2011 Eppies Great Race
2011 Eppies Great Race
July 23, 2011
                                           
Results By Capital Road Race Management 
                                           
Adaptive
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      790           team t f o  2                                                      2:05:45.7   5:06/M
                    790    Eric Miller                   Run            2       38:13.1       38:13.1   6:34/M
                    790    Anji Hanson                   Bike           5       40:31.1     1:18:44.3   3:14/M
                    790    Kyle Hall                     Paddle         3       47:01.4     2:05:45.7   7:24/M
 
    2        5           team t f o  3                                                      2:06:50.5   5:08/M
                      5    Matthew Lancara               Run            3       43:35.3       43:35.3   7:29/M
                      5    Matt Fritsch                  Bike           1       35:28.8     1:19:04.1   2:50/M
                      5    Michael Towne                 Paddle         4       47:46.4     2:06:50.5   7:31/M
 
    3       19           team t f o  1                                                      2:21:15.9   5:44/M
                     19    Thomas Vierra                 Run            1       26:19.9       26:19.9   4:31/M
                     19    Danny Arnelas                 Bike          17       55:23.9     1:21:43.8   4:26/M
                     19    Anne Barmby                   Paddle        11       59:32.0     2:21:15.9   9:23/M
 
    4       14           team t f o  12                                                     2:21:45.0   5:45/M
                     14    Jill Nelson                   Run            8       49:20.4       49:20.4   8:29/M
                     14    Steve Kennedy                 Bike           7       43:10.3     1:32:30.8   3:27/M
                     14    John Buchholz                 Paddle         6       49:14.2     2:21:45.0   7:45/M
 
    5        6           team t f o  4                                                      2:27:27.9   5:59/M
                      6    Maddison Wade                 Run            9       49:42.4       49:42.4   8:32/M
                      6    Rocky Robinson                Bike           4       39:14.5     1:28:56.9   3:08/M
                      6    Tim Homan                     Paddle        10       58:31.0     2:27:27.9   9:13/M
 
    6       15           team t f o  13                                                     2:32:32.1   6:11/M
                     15    Jamee Lucchesi                Run           12       51:59.7       51:59.7   8:56/M
                     15    Kevin Patton                  Bike          13       49:37.2     1:41:36.9   3:58/M
                     15    Bryan Johnson                 Paddle         7       50:55.2     2:32:32.1   8:01/M
 
    7       17           team t f o  15                                                     2:33:07.2   6:12/M
                     17    Beverly Beedie                Run           18     1:10:16.5     1:10:16.5  12:04/M
                     17    Dominic Cooke                 Bike           2       37:13.8     1:47:30.3   2:59/M
                     17    Crispin Cooke                 Paddle         1       45:36.9     2:33:07.2   7:11/M
 
    8      791           team T f o 17                                                      2:33:07.6   6:12/M
                    791    Gabriel Sneh                  Run            5       44:51.0       44:51.0   7:42/M
                    791    Dennis Johnson                Bike          19     1:02:04.2     1:46:55.2   4:58/M
                    791    Wyatt Cove                    Paddle         2       46:12.4     2:33:07.6   7:17/M
 
    9       18           team t f o  16                                                     2:36:39.4   6:21/M
                     18    Rosanna Vierra                Run           11       50:53.7       50:53.7   8:45/M
                     18    Bob Spisak                    Bike          18       57:06.6     1:48:00.3   4:34/M
                     18    Cory Cowden                   Paddle         5       48:39.1     2:36:39.4   7:40/M
 
   10       10           team t f o  8                                                      2:37:08.3   6:22/M
                     10    Meghan Tumlinson              Run           13       59:12.6       59:12.6  10:10/M
                     10    Martin Gerber                 Bike           6       43:06.4     1:42:19.0   3:27/M
                     10    Tim Schaedler                 Paddle         9       54:49.3     2:37:08.3   8:38/M
 
   11       13           team t f o  11                                                     2:44:54.1   6:41/M
                     13    Aundreo Ihle                  Run            4       44:50.4       44:50.4   7:42/M
                     13    Mark Wellman                  Bike          12       49:32.7     1:34:23.1   3:58/M
                     13    Greg Mc Laughlin              Paddle        14     1:10:30.9     2:44:54.1  11:06/M
 
   12        7           team t f o  5                                                      2:47:32.2   6:47/M
                      7    Todd Chandler                 Run           15     1:03:16.8     1:03:16.8  10:52/M
                      7    Carrie Finale                 Bike           8       44:22.5     1:47:39.3   3:33/M
                      7    Andy Armstrong                Paddle        12       59:52.8     2:47:32.2   9:26/M
 
   13        8           team t f o  6                                                      2:52:07.5   6:59/M
                      8    Tim Heard                     Run            7       49:19.0       49:19.0   8:28/M
                      8    Thea Rosa                     Bike          11       49:24.2     1:38:43.2   3:57/M
                      8    Chris Miller                  Paddle        15     1:13:24.2     2:52:07.5  11:34/M
 
   14        4           Lucky Charms                                                       2:54:28.8   7:04/M
                      4    Nora Bruce                    Run           19     1:13:21.2     1:13:21.2  12:36/M
                      4    Janet Lake                    Bike          10       46:47.8     2:00:09.1   3:45/M
                      4    Dawn Remme                    Paddle         8       54:19.7     2:54:28.8   8:33/M
 
   15       11           team t f o  9                                                      2:55:08.5   7:06/M
                     11    Jonathan Mendick              Run           14     1:02:41.8     1:02:41.8  10:46/M
                     11    Stephen Mendick               Bike          15       51:33.7     1:54:15.5   4:07/M
                     11    Adam Curry                    Paddle        13     1:00:53.0     2:55:08.5   9:35/M
 
   16        3           Hugo's Heroes                                                      3:12:46.0   7:49/M
                      3    Hugo Frech                    Run           17     1:05:35.7     1:05:35.7  11:16/M
                      3    Tony Medlock                  Bike          14       49:54.7     1:55:30.4   4:00/M
                      3    James Strutz                  Paddle        16     1:17:15.6     3:12:46.0  12:10/M
 
   17        9           team t f o  7                                                                  3:48/M
                      9    Sarah Lancara                 Run            6       48:20.7       48:20.7   8:18/M
 
   18       12           team t f o  10                                                                 3:34/M
                     12    Jessica Tax                   Run           10       49:54.4       49:54.4   8:34/M
 
   19       16           team t f o  14                                                                 4:40/M
                     16    Katie Cippa                   Run           16     1:03:17.0     1:03:17.0  10:52/M
 
   20        9           team t f o  7                                                                  3:48/M
                      9    Kent Gillis                   Bike           9       45:36.3     1:33:57.1   3:39/M
 
   21       12           team t f o  10                                                                 3:34/M
                     12    Eric Stampfli                 Bike           3       38:06.0     1:28:00.4   3:03/M
 
   22       16           team t f o  14                                                                 4:40/M
                     16    Kevin Rainey                  Bike          16       51:51.2     1:55:08.2   4:09/M
 
   23        9           team t f o  7                                                                  3:48/M
                      9    Dave Comerchero               Paddle     99999                                     
 
   24       12           team t f o  10                                                                 3:34/M
                     12    Steve Vierra                  Paddle     99999                                     
 
   25       16           team t f o  14                                                                 4:40/M
                     16    Tommy Vierra                  Paddle     99999                                     
Fire Fighter/Police
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       25           Team 25                                                            1:50:45.5   4:29/M
                     25    Brent Kaneyuki                Run            2       36:07.0       36:07.0   6:12/M
                     25    Paul Curtis                   Bike           2       31:13.9     1:07:20.9   2:30/M
                     25    Dan Nutley                    Paddle         1       43:24.6     1:50:45.5   6:50/M
 
    2       21           Sac. Co. Crime Lab                                                 2:00:44.1   4:54/M
                     21    Ryan Nickel                   Run            1       34:45.0       34:45.0   5:58/M
                     21    Brian Escamilla               Bike           1       31:13.3     1:05:58.3   2:30/M
                     21    Cara Gomes                    Paddle         2       54:45.8     2:00:44.1   8:37/M
 
    3       26                                                                              2:21:45.0   5:45/M
                     26    Participant Unknown #26       Run            4       46:21.0       46:21.0   7:58/M
 
    4       20           germ chasers                                                       2:22:47.7   5:47/M
                     20    Jan Bradshaw                  Run            3       44:26.0       44:26.0   7:38/M
                     20    Kelly Mc Coy                  Bike           5       41:59.2     1:26:25.2   3:22/M
                     20    Tuan Nguyen                   Paddle         4       56:22.4     2:22:47.7   8:53/M
 
    5       24           Team 24                                                            2:25:42.0   5:54/M
                     24    Lawrence Bettencourt          Run            5       49:12.5       49:12.5   8:27/M
                     24    Ty Bettencourt                Bike           4       40:50.1     1:30:02.6   3:16/M
                     24    Caitlyn Bettencourt           Paddle         3       55:39.3     2:25:42.0   8:46/M
 
    6       22           babes with badges                                                  2:28:58.0   6:02/M
                     22    Jessica Bockern               Run            7       51:05.9       51:05.9   8:47/M
                     22    Gina Bell                     Bike       99999                                     
                     22    Robin Gonzales                Paddle         7     1:37:52.1     2:28:58.0  15:25/M
 
    7       23           El Vato y La Gringa                                                2:37:43.8   6:24/M
                     23    La Gringa                     Run            6       50:03.9       50:03.9   8:36/M
                     23    Pablo Gomez                   Bike           6       45:00.4     1:35:04.3   3:36/M
                     23    El Vato                       Paddle         6     1:02:39.5     2:37:43.8   9:52/M
Open Canoe
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       50           Rockfish Rangers                                                   1:41:04.5   4:06/M
                     50    Garrett Seawell               Run            1       29:41.7       29:41.7   5:06/M
                     50    Kenny Lane                    Bike           2       29:04.3       58:46.0   2:20/M
                     50    Mike Ammon                    Paddle         1       42:18.5     1:41:04.5   6:40/M
                     50    Steve Wilson                                                                       
 
    2       53           San Joaquin Warriors                                               1:47:22.6   4:21/M
                     53    Scott Clark                   Run            2       32:01.5       32:01.5   5:30/M
                     53    Dan Napieralski               Bike           1       28:36.6     1:00:38.1   2:17/M
                     53    Thomas Biglione               Paddle         4       46:44.4     1:47:22.6   7:22/M
                     53    Eric Rosas                                                                         
 
    3       52           Having Fun                                                         1:49:39.4   4:27/M
                     52    Andy Wright                   Run            3       33:14.7       33:14.7   5:43/M
                     52    Daniel Glass                  Bike           4       30:06.5     1:03:21.2   2:24/M
                     52    Brad Brothers                 Paddle         2       46:18.2     1:49:39.4   7:17/M
                     52    Anna Vanderveen                                                                    
 
    4       51           Biodegradables                                                     1:50:36.3   4:29/M
                     51    Greg Jones                    Run            4       34:19.3       34:19.3   5:54/M
                     51    Rick Humphreys                Bike           3       29:57.6     1:04:16.9   2:24/M
                     51    Philip Lutz                   Paddle         3       46:19.4     1:50:36.3   7:18/M
                     51    William Griffith                                                                   
 
    5       54           The Trumpeters                                                     2:18:55.9   5:38/M
                     54    Philip Daley                  Run            5       43:59.1       43:59.1   7:33/M
                     54    Huy Tran                      Bike           5       35:01.7     1:19:00.8   2:48/M
                     54    Paul Marenco                  Paddle         5       59:55.0     2:18:55.9   9:26/M
                     54    Joshua Stark                                                                       
Tandem Kayak
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      113           tEAM fLASH                                                         1:41:14.9   4:06/M
                    113    Camron Shahmirzadi            Run            3       31:52.0       31:52.0   5:29/M
                    113    Scott Kingston                Bike           2       28:49.8     1:00:41.8   2:18/M
                    113    John Campbell                 Paddle         2       40:33.1     1:41:14.9   6:23/M
                    113    David Bachman                                                                      
 
    2       99           The Lurking Menace                                                 1:42:18.2   4:09/M
                     99    Nelson Mwangi                 Run            4       31:59.5       31:59.5   5:30/M
                     99    Bruce Dwelly                  Bike           5       32:19.7     1:04:19.2   2:35/M
                     99    Ian Rice                      Paddle         1       37:58.9     1:42:18.2   5:59/M
                     99    Bob Landry                                                                         
 
    3      103           Team Nancy                                                         1:44:00.0   4:13/M
                    103    Jake Matthews                 Run            1       31:10.8       31:10.8   5:21/M
                    103    Chris Parod                   Bike           1       28:41.8       59:52.6   2:18/M
                    103    Jeremy Barnes                 Paddle         4       44:07.4     1:44:00.0   6:57/M
                    103    Anthony Elwell                                                                     
 
    4      101           Team 101                                                           1:45:04.2   4:16/M
                    101    Chris Brown                   Run            5       34:04.5       34:04.5   5:51/M
                    101    Robert Lander                 Bike       99999                                     
                    101    Nikolas Rechtiene             Paddle        24     1:10:59.7     1:45:04.2  11:11/M
                    101    Dennis Scott                                                                       
 
    5      100           HUNTER AND THE MAD MEN                                             1:45:07.3   4:16/M
                    100    Hunter Tyler                  Run            2       31:44.3       31:44.3   5:27/M
                    100    James Cotta                   Bike           3       30:48.6     1:02:33.0   2:28/M
                    100    Steve Streng                  Paddle         3       42:34.3     1:45:07.3   6:42/M
                    100    Gordon Mason                                                                       
 
    6       97           Band of Boaters                                                    2:12:44.3   5:23/M
                     97    Anthany Robbins               Run           15       51:30.3       51:30.3   8:51/M
                     97    Ryan Bankerd                  Bike           6       33:03.6     1:24:34.0   2:39/M
                     97    Craig Dieterich               Paddle         5       48:10.3     2:12:44.3   7:35/M
                     97    Jason Kreps                                                                        
 
    7      102           the incrediballs                                                   2:16:00.0   5:31/M
                    102    Huu Pham                      Run            7       43:27.5       43:27.5   7:28/M
                    102    Kenny Truong                  Bike          12       37:41.3     1:21:08.8   3:01/M
                    102    Henry Tran                    Paddle         8       54:51.1     2:16:00.0   8:38/M
                    102    Tony Wong                                                                          
 
    8       84           Fast Fillies                                                       2:19:06.7   5:38/M
                     84    Cathrine Jacobs               Run           12       48:01.0       48:01.0   8:15/M
                     84    Diane Rhodes                  Bike          11       37:10.1     1:25:11.1   2:58/M
                     84    Colette Tweedy                Paddle         6       53:55.6     2:19:06.7   8:29/M
                     84    Diana Stolba                                                                       
 
    9       80           Bradshaw Ranch Golf Course                                         2:19:30.3   5:39/M
                     80    Richard Rogers                Run            6       39:09.5       39:09.5   6:44/M
                     80    Justin Wynne                  Bike          10       37:09.5     1:16:19.0   2:58/M
                     80    Steve Legarra                 Paddle        22     1:03:11.3     2:19:30.3   9:57/M
                     80    Elisa Wynne                                                                        
 
   10       81           We are fat, fit, and fifty                                         2:20:51.4   5:43/M
                     81    Carman Trione                 Run            9       45:48.3       45:48.3   7:52/M
                     81    Milan Vukovich                Bike       99999                                     
                     81    Pete Lisson                   Paddle        25     1:35:03.1     2:20:51.4  14:58/M
                     81    Jim Mcrea                                                                          
 
   11      104           Team 104                                                           2:21:37.6   5:44/M
                    104    Scott Solinger                Run           11       46:00.2       46:00.2   7:54/M
                    104    Dave Del Prete                Bike          16       40:28.3     1:26:28.5   3:14/M
                    104    Doug Von Brauchitsch          Paddle        10       55:09.1     2:21:37.6   8:41/M
                    104    Luke Von Brauchitsch                                                               
 
   12       92           Fairoakers                                                         2:22:14.1   5:46/M
                     92    Angie Richter                 Run           13       49:44.2       49:44.2   8:33/M
                     92    Jamie Savant                  Bike           9       36:21.2     1:26:05.4   2:54/M
                     92    Edward Orgon                  Paddle        11       56:08.7     2:22:14.1   8:50/M
                     92    Cindi Orgon                                                                        
 
   13       87           Scandalous Spores                                                  2:25:23.8   5:54/M
                     87    Denise Manker                 Run           18       54:32.9       54:32.9   9:22/M
                     87    Sarah Mills                   Bike           8       35:50.9     1:30:23.8   2:52/M
                     87    Sarah Hovinga                 Paddle         9       55:00.0     2:25:23.8   8:40/M
                     87    Mike Wigley                                                                        
 
   14      105           Ultra Mich Ultras                                                  2:30:52.8   6:07/M
                    105    Cory McElroy                  Run           16       52:20.7       52:20.7   9:00/M
                    105    Dick Mcelroy                  Bike          13       38:53.0     1:31:13.7   3:07/M
                    105    Debra Csore                   Paddle        17       59:39.0     2:30:52.8   9:24/M
                    105    Brent Lebish                                                                       
 
   15       95           True Grit                                                          2:31:20.6   6:08/M
                     95    Abbi Anderson                 Run           14       50:15.4       50:15.4   8:38/M
                     95    Kristy Routsong               Bike          17       40:47.7     1:31:03.1   3:16/M
                     95    Jeff Routsong                 Paddle        18     1:00:17.5     2:31:20.6   9:30/M
                     95    Kristy Routsong                                                                    
 
   16       91           The Defenders                                                      2:32:59.7   6:12/M
                     91    Sonya Grant                   Run           20       58:16.1       58:16.1  10:01/M
                     91    Paul Mann                     Bike           7       33:41.8     1:31:57.9   2:42/M
                     91    Linda Harter                  Paddle        19     1:01:01.8     2:32:59.7   9:37/M
                     91    Helena Zindel                                                                      
 
   17       89           World Vision                                                       2:35:57.4   6:19/M
                     89    Mark Heckey                   Run           10       45:54.2       45:54.2   7:53/M
                     89    Robert Heckey                 Bike          22       50:36.0     1:36:30.2   4:03/M
                     89    Katie Heckey                  Paddle        16       59:27.1     2:35:57.4   9:22/M
                     89    Janice Heckey                                                                      
 
   18       96           The Little Engines That Could Part Deux                            2:36:13.8   6:20/M
                     96    Dennis Morrison               Run           17       54:32.3       54:32.3   9:22/M
                     96    Paul Davis                    Bike          20       42:30.4     1:37:02.7   3:24/M
                     96    Tiffany Pankow                Paddle        15       59:11.0     2:36:13.8   9:19/M
                     96    Brett Pankow                                                                       
 
   19       86           Davis Destroyers                                                   2:36:23.4   6:20/M
                     86    Laura Lampa                   Run           22       59:59.3       59:59.3  10:18/M
                     86    Cheryl Raneses                Bike          15       40:12.1     1:40:11.4   3:13/M
                     86    Kris Rasmussen                Paddle        12       56:12.0     2:36:23.4   8:51/M
                     86    Gerardo Bueno                                                                      
 
   20       85           Team 85                                                            2:42:46.8   6:36/M
                     85    Tad Smith                     Run           24     1:05:39.0     1:05:39.0  11:17/M
                     85    Manish Prasad                 Bike          14       40:03.3     1:45:42.3   3:12/M
                     85    Cecilia Rosal                 Paddle        13       57:04.5     2:42:46.8   8:59/M
                     85    Dan Joo                                                                            
 
   21       90           4 G                                                                2:42:59.8   6:36/M
                     90    Verjai Jordan                 Run           23     1:03:26.2     1:03:26.2  10:54/M
                     90    Gabriel Amaro                 Bike          18       40:59.2     1:44:25.4   3:17/M
                     90    Tony Espinoza                 Paddle        14       58:34.3     2:42:59.8   9:13/M
                     90    Shedrick Williams                                                                  
 
   22       83           Team Raney                                                         2:48:30.2   6:50/M
                     83    Denise Larscheid              Run           26     1:11:56.4     1:11:56.4  12:22/M
                     83    Tim Raney                     Bike          19       42:15.8     1:54:12.3   3:23/M
                     83    Angela Stinson                Paddle         7       54:17.9     2:48:30.2   8:33/M
                     83    Jenny Taylor                                                                       
 
   23       94           So Sweet                                                           2:48:58.8   6:51/M
                     94    Robyn Borghese                Run           21       59:32.3       59:32.3  10:14/M
                     94    Bryan Mu                      Bike          21       47:34.5     1:47:06.9   3:48/M
                     94    Robyn Borghese                Paddle        20     1:01:51.9     2:48:58.8   9:44/M
                     94    Robyn Borghese                                                                     
 
   24       93           The Fab Four                                                       2:54:48.6   7:05/M
                     93    Lindsey Hausman               Run           19       57:31.9       57:31.9   9:53/M
                     93    Lisa Hausman                  Bike          23       54:22.6     1:51:54.5   4:21/M
                     93    Megan Hausman                 Paddle        21     1:02:54.1     2:54:48.6   9:54/M
                     93    Karen Bruce                                                                        
 
   25       98           The three cogs                                                     3:15:52.2   7:56/M
                     98    Kathleen Pollack              Run           25     1:10:01.4     1:10:01.4  12:02/M
                     98    Gina Eversley                 Bike          24       59:49.6     2:09:51.0   4:47/M
                     98    John Kessler                  Paddle        23     1:06:01.1     3:15:52.2  10:24/M
                     98    Nicole Stull                                                                       
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   26       88           Blue Oak Energy                                                                3:05/M
                     88    Corinne Yee                   Run            8       43:49.8       43:49.8   7:32/M
                     88    Ryan Zahner                   Bike           4       32:10.0     1:15:59.8   2:34/M
                     88    Tara Mcdermott                Paddle     99999                                     
                     88    Larry Booth                                                                        
Outrigger Canoe 1 person
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      132           Team Laguna Tribe                                                  2:00:56.5   4:54/M
                    132    Levi Simons                   Run            2       45:16.7       45:16.7   7:47/M
                    132    Jeremy Yujuico                Bike           1       34:01.4     1:19:18.1   2:43/M
                    132    Shaun Evola                   Paddle         1       41:38.4     2:00:56.5   6:33/M
 
    2      131           Team TnTnT: Don't mess with our Dyn-o-Might                        2:14:26.8   5:27/M
                    131    Terrell Barry                 Run            3       51:08.9       51:08.9   8:47/M
                    131    Tawny Yambrovich              Bike           2       34:01.6     1:25:10.5   2:43/M
                    131    Tori Bovard                   Paddle         3       49:16.3     2:14:26.8   7:46/M
 
    3      130           Tenacious Beavers                                                  2:24:08.0   5:51/M
                    130    Michael Angelone              Run            1       39:48.1       39:48.1   6:50/M
                    130    Michael Angelone              Bike           3       56:49.7     1:36:37.8   4:33/M
                    130    Roxanne Morgan                Paddle         2       47:30.2     2:24:08.0   7:29/M
Sit on Top
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      160           Who you callin' losers now?                                        1:50:32.2   4:29/M
                    160    Evan Watchempino              Run            1       29:27.3       29:27.3   5:04/M
                    160    Greg Marshall                 Bike          10       34:19.6     1:03:46.9   2:45/M
                    160    Jeff Bushey                   Paddle         2       46:45.2     1:50:32.2   7:22/M
 
    2      169           Ziti Beef Sticks                                                   1:54:28.2   4:38/M
                    169    Nick Zerwas                   Run            3       33:12.6       33:12.6   5:42/M
                    169    Sean Burke                    Bike           1       29:15.7     1:02:28.3   2:20/M
                    169    Ryan Beidler                  Paddle         9       51:59.9     1:54:28.2   8:11/M
 
    3      162           Slow N Pokey                                                       1:55:00.8   4:40/M
                    162    Daniel Kinsella               Run            2       32:19.5       32:19.5   5:33/M
                    162    Richard Honnette              Bike           5       32:05.0     1:04:24.5   2:34/M
                    162    Randy Smith                   Paddle         8       50:36.3     1:55:00.8   7:58/M
 
    4      166           No Ringers Here                                                    1:55:29.5   4:41/M
                    166    Christopher Terrill           Run            6       38:54.6       38:54.6   6:41/M
                    166    Glenn Chadwick                Bike           2       29:25.1     1:08:19.8   2:21/M
                    166    Jason Wilson                  Paddle         4       47:09.7     1:55:29.5   7:26/M
 
    5      174           INGLORIOUS BASTARDS                                                1:56:40.7   4:44/M
                    174    Jordan Theobald               Run            8       41:49.7       41:49.7   7:11/M
                    174    Timmy Long                    Bike           9       32:45.7     1:14:35.4   2:37/M
                    174    Tony Stone                    Paddle         1       42:05.3     1:56:40.7   6:38/M
 
    6      171           Team Royak                                                         1:58:20.5   4:48/M
                    171    Chris Salcone                 Run            5       37:47.1       37:47.1   6:30/M
                    171    Mark Switters                 Bike           8       32:37.1     1:10:24.2   2:37/M
                    171    Steve Grabenauer              Paddle         5       47:56.3     1:58:20.5   7:33/M
 
    7      165           Med Reps                                                           2:04:27.1   5:03/M
                    165    Laura Schweitzer              Run            9       43:37.2       43:37.2   7:30/M
                    165    Dane Schweitzer               Bike           3       31:17.3     1:14:54.5   2:30/M
                    165    Mark Carillo                  Paddle         6       49:32.5     2:04:27.1   7:48/M
 
    8      163           Young                                                              2:05:22.1   5:05/M
                    163    David Young                   Run            4       37:05.1       37:05.1   6:22/M
                    163    David Young                   Bike          12       37:46.1     1:14:51.2   3:01/M
                    163    Matthew Young                 Paddle         7       50:30.9     2:05:22.1   7:57/M
 
    9      172           Team Reisinger                                                     2:07:24.9   5:10/M
                    172    Keri Sulonen                  Run            7       40:48.3       40:48.3   7:01/M
                    172    Russ Reisinger                Bike           6       32:10.6     1:12:58.9   2:34/M
                    172    Dick Reisinger                Paddle        12       54:26.0     2:07:24.9   8:34/M
 
   10      168           Deceptively Slow                                                   2:08:58.5   5:14/M
                    168    Michael Dudley                Run           10       44:37.8       44:37.8   7:40/M
                    168    Matthew Pearson               Bike           4       31:19.2     1:15:57.1   2:30/M
                    168    Andrew Soloman                Paddle        10       53:01.4     2:08:58.5   8:21/M
 
   11      167           GWAR                                                               2:22:38.7   5:47/M
                    167    Matt Curlette                 Run           13       56:25.9       56:25.9   9:42/M
                    167    David Garner                  Bike           7       32:36.1     1:29:02.0   2:36/M
                    167    Ryan Grooms                   Paddle        11       53:36.7     2:22:38.7   8:26/M
 
   12      164           Loomis Hoofers                                                     2:31:52.6   6:09/M
                    164    Ryan Casner                   Run           12       53:10.6       53:10.6   9:08/M
                    164    Robert Morgan                 Bike          14       40:42.5     1:33:53.1   3:15/M
                    164    Langdon Fielding              Paddle        15       57:59.5     2:31:52.6   9:08/M
 
   13      170           Team 170                                                           2:35:44.4   6:19/M
                    170    John Roth                     Run           14       59:02.3       59:02.3  10:09/M
                    170    Mark Roth                     Bike          13       40:07.3     1:39:09.7   3:13/M
                    170    Darrel Dey                    Paddle        13       56:34.7     2:35:44.4   8:54/M
 
   14      175           Team 175                                                           2:45:58.2   6:44/M
                    175    Kate Frakes                   Run           16     1:14:39.2     1:14:39.2  12:50/M
                    175    Debi Lewis                    Bike          15       44:31.7     1:59:10.9   3:34/M
                    175    Ben Peccianti                 Paddle         3       46:47.3     2:45:58.2   7:22/M
 
   15      176           Folsom Beertenders                                                 2:46:05.3   6:44/M
                    176    Russ Tagamolila               Run           11       45:50.0       45:50.0   7:53/M
                    176    Michael Mc Cann               Bike          11       34:36.4     1:20:26.4   2:46/M
                    176    Charles Mc Cann               Paddle        16     1:25:38.9     2:46:05.3  13:29/M
 
   16      173           Team Nina                                                          3:00:16.7   7:18/M
                    173    Nina Pelham                   Run           15     1:10:47.3     1:10:47.3  12:10/M
                    173    Stephen Pelham                Bike          16       52:12.3     2:02:59.7   4:11/M
                    173    Eric Lapachet                 Paddle        14       57:17.0     3:00:16.7   9:01/M
Corporate
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      225           KAISER PERMANENTE SOUTH SACRAMENTO                                 1:41:29.5   4:07/M
                    225    Raymond Sanchez               Run            2       34:11.3       34:11.3   5:52/M
                    225    Steve Offerman                Bike           1       27:33.4     1:01:44.7   2:12/M
                    225    Kyle Tsuye                    Paddle         2       39:44.7     1:41:29.5   6:15/M
 
    2      218           North Valley Kaiser                                                1:51:28.4   4:31/M
                    218    Bernard Sopky                 Run            3       35:54.1       35:54.1   6:10/M
                    218    Paul Lambie                   Bike           4       32:17.8     1:08:11.9   2:35/M
                    218    William Fenton                Paddle         3       43:16.5     1:51:28.4   6:49/M
 
    3      228           Siemens Healthcare Diagnostics                                     1:55:02.0   4:40/M
                    228    Melissa Turton                Run            7       44:02.0       44:02.0   7:34/M
                    228    Bill Bleakly                  Bike           7       32:46.5     1:16:48.5   2:37/M
                    228    Kevin Cullinan                Paddle         1       38:13.5     1:55:02.0   6:01/M
 
    4      214           PABCO Premiers                                                     1:55:08.1   4:40/M
                    214    Kevin Olson                   Run            1       33:21.9       33:21.9   5:44/M
                    214    Andy Williams                 Bike           3       30:01.5     1:03:23.4   2:24/M
                    214    Rebecca Newman                Paddle        10       51:44.6     1:55:08.1   8:09/M
 
    5      227           The Unestoppables                                                  1:56:30.6   4:43/M
                    227    Robert Farmer                 Run            4       38:29.8       38:29.8   6:37/M
                    227    John Hall                     Bike           2       29:54.8     1:08:24.6   2:24/M
                    227    Garrett Brandenburger         Paddle         5       48:06.0     1:56:30.6   7:34/M
 
    6      223           kfbk radio                                                         2:07:09.2   5:09/M
                    223    Mike Simpson                  Run            5       41:27.5       41:27.5   7:07/M
                    223    Andy Thompson                 Bike           9       33:05.3     1:14:32.8   2:39/M
                    223     Krag-arnold                  Paddle        11       52:36.4     2:07:09.2   8:17/M
 
    7      226           The Coasters                                                       2:08:56.0   5:14/M
                    226    Marcello Molinari             Run           10       46:32.2       46:32.2   8:00/M
                    226    Anthony O'dell                Bike           6       32:37.3     1:19:09.5   2:37/M
                    226    Scott Jacobson                Paddle         9       49:46.5     2:08:56.0   7:50/M
 
    8      217           Principal Funds                                                    2:09:45.7   5:16/M
                    217    Elizabeth Kaiser              Run            6       41:49.3       41:49.3   7:11/M
                    217    Chester Fong                  Bike          17       39:50.1     1:21:39.5   3:11/M
                    217    Kristopher Goeden             Paddle         6       48:06.2     2:09:45.7   7:34/M
 
    9      219           cordova cruisers                                                   2:16:03.8   5:31/M
                    219    Megan Hoffman                 Run           16       56:33.1       56:33.1   9:43/M
                    219    Keith Misner                  Bike           5       32:19.5     1:28:52.6   2:35/M
                    219    Paul Junker                   Paddle         4       47:11.1     2:16:03.8   7:26/M
 
   10      211           The Thunder Down Under                                             2:17:18.3   5:34/M
                    211    Robert Mc Andrew              Run           15       55:49.7       55:49.7   9:35/M
                    211    Collin Smith                  Bike          10       33:13.8     1:29:03.5   2:39/M
                    211    John Russell                  Paddle         7       48:14.7     2:17:18.3   7:36/M
 
   11      210           Super Heroes in Training                                           2:22:35.9   5:47/M
                    210    Kim Gonzalez                  Run           11       46:38.2       46:38.2   8:01/M
                    210    Marlon Ayala                  Bike          11       34:07.0     1:20:45.2   2:44/M
                    210    Jim Pellegrino                Paddle        16     1:01:50.7     2:22:35.9   9:44/M
 
   12      222           Team 222                                                           2:23:10.1   5:48/M
                    222    Joseph Carbonel               Run           14       53:17.3       53:17.3   9:09/M
                    222    Andy Heekin                   Bike          13       37:00.3     1:30:17.7   2:58/M
                    222    Dave Huhn                     Paddle        12       52:52.4     2:23:10.1   8:20/M
 
   13      213           X-Tenuators                                                        2:23:49.4   5:50/M
                    213    Scott Dennis                  Run            8       44:05.9       44:05.9   7:34/M
                    213    Jaime Franco                  Bike          15       38:57.8     1:23:03.8   3:07/M
                    213    Joseph Nagy                   Paddle        15     1:00:45.6     2:23:49.4   9:34/M
 
   14      221           Team 221                                                           2:23:57.2   5:50/M
                    221    Iacub Pablo                   Run           12       50:19.6       50:19.6   8:39/M
                    221    Angel Preciado                Bike          14       37:26.4     1:27:46.0   3:00/M
                    221    Steven Stuck                  Paddle        14       56:11.1     2:23:57.2   8:51/M
 
   15      216           Team Niello                                                        2:24:24.4   5:51/M
                    216    Julie Ficht                   Run           17       58:33.3       58:33.3  10:04/M
                    216    Bruce Logan                   Bike           8       32:50.3     1:31:23.6   2:38/M
                    216    Roger Bybee                   Paddle        13       53:00.7     2:24:24.4   8:21/M
 
   16      220           rancho rockets                                                     2:28:33.7   6:01/M
                    220    Olivia Le Bel                 Run           13       52:43.6       52:43.6   9:03/M
                    220    Jessica Crone                 Bike          18       46:10.9     1:38:54.6   3:42/M
                    220    Brad Findlay                  Paddle         8       49:39.1     2:28:33.7   7:49/M
 
   17      224           Team 224                                                           2:49:04.2   6:51/M
                    224    Mallory Arcuri                Run           18     1:05:25.6     1:05:25.6  11:14/M
                    224    Suzanne Rdenas                Bike          12       35:50.1     1:41:15.7   2:52/M
                    224    Heidi Cser                    Paddle        17     1:07:48.5     2:49:04.2  10:41/M
 
   18      215           Three hot babes                                                    3:11:53.4   7:47/M
                    215    Nancy Wynn-Grundy             Run           19     1:17:23.3     1:17:23.3  13:18/M
                    215    Laura Hester                  Bike          19       46:38.2     2:04:01.5   3:44/M
                    215    Christine Johnston            Paddle        18     1:07:51.9     3:11:53.4  10:41/M
 
   19      212           Holy TAUs                                                                      3:27/M
                    212    Jeff Thompson                 Run            9       46:02.0       46:02.0   7:55/M
                    212    Alvaro Morales                Bike          16       39:00.3     1:25:02.3   3:07/M
                    212    Chris Sanders                 Paddle     99999                                     
Co-Ed
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      318           ROC N FOLSOM                                                       1:53:19.5   4:36/M
                    318    Angeliki Rosenberg            Run            6       40:23.8       40:23.8   6:56/M
                    318    Scott Sax                     Bike           2       30:39.1     1:11:02.9   2:27/M
                    318    Scott Sax                     Paddle         1       42:16.6     1:53:19.5   6:39/M
 
    2      320           Team 320                                                           1:53:54.4   4:37/M
                    320    Ravi Sharma                   Run            2       35:52.8       35:52.8   6:10/M
                    320    Armando Lopez Jr              Bike           9       32:09.2     1:08:02.1   2:34/M
                    320    Nancy Zappas                  Paddle         5       45:52.3     1:53:54.4   7:13/M
 
    3      297           waddle, straddle & paddle                                          1:57:53.2   4:47/M
                    297    John Kennedy                  Run            4       40:09.0       40:09.0   6:54/M
                    297    Doug Arnold                   Bike          10       32:30.2     1:12:39.2   2:36/M
                    297    Marsha Arnold                 Paddle         3       45:14.0     1:57:53.2   7:07/M
 
    4      340           TKM Racing                                                         1:59:53.2   4:52/M
                    340    Tamara Wilgus                 Run           10       41:58.1       41:58.1   7:13/M
                    340    Kurt Jaehn                    Bike          13       32:40.3     1:14:38.4   2:37/M
                    340    Mickey Killion                Paddle         4       45:14.7     1:59:53.2   7:07/M
 
    5      270           Lodi Zinfidels                                                     2:00:51.9   4:54/M
                    270    Charla Kuykendall             Run            7       40:32.3       40:32.3   6:58/M
                    270    Steve Schwabauer              Bike           1       30:21.8     1:10:54.1   2:26/M
                    270    Chris Brown                   Paddle        13       49:57.8     2:00:51.9   7:52/M
 
    6      357           Catch Us If U Can                                                  2:05:02.5   5:04/M
                    357    Julia Freeman                 Run           12       42:35.6       42:35.6   7:19/M
                    357    Christopher Vincent           Bike           6       31:50.8     1:14:26.4   2:33/M
                    357    Cathy Vincent                 Paddle        14       50:36.1     2:05:02.5   7:58/M
 
    7      350           Team 350                                                           2:05:02.7   5:04/M
                    350    Stefan Keller                 Run            8       41:13.2       41:13.2   7:05/M
                    350    Patricia Pesavento            Bike          26       35:24.2     1:16:37.4   2:50/M
                    350    Brian Murphy                  Paddle        11       48:25.3     2:05:02.7   7:37/M
 
    8      291           Triple Threat                                                      2:05:29.8   5:05/M
                    291    Steven Myers                  Run            5       40:15.0       40:15.0   6:55/M
                    291    Lori Myers                    Bike           3       30:40.7     1:10:55.8   2:27/M
                    291    Nicole Holm                   Paddle        43       54:34.0     2:05:29.8   8:36/M
 
    9      336           vikings                                                            2:08:27.0   5:12/M
                    336    Sara Mc Cabe                  Run           36       48:44.3       48:44.3   8:22/M
                    336    Marshall Vincent              Bike          14       33:13.5     1:21:57.8   2:39/M
                    336    Johan Niklasson               Paddle         8       46:29.1     2:08:27.0   7:19/M
 
   10      329           Team Recon                                                         2:09:03.2   5:14/M
                    329    Don Rohmann                   Run           13       43:02.5       43:02.5   7:24/M
                    329    Mike Anderson                 Bike           4       31:04.7     1:14:07.2   2:29/M
                    329    Laura Brennan                 Paddle        45       54:55.9     2:09:03.2   8:39/M
 
   11      312           Three Strong Mice                                                  2:09:11.0   5:14/M
                    312    Amy Pine                      Run           19       45:28.3       45:28.3   7:49/M
                    312    Wojciech Betlej               Bike           7       31:52.4     1:17:20.7   2:33/M
                    312    Scott Johnston                Paddle        21       51:50.3     2:09:11.0   8:10/M
 
   12      327           Unsafe At Any Speed!                                               2:09:38.9   5:15/M
                    327    Elly Davids                   Run           37       49:31.0       49:31.0   8:30/M
                    327    Kevin Nelson                  Bike          22       34:06.4     1:23:37.5   2:44/M
                    327    Joe Yates                     Paddle         6       46:01.4     2:09:38.9   7:15/M
 
   13      335           Team 335                                                           2:09:54.5   5:16/M
                    335    Marianne Lomax                Run           24       46:46.7       46:46.7   8:02/M
                    335    Curt Lomax                    Bike          37       37:03.4     1:23:50.1   2:58/M
                    335    Craig Lomax                   Paddle         7       46:04.4     2:09:54.5   7:15/M
 
   14      352           Team 352                                                           2:10:06.6   5:16/M
                    352    Jen Luff                      Run           26       47:01.9       47:01.9   8:05/M
                    352    Karen Shapiro                 Bike          27       35:24.7     1:22:26.6   2:50/M
                    352    Lucas Bair                    Paddle        10       47:40.0     2:10:06.6   7:30/M
 
   15      326           Testa Dura                                                         2:10:47.7   5:18/M
                    326    Mathew Campoy                 Run           17       44:30.2       44:30.2   7:39/M
                    326    Mathew Campoy                 Bike          18       33:36.6     1:18:06.8   2:41/M
                    326    Adrienne Nelson               Paddle        27       52:40.9     2:10:47.7   8:18/M
 
   16      313           Team Azure                                                         2:11:01.7   5:19/M
                    313    Steve Anderson                Run           15       43:41.0       43:41.0   7:30/M
                    313    Jean Cordalis                 Bike          28       35:31.8     1:19:12.8   2:50/M
                    313    Anthony Rayner                Paddle        20       51:48.9     2:11:01.7   8:09/M
 
   17      338           ICE Cold Koch                                                      2:11:05.7   5:19/M
                    338    Janice Koch                   Run           32       47:51.7       47:51.7   8:13/M
                    338    Craig Koch                    Bike          45       38:16.6     1:26:08.3   3:04/M
                    338    Nate Roth                     Paddle         2       44:57.3     2:11:05.7   7:05/M
 
   18      342           H E B OneTwo                                                       2:11:25.1   5:20/M
                    342    Joe Stafford                  Run            3       36:49.1       36:49.1   6:20/M
                    342    Emilie Johnson                Bike          61       40:57.7     1:17:46.8   3:17/M
                    342    Russell Bettencourt           Paddle        33       53:38.3     2:11:25.1   8:27/M
 
   19      274           Team Where's Nicole?                                               2:13:48.5   5:25/M
                    274    Eric Ely                      Run           11       42:05.1       42:05.1   7:14/M
                    274    Randy Franklin                Bike          17       33:30.4     1:15:35.6   2:41/M
                    274    Bethany Rich                  Paddle        64       58:12.9     2:13:48.5   9:10/M
 
   20      371           Fit Fabulous and 50                                                2:15:03.3   5:28/M
                    371    Eric Bareggi                  Run           21       46:00.4       46:00.4   7:54/M
                    371    Meg Conkling                  Bike           5       31:20.0     1:17:20.4   2:30/M
                    371    Meg Conkling                  Paddle        60       57:42.9     2:15:03.3   9:05/M
                    371    Eric Bareggi                                                                       
 
   21      356           Runtime Polymorphs                                                 2:15:59.7   5:31/M
                    356    Joe Domagalski                Run           20       45:28.6       45:28.6   7:49/M
                    356    Tom Cutter                    Bike          15       33:17.9     1:18:46.5   2:40/M
                    356    Sylvia Stork                  Paddle        55       57:13.2     2:15:59.7   9:01/M
 
   22      337           Move Over                                                          2:16:19.2   5:32/M
                    337    Brandy Lanoue                 Run           33       48:01.8       48:01.8   8:15/M
                    337    Maria                         Bike          33       36:16.6     1:24:18.5   2:54/M
                    337    Steve Chaffee                 Paddle        22       52:00.7     2:16:19.2   8:11/M
 
   23      324           Amphibious Bipeds on Wheels                                        2:16:52.0   5:33/M
                    324    Mike Martinez                 Run           46       51:08.3       51:08.3   8:47/M
                    324    Jim Helge                     Bike          48       38:53.2     1:30:01.5   3:07/M
                    324    Natalie Smith                 Paddle         9       46:50.4     2:16:52.0   7:23/M
 
   24      316           Turtlerific                                                        2:17:37.9   5:35/M
                    316    Jeff Dawson                   Run           31       47:41.8       47:41.8   8:12/M
                    316    Jeff Dawson                   Bike          24       34:40.8     1:22:22.6   2:46/M
                    316    Barbara Dawson                Paddle        47       55:15.2     2:17:37.9   8:42/M
 
   25      364           TriPT                                                              2:17:49.7   5:35/M
                    364    Kyle Brown                    Run           43       50:06.2       50:06.2   8:36/M
                    364    Glenn Hughes                  Bike          30       36:02.3     1:26:08.5   2:53/M
                    364    Lori Kelly                    Paddle        19       51:41.1     2:17:49.7   8:08/M
 
   26      315           Cantelow Riders                                                    2:17:55.5   5:35/M
                    315    Lewis Pollock                 Run           27       47:05.5       47:05.5   8:05/M
                    315    Pam Hullinger                 Bike          20       33:50.1     1:20:55.6   2:42/M
                    315    Celia Valverde                Paddle        54       56:59.9     2:17:55.5   8:58/M
 
   27      453           Team NCAC Badlands                                                 2:18:29.6   5:37/M
                    453    Cameron Goodman               Run            1       35:12.7       35:12.7   6:03/M
                    453    Emily Tsuchida                Bike          60       40:56.0     1:16:08.7   3:16/M
                    453    Paul Weubbe                   Paddle        88     1:02:20.9     2:18:29.6   9:49/M
 
   28      299           Boot Scoot N Boogey                                                2:18:45.9   5:37/M
                    299    Larry Feigenbaum              Run            9       41:34.9       41:34.9   7:09/M
                    299    Larry Feigenbaum              Bike          43       37:54.5     1:19:29.4   3:02/M
                    299    Tina Saldana                  Paddle        72       59:16.5     2:18:45.9   9:20/M
 
   29      308           Tre Amici                                                          2:19:26.1   5:39/M
                    308    Kerri Roberts                 Run           50       51:55.9       51:55.9   8:55/M
                    308    Bingson Wong                  Bike          23       34:37.1     1:26:33.0   2:46/M
                    308    Randy Wong                    Paddle        29       52:53.1     2:19:26.1   8:20/M
 
   30      294           Bagking.com                                                        2:19:36.6   5:40/M
                    294    Jj Fox                        Run           35       48:38.0       48:38.0   8:21/M
                    294    Jeff Bernard                  Bike          16       33:29.7     1:22:07.8   2:41/M
                    294    Jeff Bernard                  Paddle        58       57:28.8     2:19:36.6   9:03/M
 
   31      359           Eppiecentric                                                       2:21:08.3   5:43/M
                    359    Genevieve Coty                Run           23       46:45.8       46:45.8   8:02/M
                    359    Ron Steele                    Bike       99999                                     
                    359    Brian Coty                    Paddle       104     1:34:22.5     2:21:08.3  14:52/M
 
   32      304           Placerville Trio                                                   2:21:34.0   5:44/M
                    304    Jay Aliff                     Run           16       44:08.2       44:08.2   7:35/M
                    304    Jerry Galloway                Bike          75       43:15.4     1:27:23.7   3:28/M
                    304    Beckie Galloway               Paddle        39       54:10.3     2:21:34.0   8:32/M
 
   33      372           Team 372                                                           2:22:25.2   5:46/M
                    372    Geri Weaver                   Run           30       47:38.7       47:38.7   8:11/M
                    372    Tony Intintoli                Bike          78       44:08.9     1:31:47.7   3:32/M
                    372    James Bernard                 Paddle        15       50:37.5     2:22:25.2   7:58/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   34      370           You Bet I Do                                                       2:23:59.3   5:50/M
                    370    Victor Lyon                   Run           41       50:01.0       50:01.0   8:36/M
                    370    Michelle Sievers              Bike          53       39:48.9     1:29:50.0   3:11/M
                    370    Michelle Sievers              Paddle        38       54:09.3     2:23:59.3   8:32/M
 
   35      263           The Three Paisanos                                                 2:23:59.6   5:50/M
                    263    Gina Giambruno                Run           52       52:13.5       52:13.5   8:58/M
                    263    Paul Giambruno                Bike          46       38:32.1     1:30:45.6   3:05/M
                    263    Jeff Catalano                 Paddle        31       53:14.0     2:23:59.6   8:23/M
 
   36      360           anthony                                                            2:24:09.4   5:51/M
                    360    Steve Gollnick                Run           29       47:33.8       47:33.8   8:10/M
                    360    Diana Palm                    Bike          83       45:10.7     1:32:44.5   3:37/M
                    360    Jeff Palm                     Paddle        18       51:24.9     2:24:09.4   8:06/M
 
   37      355           JanMo                                                              2:24:21.8   5:51/M
                    355    Breanne Moen                  Run           61       54:24.0       54:24.0   9:21/M
                    355    Ryan Jantzen                  Bike           8       32:03.0     1:26:27.1   2:34/M
                    355    Dave Moen                     Paddle        61       57:54.7     2:24:21.8   9:07/M
 
   38      343           Out of Office Reply                                                2:24:46.9   5:52/M
                    343    Dave Gavia                    Run           34       48:11.7       48:11.7   8:17/M
                    343    Bill Cuthbertson              Bike          11       32:30.5     1:20:42.2   2:36/M
                    343    Diane Terrell                 Paddle        90     1:04:04.7     2:24:46.9  10:05/M
 
   39      260           Axeum Up                                                           2:25:18.1   5:53/M
                    260    Kyle Reilly                   Run           39       49:48.3       49:48.3   8:33/M
                    260    Rachel Reilly                 Bike          65       41:41.0     1:31:29.3   3:20/M
                    260    Michael Reilly                Paddle        35       53:48.7     2:25:18.1   8:28/M
 
   40      353           Team Brelsford                                                     2:26:29.2   5:56/M
                    353    Jennifer Brelsford            Run           66       56:16.5       56:16.5   9:40/M
                    353    Bill Brelsford                Bike          32       36:13.8     1:32:30.3   2:54/M
                    353    Bill Brelsford                Paddle        37       53:58.9     2:26:29.2   8:30/M
 
   41      427           Empty Bottle of Water                                              2:26:48.0   5:57/M
                    427    Jeff Cole                     Run           59       54:05.1       54:05.1   9:18/M
                    427    Laurie Vismara                Bike          57       40:19.6     1:34:24.7   3:14/M
                    427    Khris Varanelli               Paddle        24       52:23.3     2:26:48.0   8:15/M
 
   42      348           Team 348                                                           2:27:22.6   5:58/M
                    348    Andie Villanueva              Run           63       54:34.6       54:34.6   9:23/M
                    348    Robert Davenport              Bike          55       40:08.8     1:34:43.5   3:13/M
                    348    Juan De La Cruz               Paddle        26       52:39.1     2:27:22.6   8:17/M
 
   43      272           Tri for Fun!!                                                      2:27:36.5   5:59/M
                    272    Gabe Harker                   Run           48       51:38.7       51:38.7   8:52/M
                    272    Charmaine Yeung               Bike          64       41:38.8     1:33:17.5   3:20/M
                    272    Cynthia Robinson              Paddle        41       54:19.0     2:27:36.5   8:33/M
 
   44      361                                                                              2:27:41.7   5:59/M
                    361    Unknown Partic. 361           Run           45       50:12.2       50:12.2   8:38/M
 
   45      295           3-Sum                                                              2:27:44.7   5:59/M
                    295    Bruce Townes                  Run           38       49:43.2       49:43.2   8:33/M
                    295    Mary Penney                   Bike          51       39:13.5     1:28:56.8   3:08/M
                    295    Ginger Myrick                 Paddle        68       58:47.9     2:27:44.7   9:15/M
 
   46      267           Golden Vatos                                                       2:27:59.8   6:00/M
                    267    Gilli Malmquist               Run           22       46:43.9       46:43.9   8:02/M
                    267    Mazi Shirakh                  Bike          84       47:01.9     1:33:45.8   3:46/M
                    267    Jim Malmquist                 Paddle        40       54:14.0     2:27:59.8   8:32/M
 
   47      365           Team NCAC Badlands                                                 2:28:38.9   6:01/M
                    365    Jennifer Dove                 Run           73       57:55.4       57:55.4   9:57/M
                    365    Ben Rizzo                     Bike          12       32:34.9     1:30:30.3   2:36/M
                    365    Deanna Delgado                Paddle        63       58:08.6     2:28:38.9   9:09/M
 
   48      347           Sole Sisters                                                       2:28:42.2   6:02/M
                    347    Heidi Goodman                 Run           55       53:18.9       53:18.9   9:09/M
                    347    Robin Hoagland                Bike          68       42:22.3     1:35:41.2   3:23/M
                    347    Jeff Goodman                  Paddle        30       53:01.0     2:28:42.2   8:21/M
 
   49      268           ESKATON #3                                                         2:28:51.7   6:02/M
                    268    Debra Stroud                  Run           88     1:02:20.0     1:02:20.0  10:43/M
                    268    Mark Peeler                   Bike          40       37:45.9     1:40:05.9   3:01/M
                    268    Charles Garcia                Paddle        12       48:45.8     2:28:51.7   7:41/M
 
   50      325           The Tenacious Troys                                                2:29:25.0   6:03/M
                    325    Dawn Troy                     Run           71       57:46.0       57:46.0   9:56/M
                    325    Wes Troy                      Bike          44       37:57.7     1:35:43.7   3:02/M
                    325    Dick Troy                     Paddle        34       53:41.3     2:29:25.0   8:27/M
 
   51      368           a Team                                                             2:29:32.4   6:04/M
                    368    James Benjamin                Run           51       52:00.3       52:00.3   8:56/M
                    368    Mary Adelman                  Bike          82       45:07.3     1:37:07.6   3:37/M
                    368    Charles Garcia                Paddle        25       52:24.8     2:29:32.4   8:15/M
 
   52      271           Sarah-Kevin-Brian                                                  2:30:02.2   6:05/M
                    271    Sarah Wiederanders            Run           57       53:55.0       53:55.0   9:16/M
                    271    Kevin Davis                   Bike          39       37:43.6     1:31:38.6   3:01/M
                    271    Brian Davis                   Paddle        66       58:23.6     2:30:02.2   9:12/M
 
   53      276           Radio Flyers                                                       2:30:14.0   6:05/M
                    276    Steve Pratt                   Run           64       54:47.0       54:47.0   9:25/M
                    276    Jan Buffington                Bike          76       43:25.1     1:38:12.1   3:28/M
                    276    Bill Buffington               Paddle        23       52:01.9     2:30:14.0   8:11/M
 
   54      307           BeatDoug.com                                                       2:30:47.3   6:07/M
                    307    Libier Reynolds               Run           49       51:55.2       51:55.2   8:55/M
                    307    Teresa Kriege                 Bike          58       40:36.8     1:32:32.1   3:15/M
                    307    Steven La Sala                Paddle        65       58:15.2     2:30:47.3   9:10/M
 
   55      349           Team McCrackin                                                     2:30:50.2   6:07/M
                    349    Karen Stinson                 Run           56       53:38.3       53:38.3   9:13/M
                    349    James Hunter                  Bike          66       41:44.2     1:35:22.6   3:20/M
                    349    Garrett Scholtes              Paddle        49       55:27.6     2:30:50.2   8:44/M
 
   56      273           Team Delucchi                                                      2:31:04.8   6:07/M
                    273    Jennifer Delucchi             Run           18       45:16.7       45:16.7   7:47/M
                    273    James Delucchi                Bike       99999                                     
                    273    James Delucchi                Paddle       105     1:45:48.1     2:31:04.8  16:40/M
 
   57      362           Folsom Wonder Women                                                2:31:13.7   6:08/M
                    362    Jennifer Moen                 Run           47       51:15.0       51:15.0   8:48/M
                    362    Dana Michalek                 Bike          71       42:42.3     1:33:57.3   3:25/M
                    362    Shawn Michalek                Paddle        56       57:16.4     2:31:13.7   9:01/M
 
   58      288           Just For Fun                                                       2:31:54.3   6:09/M
                    288    Jaynie Le                     Run           53       52:21.3       52:21.3   9:00/M
                    288    Derek Le                      Bike          56       40:18.8     1:32:40.1   3:13/M
                    288    Hun Le                        Paddle        71       59:14.2     2:31:54.3   9:20/M
 
   59      322           Two Tall - One Short                                               2:32:28.4   6:11/M
                    322    Tammy Framboise               Run           79       59:32.4       59:32.4  10:14/M
                    322    Timothy Rust                  Bike          19       33:37.6     1:33:10.0   2:41/M
                    322    Kevin Clancey                 Paddle        73       59:18.4     2:32:28.4   9:20/M
 
   60      310           The Almolympians                                                   2:33:03.6   6:12/M
                    310    Danny Bergold                 Run           42       50:01.6       50:01.6   8:36/M
                    310    Darick Spaans                 Bike          69       42:35.6     1:32:37.2   3:24/M
                    310    Jenny Bergold                 Paddle        80     1:00:26.4     2:33:03.6   9:31/M
 
   61      366           Advantage Alliance                                                 2:33:05.8   6:12/M
                    366    Denise Cirimele               Run           74       58:09.4       58:09.4   9:59/M
                    366    Thomas Nixa                   Bike          47       38:52.8     1:37:02.2   3:07/M
                    366    Cole Southworth               Paddle        51       56:03.5     2:33:05.8   8:50/M
 
   62      346           Tarrant Crew                                                       2:33:19.8   6:13/M
                    346    Ariel Manipula                Run           28       47:29.9       47:29.9   8:10/M
                    346    Lynette Wilton                Bike          77       43:57.6     1:31:27.5   3:31/M
                    346    Craig Plante                  Paddle        85     1:01:52.3     2:33:19.8   9:45/M
 
   63      345           Team Cordova Neighborhood Church                                   2:34:13.5   6:15/M
                    345    Mary-Jo Towns                 Run           60       54:05.3       54:05.3   9:18/M
                    345    Sydney Cooley                 Bike          67       42:09.5     1:36:14.8   3:22/M
                    345    Kenneth Cooley                Paddle        62       57:58.7     2:34:13.5   9:08/M
 
   64      306           The Aces                                                           2:34:31.5   6:16/M
                    306    Cathy Murphy                  Run           68       57:20.1       57:20.1   9:51/M
                    306    Terry Snook                   Bike          35       36:54.9     1:34:15.1   2:57/M
                    306    Sandy Sanders                 Paddle        78     1:00:16.4     2:34:31.5   9:29/M
 
   65      367           The Good, the Bad, and the Ugly                                    2:34:36.3   6:16/M
                    367    Brian Edwards                 Run           25       46:57.3       46:57.3   8:04/M
                    367    Alexis Vieira-potter          Bike          89       48:45.0     1:35:42.3   3:54/M
                    367    Dennis Waks                   Paddle        69       58:54.0     2:34:36.3   9:17/M
 
   66      339           The Rookies                                                        2:35:37.8   6:18/M
                    339    Kim Martinez                  Run           65       56:04.9       56:04.9   9:38/M
                    339    Andrea Martinez               Bike          59       40:49.3     1:36:54.3   3:16/M
                    339    Bob Silva                     Paddle        67       58:43.5     2:35:37.8   9:15/M
 
   67      275           ESKATON #4                                                         2:35:42.6   6:19/M
                    275    Jill Yungling                 Run           93     1:05:10.9     1:05:10.9  11:12/M
                    275    Ed Boogaard                   Bike          31       36:10.7     1:41:21.6   2:54/M
                    275    Tom Faust                     Paddle        42       54:20.9     2:35:42.6   8:33/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   68      314           JJL Makin It Happen                                                2:36:53.0   6:22/M
                    314    John Overton                  Run           44       50:07.0       50:07.0   8:37/M
                    314    Josh Michel                   Bike          80       44:43.9     1:34:50.9   3:35/M
                    314    Laurie Pennings               Paddle        86     1:02:02.0     2:36:53.0   9:46/M
 
   69      330           Groggdor                                                           2:39:49.3   6:29/M
                    330    Ann Grogg                     Run           95     1:06:40.7     1:06:40.7  11:27/M
                    330    Aries Grogg                   Bike          41       37:50.4     1:44:31.1   3:02/M
                    330    Aries Grogg                   Paddle        48       55:18.2     2:39:49.3   8:43/M
 
   70      305           Team 305                                                           2:39:56.0   6:29/M
                    305    Susie Hatton                  Run           76       58:33.5       58:33.5  10:04/M
                    305    Jim Russell                   Bike          36       36:55.8     1:35:29.3   2:57/M
                    305    Marilyn Lawson                Paddle        91     1:04:26.7     2:39:56.0  10:09/M
 
   71      363           Team 363                                                           2:40:18.8   6:30/M
                    363    George Slater                 Run           69       57:21.9       57:21.9   9:51/M
                    363    Ellen Lowry                   Bike          42       37:53.3     1:35:15.2   3:02/M
                    363    Ellen Lowry                   Paddle        93     1:05:03.6     2:40:18.8  10:15/M
 
   72      301           Courage                                                            2:40:45.7   6:31/M
                    301    Mark Huegel                   Run           54       53:17.2       53:17.2   9:09/M
                    301    Mike Martinez                 Bike          81       44:57.4     1:38:14.6   3:36/M
                    301    April Huegel                  Paddle        89     1:02:31.1     2:40:45.7   9:51/M
 
   73      369           See It Through                                                     2:40:46.6   6:31/M
                    369    Mariah Mc Manaman             Run           78       59:26.9       59:26.9  10:13/M
                    369    Trey Hoang                    Bike          62       41:02.3     1:40:29.2   3:17/M
                    369    Cuong Pham                    Paddle        79     1:00:17.3     2:40:46.6   9:30/M
 
   74      354           Two Beauties and a Beast                                           2:41:09.5   6:32/M
                    354    Courtney Purvis               Run           84     1:01:35.0     1:01:35.0  10:35/M
                    354    Tiffany Pokk                  Bike          88       48:32.4     1:50:07.5   3:53/M
                    354    Kyle Baumann                  Paddle        17       51:02.0     2:41:09.5   8:02/M
 
   75      281           Dynamic Duo                                                        2:41:57.1   6:34/M
                    281    Cindy Mock-Fong               Run           62       54:33.7       54:33.7   9:22/M
                    281    Albert Fong                   Bike          21       33:58.5     1:28:32.2   2:43/M
                    281    Cindy                         Paddle        99     1:13:24.8     2:41:57.1  11:34/M
 
   76      333           Jake & Coke                                                        2:43:13.4   6:37/M
                    333    Melissa Moya                  Run           87     1:02:10.5     1:02:10.5  10:41/M
                    333    Mike Loretto                  Bike          79       44:19.9     1:46:30.4   3:33/M
                    333    Raymond Moya                  Paddle        53       56:43.0     2:43:13.4   8:56/M
 
   77      286           It's a Family Affair                                               2:43:15.9   6:37/M
                    286    John Navarro                  Run           75       58:21.5       58:21.5  10:02/M
                    286    Sandy Navarro                 Bike          74       43:07.5     1:41:29.0   3:27/M
                    286    Christy Navarro               Paddle        83     1:01:46.9     2:43:15.9   9:44/M
 
   78      262           DNA Match                                                          2:43:25.4   6:37/M
                    262    Nancy Arkelian                Run           82     1:00:10.6     1:00:10.6  10:20/M
                    262    Ariane Lyons                  Bike          97       52:30.8     1:52:41.4   4:12/M
                    262    Dave Tamayo                   Paddle        16       50:44.0     2:43:25.4   7:59/M
 
   79      264           Team Touchstone                                                    2:43:56.9   6:39/M
                    264    Theresa Cane                  Run          102     1:11:44.8     1:11:44.8  12:20/M
                    264    Mike Cane                     Bike          25       34:47.1     1:46:31.9   2:47/M
                    264    Patty Atwood                  Paddle        57       57:25.0     2:43:56.9   9:03/M
 
   80      303           Balls and Dolls                                                    2:44:23.7   6:40/M
                    303    Kelli Scott                   Run           70       57:35.4       57:35.4   9:54/M
                    303    Ryan Shaver                   Bike          86       47:41.3     1:45:16.7   3:49/M
                    303    Amy Ha                        Paddle        70       59:06.9     2:44:23.7   9:18/M
 
   81      292           Hebrews 12:1                                                       2:44:52.6   6:41/M
                    292    Victoria Meserva              Run          101     1:10:47.7     1:10:47.7  12:10/M
                    292    John Meserva                  Bike          38       37:24.7     1:48:12.5   3:00/M
                    292    Debi Thomas                   Paddle        52       56:40.1     2:44:52.6   8:55/M
 
   82      321           Springfield Isotopes                                               2:44:53.2   6:41/M
                    321    Jamie Ernst                   Run           80       59:39.1       59:39.1  10:15/M
                    321    Rebecca Machetta              Bike          94       51:40.8     1:51:20.0   4:08/M
                    321    Ryan Ernst                    Paddle        32       53:33.2     2:44:53.2   8:26/M
 
   83      300           Team 300                                                           2:46:08.5   6:44/M
                    300    Janet Nunez                   Run           92     1:04:27.0     1:04:27.0  11:04/M
                    300    David Gassaway                Bike          34       36:44.0     1:41:11.0   2:56/M
                    300    Diane Gassaway                Paddle        92     1:04:57.5     2:46:08.5  10:14/M
 
   84      261           cirkljrks                                                          2:46:20.8   6:45/M
                    261    Flash Erwin                   Run           85     1:01:52.7     1:01:52.7  10:38/M
                    261    Richard Kingsmill             Bike          70       42:41.0     1:44:33.8   3:25/M
                    261    Tracie Mc Pherson             Paddle        84     1:01:47.0     2:46:20.8   9:44/M
 
   85      289           Carmichael Dental                                                  2:46:25.4   6:45/M
                    289    Mike Pham                     Run           91     1:03:49.9     1:03:49.9  10:58/M
                    289    Elizabeth Huynh               Bike          73       43:07.4     1:46:57.3   3:27/M
                    289    Danny Ho                      Paddle        75       59:28.0     2:46:25.4   9:22/M
 
   86      344           The Bark Stops Here                                                2:49:15.5   6:52/M
                    344    Tim Kimble                    Run           86     1:02:04.7     1:02:04.7  10:40/M
                    344    Cynthia Mc Coy                Bike          95       52:12.9     1:54:17.6   4:11/M
                    344    Dustin Markey                 Paddle        46       54:57.8     2:49:15.5   8:39/M
 
   87      323           Beauty & the Beasts                                                2:50:41.2   6:55/M
                    323    Rick Beymer                   Run           94     1:06:31.5     1:06:31.5  11:26/M
                    323    Darryl Wood                   Bike          49       39:02.5     1:45:34.0   3:07/M
                    323    Sandy Khan                    Paddle        94     1:05:07.1     2:50:41.2  10:15/M
 
   88      266           CALZONA                                                            2:51:20.4   6:57/M
                    266    Bill Hardison                 Run           67       56:54.2       56:54.2   9:47/M
                    266    Jennifer Isaac                Bike          63       41:32.7     1:38:26.9   3:19/M
                    266    Mike Isaac                    Paddle        98     1:12:53.5     2:51:20.4  11:29/M
 
   89      269           ESKATON #2                                                         2:52:07.8   6:59/M
                    269    Mike Joyce                    Run           89     1:02:59.3     1:02:59.3  10:49/M
                    269    Phyllis Johnson               Bike          99       53:20.7     1:56:20.0   4:16/M
                    269    Crystal Joyce                 Paddle        50       55:47.8     2:52:07.8   8:47/M
 
   90      285           Team Responsible                                                   2:53:20.4   7:02/M
                    285    Heather Puzar                 Run           81       59:58.9       59:58.9  10:18/M
                    285    Place Holder                  Bike          85       47:08.3     1:47:07.3   3:46/M
                    285    Brian Ahlering                Paddle        95     1:06:13.1     2:53:20.4  10:26/M
 
   91      328           Benjonia                                                           2:54:20.5   7:04/M
                    328    Marlys Benson                 Run           99     1:10:38.5     1:10:38.5  12:08/M
                    328    Amy Jones                     Bike          72       43:02.3     1:53:40.8   3:27/M
                    328    Herb Catania                  Paddle        81     1:00:39.6     2:54:20.5   9:33/M
 
   92      279           Keeping up with the Kasparians                                     2:54:35.2   7:05/M
                    279    Jessica Kasparian             Run           77       59:09.7       59:09.7  10:10/M
                    279    Mike Kasparian                Bike          52       39:39.7     1:38:49.5   3:10/M
                    279    Jacob Neenan                  Paddle       101     1:15:45.7     2:54:35.2  11:56/M
 
   93      287           new team                                                           2:54:45.5   7:05/M
                    287    Anna Hernandez                Run          107     1:21:53.4     1:21:53.4  14:04/M
                    287    Jonathan Lee                  Bike          50       39:03.1     2:00:56.5   3:07/M
                    287    Scott Smith                   Paddle        36       53:49.0     2:54:45.5   8:29/M
 
   94      311           Potpies                                                            2:59:01.2   7:15/M
                    311    Erin Ford                     Run           90     1:03:45.9     1:03:45.9  10:57/M
                    311    Jason Fletcher                Bike          98       53:10.9     1:56:56.9   4:15/M
                    311    Deborah Klacik                Paddle        87     1:02:04.3     2:59:01.2   9:46/M
 
   95      351           That's it That's all                                               3:03:01.4   7:25/M
                    351    Kaitlin Lapachet              Run          100     1:10:41.5     1:10:41.5  12:09/M
                    351    Eric Lapachet                 Bike          96       52:23.6     2:03:05.1   4:11/M
                    351    Kevin Torok                   Paddle        76       59:56.2     3:03:01.4   9:26/M
 
   96      319           Tango Outlaws                                                      3:07:00.8   7:35/M
                    319    Bill Emerson                  Run          104     1:17:21.3     1:17:21.3  13:17/M
                    319    Chris Canote                  Bike          91       49:39.8     2:07:01.1   3:58/M
                    319    Mary Canote                   Paddle        77       59:59.6     3:07:00.8   9:27/M
 
   97      277           Red, White and Stoli                                               3:07:24.5   7:36/M
                    277    Lisa Mc Mann                  Run           96     1:09:06.6     1:09:06.6  11:52/M
                    277    Laura Bardwell                Bike         102       57:17.7     2:06:24.3   4:35/M
                    277    Jim Bardwell                  Paddle        82     1:01:00.2     3:07:24.5   9:36/M
 
   98      265           RoKeRi                                                             3:07:42.7   7:37/M
                    265    Rita Houchin                  Run          105     1:20:10.0     1:20:10.0  13:46/M
                    265    Ray Santiago                  Bike          87       48:13.2     2:08:23.2   3:51/M
                    265    Rose McNulty                  Paddle        74       59:19.5     3:07:42.7   9:20/M
 
   99      296           Two old ladies and a guy                                           3:09:20.2   7:40/M
                    296    Dennis Williams`              Run          103     1:13:07.8     1:13:07.8  12:34/M
                    296    Jeff Hill                     Bike          90       48:59.7     2:02:07.5   3:55/M
                    296    Susan Ayres                   Paddle        96     1:07:12.6     3:09:20.2  10:35/M
 
  100      283           Team J.E.M.                                                        3:09:51.4   7:42/M
                    283    Erin Withrow                  Run           98     1:09:54.5     1:09:54.5  12:01/M
                    283    Meagan Withrow                Bike         104     1:07:08.4     2:17:02.9   5:22/M
                    283    James Hintz                   Paddle        28       52:48.5     3:09:51.4   8:19/M
 
  101      358           Team 171                                                           3:12:05.6   7:47/M
                    358    Chris Morrison                Run          106     1:21:48.6     1:21:48.6  14:03/M
                    358    Kathi Morrison                Bike         101       55:33.7     2:17:22.3   4:27/M
                    358    Donna Mc Cready               Paddle        44       54:43.2     3:12:05.6   8:37/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
  102      298           the silver bullets                                                 3:12:52.5   7:49/M
                    298    Susie Poindexter              Run           72       57:47.5       57:47.5   9:56/M
                    298    Mark Wheeler                  Bike          93       51:35.5     1:49:23.1   4:08/M
                    298    Mark Wheeler                  Paddle       102     1:23:29.4     3:12:52.5  13:09/M
 
  103      282           Turon Legacy                                                       3:15:28.9   7:55/M
                    282    Faye Serafin                  Run           83     1:00:58.4     1:00:58.4  10:29/M
                    282    Robbie Mascarinas             Bike          92       49:57.7     1:50:56.1   4:00/M
                    282    Robbie Mascarinas             Paddle       103     1:24:32.7     3:15:28.9  13:19/M
 
  104      331           Menage a Trois                                                     3:18:30.6   8:03/M
                    331    Joe Evans                     Run           97     1:09:19.6     1:09:19.6  11:55/M
                    331    Paula Laiewski                Bike         100       54:44.8     2:04:04.4   4:23/M
                    331    Karl Stockbridge              Paddle       100     1:14:26.1     3:18:30.6  11:43/M
 
  105      284           Drunk Monkeys                                                      3:30:52.6   8:33/M
                    284    Jaimee Arent                  Run          108     1:22:44.3     1:22:44.3  14:13/M
                    284    Shawn Withrow                 Bike         103     1:00:52.7     2:23:37.1   4:52/M
                    284    Steve Middaugh                Paddle        97     1:07:15.5     3:30:52.6  10:35/M
 
  106      309           Nutrition Ammunition                                                           6:06/M
                    309    Joseph Cormack                Run           58       53:56.4       53:56.4   9:16/M
 
  107      334           TrevAllie                                                                            
                    334    Erika Frank                   Run           14       43:26.2       43:26.2   7:28/M
 
  108      341           Middle water people                                                            3:28/M
                    341    Anne Gregory                  Run           40       49:52.7       49:52.7   8:34/M
 
  109      309           Nutrition Ammunition                                                           6:06/M
                    309    D J Sandhu                    Bike         105     1:36:30.7     2:30:27.1   7:43/M
 
  110      334           TrevAllie                                                                            
                    334    Kris Frank                    Bike       99999                                     
 
  111      341           Middle water people                                                            3:28/M
                    341    Joseph Simmons                Bike          29       35:40.4     1:25:33.1   2:51/M
 
  112      309           Nutrition Ammunition                                                           6:06/M
                    309    Rosemary Willhite             Paddle     99999                                     
 
  113      334           TrevAllie                                                                            
                    334    Garrett Cuneo                 Paddle     99999                                     
 
  114      341           Middle water people                                                            3:28/M
                    341    Joseph Simmons                Paddle     99999                                     
Men Open
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      458           Dwelly Chiropractic                                                1:33:01.2   3:46/M
                    458    Carl Dargitz                  Run            5       29:24.7       29:24.7   5:03/M
                    458    Mike Brown                    Bike           2       27:41.2       57:05.9   2:13/M
                    458    Johan Dahl                    Paddle         1       35:55.3     1:33:01.2   5:39/M
 
    2      450           VITEK Vikings                                                      1:33:09.6   3:47/M
                    450    Philip Reid                   Run            1       28:02.2       28:02.2   4:49/M
                    450    Jonathan Lee                  Bike           1       26:05.5       54:07.7   2:05/M
                    450    John Easterbrook              Paddle         3       39:01.8     1:33:09.6   6:09/M
 
    3      447           Three to Fear                                                      1:35:46.7   3:53/M
                    447    Leif Anderson                 Run            3       28:57.5       28:57.5   4:58/M
                    447    Jake Mestree                  Bike           3       28:11.9       57:09.4   2:15/M
                    447    Luke Barrett                  Paddle         2       38:37.3     1:35:46.7   6:05/M
 
    4      464                                                                              1:36:37.4   3:55/M
                    464    Ryan Cousens                  Run            2       28:44.5       28:44.5   4:56/M
                    464    Carlos Casillas               Bike           4       28:21.7       57:06.2   2:16/M
                    464    Dan Crandall                  Paddle         4       39:31.2     1:36:37.4   6:13/M
 
    5      425           The Andersons                                                      1:39:54.6   4:03/M
                    425    Kyle Edwards                  Run            4       29:20.2       29:20.2   5:02/M
                    425    Michael Anderson              Bike           8       30:41.2     1:00:01.4   2:27/M
                    425    Rick Anderson                 Paddle         5       39:53.2     1:39:54.6   6:17/M
 
    6      432           Pushn 30                                                           1:49:38.5   4:27/M
                    432    Stephen Pohlmeyer             Run            9       34:02.0       34:02.0   5:51/M
                    432    Steven Springhorn             Bike           7       29:46.3     1:03:48.3   2:23/M
                    432    Adam Kraft                    Paddle         7       45:50.1     1:49:38.5   7:13/M
 
    7      443           Two Many                                                           1:52:12.5   4:33/M
                    443    Charlie Brennemen             Run            6       29:47.8       29:47.8   5:07/M
                    443    David Myers                   Bike           5       29:06.1       58:53.9   2:20/M
                    443    Aaron Jones                   Paddle        24       53:18.6     1:52:12.5   8:24/M
 
    8      434           Lucky U racing team                                                1:54:06.9   4:38/M
                    434    Dillon Mart                   Run            7       30:05.2       30:05.2   5:10/M
                    434    Brian Mulrooney               Bike          17       35:06.4     1:05:11.7   2:48/M
                    434    Nathan Rowland                Paddle        12       48:55.2     1:54:06.9   7:42/M
 
    9      438           ETREME DOMINATION                                                  1:55:36.2   4:41/M
                    438    Andrew Inagaki                Run           17       40:16.2       40:16.2   6:55/M
                    438    Robert Boughton               Bike           6       29:39.9     1:09:56.1   2:22/M
                    438    Loren Baxter                  Paddle         6       45:40.1     1:55:36.2   7:11/M
 
   10      428           IT Band of Brothers                                                1:56:54.1   4:44/M
                    428    Shanon Hoyt                   Run           10       34:50.2       34:50.2   5:59/M
                    428    Bryan Theis                   Bike          14       32:32.7     1:07:22.9   2:36/M
                    428    Eric Fehr                     Paddle        16       49:31.2     1:56:54.1   7:48/M
 
   11      420           A Few Friends                                                      1:58:03.0   4:47/M
                    420    Tony Zapata                   Run           13       39:34.0       39:34.0   6:48/M
                    420    Greg Teasley                  Bike          10       31:20.8     1:10:54.9   2:30/M
                    420    Jeff Garrahan                 Paddle         9       47:08.1     1:58:03.0   7:25/M
 
   12      449           Team 449                                                           1:59:48.0   4:51/M
                    449    Chris Dykzeul                 Run           11       36:36.0       36:36.0   6:17/M
                    449    Jim Light                     Bike          13       32:11.8     1:08:47.8   2:34/M
                    449    Scott Keller                  Paddle        21       51:00.1     1:59:48.0   8:02/M
 
   13      461           Navy Seal Team 3                                                   2:00:26.3   4:53/M
                    461    Sam O' Hair                   Run            8       31:26.6       31:26.6   5:24/M
                    461    Garth Keffer                  Bike          21       35:58.3     1:07:24.9   2:53/M
                    461    Cody Moraga                   Paddle        23       53:01.3     2:00:26.3   8:21/M
 
   14      460           BSP                                                                2:03:00.8   4:59/M
                    460    Matt Oaks                     Run           14       39:38.4       39:38.4   6:49/M
                    460    Brian Peaden Sr               Bike          22       36:06.3     1:15:44.7   2:53/M
                    460    Brian Peaden Jr               Paddle        10       47:16.1     2:03:00.8   7:27/M
 
   15      430           Kamikaze Pilots 3                                                  2:03:30.3   5:00/M
                    430    Randy Belleci                 Run           18       40:23.5       40:23.5   6:56/M
                    430    Jay Freeman                   Bike          12       32:10.8     1:12:34.4   2:34/M
                    430    Ronnie Popa                   Paddle        19       50:55.9     2:03:30.3   8:01/M
 
   16      421           Entourage                                                          2:04:13.6   5:02/M
                    421    Derek Murray                  Run           12       39:26.7       39:26.7   6:47/M
                    421    Darrel Ulrich                 Bike           9       31:05.4     1:10:32.1   2:29/M
                    421    Mike Poe                      Paddle        25       53:41.4     2:04:13.6   8:27/M
 
   17      456           Spam Nation version 1.2                                            2:06:13.5   5:07/M
                    456    Trevor Merris-Coots           Run           15       39:42.7       39:42.7   6:49/M
                    456    Leendert Noordzij             Bike          25       37:11.5     1:16:54.2   2:58/M
                    456    Philip Schlofner              Paddle        13       49:19.2     2:06:13.5   7:46/M
 
   18      423           Yates Family                                                       2:06:16.1   5:07/M
                    423    Scott Yates                   Run           19       41:18.9       41:18.9   7:06/M
                    423    Frank Yates                   Bike          20       35:29.1     1:16:48.0   2:50/M
                    423    David Yates                   Paddle        15       49:28.1     2:06:16.1   7:47/M
 
   19      437           water boys                                                         2:10:27.8   5:17/M
                    437    Dan Johnson                   Run           23       43:28.4       43:28.4   7:28/M
                    437    Henry Freese                  Bike          26       37:38.3     1:21:06.7   3:01/M
                    437    Brad Brown                    Paddle        14       49:21.1     2:10:27.8   7:46/M
 
   20      442           E-Z Three                                                          2:11:12.3   5:19/M
                    442    Carl Spradling                Run           27       44:40.3       44:40.3   7:40/M
                    442    Dennis Tedder                 Bike          11       32:07.2     1:16:47.5   2:34/M
                    442    Ben Lillibridge               Paddle        26       54:24.8     2:11:12.3   8:34/M
 
   21      462           GOO GOO DOLLS                                                      2:11:17.9   5:19/M
                    462    Steve Tobin                   Run           29       46:08.7       46:08.7   7:56/M
                    462    David Chalaire                Bike          18       35:15.5     1:21:24.2   2:49/M
                    462    David Chalaire                Paddle        17       49:53.7     2:11:17.9   7:51/M
 
   22      429           T & A                                                              2:14:14.8   5:26/M
                    429    Mike Seegert                  Run           20       42:05.2       42:05.2   7:14/M
                    429    Cliff Moore                   Bike          27       37:42.6     1:19:47.8   3:01/M
                    429    Russ Mindt                    Paddle        27       54:26.9     2:14:14.8   8:34/M
 
   23      455           JAM Crew                                                           2:15:03.6   5:28/M
                    455    Jason Coleman                 Run           30       48:04.7       48:04.7   8:16/M
                    455    Jason Coleman                 Bike          24       36:47.3     1:24:52.0   2:57/M
                    455    Michael Conant                Paddle        18       50:11.6     2:15:03.6   7:54/M
 
   24      448           InVision Pain                                                      2:15:05.7   5:29/M
                    448    Ed Hansen                     Run           31       48:31.2       48:31.2   8:20/M
                    448    Christian Hughes              Bike          28       38:40.6     1:27:11.8   3:06/M
                    448    Keith Eaterbrook              Paddle        11       47:53.9     2:15:05.7   7:32/M
 
   25      426           Too Rich and too tim                                               2:17:21.0   5:34/M
                    426    Rich Berson                   Run           16       40:14.2       40:14.2   6:55/M
                    426    Timothy Zindel                Bike          29       39:01.0     1:19:15.3   3:07/M
                    426    Tim Zindel                    Paddle        32       58:05.7     2:17:21.0   9:09/M
 
   26      454           River Park Red Devils                                              2:18:11.8   5:36/M
                    454    Andrew Smith                  Run           21       43:21.3       43:21.3   7:27/M
                    454    Stephen Watson                Bike          15       33:46.0     1:17:07.3   2:42/M
                    454    Blake Lawrence                Paddle        36     1:01:04.5     2:18:11.8   9:37/M
 
   27      445           better late than never                                             2:18:27.7   5:37/M
                    445    Ronny MacOmber                Run           36       55:58.1       55:58.1   9:37/M
                    445    Brian Williams                Bike          23       36:24.7     1:32:22.9   2:55/M
                    445    William Swanson               Paddle         8       46:04.8     2:18:27.7   7:15/M
 
   28      441           Team 441                                                           2:19:31.3   5:39/M
                    441    Gary Forncrook                Run           32       53:17.9       53:17.9   9:09/M
                    441    Eric Adelman                  Bike          19       35:17.5     1:28:35.4   2:49/M
                    441    Dave Fontaine                 Paddle        20       50:55.9     2:19:31.3   8:01/M
 
   29      440           nash                                                               2:20:16.5   5:41/M
                    440    Kyle Nash                     Run           22       43:22.4       43:22.4   7:27/M
                    440    Russ Nash                     Bike          32       42:07.2     1:25:29.6   3:22/M
                    440    Austin Nash                   Paddle        28       54:46.8     2:20:16.5   8:37/M
 
   30      431           Metropcs                                                           2:23:38.0   5:49/M
                    431    Noel Viloria                  Run           26       44:31.7       44:31.7   7:39/M
                    431    Neil Fabbri                   Bike          31       39:56.5     1:24:28.2   3:12/M
                    431    Charles Williams              Paddle        33       59:09.8     2:23:38.0   9:19/M
 
   31      422           We Will Win                                                        2:24:18.0   5:51/M
                    422    Kevin Nguyen                  Run           24       43:30.6       43:30.6   7:28/M
                    422    Dylan Tran                    Bike          39       47:47.8     1:31:18.4   3:49/M
                    422    Hien Pham                     Paddle        22       52:59.6     2:24:18.0   8:21/M
 
   32      446           Rack N Road                                                        2:26:05.7   5:55/M
                    446    Brian Bauer                   Run           35       54:22.5       54:22.5   9:20/M
                    446    Thomas Mollerus               Bike          16       34:09.9     1:28:32.4   2:44/M
                    446    Greg Bauer                    Paddle        31       57:33.3     2:26:05.7   9:04/M
 
   33      457           Fighting Irish                                                     2:28:48.4   6:02/M
                    457    Andy Dunn                     Run           25       44:24.4       44:24.4   7:38/M
                    457    Andy Dunn                     Bike          34       43:21.9     1:27:46.3   3:28/M
                    457    Mike Reilly                   Paddle        35     1:01:02.0     2:28:48.4   9:37/M
 
   34      435           Still TRI-ing                                                      2:29:50.8   6:04/M
                    435    Stephen Petrequin             Run           28       45:56.0       45:56.0   7:54/M
                    435    Salvador Garcia               Bike          38       44:10.8     1:30:06.8   3:32/M
                    435    Alan Stowe                    Paddle        34       59:44.0     2:29:50.8   9:24/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   35      451           The Raptors                                                        2:32:23.4   6:11/M
                    451    Ron Sliger                    Run           34       53:53.8       53:53.8   9:15/M
                    451    Phillip Booth                 Bike          33       43:01.6     1:36:55.5   3:26/M
                    451    Phillip Booth                 Paddle        29       55:27.9     2:32:23.4   8:44/M
 
   36      433           Earth, Wind and Fire                                               2:32:46.8   6:12/M
                    433    Justin Ewert                  Run           33       53:42.2       53:42.2   9:14/M
                    433    Josh Ewert                    Bike          36       43:27.3     1:37:09.5   3:29/M
                    433    Bryan Carter                  Paddle        30       55:37.2     2:32:46.8   8:46/M
 
   37      436           Hope 2 Finish                                                      3:11:29.1   7:46/M
                    436    Todd Jordan                   Run           37       57:04.1       57:04.1   9:48/M
                    436    Sean Stevens                  Bike          35       43:25.8     1:40:30.0   3:28/M
                    436    Vance Acton                   Paddle        37     1:30:59.1     3:11:29.1  14:20/M
 
   38      444           team a t a c                                                       3:38:08.2   8:51/M
                    444    Charles Anders                Run           39     1:04:18.9     1:04:18.9  11:03/M
                    444    Alex Laiewski                 Bike          37       44:08.4     1:48:27.3   3:32/M
                    444    Todd Johnson                  Paddle        38     1:49:40.9     3:38:08.2  17:16/M
 
   39      463           Norcal TI                                                                      4:01/M
                    463    Mike Keller                   Run           38       59:50.4       59:50.4  10:17/M
                    463    Mike Strombeck                Bike          30       39:25.2     1:39:15.6   3:09/M
                    463    Todd Thatcher                 Paddle     99999                                     
Family
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      519           fatrher and son                                                    1:45:01.3   4:15/M
                    519    Matt Johnsrud                 Run            1       30:46.9       30:46.9   5:17/M
                    519    Gary Johnsrud                 Bike           5       32:48.6     1:03:35.5   2:37/M
                    519    Gary Johnsrud                 Paddle         3       41:25.8     1:45:01.3   6:31/M
 
    2      491           Team Stassi                                                        2:00:53.1   4:54/M
                    491    Vincent Stassi                Run            2       39:06.2       39:06.2   6:43/M
                    491    Tom Stassi                    Bike          10       34:07.7     1:13:13.9   2:44/M
                    491    Angela Stassi                 Paddle         6       47:39.2     2:00:53.1   7:30/M
 
    3      500           Club 146                                                           2:03:10.2   5:00/M
                    500    Charles Crackel               Run           16       48:48.8       48:48.8   8:23/M
                    500    Joseph Crackel                Bike           9       33:17.5     1:22:06.4   2:40/M
                    500    Thomas Crackel                Paddle         2       41:03.8     2:03:10.2   6:28/M
 
    4      496           Team 496                                                           2:05:19.7   5:05/M
                    496    Luke Zanni                    Run            8       44:59.2       44:59.2   7:44/M
                    496    David Schoonmaker             Bike           4       32:17.5     1:17:16.7   2:35/M
                    496    Joseph Spagnoli               Paddle         8       48:03.0     2:05:19.7   7:34/M
 
    5      510           Team Kelson                                                        2:06:14.0   5:07/M
                    510    Philip Hanson                 Run            3       40:11.7       40:11.7   6:54/M
                    510    Tim Hanson                    Bike           1       30:45.3     1:10:57.1   2:28/M
                    510    Clint Kellum                  Paddle        23       55:16.9     2:06:14.0   8:42/M
 
    6      493           3 live wires                                                       2:06:20.8   5:07/M
                    493    Mark Magee                    Run           10       46:27.7       46:27.7   7:59/M
                    493    Timothy Magee                 Bike           7       33:14.8     1:19:42.5   2:40/M
                    493    Jason Magee                   Paddle         5       46:38.2     2:06:20.8   7:21/M
 
    7      517           O Brother Where Art Thou                                           2:06:26.2   5:07/M
                    517    Tim Osterkamp                 Run            7       44:13.2       44:13.2   7:36/M
                    517    Patrick Osterkamp             Bike           3       31:44.5     1:15:57.7   2:32/M
                    517    Tom Osterkamp                 Paddle        13       50:28.5     2:06:26.2   7:57/M
 
    8      520           Cast of Characters                                                 2:10:12.3   5:17/M
                    520    Trevor Stewart                Run           15       48:43.1       48:43.1   8:22/M
                    520    Trevor Stewart                Bike           6       33:05.5     1:21:48.7   2:39/M
                    520    Geoff Capell                  Paddle         9       48:23.6     2:10:12.3   7:37/M
 
    9      518           ongerth/ faukner                                                   2:10:15.1   5:17/M
                    518    Helen Minofaukner             Run            5       43:28.0       43:28.0   7:28/M
                    518    Jennifer Faukner/ Ongerth     Bike          13       36:49.2     1:20:17.3   2:57/M
                    518    Richard Ongerth               Paddle        11       49:57.8     2:10:15.1   7:52/M
 
   10      514           12 Minute Miles                                                    2:12:37.2   5:23/M
                    514    Geneva Young                  Run           29       59:55.8       59:55.8  10:18/M
                    514    David Edgar                   Bike           8       33:15.1     1:33:10.9   2:40/M
                    514    Greg Young                    Paddle         1       39:26.3     2:12:37.2   6:13/M
 
   11      508           Two Mikes and a Kerri                                              2:14:14.5   5:26/M
                    508    Kerri Jakel                   Run           17       48:50.9       48:50.9   8:23/M
                    508    Michael Jakel                 Bike          11       34:59.9     1:23:50.9   2:48/M
                    508    Mike Jakel                    Paddle        12       50:23.6     2:14:14.5   7:56/M
 
   12      495           Edler von Edler                                                    2:14:58.9   5:28/M
                    495    Alicia Edler                  Run           28       58:32.8       58:32.8  10:03/M
                    495    Greg Edler                    Bike           2       31:32.1     1:30:05.0   2:31/M
                    495    Kent Edler                    Paddle         4       44:53.9     2:14:58.9   7:04/M
 
   13      503           Team 503                                                           2:17:30.1   5:34/M
                    503    Leah Lacouciere               Run            9       45:49.8       45:49.8   7:52/M
                    503    Steve Forsberg                Bike          14       37:56.5     1:23:46.3   3:02/M
                    503    Sheila Forsberg               Paddle        20       53:43.7     2:17:30.1   8:28/M
 
   14      490           Team MyFolsom.com                                                  2:21:48.3   5:45/M
                    490    Annie Gladding                Run           13       47:05.0       47:05.0   8:05/M
                    490    John Gladding                 Bike          24       47:01.5     1:34:06.5   3:46/M
                    490    Wayne Kuykendall              Paddle         7       47:41.7     2:21:48.3   7:31/M
 
   15      492           Carol Burnett                                                      2:24:15.0   5:51/M
                    492    Jim Elliston                  Run           14       48:35.3       48:35.3   8:21/M
                    492    Ryan Burnett                  Bike          16       42:00.3     1:30:35.7   3:22/M
                    492    Carol Burnett                 Paddle        18       53:39.3     2:24:15.0   8:27/M
 
   16      501           Team 501                                                           2:24:17.7   5:51/M