0:56.6

16:06/M

24

Kate Togami Honolulu HI USA

390

30

2

341

7:13:36.7

7:14:50.9

1:14.1

16:33/M

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Kim Gerrish Sterling VA USA

140

36

2

66

3:51:40.0

3:52:33.5

0:53.4

8:51/M

2

Sheri Giese Wilton IA USA

141

38

2

84

3:59:32.3

3:59:34.9

0:02.5

9:09/M

3

Laurie Weber Pearl City HI USA

411

38

2

103

4:09:27.7

4:09:42.8

0:15.0

9:31/M

4

Ewa Swiencinska Northbook IL USA

378

39

2

107

4:12:43.1

4:13:08.6

0:25.5

9:39/M

5

Sarah Ohm Kailua HI USA

304

36

2

128

4:21:50.2

4:21:53.0

0:02.7

10:00/M

6

Sandra Caswell Honolulu HI USA

77

38

2

167

4:39:00.6

4:39:13.4

0:12.8

10:39/M

7

Brandee Schuelke Boise ID USA

349

36

2

171

4:39:57.4

4:40:53.7

0:56.2

10:41/M

8

Melissa Burovac Koloa HI USA

67

39

12

182

4:45:50.1

4:46:02.5

0:12.4

10:55/M

9

Nina Bermudez Aiea HI USA

41

36

2

184

4:48:22.9

4:48:44.0

0:21.1

11:00/M

10

Dee Warren Arvada CO USA

408

37

2

203

4:55:24.5

4:55:38.3

0:13.8

11:16/M

11

Kazuyo Hoshi Niigata-Shi NIIGATA Jpn

166

39

2

214

5:01:17.3

5:01:59.4

0:42.0

11:30/M

12

Jodie Vetter Evergreen CO USA

404

35

2

225

5:06:24.5

5:07:57.8

1:33.3

11:42/M

13

Barbara Tayama Hagatna GU USA

384

38

2

229

5:08:50.4

5:09:45.6

0:55.2

11:47/M

14

Tara Trumbull Tucson AZ USA

397

38

2

239

5:13:12.7

5:14:36.2

1:23.5

11:57/M

15

Faith O'Reilly Cole Harbour NS Can

310

37

2

246

5:14:58.4

5:16:01.8

1:03.4

12:01/M

16

Kathleen McElhannon Ridgeville SC USA

264

37

2

247

5:15:36.2

5:16:37.2

1:00.9

12:03/M

17

Allison Muller Springfield MO USA

282

35

2

257

5:19:19.9

5:19:49.0

0:29.1

12:11/M

18

Carol Nielsen Kailua HI USA

298

39

2

265

5:26:39.4

5:27:07.0

0:27.5

12:28/M

19

Camille Page Hanapepe HI USA

312

36

12

278

5:32:00.3

5:32:40.5

0:40.1

12:40/M

20

Denise Sakai Aiea HI USA

343

36

2

285

5:36:33.1

5:37:15.8

0:42.6

12:51/M

21

Jessica Henderson Brooklyn NY USA

159

35

2

319

6:08:22.7

6:09:37.2

1:14.4

14:04/M

22

Colleen Ruff Lihue HI USA

341

35

12

335

6:42:54.1

6:44:20.0

1:25.9

15:23/M

23

Celeste Marokus Ashland OR USA

258

35

2

336

6:47:05.8

6:48:31.2

1:25.3

15:32/M

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Rachel Walter Westminster MD USA

407

42

2

50

3:45:36.3

3:46:52.0

1:15.7

8:37/M

2

Sheri Fitzgerald Honolulu HI USA

124

44

2

70

3:52:47.9

3:53:23.6

0:35.7

8:53/M

3

Erica Battle Candler NC USA

36

40

2

82

3:59:12.5

3:59:27.8

0:15.2

9:08/M

4

Kathy Knowles Grand Prairie TX USA

209

41

2

115

4:14:55.5

4:15:35.7

0:40.1

9:44/M

5

Marau Beck Hanalei HI USA

38

42

12

130

4:22:59.0

4:23:46.9

0:47.8

10:02/M

6

Carla Borst Bates City MO USA

51

43

2

134

4:23:53.9

4:24:37.2

0:43.3

10:04/M

7

Michelle Sutherland Pictou NS Can

376

42

2

158

4:34:37.2

4:35:20.4

0:43.1

10:29/M

8

Patricia Sumner Baltimore MD USA

374

43

2

176

4:40:43.6

4:41:27.4

0:43.7

10:43/M

9

Lani Manaytay Keaau HI USA

251

41

2

198

4:52:59.3

4:53:18.0

0:18.7

11:11/M

10

Sandra Keely Phoenix AZ USA

198

43

2

208

4:57:08.7

4:57:18.1

0:09.4

11:20/M

11

Heather Clark Rocklin CA USA

85

42

2

222

5:04:56.7

5:05:58.5

1:01.8

11:38/M

12

Agnes Largo Lihue HI USA

223

41

12

242

5:13:35.2

5:13:39.9

0:04.7

11:58/M

13

Tammy Lopes Hilo HI USA

239

40

2

268

5:27:57.3

5:29:40.4

1:43.1

12:31/M

14

Marie Gorospe Keaau HI USA

148

44

2

269

5:28:04.4

5:29:48.5

1:44.1

12:31/M

15

Lena Snyder Louisville KY USA

364

40

2

272

5:28:44.8

5:30:15.8

1:30.9

12:33/M

16

Caroline Proch Garfield Heights OH USA

326

40

2

288

5:39:08.7

5:40:34.9

1:26.2

12:57/M

17

Eva Labonte Bethpage NY USA

218

40

2

298

5:47:43.4

5:49:17.7

1:34.3

13:16/M

18

Roni Slye Kalispell MT USA

361

41

2

303

5:49:48.8

5:50:40.7

0:51.8

13:21/M

19

Caroline Daniel Montreal QC Can

102

43

2

317

6:05:35.0

6:06:13.9

0:38.8

13:57/M

20

Stephanie Fields Honolulu HI USA

123

41

2

332

6:33:49.5

6:35:19.7

1:30.1

15:02/M

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Laura McClellan Los Alamos NM USA

438

46

2

51

3:46:18.1

3:46:28.2

0:10.1

8:38/M

2

Denise Kaufman Fort Lauderdale FL USA

194

49

2

87

4:00:35.4

4:01:10.6

0:35.2

9:11/M

3

Bonnie MacGregor Grenville-Sur-la-rouge QC Can

245

48

2

89

4:00:59.7

4:01:08.5

0:08.7

9:12/M

4

Carole Higa Waipahu HI USA

161

49

2

93

4:02:37.5

4:03:12.5

0:34.9

9:16/M

5

Aki Togashi Ichikawa-Shi Jpn

391

45

2

140

4:26:54.0

4:27:02.7

0:08.6

10:11/M

6

Artavia Edwards Sacramento CA USA

109

49

2

153

4:32:29.3

4:32:59.6

0:30.2

10:24/M

7

Kelley Marcotte Chilliwack BC Can

256

49

2

155

4:33:30.5

4:34:23.1

0:52.5

10:26/M

8

Parvaneh Moayedi Manchaca TX USA

276

47

2

186

4:48:24.0

4:48:28.4

0:04.3

11:00/M

9

Mariana Garrison Woodway TX USA

136

47

2

205

4:55:56.5

4:56:03.4

0:06.9

11:18/M

10

Pamela Daychild Phoenix AZ USA

105

46

2

216

5:02:19.2

5:03:26.1

1:06.9

11:32/M

11

Serena Sullivan Honolulu HI USA

372

46

2

234

5:12:01.5

5:12:49.5

0:47.9

11:55/M

12

Cornelia Works Eleele HI USA

426

48

12

281

5:33:05.7

5:34:01.0

0:55.3

12:43/M

13

Kris Chapman Denver CO USA

80

45

2

284

5:35:06.7

5:35:20.4

0:13.6

12:47/M

14

Valerie Wintz Moscow ID USA

419

49

2

287

5:38:47.9

5:39:44.9

0:56.9

12:56/M

15

Susan Seah Honolulu IL USA

351

45

2

314

6:02:41.4

6:04:14.6

1:33.1

13:51/M

16

Yen Nguyen Houston TX USA

F400

49

2

318

6:06:41.6

6:06:50.3

0:08.7

14:00/M

17

Lori Bodoh Honolulu HI USA

45

49

2

323

6:15:38.4

6:16:33.3

0:54.8

14:20/M

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Carolyn Sutter Normal IL USA

377

50

2

126

4:21:17.8

4:21:43.7

0:25.8

9:58/M

2

Yvette Flynn Honolulu HI USA

128

53

2

127

4:21:23.0

4:21:39.9

0:16.9

9:59/M

3

Nancy Hatfield Hanalei HI USA

444

54

12

129

4:22:08.8

4:22:16.9

0:08.0

10:00/M

4

Chrissy Ferguson Conway AR USA

121

50

2

142

4:27:00.4

4:27:23.0

0:22.5

10:11/M

5

Terri Tokutomi Loomis CA USA

394

54

2

172

4:40:04.3

4:41:02.8

0:58.5

10:41/M

6

Machimi Kameyama Usuki-Shi OITA Jpn

191

54

2

197

4:52:48.6

4:53:35.5

0:46.9

11:11/M

7

Kathleen Malekzadeh Eugene OR USA

249

52

2

212

5:01:08.0

5:01:48.8

0:40.8

11:30/M

8

Pamela Borg-Jensen Sumner WA USA

48

53

2

228

5:07:08.0

5:07:50.2

0:42.1

11:43/M

9

Linda Hayes Reno NV USA

156

50

2

250

5:17:09.5

5:18:12.9

1:03.3

12:06/M

10

Mary Beth Newell Pittsburgh PA USA

297

50

2

254

5:17:34.6

5:18:46.1

1:11.5

12:07/M

11

Laura Gehrig Bismarck ND USA

139

53

2

267

5:27:42.2

5:28:35.9

0:53.6

12:30/M

12

Nadia Carrillo Tucson AZ USA

73

52

2

286

5:37:02.8

5:37:25.1

0:22.2

12:52/M

13

Ginger Patera St Joseph MI USA

317

54

2

301

5:49:37.5

5:50:17.5

0:39.9

13:21/M

14

Liz Shaw Santa Fe NM USA

353

52

2

311

5:58:36.1

5:59:39.5

1:03.3

13:41/M

15

Diane Thomas Indianapolis IN USA

29

50

2

329

6:31:24.3

6:32:31.6

1:07.3

14:56/M

16

Donna Kong Lihue HI USA

214

52

12

338

6:53:58.8

6:54:16.9

0:18.1

15:48/M

17

Susan Daley Chicago IL USA

100

52

2

345

7:51:39.9

7:52:45.2

1:05.3

18:00/M

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Connie Comiso Honolulu HI USA

89

55

2

120

4:15:37.6

4:15:42.7

0:05.0

9:45/M

2

Sue Slater Glendale CA USA

358

56

2

192

4:51:02.6

4:52:19.2

1:16.5

11:06/M

3

Theresa Kwas Oliver BC Can

216

59

2

279

5:32:52.0

5:33:13.8

0:21.7

12:42/M

4

Fran Libasci Millington NJ USA

234

59

2

293

5:46:06.0

5:46:20.0

0:13.9

13:13/M

5

Elena Febre Avon Park FL USA

119

58

2

297

5:47:36.1

5:47:59.9

0:23.8

13:16/M

6

Aiko Sasai Yokohama KANAGAWA Jpn

346

57

2

334

6:35:57.7

6:36:39.9

0:42.1

15:07/M

7

Rosa Nelly Garza Rowland Heights CA USA

137

59

2

337

6:48:59.8

6:50:04.7

1:04.9

15:37/M

 
Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Ann-Marie Dolk Kista Swe

107

63

2

237

5:13:09.3

5:15:07.3

1:58.0

11:57/M

2

Zenaida Tan Sylmar CA USA

381

64

2

253

5:17:27.7

5:18:40.8

1:13.1

12:07/M

3

Terry Thalhofer Acme WA USA

387

60

2

333

6:34:53.2

6:36:13.8

1:20.5

15:04/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Tyler McCandless Boulder CO USA

7

24

2

1

2:23:19.9

2:23:21.3

0:01.4

5:28/M

2

Michael Wardian Arlington VA USA

1

37

2

2

2:26:19.6

2:26:19.7

0:00.1

5:35/M

3

David Tuwei

5

32

2

3

2:32:23.7

2:32:24.0

0:00.2

5:49/M

 
Top

Male 16 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Adam John Renton WA USA

181

18

2

132

4:23:25.4

4:24:14.3

0:48.9

10:03/M

2

Rolando McFarlane Los Angeles CA USA

265

16

2

160

4:35:47.0

4:36:08.8

0:21.7

10:32/M

 
Top

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Brendan Thompson Grangeville ID USA

388

24

2

11

2:59:07.9

2:59:15.5

0:07.5

6:50/M

2

Sterling Yazzie Wahiawa HI USA

429

24

2

14

3:04:51.9

3:04:54.4

0:02.5

7:03/M

3

Raymond Real Kapaa HI USA

442

24

12

22

3:13:26.7

3:13:28.0

0:01.2

7:23/M

4

John Lui Washington DC USA

242

23

2

62

3:50:29.9

3:51:49.5

1:19.6

8:48/M

5

Alex John Ellensburg WA USA

182

21

2

74

3:54:46.4

3:55:35.1

0:48.7

8:58/M

6

Timothy Bowditch Comstock Park MI USA

54

20

2

79

3:57:59.8

3:58:45.4

0:45.5

9:05/M

7

Aaron John Ellensburg WA USA

180

24

2

131

4:23:24.5

4:24:13.7

0:49.1

10:03/M

8

Joseph Glenn Simpsonville SC USA

142

24

2

156

4:33:47.7

4:34:01.6

0:13.9

10:27/M

9

Justin Toyotuku Lihue HI USA

396

24

12

274

5:30:58.9

5:32:30.4

1:31.4

12:38/M

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Richard Kandie

4

26

2

4

2:34:41.8

2:34:42.7

0:00.9

5:54/M

2

Robert Killian Longmont CO USA

8

29

2

5

2:35:38.0

2:35:40.2

0:02.1

5:56/M

3

John Munene

6

29

2

6

2:38:06.3

2:38:08.2

0:01.8

6:02/M

4

Mark Jones Allentown PA USA

189

29

2

12

2:59:18.5

2:59:26.6

0:08.0

6:51/M

5

Mark Bogner Kalaheo HI USA

46

29

12

15

3:06:21.8

3:06:24.2

0:02.3

7:07/M

6

Jorge Renjifo Kailua HI USA

334

26

2

24

3:15:29.7

3:15:37.3

0:07.5

7:28/M

7

Daniel Kysela Pittsburgh PA USA

217

26

2

26

3:19:15.4

3:19:18.7

0:03.3

7:36/M

8

Kyle Gregg Honolulu HI USA

149

26

2

33

3:36:19.4

3:36:22.9

0:03.5

8:15/M

9

James Micciche Aiea HI USA

269

26

2

40

3:40:28.5

3:40:47.2

0:18.7

8:25/M

10

Brenden Johnson Honolulu HI USA

183

29

2

46

3:43:33.6

3:43:34.6

0:00.9

8:32/M

11

Donald Robare Wichita KS USA

338

29

2

91

4:02:08.4

4:02:21.5

0:13.1

9:15/M

12

John Chun Mililani HI USA

83

27

2

100

4:07:32.1

4:08:25.3

0:53.1

9:27/M

13

Parish Sinn Mililani HI USA

357

26

2

112

4:13:11.9

4:13:24.6

0:12.6

9:40/M

14

Jonathan Sylvestre Montreal QC Can

379

27

2

135

4:24:28.1

4:25:04.0

0:35.8

10:06/M

15

Joseph Murphy Pearl City HI USA

284

26

2

177

4:41:21.4

4:57:21.4

16:00.0

10:44/M

16

Benjamin Ackerley New York NY USA

13

26

2

200

4:54:15.8

4:56:03.4

1:47.6

11:14/M

17

Sean Allen Lihue HI USA

19

27

12

243

5:14:07.5

5:14:14.8

0:07.3

11:59/M

18

Issei Fujiwara Minato-Ku TOKYO Jpn

133

28

2

260

5:20:32.8

5:20:38.1

0:05.3

12:14/M

19

Andre Acosta Honolulu HI USA

14

26

2

310

5:56:39.3

5:57:23.8

0:44.4

13:37/M

20

James Bohannan Colorado Springs CO USA

47

27

2

327

6:28:27.1

6:30:42.8

2:15.7

14:50/M

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Mike Aldrink Powell OH USA

17

34

2

7

2:55:22.0

2:55:22.6

0:00.6

6:42/M

2

Shane Hargis Eagle River AK USA

153

31

2

16

3:07:52.1

3:07:53.6

0:01.4

7:10/M

3

Takayoshi Inoue Hachiouji-Shi TOUKYOU Jpn

173

33

2

19

3:10:05.9

3:10:13.4

0:07.5

7:15/M

4

Aaron Bratka Xenia OH USA

59

30

2

20

3:12:13.0

3:12:15.3

0:02.2

7:20/M

5

Daniel Moss Simpsonville SC USA

280

30

2

21

3:13:02.9

3:13:07.9

0:05.0

7:22/M

6

Jason Kirch Prairie Du Sac WI USA

207

31

2

27

3:24:23.6

3:24:30.1

0:06.4

7:48/M

7

J T Service Daly City CA USA

9

30

2

30

3:27:06.5

3:27:48.7

0:42.2

7:54/M

8

Andrew Collins Salisbury MD USA

87

32

2

38

3:40:11.1

3:40:25.0

0:13.9

8:24/M

9

Christopher Chan Mililani HI USA

449

32

2

61

3:50:26.8

3:52:21.3

1:54.4

8:48/M

10

Shane Salmon Bountiful UT USA

344

34

2

67

3:52:09.3

3:52:16.8

0:07.4

8:52/M

11

Nikolaus Daubert Honolulu HI USA

103

32

2

73

3:54:16.3

3:56:10.2

1:53.8

8:56/M

12

Luke Casper Honolulu HI USA

74

32

2

78

3:56:14.0

3:57:58.8

1:44.8

9:01/M

13

Ian Mangion Cranford NJ USA

252

32

2

104

4:10:53.0

4:10:55.8

0:02.7

9:35/M

14

Shane Ring Honolulu HI USA

337

31

2

108

4:12:51.4

4:14:44.7

1:53.2

9:39/M

15

Jon Herskovits Highlands Ranch CO USA

160

31

2

111

4:13:09.8

4:13:43.2

0:33.4

9:40/M

16

Michael Clausen Portland OR USA

86

34

2

147

4:30:09.2

4:31:07.5

0:58.2

10:19/M

17

Cooter Cote Pacific Grove CA USA

11

32

2

157

4:34:20.3

4:35:22.2

1:01.9

10:28/M

18

Trey Lane Denver CO USA

219

30

2

165

4:38:18.1

4:39:13.8

0:55.7

10:37/M

19

Wily Woo Pearl City HI USA

424

32

2

175

4:40:26.3

4:40:30.2

0:03.9

10:42/M

20

Adam Irvin Springfield MO USA

175

33

2

178

4:41:47.2

4:42:16.0

0:28.7

10:45/M

21

Randy Ballard Kapaa Hi HI USA

31

31

12

183

4:46:58.0

4:47:22.1

0:24.0

10:57/M

22

Robert Reffkin New York NY USA

332

32

2

193

4:51:08.9

4:52:06.9

0:58.0

11:07/M

23

Chad Brueck North Liberty IA USA

63

32

2

233

5:11:57.4

5:12:56.0

0:58.6

11:54/M

24

Sean O'Dwyer Elk Grove CA USA

302

34

2

277

5:31:47.9

5:32:55.7

1:07.8

12:40/M

25

Jon Huebner Eagan MN USA

170

34

2

305

5:51:16.0

5:52:19.7

1:03.7

13:24/M

26

Dalton Matsuyama Lihue HI USA

261

30

12

307

5:52:18.0

5:53:49.6

1:31.5

13:27/M

27

Chris Yu Crestview FL USA

434

31

2

316

6:04:17.5

6:04:42.9

0:25.4

13:54/M

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Jason Florimonte Kaneohe HI USA

127

37

2

8

2:57:01.7

2:57:03.0

0:01.2

6:45/M

2

Brian Hayes Kaneohe HI USA

154

37

2

10

2:57:48.8

2:57:51.2

0:02.4

6:47/M

3

Andrew Stenovich Kapaa HI USA

368

39

12

36

3:38:50.4

3:39:16.7

0:26.3

8:21/M

4

Ray Champion Ewa Beach HI USA

79

37

2

41

3:41:26.0

3:43:10.7

1:44.7

8:27/M

5

Mike Hagen Lincoln NE USA

151

35

2

43

3:42:02.9

3:43:16.3

1:13.4

8:28/M

6

Takao Sunaga Meguro-Ku TOKYO Jpn

375

38

2

52

3:46:30.0

3:47:04.6

0:34.6

8:39/M

7

Shinichiro Imada Takatsuki-Shi OSAKA Jpn

171

38

2

53

3:46:42.5

3:47:04.4

0:21.9

8:39/M

8

Toby Angove Indiana PA USA

24

38

2

54

3:47:00.0

3:47:09.6

0:09.6

8:40/M

9

Dan Weiss Denver CO USA

412

38

2

56

3:47:31.0

3:47:47.2

0:16.2

8:41/M

10

Roger White Wahiawa HI USA

413

36

2

69

3:52:46.2

3:52:57.8

0:11.6

8:53/M

11

Jeff Wilson Silverthorne CO USA

416

35

2

72

3:53:58.9

3:54:53.1

0:54.2

8:56/M

12

Dan Roesch Pearl City HI USA

339

37

2

81

3:59:10.9

3:59:47.0

0:36.0

9:08/M

13

Edde Kanai Kihei HI USA

192

35

2

98

4:07:19.3

4:07:57.4

0:38.0

9:26/M

14

Thomas Yee Honolulu HI USA

430

37

2

101

4:08:46.6

4:08:53.8

0:07.2

9:30/M

15

Joel Punzal Kapaa HI USA

327

35

12

106

4:12:06.9

4:12:07.3

0:00.4

9:37/M

16

Christopher Heidemann Milwaukee WI USA

157

39

2

109

4:12:52.2

4:13:03.3

0:11.0

9:39/M

17

Kevin Moore Robbinsdale MN USA

277

39

2

116

4:15:17.6

4:16:17.8

1:00.2

9:45/M

18

Will Stedman Kilauea HI USA

441

35

12

122

4:18:14.9

4:18:23.6

0:08.7

9:51/M

19

Ken Nguyen Orange CA USA

440

39

2

144

4:28:00.3

4:28:52.4

0:52.0

10:14/M

20

Jason Laponsey Wahiawa HI USA

221

36

2

146

4:29:54.2

4:31:08.8

1:14.5

10:18/M

21

Bryan Golz San Antonio TX USA

144

37

2

154

4:32:30.3

4:32:41.0

0:10.7

10:24/M

22

Robert Corson Kaneohe HI USA

94

37

2

164

4:38:07.5

4:38:19.6

0:12.0

10:37/M

23

Steve Griffin Scottsdale AZ USA

150

36

2

168

4:39:39.5

4:39:55.6

0:16.0

10:40/M

24

Takanori Saneyoshi Chiyoda-Ku TOKYO Jpn

345

39

2

179

4:44:26.8

4:45:55.3

1:28.4

10:51/M

25

Scott Jenkins Chicago IL USA

178

39

2

185

4:48:23.1

4:49:44.4

1:21.2

11:00/M

26

Peter Bennett Houston TX USA

263

36

2

226

5:06:26.4

5:06:35.3

0:08.9

11:42/M

27

Steven Sullivan Honolulu HI USA

373

36

2

230

5:09:30.7

5:10:18.7

0:48.0

11:49/M

28

Tetsuya Ito Maebashi-Shi GUMMA Jpn

176

39

2

231

5:10:05.8

5:11:54.6

1:48.8

11:50/M

29

Jason Nelson Federal Way WA USA

296

35

2

235

5:12:32.8

5:12:41.7

0:08.9

11:56/M

30

Ben Nelson Kapaa HI USA

295

36

12

289

5:41:57.5

5:43:04.7

1:07.2

13:03/M

31

Marvin Terada Kapaa HI USA

385

37

12

342

7:14:23.5

7:14:50.9

0:27.4

16:35/M

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Chase Duarte Vail AZ USA

369

44

2

17

3:09:17.1

3:09:25.3

0:08.1

7:13/M

2

Ronald Little II Montara CA USA

236

40

2

23

3:14:35.8

3:14:40.6

0:04.8

7:26/M

3

John Hellen Anchorage AK USA

158

44

2

25

3:18:28.9

3:18:33.2

0:04.3

7:35/M

4

Karl Kisch Ewa Beach HI USA

208

44

2

48

3:45:13.8

3:45:39.3

0:25.5

8:36/M

5

Michael Miller Honolulu HI USA

273

44

2

49

3:45:14.1

3:45:39.4

0:25.3

8:36/M

6

Serhiy Myroniuk Union NJ USA

286

42

2

57

3:47:38.8

3:47:44.7

0:05.8

8:41/M

7

Mor Hirsh Pacifica CA USA

164

40

2

68

3:52:29.1

3:52:49.9

0:20.7

8:52/M

8

Eric Condon Charleston WV USA

90

41

2

83

3:59:19.6

3:59:41.6

0:21.9

9:08/M

9

Joseph Burris Kalaheo HI USA

68

43

12

90

4:01:35.6

4:02:39.2

1:03.5

9:13/M

10

Brian Lare Westminster MD USA

222

42

2

92

4:02:23.5

4:03:39.1

1:15.5

9:15/M

11

George Barthelmes Bryceville FL USA

35

41

2

97

4:06:46.2

4:06:49.5

0:03.3

9:25/M

12

John Hayes Reno NV USA

155

44

2

102

4:08:51.4

4:09:56.5

1:05.0

9:30/M

13

Kevin Kawamoto Honolulu HI USA

196

40

2

105

4:11:09.2

4:11:26.5

0:17.2

9:35/M

14

Darren Minnemann Bloomington IN USA

274

41

2

121

4:18:05.1

4:19:17.5

1:12.3

9:51/M

15

Bruce Naley Fredricksburg VA USA

448

40

2

137

4:25:47.5

4:26:21.5

0:34.0

10:09/M

16

Yuji Inoue Ota-Ku TOKYO Jpn

174

44

2

138

4:25:48.9

4:25:55.2

0:06.2

10:09/M

17

Kenji Togashi Ichikawa-Shi Jpn

392

41

2

141

4:26:55.0

4:27:02.7

0:07.7

10:11/M

18

Karl Mayer Carmel Valley CA USA

262

44

2

143

4:27:28.8

4:27:59.3

0:30.4

10:13/M

19

Bill Van Emburg Chicago IL USA

403

43

2

174

4:40:16.9

4:41:00.0

0:43.0

10:42/M

20

Michael Smith Keizer OR USA

362

41

2

180

4:44:29.3

4:45:54.6

1:25.2

10:51/M

21

Saad Ehtisham Mount Juliet TN USA

111

41

2

188

4:48:58.3

4:49:10.3

0:12.0

11:02/M

22

Hisahide Takiguchi Honolulu HI USA

380

40

2

206

4:56:09.3

4:57:46.7

1:37.3

11:18/M

23

David Murray Kalaheo HI USA

285

43

12

207

4:56:34.9

4:58:14.0

1:39.1

11:19/M

24

Alain MacHabee Blainville QC Can

246

42

2

218

5:03:12.3

5:03:49.9

0:37.6

11:34/M

25

Patrick Lavoie Lachenai QC Can

225

43

2

219

5:03:12.4

5:03:50.8

0:38.3

11:34/M

26

Hidefumi Tanaka Yosa-Gun KYOTO Jpn

382

40

2

220

5:04:34.0

5:05:17.8

0:43.7

11:37/M

27

Todd Trumbull Oakland CA USA

398

40

2

227

5:06:45.2

5:08:09.2

1:24.0

11:42/M

28

Nato Jarquio Kilawea HI USA

177

43

12

238

5:13:10.7

5:13:26.9

0:16.2

11:57/M

29

James Largo Lihue HI USA

224

41

12

241

5:13:26.8

5:13:40.1

0:13.3

11:58/M

30

Taichi Ando Tokyo Jpn

21

42

2

244

5:14:32.9

5:14:47.7

0:14.7

12:00/M

31

Ralph Duskin Honolulu HI USA

447

42

2

252

5:17:20.0

5:17:24.5

0:04.4

12:07/M

32

Troy Tanigawa Lihue HI USA

383

44

12

256

5:19:14.9

5:19:53.2

0:38.2

12:11/M

33

David Barnett Peoria AZ USA

32

42

2

282

5:33:11.4

5:34:08.3

0:56.9

12:43/M

34

Shinya Kodaira Fujimino SAITAMA Jpn

211

41

2

294

5:46:07.0

5:46:36.9

0:29.9

13:13/M

35

Morgan Boyle Honolulu HI USA

57

41

2

313

6:02:40.7

6:04:14.4

1:33.7

13:51/M

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Michael Streff Rapid City SD USA

370

47

2

13

3:00:36.3

3:00:39.1

0:02.8

6:54/M

2

Timothy Marquis Orono ME USA

259

45

2

28

3:25:16.5

3:25:19.1

0:02.5

7:50/M

3

Mark Steakley Reston VA USA

367

48

2

35

3:37:16.0

3:37:23.0

0:07.0

8:18/M

4

Dean Karnazes Ross CA USA

26

49

2

37

3:39:51.0

3:39:51.0

8:23/M

5

Stan Ferguson Conway AR USA

122

47

2

39

3:40:26.8

3:40:35.3

0:08.5

8:25/M

6

Chad Rennaker Portland OR USA

335

45

2

42

3:41:58.9

3:42:06.2

0:07.3

8:28/M

7

Michael Long Manor TX USA

238

46

2

45

3:42:55.2

3:43:10.7

0:15.5

8:30/M

8

Johnny Landeza Aiea HI USA

25

48

2

59

3:47:48.0

3:47:49.7

0:01.6

8:42/M

9

Hector Elizalde Kapaa HI USA

112

46

12

85

3:59:51.2

4:00:08.3

0:17.1

9:09/M

10

Ken Liberty Kapaa HI USA

235

46

12

99

4:07:30.5

4:09:03.4

1:32.8

9:27/M

11

Patrick Bruno Lihue HI USA

66

46

12

113

4:13:15.1

4:13:30.7

0:15.5

9:40/M

12

Gregorio Maldini Honolulu HI USA

248

46

2

117

4:15:19.4

4:15:31.0

0:11.6

9:45/M

13

Andrea Zambrano Milano Ita

435

48

2

118

4:15:19.8

4:15:31.2

0:11.3

9:45/M

14

Douglas Mulbury Wahiawa HI USA

281

47

2

119

4:15:24.0

4:15:44.5

0:20.5

9:45/M

15

Casey Riemer Kapaa HI USA

336

49

12

123

4:18:30.4

4:18:57.5

0:27.0

9:52/M

16

Andy Gonzales Eleele HI USA

145

45

12

125

4:21:15.1

4:22:29.3

1:14.2

9:58/M

17

Michael Krouse Pearl City HI USA

215

47

2

136

4:25:28.0

4:25:41.8

0:13.7

10:08/M

18

David Petrocelli Upland CA USA

324

47

2

161

4:35:53.2

4:37:36.6

1:43.4

10:32/M

19

William Reeves Mechanicsburg PA USA

331

47

2

166

4:38:52.7

4:39:43.3

0:50.5

10:39/M

20

Mark Bowditch Comstock Park MI USA

53

46

2

211

5:00:13.9

5:02:10.2

1:56.3

11:28/M

21

Gary Slye Kalispell MT USA

360

46

2

213

5:01:12.9

5:02:04.2

0:51.3

11:30/M

22

Ricky Louis Kalaheo HI USA

240

45

12

215

5:01:34.7

5:02:16.1

0:41.3

11:31/M

23

Dennis Ow Roseville CA USA

311

48

2

221

5:04:56.6

5:05:58.6

1:02.0

11:38/M

24

Steven Holehan Austin TX USA

165

46

2

249

5:16:45.4

5:16:51.4

0:06.0

12:05/M

25

Ziad Abikaram San Jose CA USA

12

48

2

255

5:17:53.6

5:19:24.9

1:31.3

12:08/M

26

Stephen Cooper Cornelius NC USA

37

45

2

259

5:19:39.1

5:23:07.2

3:28.0

12:12/M

27

Henry Elizalde Houston TX USA

113

47

2

264

5:25:58.9

5:26:16.9

0:17.9

12:26/M

28

Scott Casey Mililani HI USA

117

46

2

266

5:26:45.0

5:26:49.6

0:04.5

12:28/M

29

John Nowak Cypress CA USA

301

48

2

283

5:34:48.4

5:35:18.3

0:29.8

12:47/M

30

Brad Davis Kaneohe HI USA

104

47

2

300

5:48:09.5

5:49:29.4

1:19.9

13:17/M

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

James Bresette Clinton AR USA

62

50

2

9

2:57:25.2

2:57:27.0

0:01.8

6:46/M

2

Russell Hoyer Voorheesville NY USA

167

51

2

34

3:36:44.6

3:36:49.0

0:04.3

8:16/M

3

Mike Fugett Kapaa HI USA

446

50

12

44

3:42:44.8

3:42:57.3

0:12.5

8:30/M

4

David Baker Pueblo CO USA

28

53

2

58

3:47:42.5

3:47:49.5

0:06.9

8:41/M

5

Steven Pavao Hilo HI USA

321

54

2

60

3:50:12.2

3:50:29.5

0:17.3

8:47/M

6

Don Pattison Bartlett IL USA

50

54

2

63

3:51:05.1

3:51:45.4

0:40.3

8:49/M

7

T L Johnson Las Vegas NV USA

186

54

2

65

3:51:35.6

3:51:37.5

0:01.9

8:50/M

8

Bengt Dolk Kista Swe

108

54

2

71

3:53:34.1

3:55:31.9

1:57.8

8:55/M

9

Kevin Ryan Koloa HI USA

342

52

12

94

4:04:30.5

4:05:42.2

1:11.7

9:20/M

10

Scott Esler Austin TX USA

115

54

2

110

4:13:08.6

4:13:27.5

0:18.9

9:40/M

11

David Forbes Kent WA USA

129

51

2

124

4:18:59.6

4:19:25.2

0:25.6

9:53/M

12

James Bredberg Honolulu HI USA

60

53

2

133

4:23:35.4

4:24:33.4

0:58.0

10:04/M

13

Kazuki Watanabe Musashino-Shi TOKYO Jpn

409

51

2

148

4:30:27.1

4:30:35.0

0:07.8

10:19/M

14

Matt Hunter Hanalei HI USA

443

53

12

150

4:31:10.2

4:31:18.5

0:08.2

10:21/M

15

Michel Paquette Grenville-Sur-la-rouge QC Can

315

52

2

152

4:32:07.8

4:32:16.9

0:09.0

10:23/M

16

Chuck Busse Ontario CA USA

69

53

2

169

4:39:47.9

4:40:42.4

0:54.4

10:41/M

17

Michael Higa Waipahu HI USA

162

51

2

170

4:39:56.5

4:40:30.6

0:34.1

10:41/M

18

Les Omura Honolulu HI USA

307

54

2

173

4:40:08.0

4:40:45.2

0:37.1

10:42/M

19

David Messer III Ewa Beach HI USA

268

52

2

187

4:48:42.1

4:50:01.7

1:19.6

11:01/M

20

Anthony Keale Anahola HI USA

197

54

12

195

4:52:03.9

4:53:17.1

1:13.2

11:09/M

21

Nabi Malekzadeh Eugene OR USA

250

53

2

204

4:55:54.1

4:56:14.5

0:20.3

11:18/M

22

Kenji Shinohara Nada-Ku Kobe-shi HYOGO Jpn

354

53

2

223

5:05:24.9

5:07:08.8

1:43.9

11:39/M

23

Brian Bodoh Honolulu HI USA

44

53

2

251

5:17:19.8

5:18:15.4

0:55.6

12:07/M

24

Robert Park Mililani HI USA

316

51

2

261

5:21:03.5

5:21:07.6

0:04.1

12:15/M

25

James Fehlig Lacey WA USA

120

50

2

321

6:09:30.7

6:10:42.5

1:11.8

14:06/M

26

Randolph Walker Lee Vining CA USA

406

52

2

326

6:27:01.3

6:28:38.2

1:36.8

14:46/M

27

Steven Thomas Indianapolis IN USA

30

51

2

330

6:31:24.6

6:32:31.8

1:07.1

14:56/M

28

Yasuo Kawai Honolulu HI Jpn

195

50

2

344

7:51:35.5

7:53:31.5

1:56.0

18:00/M

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Jeffery Nakasone Wahiawa HI USA

294

55

2

55

3:47:03.6

3:47:21.3

0:17.7

8:40/M

2

Jim Miller Orlando FL USA

439

59

2

162

4:37:15.3

4:37:25.9

0:10.6

10:35/M

3

Marshall Adkins Hurricane WV USA

15

56

2

181

4:45:47.4

4:46:09.9

0:22.4

10:54/M

4

Jono Perea Kailua Kona HI USA

322

59

2

236

5:12:52.0

5:13:17.2

0:25.2

11:56/M

5

Norman Winchester Madison AL USA

417

56

2

248

5:16:40.7

5:17:44.4

1:03.6

12:05/M

6

Steve Schindler Glendale CA USA

348

57

2

263

5:23:53.5

5:25:09.7

1:16.1

12:22/M

7

Dan Tokutomi Loomis CA USA

393

59

2

275

5:31:30.4

5:32:28.6

0:58.1

12:39/M

8

Alfredo Aromin Aiea HI USA

27

59

2

308

5:53:30.2

5:54:12.3

0:42.1

13:30/M

9

John Patera St Joseph MI USA

318

56

2

324

6:16:32.4

6:17:12.6

0:40.2

14:22/M

10

Lou Christensen Kapolei HI USA

82

55

2

328

6:28:27.8

6:30:42.7

2:14.9

14:50/M

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Paul Gordon Concord Nc 28027 NC USA

146

63

2

95

4:05:49.0

4:06:00.6

0:11.5

9:23/M

2

Tom Craven Honolulu HI USA

96

64

2

114

4:13:38.2

4:13:54.9

0:16.6

9:41/M

3

Thomas Brand Summit NJ USA

58

64

2

240

5:13:18.0

5:13:32.0

0:13.9

11:57/M

4

Harry Cooke Louisville KY USA

93

62

2

271

5:28:44.5

5:30:15.5

1:30.9

12:33/M

5

Joseph Snow Concord NH USA

363

60

2

280

5:33:03.7

5:34:33.9

1:30.1

12:43/M

6

Mark Nagaoka Kapaa HI USA

288

62

12

291

5:44:30.1

5:44:45.9

0:15.8

13:09/M

7

Steve Nishimura Kekaha HI USA

300

61

12

306

5:52:04.6

5:53:46.6

1:42.0

13:26/M

8

Michael Wojcio Kahului HI USA

421

63

2

312

5:59:59.1

6:00:00.1

0:01.0

13:44/M

9

Karl Wirtl Wailuku HI USA

420

64

2

320

6:08:46.3

6:09:05.0

0:18.6

14:05/M

10

Glyn Higashi Lihue HI USA

163

60

12

343

7:21:33.0

7:22:20.3

0:47.2

16:51/M

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Motoharu Watanabe Honolulu HI USA

88

65

2

151

4:31:33.3

4:32:25.2

0:51.9

10:22/M

2

Roy Yamagata Hanapepe HI USA

428

67

12

201

4:54:27.0

4:54:43.2

0:16.1

11:14/M

3

Peter Levine Silver Spring MD USA

231

66

2

210

4:59:49.7

5:01:09.4

1:19.7

11:27/M

 
Top

Male 70 to 79

Place

Name City

Bib No

Age

Div

Overall

Chip Time

Gun Time

Chip Diff

Pace

1

Robin Wilson Wallington Gbr

M400

77

2

270

5:28:31.3

5:28:44.3

0:12.9

12:32/M

2

Akira Niida Narashino-Shi CHIBA Jpn

299

75

2

273

5:28:50.3

5:29:36.7

0:46.3

12:33/M