2010 Eppies Great Race
2010 Eppies Great Race
July 17, 2010
                                     
Results By Capital Road Race Management
                                     
Adaptive
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1        2           Nelsons Photoart                                                   1:39:23.6   4:02/M
                      2    Barry Mc Kwewin               Run                                                  
                      2    John Wickeraad                Bike           6       50:57.8       50:57.8   4:05/M
                      2    Rick Nelson                   Paddle         3       48:25.8     1:39:23.6   7:37/M
 
    2       13           Oh God It's Mom's 24th                                             2:16:05.7   5:31/M
                     13    Curtis Marwitz                Run            1       41:51.7       41:51.7   7:11/M
                     13    Randall Fish                  Bike           1       32:59.5     1:14:51.2   2:38/M
                     13    Nancy Fish                    Paddle         7     1:01:14.5     2:16:05.7   9:39/M
 
    3        4           Team 4                                                             2:16:50.9   5:33/M
                      4    Simone Vasquez                Run            2       46:18.4       46:18.4   7:57/M
                      4    Mark Wellman                  Bike           4       44:55.6     1:31:14.0   3:36/M
                      4    Crispin Cooke                 Paddle         1       45:36.9     2:16:50.9   7:11/M
 
    4        6           Team T K D                                                         2:20:47.6   5:42/M
                      6    Tina Moore                    Run            3       46:25.2       46:25.2   7:59/M
                      6    Kent Gillis                   Bike           3       44:28.1     1:30:53.4   3:33/M
                      6    Dave Comerchero               Paddle         5       49:54.2     2:20:47.6   7:51/M
 
    5        7           Team T F O                                                         2:41:33.8   6:33/M
                      7    Jessica Tax                   Run            5       49:32.5       49:32.5   8:31/M
                      7    Rick Mason                    Bike           8     1:04:09.0     1:53:41.5   5:08/M
                      7    Michael Towne                 Paddle         2       47:52.3     2:41:33.8   7:32/M
 
    6        3           Lucky Charms - Magically Delicious                                 2:41:38.7   6:33/M
                      3    Lisa Hausman                  Run            4       47:23.1       47:23.1   8:08/M
                      3    Janet Lake                    Bike           7     1:00:42.7     1:48:05.8   4:51/M
                      3    Dawn Remme                    Paddle         6       53:32.9     2:41:38.7   8:26/M
 
    7        1           N E L Psters                                                       2:42:25.0   6:35/M
                      1    Lourdes Jimenez-Price         Run            7       58:13.9       58:13.9  10:00/M
                      1    Mark Adams                    Bike           2       42:28.6     1:40:42.6   3:24/M
                      1    Courtney Frieh                Paddle         8     1:01:42.4     2:42:25.0   9:43/M
 
    8        5           Team T F O                                                         2:46:28.0   6:45/M
                      5    Rosanna Vierra                Run            6       49:34.5       49:34.5   8:31/M
                      5    Stephen Mendick               Bike           9     1:07:32.8     1:57:07.3   5:24/M
                      5    Tommy Vierra                  Paddle         4       49:20.6     2:46:28.0   7:46/M
 
    9        8           Team T F O                                                         2:54:41.0   7:05/M
                      8    Jon Bik                       Run            8     1:00:15.5     1:00:15.5  10:21/M
                      8    Dominic Cooke                 Bike           5       46:29.7     1:46:45.2   3:43/M
                      8    Matt Frisch                   Paddle         9     1:07:55.8     2:54:41.0  10:42/M
Fire Fighter/Police
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       25           Ca State Parks                                                     1:48:11.6   4:23/M
                     25    Dan Stefanisko                Run            1       33:45.3       33:45.3   5:48/M
                     25    Bill Berry                    Bike           1       30:37.6     1:04:23.0   2:27/M
                     25    Charlie Willard               Paddle         1       43:48.6     1:48:11.6   6:54/M
 
    2       30           Sac P D Code 3                                                     1:52:34.6   4:34/M
                     30    Brent Kaneyuki                Run            2       37:05.8       37:05.8   6:22/M
                     30    Paul Curtis                   Bike           2       31:29.9     1:08:35.7   2:31/M
                     30    Daniel Nutley                 Paddle         2       43:58.8     1:52:34.6   6:55/M
 
    3       31           Undercover                                                         2:02:59.5   4:59/M
                     31    Daniel Patterson              Run            3       42:07.5       42:07.5   7:14/M
                     31    Jake Hensley                  Bike           3       32:33.1     1:14:40.6   2:36/M
                     31    Matt Hoffman                  Paddle         3       48:18.9     2:02:59.5   7:36/M
 
    4       20           Old Florin Guys                                                    2:25:28.5   5:54/M
                     20    Ed Crawford                   Run            5       51:02.8       51:02.8   8:46/M
                     20    Ken Poole                     Bike           8       44:26.0     1:35:28.8   3:33/M
                     20    Ric Maloney                   Paddle         4       49:59.6     2:25:28.5   7:52/M
 
    5       32           Team 32                                                            2:28:09.0   6:00/M
                     32    Chessa Ditmars                Run            9       52:24.5       52:24.5   9:00/M
                     32    Michael Severi                Bike           4       38:58.3     1:31:22.9   3:07/M
                     32    Tracy Murphy                  Paddle         8       56:46.1     2:28:09.0   8:56/M
 
    6       28           Team Big                                                           2:32:03.6   6:10/M
                     28    Karina Jestes                 Run           10       54:36.6       54:36.6   9:23/M
                     28    Jayme Valdez                  Bike           5       41:21.5     1:35:58.1   3:18/M
                     28    Martabella Bauer              Paddle         6       56:05.5     2:32:03.6   8:50/M
 
    7       23           The Awesomest Revised                                              2:32:06.0   6:10/M
                     23    Jason Lee                     Run            8       52:21.3       52:21.3   9:00/M
                     23    Pablo Gomez                   Bike           7       43:07.8     1:35:29.1   3:27/M
                     23    Larry Enright                 Paddle         7       56:36.9     2:32:06.0   8:55/M
 
    8       26           Enough Talking About It!                                           2:33:52.5   6:14/M
                     26    Scott Bachmann                Run            4       47:59.0       47:59.0   8:15/M
                     26    Alan Hatano                   Bike           9       47:56.1     1:35:55.1   3:50/M
                     26    Trevor Dewar                  Paddle         9       57:57.4     2:33:52.5   9:08/M
 
    9       27           B C A T                                                            2:35:28.4   6:18/M
                     27    Juan Hidalgo                  Run            6       51:38.1       51:38.1   8:52/M
                     27    Dan Roberts                   Bike          10       48:10.5     1:39:48.6   3:51/M
                     27    Tom Koontz                    Paddle         5       55:39.7     2:35:28.4   8:46/M
 
   10       21           Cold As I C E                                                      2:47:41.9   6:48/M
                     21    Jose Ochoa                    Run           12       59:14.4       59:14.4  10:11/M
                     21    James Vaughn                  Bike           6       42:11.1     1:41:25.5   3:22/M
                     21    Ken Jager                     Paddle        11     1:06:16.4     2:47:41.9  10:26/M
 
   11       29           Tres Rancho Perros                                                 2:53:02.8   7:01/M
                     29    Tyler Neff                    Run           11       58:30.0       58:30.0  10:03/M
                     29    S Hodgkins                    Bike          11       49:09.9     1:47:39.9   3:56/M
                     29    Mark Baxter                   Paddle        10     1:05:22.8     2:53:02.8  10:18/M
 
   12       22           Ice Cold                                                                       4:11/M
                     22    Diane Smith                   Run            7       51:47.7       51:47.7   8:54/M
                     22    Jenny Mc Cormack              Bike          12       51:21.6     1:43:09.3   4:06/M
                     22    Jenny Mc Cormack              Paddle     99999                                     
Open Canoe
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       66           Rockfish Rangers                                                   1:42:46.8   4:10/M
                     66    Jeff Lease                    Run            1       29:47.4       29:47.4   5:07/M
                     66    Kenny Lane                    Bike           2       30:40.1     1:00:27.5   2:27/M
                     66    Mike Ammon                    Paddle         1       42:19.2     1:42:46.8   6:40/M
                     66    Steve Wilson                                                                       
 
    2       64           Pp F Flyers                                                        1:48:34.8   4:24/M
                     64    Michael Fadling               Run            2       31:50.8       31:50.8   5:28/M
                     64    Daniel Glass                  Bike           3       31:05.7     1:02:56.5   2:29/M
                     64    Anna Vaanderveen              Paddle         3       45:38.3     1:48:34.8   7:11/M
                     64    Tom Biglione                                                                       
 
    3       62           Biodegradeables                                                    1:50:11.6   4:28/M
                     62    Greg Jones                    Run            3       33:56.9       33:56.9   5:50/M
                     62    Rick Humphreys                Bike           1       30:37.8     1:04:34.7   2:27/M
                     62    Phil Lutz                     Paddle         2       45:36.8     1:50:11.6   7:11/M
                     62    Bill Griffith                                                                      
 
    4       71           Cullen Realty                                                      1:56:04.6   4:42/M
                     71    Luke Gary                     Run            4       35:27.6       35:27.6   6:05/M
                     71    Mike Koe                      Bike       99999                                     
                     71    Chris Cullen                  Paddle        12     1:20:36.9     1:56:04.6  12:42/M
                     71    Karl Bly                                                                           
 
    5       61           Next Year We Will Get A Boat                                       2:03:59.9   5:02/M
                     61    Carmen Trione                 Run            5       45:20.7       45:20.7   7:47/M
                     61    Milan Vukovich                Bike           5       32:28.2     1:17:48.9   2:36/M
                     61    Pete Lisson                   Paddle         4       46:11.0     2:03:59.9   7:16/M
                     61    Jim Mcrea                                                                          
 
    6       68           Even Better This Time                                              2:15:18.6   5:29/M
                     68    Geoff McLennan                Run            6       45:42.5       45:42.5   7:51/M
                     68    Robert Oates                  Bike           6       34:45.6     1:20:28.1   2:47/M
                     68    Robert Sleppy                 Paddle         7       54:50.5     2:15:18.6   8:38/M
                     68    Suzanne Enslove                                                                    
 
    7       65           The Happy Hoppy Crew                                               2:15:50.6   5:30/M
                     65    Strawberry Kook               Run           11       52:40.0       52:40.0   9:03/M
                     65    Vance Armsostrong             Bike           7       35:11.7     1:27:51.7   2:49/M
                     65    Stu Pidasso                   Paddle         5       47:58.8     2:15:50.6   7:33/M
                     65    Wanda Womin                                                                        
 
    8       67           Madeline's Heroes                                                  2:16:32.7   5:32/M
                     67    Krissy Silva                  Run            9       48:48.9       48:48.9   8:23/M
                     67    Jason Schwartz                Bike           4       31:44.5     1:20:33.5   2:32/M
                     67    Paul Campbell                 Paddle         9       55:59.2     2:16:32.7   8:49/M
                     67    Paul Campbell                                                                      
 
    9       69           Team Satori                                                        2:21:20.0   5:44/M
                     69    Larry Caldera                 Run           10       49:56.6       49:56.6   8:35/M
                     69    Anthony Valdez                Bike           8       37:38.7     1:27:35.3   3:01/M
                     69    Ken Grube                     Paddle         6       53:44.7     2:21:20.0   8:28/M
                     69    Ken Grube                                                                          
 
   10       63           Wenonah Riders                                                     2:27:17.6   5:58/M
                     63    Michael Creech                Run            8       47:14.9       47:14.9   8:07/M
                     63    Judy Fulton                   Bike           9       40:39.8     1:27:54.7   3:15/M
                     63    Michael Creech                Paddle        10       59:22.8     2:27:17.6   9:21/M
                     63    Judy Fulton                                                                        
 
   11       70           North River Crew                                                   2:27:23.1   5:58/M
                     70    Kriss Hinders                 Run            7       46:09.4       46:09.4   7:56/M
                     70    Brennan Counts                Bike          11       45:29.0     1:31:38.5   3:38/M
                     70    Brennan Counts                Paddle         8       55:44.6     2:27:23.1   8:47/M
                     70    Adam Stover                                                                        
 
   12       60           I C The Finsh Line                                                 2:52:56.2   7:01/M
                     60    Naree Say                     Run           12     1:09:59.9     1:09:59.9  12:01/M
                     60    Sonny Hung                    Bike          10       41:22.7     1:51:22.6   3:19/M
                     60    Robert Boyes                  Paddle        11     1:01:33.5     2:52:56.2   9:42/M
                     60    Kurt Roth                                                                          
Tandem Kayak
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1       92           Shake N Bake                                                       1:42:52.1   4:10/M
                     92    Jake Matthews                 Run            1       29:28.5       29:28.5   5:04/M
                     92    Chris Parod                   Bike           1       28:18.5       57:47.0   2:16/M
                     92    Tony Elwell                   Paddle         2       45:05.0     1:42:52.1   7:06/M
                     92    Jeremy Barnes                                                                      
 
    2      115           Team Flash                                                         1:43:42.7   4:12/M
                    115    David Blue                    Run            2       35:51.0       35:51.0   6:10/M
                    115    Rodney Spradlin               Bike           2       28:49.3     1:04:40.3   2:18/M
                    115    John Campbell                 Paddle         1       39:02.3     1:43:42.7   6:09/M
                    115    David Bachman                                                                      
 
    3       95           Just A Tad                                                         2:07:22.0   5:10/M
                     95    Elisa Reuter                  Run            3       39:14.8       39:14.8   6:44/M
                     95    Elisa Reuter                  Bike           3       33:25.4     1:12:40.2   2:40/M
                     95    Tad Gantenbein                Paddle        10       54:41.8     2:07:22.0   8:37/M
                     95    Zack Reuter                                                                        
 
    4       93           Bradshaw Ranch Golf Course                                         2:12:02.6   5:21/M
                     93    Richard Rogers                Run            4       40:28.2       40:28.2   6:57/M
                     93    Justin Wynne                  Bike           5       36:50.3     1:17:18.6   2:57/M
                     93    Elisa Wynne                   Paddle        12       54:44.0     2:12:02.6   8:37/M
                     93    Elisa Wynne                                                                        
 
    5      116           Team In - Training                                                 2:13:13.2   5:24/M
                    116    Huu Pham                      Run            5       42:41.4       42:41.4   7:20/M
                    116    Kenny Truong                  Bike           7       38:09.2     1:20:50.7   3:03/M
                    116    Henry Tran                    Paddle         7       52:22.5     2:13:13.2   8:15/M
                    116    Tony Wong                                                                          
 
    6      110           Holy Cow                                                           2:15:49.1   5:30/M
                    110    Andrew Morris                 Run            7       45:25.4       45:25.4   7:48/M
                    110    John Johnson                  Bike           4       36:03.6     1:21:29.1   2:53/M
                    110    Gabrielle Morris              Paddle         9       54:20.0     2:15:49.1   8:33/M
                    110    Rex Paulsen                                                                        
 
    7      112           Fillies Gone Wild, 1                                               2:20:12.1   5:41/M
                    112    Molly Dinucci                 Run            6       43:23.1       43:23.1   7:27/M
                    112    Mario Dinucci                 Bike          15       43:38.8     1:27:02.0   3:29/M
                    112    Diana Stolba                  Paddle         8       53:10.1     2:20:12.1   8:22/M
                    112    Colette Tweedy                                                                     
 
    8      105           Barmby & Gallardo                                                  2:21:55.1   5:45/M
                    105    Frank Gallardo                Run           12       51:30.4       51:30.4   8:51/M
                    105    Scott Barmby                  Bike           9       38:42.6     1:30:13.1   3:06/M
                    105    Anne Barmby                   Paddle         5       51:42.0     2:21:55.1   8:09/M
                    105    Anne Barmby                                                                        
 
    9      107           Ferocious Fungus Fighters                                          2:26:05.1   5:55/M
                    107    Kacy Cornell                  Run           14       54:35.9       54:35.9   9:23/M
                    107    Michael Miile                 Bike          10       39:09.1     1:33:45.0   3:08/M
                    107    Cecilia Rosal                 Paddle         6       52:20.1     2:26:05.1   8:14/M
                    107    Gerardo Bueno                                                                      
 
   10      101           Swashbucklers                                                      2:28:01.8   6:00/M
                    101    Chris Jensen                  Run           18     1:01:30.9     1:01:30.9  10:34/M
                    101    Christy Riley                 Bike           6       37:03.4     1:38:34.3   2:58/M
                    101    Debbie Jensen                 Paddle         3       49:27.5     2:28:01.8   7:47/M
                    101    Mike Jensen                                                                        
 
   11      117           Team 117                                                           2:29:13.5   6:03/M
                    117    Teri Tedmon                   Run            9       50:30.2       50:30.2   8:41/M
                    117    Meg Conkling                  Bike          11       39:45.6     1:30:15.8   3:11/M
                    117    Teri Tedmon                   Paddle        17       58:57.6     2:29:13.5   9:17/M
                    117    Meg Conkling                                                                       
 
   12      106           Balls And Dolls                                                    2:31:59.5   6:10/M
                    106    Kelli Scott                   Run           11       51:25.0       51:25.0   8:50/M
                    106    Cari Scott                    Bike          17       44:30.9     1:35:55.9   3:34/M
                    106    Amy Ha                        Paddle        13       56:03.6     2:31:59.5   8:50/M
                    106    Ryan Shaver                                                                        
 
   13       91           Folsom Fireballs                                                   2:32:04.4   6:10/M
                     91    Chantell Kvigne               Run           15       55:52.5       55:52.5   9:36/M
                     91    Scott Murray                  Bike          12       39:50.0     1:35:42.5   3:11/M
                     91    Eric Kvigne                   Paddle        14       56:21.8     2:32:04.4   8:52/M
                     91    Shari Ambler                                                                       
 
   14      108           Davis Destroyers                                                   2:34:54.9   6:17/M
                    108    Tad Smith                     Run           13       51:43.3       51:43.3   8:53/M
                    108    Cheryl Raneses                Bike          13       40:55.6     1:32:38.9   3:16/M
                    108    Mike Wigley                   Paddle        19     1:02:15.9     2:34:54.9   9:48/M
                    108    Brandon Weinberg                                                                   
 
   15      103           Personalized Dental                                                2:35:38.1   6:19/M
                    103    Flaviane Petersen             Run           20     1:02:15.4     1:02:15.4  10:42/M
                    103    Doug Nau                      Bike           8       38:38.9     1:40:54.3   3:05/M
                    103    Mayra Padilla                 Paddle        11       54:43.8     2:35:38.1   8:37/M
                    103    Veronica Verelli                                                                   
 
   16       98           Wireless 4 All                                                     2:43:57.9   6:39/M
                     98    Brian Basten                  Run           24     1:11:08.1     1:11:08.1  12:13/M
                     98    Neil Fabbri                   Bike          14       42:20.9     1:53:29.0   3:23/M
                     98    Brittany Miller               Paddle         4       50:28.8     2:43:57.9   7:57/M
                     98    Pete Villalba                                                                      
 
   17       94           Sistas                                                             2:46:59.2   6:46/M
                     94    Kerry Munoz                   Run           16       57:57.4       57:57.4   9:57/M
                     94    Kerry Munoz                   Bike          19       51:39.1     1:49:36.5   4:08/M
                     94    Dana Domer                    Paddle        16       57:22.7     2:46:59.2   9:02/M
                     94    Dana Domer                                                                         
 
   18      111           Reichel/plesser Law Firm                                           2:47:14.9   6:47/M
                    111    Alice Michel                  Run           10       50:36.0       50:36.0   8:42/M
                    111    Mark Reichel                  Bike          24       59:54.4     1:50:30.4   4:48/M
                    111    Linda Harter                  Paddle        15       56:44.5     2:47:14.9   8:56/M
                    111    Nikolas Harter                                                                     
 
   19      104           Big Dave Del Prete                                                 2:58:29.4   7:14/M
                    104    Stacia Del Prete- Bush        Run           21     1:02:42.2     1:02:42.2  10:46/M
                    104    Dave Del Prete                Bike          20       55:43.6     1:58:25.9   4:27/M
                    104    Doug Von Brauchitsch          Paddle        18     1:00:03.5     2:58:29.4   9:27/M
                    104    Luke Von Brauchitsch                                                               
 
   20       97           Plante Powr                                                        3:04:19.8   7:28/M
                     97    Diane Plante                  Run           19     1:01:32.4     1:01:32.4  10:34/M
                     97    Craig Plante                  Bike          22       59:02.1     2:00:34.5   4:43/M
                     97    Craig Plante                  Paddle        20     1:03:45.3     3:04:19.8  10:02/M
                     97    Alice Tomkins                                                                      
 
   21       96           Tarrant Crew                                                       3:05:21.9   7:31/M
                     96    A C Manipula                  Run            8       49:36.9       49:36.9   8:31/M
                     96    Lynette Wilton                Bike          16       43:47.6     1:33:24.5   3:30/M
                     96    Jon Plante                    Paddle        25     1:31:57.4     3:05:21.9  14:29/M
                     96    Lee Anne Plante                                                                    
 
   22      100           Asian- American Gladiators                                         3:18:19.6   8:02/M
                    100    Faye Panganiban Serafin       Run           25     1:16:51.8     1:16:51.8  13:12/M
                    100    Fred Joaquin                  Bike          18       48:28.1     2:05:20.0   3:53/M
                    100    Vadee Punynussoranee          Paddle        21     1:12:59.6     3:18:19.6  11:30/M
                    100    John Anthony Grana                                                                 
 
   23      113           Team Fartleks                                                      3:20:11.8   8:07/M
                    113    Sean Gallagher                Run           23     1:05:27.1     1:05:27.1  11:15/M
                    113    Gretchen Kellough             Bike          23       59:49.2     2:05:16.3   4:47/M
                    113    Joe Somebody                  Paddle        22     1:14:55.4     3:20:11.8  11:48/M
                    113    Joe Somebody                                                                       
 
   24       99           Tsbw                                                               3:22:14.3   8:12/M
                     99    Theresa Drew                  Run           22     1:04:10.1     1:04:10.1  11:02/M
                     99    Shannon Drew                  Bike          21       58:27.2     2:02:37.3   4:41/M
                     99    Bonnie Winter                 Paddle        23     1:19:37.0     3:22:14.3  12:32/M
                     99    William Raff                                                                       
 
   25      109           Team Edward                                                        4:08:39.4  10:05/M
                    109    Natalie Aboubechara           Run           17     1:00:56.6     1:00:56.6  10:28/M
                    109    Traci Herman                  Bike          25     1:37:56.8     2:38:53.4   7:50/M
                    109    Natalie Aboubechara           Paddle        24     1:29:46.0     4:08:39.4  14:08/M
                    109    Traci Herman                                                                       
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   26      114           Candelaria                                                                     6:20/M
                    114    Lori Candelaria               Run                                                  
                    114    Kevin UNKNOWN                 Bike          26     2:36:10.4     2:36:10.4  12:30/M
                    114    Elise UNKNOWN                 Paddle     99999                                     
                    114    Carinn UNKNOWN                                                                     
Outrigger Canoe 1 person
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      141           Team Last Minute                                                   1:42:38.7   4:10/M
                    141    Erik Mencarini                Run            1       31:49.6       31:49.6   5:28/M
                    141    Phil Blay                     Bike           1       30:28.5     1:02:18.1   2:26/M
                    141    John Green                    Paddle         1       40:20.5     1:42:38.7   6:21/M
 
    2      140           The Three Madcaps                                                  2:41:54.2   6:34/M
                    140    Matt Mc Kee                   Run            2       40:36.0       40:36.0   6:59/M
                    140    Bret Lester                   Bike           2       46:53.0     1:27:29.0   3:45/M
                    140    Paul Lester                   Paddle         2     1:14:25.2     2:41:54.2  11:43/M
Inflatable
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      170           Slow N Pokey                                                       2:00:17.1   4:53/M
                    170    James Dietler - Bennion       Run            1       33:18.5       33:18.5   5:43/M
                    170    Richard Honnette              Bike           1       32:09.9     1:05:28.4   2:34/M
                    170    Randy Smith                   Paddle         1       54:48.6     2:00:17.1   8:38/M
 
    2      171           Murrays Misfits                                                    2:18:01.3   5:36/M
                    171    Roger Curtis                  Run            2       43:12.5       43:12.5   7:25/M
                    171    Darrin Simmons                Bike           2       34:46.5     1:17:59.0   2:47/M
                    171    Jeff Murray                   Paddle         3     1:00:02.2     2:18:01.3   9:27/M
 
    3      173           2 Old Guys & A Lad                                                 2:24:12.7   5:51/M
                    173    William Flink                 Run            3       50:57.2       50:57.2   8:45/M
                    173    Ian Flink                     Bike           3       38:26.8     1:29:24.1   3:04/M
                    173    Dennis Scott                  Paddle         2       54:48.6     2:24:12.7   8:38/M
 
    4      172           Two Divas & An Old Coastie                                         2:33:49.5   6:14/M
                    172    Mary Ann Bennett              Run            5       52:45.2       52:45.2   9:04/M
                    172    Gene Webb                     Bike           4       40:22.3     1:33:07.5   3:14/M
                    172    Remie Diva                    Paddle         5     1:00:41.9     2:33:49.5   9:33/M
 
    5      174           I C Team 1                                                         2:33:49.9   6:14/M
                    174    Harmeet Boparai               Run            4       52:37.6       52:37.6   9:02/M
                    174    Courtney Wilson               Bike           5       41:05.8     1:33:43.4   3:17/M
                    174    Peter Tabada                  Paddle         4     1:00:06.5     2:33:49.9   9:28/M
Sit on Top
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      206           Who You Callin' Losers Now?                                        1:47:57.8   4:23/M
                    206    Evan Watchempino              Run            1       28:43.6       28:43.6   4:56/M
                    206    Greg Marshall                 Bike           5       33:21.9     1:02:05.5   2:40/M
                    206    Jeff Bushey                   Paddle         1       45:52.3     1:47:57.8   7:13/M
 
    2      200           Thiiner, Spinner & Never Late 4 Dinner                             1:54:44.2   4:39/M
                    200    Chris Terrill                 Run            4       38:30.5       38:30.5   6:37/M
                    200    Glenn Chadwick                Bike           1       29:58.1     1:08:28.6   2:24/M
                    200    Jason Wilson                  Paddle         2       46:15.6     1:54:44.2   7:17/M
 
    3      208           Team O B D                                                         2:02:25.4   4:58/M
                    208    Omar Amir                     Run            2       33:24.9       33:24.9   5:44/M
                    208    Brian Escamilla               Bike           4       32:52.2     1:06:17.1   2:38/M
                    208    Debbie Schmidt                Paddle        10       56:08.3     2:02:25.4   8:50/M
 
    4      213           Team Lucca                                                         2:04:25.7   5:03/M
                    213    Dale Giesen                   Run            3       37:46.2       37:46.2   6:29/M
                    213    Craig Jordan                  Bike           2       31:03.6     1:08:49.9   2:29/M
                    213    Jeff De Palma                 Paddle         8       55:35.8     2:04:25.7   8:45/M
 
    5      201           Med Reps                                                           2:05:17.7   5:05/M
                    201    Laura Schweitzer              Run            8       43:44.1       43:44.1   7:31/M
                    201    Dane Schweitzer               Bike           3       31:44.3     1:15:28.4   2:32/M
                    201    Mark Carillo                  Paddle         5       49:49.2     2:05:17.7   7:51/M
 
    6      215           Team Last Minute                                                   2:11:35.7   5:20/M
                    215    Garrett Borz                  Run           12       49:58.3       49:58.3   8:35/M
                    215    David Verdugo                 Bike           7       34:55.1     1:24:53.4   2:48/M
                    215    Kyle Griffin                  Paddle         3       46:42.2     2:11:35.7   7:21/M
 
    7      217           Trikokot                                                           2:18:01.5   5:36/M
                    217    Harry Babicka                 Run            5       42:10.2       42:10.2   7:15/M
                    217    Vlastimil Cejna               Bike          11       42:58.9     1:25:09.1   3:26/M
                    217    Karel Cymbal                  Paddle         6       52:52.3     2:18:01.5   8:20/M
 
    8      205           Boats And Hoes                                                     2:20:12.9   5:41/M
                    205    Aaron Turner                  Run            6       42:57.7       42:57.7   7:23/M
                    205    Aaron Turner                  Bike           8       40:01.7     1:22:59.4   3:12/M
                    205    Bryan Evans                   Paddle        11       57:13.5     2:20:12.9   9:01/M
 
    9      220           Polk High Destroyers                                               2:23:55.0   5:50/M
                    220    Anthony Robbins               Run           14       50:56.6       50:56.6   8:45/M
                    220    Ryan Bankerd                  Bike           6       34:27.3     1:25:24.0   2:45/M
                    220    Craig Dieterich               Paddle        13       58:31.0     2:23:55.0   9:13/M
 
   10      207           J M D                                                              2:25:07.2   5:53/M
                    207    Aaron Miller                  Run           10       46:27.6       46:27.6   7:59/M
                    207    Mark Roth                     Bike          12       42:59.6     1:29:27.2   3:26/M
                    207    Darrel Dey                    Paddle         9       55:39.9     2:25:07.2   8:46/M
 
   11      219           The Jayhawks                                                       2:26:54.0   5:57/M
                    219    Nick Calvert                  Run           13       50:09.8       50:09.8   8:37/M
                    219    Gary Hatfield                 Bike          14       47:19.2     1:37:29.0   3:47/M
                    219    Walter Lyons                  Paddle         4       49:25.0     2:26:54.0   7:47/M
 
   12      202           Robert                                                             2:27:08.7   5:58/M
                    202    Ryan Castner                  Run           11       47:56.0       47:56.0   8:14/M
                    202    Robert Morgan                 Bike           9       40:38.0     1:28:34.0   3:15/M
                    202    Langdon Fielding              Paddle        14       58:34.7     2:27:08.7   9:13/M
 
   13      203           Pedar Remme                                                        2:39:06.3   6:27/M
                    203    Jeff Hausman                  Run            9       43:52.6       43:52.6   7:32/M
                    203    Pedar Remme                   Bike          15       48:14.6     1:32:07.2   3:52/M
                    203    Bob Lake                      Paddle        16     1:06:59.0     2:39:06.3  10:33/M
 
   14      209           Tdggo2                                                             2:40:19.1   6:30/M
                    209    Karin Winters                 Run           16       58:27.0       58:27.0  10:03/M
                    209    Doug Gardner                  Bike          10       42:02.3     1:40:29.3   3:22/M
                    209    Jo Ann Ross                   Paddle        15       59:49.8     2:40:19.1   9:25/M
 
   15      204           2 Guys And A Gal                                                   2:47:29.8   6:47/M
                    204    Gunther Dorfling              Run           18     1:06:15.2     1:06:15.2  11:23/M
                    204    Tom Barrett                   Bike       99999                                     
                    204    Gail Ann Miller               Paddle        17     1:41:14.6     2:47:29.8  15:57/M
 
   16      218           Team 218                                                           2:49:10.8   6:51/M
                    218    Jim Dong                      Run           17     1:03:28.0     1:03:28.0  10:54/M
                    218    Harvey Cain                   Bike          13       47:12.7     1:50:40.7   3:47/M
                    218    Ken Stinson                   Paddle        12       58:30.1     2:49:10.8   9:13/M
 
   17      212           Personalized Dental 4                                              3:07:03.7   7:35/M
                    212    Megan Hall                    Run           19     1:08:28.1     1:08:28.1  11:46/M
                    212    Kayla Nguyen                  Bike          16     1:03:12.7     2:11:40.9   5:03/M
                    212    Jessica Sowinski              Paddle         7       55:22.8     3:07:03.7   8:43/M
 
   18      210           Personalized Dental 2                                                                
                    210    Tim Herman                    Run            7       43:15.2       43:15.2   7:26/M
 
   19      211           Personalized Dental 3                                                                
                    211    Abdon Manaloto                Run           15       56:06.6       56:06.6   9:38/M
 
   20      210           Personalized Dental 2                                                                
                    210    Doug Coffelt                  Bike       99999                                     
 
   21      211           Personalized Dental 3                                                                
                    211    Kelly Overton                 Bike       99999                                     
 
   22      210           Personalized Dental 2                                                                
                    210    Chris Cooper                  Paddle     99999                                     
 
   23      211           Personalized Dental 3                                                                
                    211    Dion Clark                    Paddle     99999                                     
Corporate
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      274           South Sac Kaiser                                                   1:45:18.4   4:16/M
                    274    Brandon Demille               Run            6       37:27.5       37:27.5   6:26/M
                    274    Steve Offerman                Bike           1       28:32.9     1:06:00.5   2:17/M
                    274    Kyle Tsuye                    Paddle         2       39:17.9     1:45:18.4   6:11/M
 
    2      250           Quincy Engineering                                                 1:46:46.9   4:20/M
                    250    Garett Mc Laughlin            Run            3       36:48.3       36:48.3   6:19/M
                    250    Danny Mossman                 Bike           3       31:49.1     1:08:37.4   2:33/M
                    250    Greg Young                    Paddle         1       38:09.5     1:46:46.9   6:00/M
 
    3      263           Kaiser Sacramento                                                  1:52:46.6   4:34/M
                    263    Bernard Sopky                 Run            4       37:19.7       37:19.7   6:25/M
                    263    Kurt Jaehn                    Bike           5       33:05.6     1:10:25.3   2:39/M
                    263    William Fenton                Paddle         3       42:21.3     1:52:46.6   6:40/M
 
    4      265           Thrive 4 Kaiser                                                    1:53:09.4   4:35/M
                    265    Alan Anzai                    Run            5       37:23.7       37:23.7   6:25/M
                    265    Paul Lambie                   Bike           2       31:35.2     1:08:58.9   2:32/M
                    265    Sue Lutz                      Paddle         4       44:10.5     1:53:09.4   6:57/M
 
    5      256           F. E. D.                                                           2:00:52.4   4:54/M
                    256    Danny Dimeo                   Run            1       30:35.2       30:35.2   5:15/M
                    256    Justin Dayton David           Bike           9       34:13.8     1:04:49.0   2:44/M
                    256    Allison Long                  Paddle        14       56:03.3     2:00:52.4   8:50/M
 
    6      269           Team Vpd/uni - Mikedave                                            2:05:25.1   5:05/M
                    269    Mike Altizer                  Run           11       43:10.1       43:10.1   7:25/M
                    269    Ed Dietz                      Bike          12       36:11.6     1:19:21.7   2:54/M
                    269    David Sedin                   Paddle         5       46:03.4     2:05:25.1   7:15/M
 
    7      267           K F B K                                                            2:07:57.8   5:11/M
                    267    Mike Simpson                  Run            9       41:49.0       41:49.0   7:11/M
                    267    Andy Thompson                 Bike           7       33:33.6     1:15:22.6   2:41/M
                    267    Mike Murray                   Paddle        12       52:35.2     2:07:57.8   8:17/M
 
    8      254           T P M G  N S G 3                                                   2:08:13.0   5:12/M
                    254    Mark Hawk                     Run            7       40:04.0       40:04.0   6:53/M
                    254    Jupree Lamson                 Bike          11       34:59.5     1:15:03.6   2:48/M
                    254    Deana Doughlas                Paddle        13       53:09.4     2:08:13.0   8:22/M
 
    9      264           Pac Rats                                                           2:08:46.8   5:13/M
                    264    Victor Campagna               Run           14       46:25.2       46:25.2   7:59/M
                    264    Michael O' Dell               Bike           4       32:05.8     1:18:31.0   2:34/M
                    264    Ken Joseph                    Paddle        11       50:15.8     2:08:46.8   7:55/M
 
   10      260           Aecom Allstars                                                     2:10:21.0   5:17/M
                    260    Suzanne Enslow                Run           13       45:02.2       45:02.2   7:44/M
                    260    Joshua Lathan                 Bike          15       37:50.2     1:22:52.4   3:02/M
                    260    Chris Shield                  Paddle         6       47:28.6     2:10:21.0   7:29/M
 
   11      261           Flood Fighters                                                     2:11:45.5   5:20/M
                    261    Christian Wooster             Run            2       36:10.2       36:10.2   6:13/M
                    261    David Diaz                    Bike          22       47:53.3     1:24:03.5   3:50/M
                    261    Richard March                 Paddle         7       47:42.0     2:11:45.5   7:31/M
 
   12      253           Kaiser                                                             2:13:42.0   5:25/M
                    253    Aloysius Llaguno              Run           18       49:41.4       49:41.4   8:32/M
                    253    Paul Akins                    Bike          10       34:17.9     1:23:59.3   2:45/M
                    253    Carlos Devilla                Paddle        10       49:42.7     2:13:42.0   7:50/M
 
   13      273           California Fitness                                                 2:14:29.9   5:27/M
                    273    Michael Scott                 Run           10       41:51.5       41:51.5   7:11/M
                    273    Oleg Panchuk                  Bike           8       33:39.1     1:15:30.6   2:42/M
                    273    Mark Dingman                  Paddle        19       58:59.3     2:14:29.9   9:17/M
 
   14      262           Horizon West Healthcare                                            2:18:41.6   5:37/M
                    262    Josh Brower                   Run           12       43:46.2       43:46.2   7:31/M
                    262    Josh Hedger                   Bike          14       37:47.9     1:21:34.2   3:01/M
                    262    Jacob Mc Carty                Paddle        17       57:07.4     2:18:41.6   9:00/M
 
   15      252           T P M G N Sg  One                                                  2:20:27.2   5:42/M
                    252    Kamran Sahrakar               Run           21       53:49.0       53:49.0   9:15/M
                    252    James W Silverthorn           Bike       99999                                     
                    252    Amit Banerjee                 Paddle        22     1:26:38.1     2:20:27.2  13:39/M
 
   16      258           The Thunder Down Under                                             2:24:35.0   5:52/M
                    258    Robert Mc Andrew              Run           17       49:07.1       49:07.1   8:26/M
                    258    Nathan Donnelley              Bike          16       39:05.4     1:28:12.6   3:08/M
                    258    John Russell                  Paddle        15       56:22.4     2:24:35.0   8:53/M
 
   17      257           Balfour Boys                                                       2:26:15.2   5:56/M
                    257    Ray Bias                      Run            8       41:36.2       41:36.2   7:09/M
                    257    Keith Lee                     Bike          21       47:40.2     1:29:16.4   3:49/M
                    257    Josh Rand                     Paddle        16       56:58.8     2:26:15.2   8:58/M
 
   18      266           City Of Rancho Cordova                                             2:26:57.6   5:57/M
                    266    Keith Misner                  Run           20       51:07.6       51:07.6   8:47/M
                    266    Jessica Crone                 Bike          20       46:31.6     1:37:39.2   3:43/M
                    266    Brad Findlay                  Paddle         9       49:18.3     2:26:57.6   7:46/M
 
   19      259           Susper Heroes In Training                                          2:27:46.4   5:59/M
                    259    Chuck Janes                   Run           16       48:50.8       48:50.8   8:23/M
                    259    Collin Smith                  Bike           6       33:13.0     1:22:03.8   2:39/M
                    259    Richard Schuman               Paddle        21     1:05:42.5     2:27:46.4  10:21/M
 
   20      251           40 Dollars Period                                                  2:33:06.4   6:12/M
                    251    Juan Martinez                 Run           19       49:43.2       49:43.2   8:33/M
                    251    Nhung Kelly                   Bike          19       45:42.6     1:35:25.8   3:39/M
                    251    Charles Williams              Paddle        18       57:40.5     2:33:06.4   9:05/M
 
   21      268           Astech                                                             2:33:36.3   6:14/M
                    268    Ivor Lao                      Run           23     1:05:26.0     1:05:26.0  11:15/M
                    268    Luis Arellano                 Bike          17       39:22.3     1:44:48.3   3:09/M
                    268    Mike Schmitz                  Paddle         8       48:47.9     2:33:36.3   7:41/M
 
   22      271           The Tridents                                                       2:35:30.1   6:18/M
                    271    Jodi Batarseh                 Run           22       57:21.1       57:21.1   9:51/M
                    271    George Dixon                  Bike          13       37:46.4     1:35:07.5   3:01/M
                    271    Doug Mead                     Paddle        20     1:00:22.6     2:35:30.1   9:30/M
 
   23      270           Cc Level  2                                                                    3:44/M
                    270    Brian Maker                   Run           15       48:17.0       48:17.0   8:18/M
 
   24      272           D                                                                                    
                    272    Ian Alexander                 Run           24     1:08:37.1     1:08:37.1  11:47/M
 
   25      270           Cc Level  2                                                                    3:44/M
                    270    Derrick Holden                Bike          18       43:57.7     1:32:14.7   3:31/M
 
   26      272           D                                                                                    
                    272    Tony Cuny                     Bike       99999                                     
 
   27      270           Cc Level  2                                                                    3:44/M
                    270    Derrick Holden                Paddle     99999                                     
 
   28      272           D                                                                                    
                    272    Matt Swatzell                 Paddle     99999                                     
Co-Ed
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      444           Team Current Adventures                                            1:42:28.3   4:09/M
                    444    Bridie Mc Carey               Run            4       34:02.5       34:02.5   5:51/M
                    444    Carlos Casillas               Bike       99999                                     
                    444    Dan Crandall                  Paddle       100     1:08:25.7     1:42:28.3  10:46/M
 
    2      399           Toast & Jam                                                        1:49:38.3   4:27/M
                    399    Thomas Whitcomb               Run            1       30:03.1       30:03.1   5:10/M
                    399    Armando Lopez                 Bike          16       34:49.3     1:04:52.4   2:47/M
                    399    Nancy Zappas                  Paddle         2       44:45.8     1:49:38.3   7:03/M
 
    3      362           River Runs Through It                                              1:52:18.3   4:33/M
                    362    Scott Abbott                  Run            3       33:16.7       33:16.7   5:43/M
                    362    David Myers                   Bike           1       30:00.1     1:03:16.8   2:24/M
                    362    Rebecca Myers                 Paddle         9       49:01.4     1:52:18.3   7:43/M
 
    4      437           Max Effort                                                         1:57:02.3   4:45/M
                    437    Robert Peterson               Run            2       32:56.6       32:56.6   5:40/M
                    437    Josh Cox                      Bike           4       32:37.6     1:05:34.2   2:37/M
                    437    Janell Peterson               Paddle        21       51:28.0     1:57:02.3   8:06/M
 
    5      381           R O C Physical Thearpy                                             1:59:22.6   4:50/M
                    381    Angeliki Rosenberg            Run           12       42:53.8       42:53.8   7:22/M
                    381    Matthew Smith                 Bike           6       33:11.6     1:16:05.4   2:39/M
                    381    Scott Sax                     Paddle         1       43:17.1     1:59:22.6   6:49/M
 
    6      419           M E C - 1                                                          2:04:39.3   5:03/M
                    419    Cesar Chin                    Run           13       43:13.6       43:13.6   7:26/M
                    419    Marshall Vincent              Bike          10       33:27.6     1:16:41.2   2:41/M
                    419    Elizabeth Rowell              Paddle         4       47:58.1     2:04:39.3   7:33/M
 
    7      359           Triple Threat                                                      2:08:23.3   5:12/M
                    359    Nicole Holm                   Run            5       38:56.9       38:56.9   6:41/M
                    359    Lori Myers                    Bike          11       33:40.0     1:12:37.0   2:42/M
                    359    Steve Myers                   Paddle        50       55:46.3     2:08:23.3   8:47/M
 
    8      364           Slo Folks                                                          2:08:27.3   5:12/M
                    364    Kelda Wilson                  Run           29       47:54.2       47:54.2   8:14/M
                    364    Mark Langowski                Bike           2       31:42.7     1:19:36.9   2:32/M
                    364    Gary Ruggerone                Paddle         8       48:50.3     2:08:27.3   7:41/M
 
    9      394           Minerva                                                            2:08:40.7   5:13/M
                    394    Miranda Maison                Run            7       40:41.9       40:41.9   6:59/M
                    394    Rhi Le Kander                 Bike          40       37:58.4     1:18:40.4   3:02/M
                    394    Dan Le Kander                 Paddle        13       50:00.3     2:08:40.7   7:52/M
 
   10      409           Cantelow Riders                                                    2:08:52.3   5:13/M
                    409    Lew Pollock                   Run            6       40:38.5       40:38.5   6:59/M
                    409    Pam Hullinger                 Bike          20       35:38.7     1:16:17.2   2:51/M
                    409    Celia Valverde                Paddle        32       52:35.1     2:08:52.3   8:17/M
 
   11      324           Lodi Zinfidels                                                     2:11:25.6   5:20/M
                    324    Charla Kuykendall             Run           50       51:19.0       51:19.0   8:49/M
                    324    Steve Schwabauer              Bike           3       31:52.1     1:23:11.2   2:33/M
                    324    Chris Brown                   Paddle         6       48:14.4     2:11:25.6   7:36/M
 
   12      338           Team Reisinger                                                     2:12:47.0   5:23/M
                    338    Keri Sulonen                  Run            9       42:10.6       42:10.6   7:15/M
                    338    Russ Reisinger                Bike          13       34:23.3     1:16:33.9   2:45/M
                    338    Richard Reisinger             Paddle        51       56:13.1     2:12:47.0   8:51/M
 
   13      397           Personalized Dental 4                                              2:13:50.9   5:25/M
                    397    Doug Grey                     Run           23       46:44.1       46:44.1   8:02/M
                    397    Laura Grey                    Bike          14       34:24.8     1:21:08.9   2:45/M
                    397    Ryan Grey                     Paddle        34       52:42.0     2:13:50.9   8:18/M
 
   14      439           Mogli                                                              2:13:53.7   5:26/M
                    439    Jennifer Luff                 Run           38       49:03.3       49:03.3   8:26/M
                    439    Karen Shapiro                 Bike          42       38:27.4     1:27:30.8   3:05/M
                    439    Lucas Bair                    Paddle         3       46:22.9     2:13:53.7   7:18/M
 
   15      413           Wolverine                                                          2:14:12.2   5:26/M
                    413    Ed Gutowsky                   Run           22       45:50.2       45:50.2   7:53/M
                    413    Tim Haenny                    Bike          34       37:37.3     1:23:27.6   3:01/M
                    413    Sue Haenny                    Paddle        17       50:44.6     2:14:12.2   7:59/M
 
   16      357           I C Gold                                                           2:14:30.0   5:27/M
                    357    Kymberly Hall                 Run           11       42:35.6       42:35.6   7:19/M
                    357    Nick Wehr                     Bike          41       38:08.5     1:20:44.1   3:03/M
                    357    Suzanne Stockdale             Paddle        40       53:45.9     2:14:30.0   8:28/M
 
   17      354           Azure                                                              2:14:47.2   5:28/M
                    354    Steve Anderson                Run           15       43:54.3       43:54.3   7:33/M
                    354    Jean Cordalis                 Bike          27       37:10.5     1:21:04.9   2:58/M
                    354    Anthony Rayner                Paddle        39       53:42.3     2:14:47.2   8:27/M
 
   18      345           Feel The Burn                                                      2:15:03.2   5:28/M
                    345    Amber Lassetter               Run           10       42:26.1       42:26.1   7:17/M
                    345    John Lassetter                Bike          57       41:03.7     1:23:29.9   3:17/M
                    345    Mark Chesbrough               Paddle        22       51:33.3     2:15:03.2   8:07/M
 
   19      382           Team 382                                                           2:15:08.6   5:29/M
                    382    Gina Giambruno                Run           20       45:33.2       45:33.2   7:50/M
                    382    Paul Giambruno                Bike          28       37:14.7     1:22:47.9   2:59/M
                    382    Jeff Catalano                 Paddle        26       52:20.7     2:15:08.6   8:14/M
 
   20      358           Crossfit209                                                        2:15:31.2   5:30/M
                    358    Deedee Milsen                 Run           35       48:49.2       48:49.2   8:23/M
                    358    Jack Kautz                    Bike          22       36:30.3     1:25:19.6   2:55/M
                    358    Bob Nilsen                    Paddle        15       50:11.6     2:15:31.2   7:54/M
 
   21      383           Team Jen, Jane, And Jiang                                          2:15:41.2   5:30/M
                    383    Jane Leonard Brown            Run           39       50:06.8       50:06.8   8:36/M
                    383    Shane Jiang                   Bike           7       33:12.2     1:23:19.1   2:39/M
                    383    Jennifer Hatfield             Paddle        28       52:22.1     2:15:41.2   8:15/M
 
   22      415           The Majersi Team                                                   2:16:34.4   5:32/M
                    415    Mari Bashor                   Run           48       51:04.7       51:04.7   8:46/M
                    415    Jerry Furlong                 Bike          30       37:27.0     1:28:31.7   3:00/M
                    415    Sigifredo Garcia              Paddle         5       48:02.6     2:16:34.4   7:34/M
 
   23      429           Team R R C                                                         2:18:30.7   5:37/M
                    429    Robert Souliere               Run           28       47:45.3       47:45.3   8:12/M
                    429    Catherine Morgan              Bike          45       39:17.6     1:27:02.9   3:09/M
                    429    Rodney Dahlberg               Paddle        20       51:27.8     2:18:30.7   8:06/M
 
   24      442           Asurea Animals                                                     2:18:57.6   5:38/M
                    442    Geri Weaver                   Run           19       45:02.0       45:02.0   7:44/M
                    442    Tony Intintolied              Bike          75       43:58.9     1:29:00.9   3:31/M
                    442    James Bernard                 Paddle        12       49:56.6     2:18:57.6   7:52/M
 
   25      414           Team 414                                                           2:19:32.1   5:39/M
                    414    Kristie Standish              Run           42       50:22.5       50:22.5   8:39/M
                    414    Patrick Turner                Bike          35       37:44.4     1:28:06.9   3:01/M
                    414    Keith Standish                Paddle        19       51:25.1     2:19:32.1   8:06/M
 
   26      434           Runtime Polymorphs                                                 2:19:36.2   5:40/M
                    434    Joe Domagalski                Run           21       45:42.0       45:42.0   7:51/M
                    434    Tom Cutter                    Bike           5       33:00.7     1:18:42.7   2:38/M
                    434    Sylvia Stork                  Paddle        79     1:00:53.5     2:19:36.2   9:35/M
 
   27      422           Two Hot Chicks & And Old Guy                                       2:19:49.2   5:40/M
                    422    Alina Frei                    Run           32       48:24.5       48:24.5   8:19/M
                    422    Terry Zimmerman               Bike          26       36:49.7     1:25:14.2   2:57/M
                    422    Lauren Zimmerman              Paddle        44       54:34.9     2:19:49.2   8:36/M
 
   28      328           Sticky Sweet                                                       2:20:17.8   5:41/M
                    328    Lauren Hasty                  Run           63       54:52.9       54:52.9   9:26/M
                    328    Rob Penticoff                 Bike           8       33:19.0     1:28:12.0   2:40/M
                    328    Tracy Bodtker                 Paddle        25       52:05.8     2:20:17.8   8:12/M
 
   29      375           Amphibious Bipeds On Wheels                                        2:20:21.8   5:41/M
                    375    Mike Martinez                 Run           33       48:34.5       48:34.5   8:21/M
                    375    Christine Wollw               Bike          72       43:20.6     1:31:55.2   3:28/M
                    375    Natalie Smith                 Paddle         7       48:26.6     2:20:21.8   7:38/M
 
   30      436           Two Americans & One Eurasian                                       2:22:14.0   5:46/M
                    436    Susie Kocsis                  Run           17       44:46.5       44:46.5   7:42/M
                    436    Janice Mota                   Bike          78       45:05.4     1:29:51.9   3:36/M
                    436    Roberto Vanegas               Paddle        29       52:22.1     2:22:14.0   8:15/M
 
   31      408           Wybrimil                                                           2:22:21.8   5:46/M
                    408    Wyatt Hartline                Run           18       44:55.6       44:55.6   7:43/M
                    408    Brian Steacy                  Bike          17       34:51.8     1:19:47.4   2:47/M
                    408    Millie Steacy                 Paddle        87     1:02:34.4     2:22:21.8   9:51/M
 
   32      329           Maul Dawg                                                          2:22:51.3   5:47/M
                    329    Jeffrey Wainscott             Run           36       48:50.1       48:50.1   8:23/M
                    329    James Wainscott               Bike          47       39:31.0     1:28:21.1   3:10/M
                    329    Lindsay Eveleth               Paddle        43       54:30.2     2:22:51.3   8:35/M
 
   33      404           Koinonia Team 2                                                    2:24:00.0   5:50/M
                    404    John Rinkenbaugh              Run           16       43:55.5       43:55.5   7:33/M
                    404    Sherri Reese                  Bike          66       42:29.2     1:26:24.8   3:24/M
                    404    John Taylor                   Paddle        58       57:35.2     2:24:00.0   9:04/M
 
   34      421           Team Serene                                                        2:24:03.5   5:50/M
                    421    Sue Busby                     Run           76       58:55.4       58:55.4  10:07/M
                    421    Cliff Busby                   Bike          21       35:40.6     1:34:36.0   2:51/M
                    421    Victor Hough                  Paddle        11       49:27.5     2:24:03.5   7:47/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   35      402           Rock And Rollers                                                   2:24:17.0   5:51/M
                    402    Darla Dunn                    Run           45       50:39.5       50:39.5   8:42/M
                    402    Eric Lefever                  Bike          15       34:46.4     1:25:26.0   2:47/M
                    402    Sue Grzybowski                Paddle        66       58:51.0     2:24:17.0   9:16/M
 
   36      435           Peter, Patter & Wright                                             2:24:33.8   5:52/M
                    435    Kathy Wright                  Run           27       47:34.1       47:34.1   8:10/M
                    435    Vic Peterson                  Bike          73       43:45.2     1:31:19.4   3:30/M
                    435    Kristie Peterson              Paddle        37       53:14.4     2:24:33.8   8:23/M
 
   37      407           Team Roxy                                                          2:25:23.2   5:54/M
                    407    Alan D' Anneo                 Run           31       48:17.5       48:17.5   8:18/M
                    407    Terri Gilliland               Bike          65       42:27.3     1:30:44.8   3:24/M
                    407    Joe Wiens                     Paddle        45       54:38.4     2:25:23.2   8:36/M
 
   38      405           Aftershock                                                         2:25:49.4   5:55/M
                    405    Malissa Terry                 Run           14       43:45.0       43:45.0   7:31/M
                    405    Rusty Lochner                 Bike          67       42:34.9     1:26:19.9   3:24/M
                    405    Jamie Lochner                 Paddle        70       59:29.5     2:25:49.4   9:22/M
                    405    Rusty Lochner                                                                      
 
   39      438           Frenzy Force                                                       2:26:52.9   5:57/M
                    438    Kendall Hutching              Run            8       42:09.5       42:09.5   7:15/M
                    438    Max Fuentes                   Bike          12       33:45.5     1:15:55.1   2:42/M
                    438    Barbara Syvertsen             Paddle       103     1:10:57.8     2:26:52.9  11:10/M
 
   40      327           Nutty Goodness                                                     2:26:54.7   5:57/M
                    327    Kate Hill                     Run           80       59:28.7       59:28.7  10:13/M
                    327    Rob Hasty                     Bike          19       35:03.9     1:34:32.6   2:48/M
                    327    Sue Campbell                  Paddle        30       52:22.1     2:26:54.7   8:15/M
 
   41      387           3- S U M                                                           2:27:07.3   5:58/M
                    387    Bruce Townes                  Run           41       50:15.5       50:15.5   8:38/M
                    387    Mary Penney                   Bike          59       41:21.3     1:31:36.9   3:18/M
                    387    Cade Betancourt               Paddle        49       55:30.4     2:27:07.3   8:44/M
 
   42      388           Nurdles                                                            2:27:29.2   5:59/M
                    388    Christine Sotelo              Run           61       54:50.1       54:50.1   9:25/M
                    388    Jacque Kelley                 Bike          52       40:18.1     1:35:08.2   3:13/M
                    388    Greg Gearheart                Paddle        27       52:21.0     2:27:29.2   8:15/M
 
   43      428           The Transformers                                                   2:27:45.7   5:59/M
                    428    Leslie Duffy                  Run           57       53:25.8       53:25.8   9:11/M
                    428    Paul Wadding                  Bike          29       37:15.6     1:30:41.4   2:59/M
                    428    Michele Carey                 Paddle        57       57:04.2     2:27:45.7   8:59/M
 
   44      349           Energy Vato                                                        2:28:10.3   6:00/M
                    349    Suzie Chan                    Run           30       48:16.6       48:16.6   8:18/M
                    349    Payam Bozorgchami             Bike          51       40:09.3     1:28:25.9   3:13/M
                    349    Payam Bozorgchami             Paddle        71       59:44.3     2:28:10.3   9:24/M
 
   45      398           Janglee                                                            2:29:39.0   6:04/M
                    398    Umesh Chand                   Run           44       50:37.5       50:37.5   8:42/M
                    398    Madelyn Chand                 Bike          60       41:22.5     1:32:00.0   3:19/M
                    398    Umesh Chand                   Paddle        60       57:38.9     2:29:39.0   9:05/M
 
   46      417           Mc Speed                                                           2:30:03.6   6:05/M
                    417    Lindsay Mc Hugh               Run           56       52:42.6       52:42.6   9:03/M
                    417    Paul Mc Hugh                  Bike          24       36:40.2     1:29:22.8   2:56/M
                    417    Debi Mc Kenzie                Paddle        77     1:00:40.7     2:30:03.6   9:33/M
 
   47      392           Eskaton #1                                                         2:30:27.8   6:06/M
                    392    Jill Yungling                 Run           83       59:37.8       59:37.8  10:15/M
                    392    Ed Boogaard                   Bike          25       36:49.5     1:36:27.3   2:57/M
                    392    Tom Faust                     Paddle        41       54:00.4     2:30:27.8   8:30/M
 
   48      367           Team Valley Oak                                                    2:30:38.6   6:06/M
                    367    Lisa Roberts- Arvin           Run           55       52:31.9       52:31.9   9:01/M
                    367    Bill Storm                    Bike          38       37:54.2     1:30:26.2   3:02/M
                    367    Robert Rodden                 Paddle        74     1:00:12.4     2:30:38.6   9:29/M
 
   49      411           Yogurt Monkeys                                                     2:30:57.8   6:07/M
                    411    Kelsey Skidmore               Run           70       57:39.5       57:39.5   9:54/M
                    411    Meghan Haley                  Bike          54       40:42.9     1:38:22.4   3:15/M
                    411    Eric White                    Paddle        33       52:35.3     2:30:57.8   8:17/M
 
   50      369           Wine & Dine                                                        2:31:10.7   6:08/M
                    369    Myles Edward Billheimer       Run           26       47:20.8       47:20.8   8:08/M
                    369    Petra Miyasato                Bike       99999                                     
                    369    Randal Friedman               Paddle       110     1:43:49.8     2:31:10.7  16:21/M
 
   51      393           Eskaton #4                                                         2:31:52.9   6:09/M
                    393    Linda Durborough              Run           52       51:52.6       51:52.6   8:55/M
                    393    Linda Durborough              Bike          91       48:05.9     1:39:58.5   3:51/M
                    393    John Durborough               Paddle        23       51:54.3     2:31:52.9   8:10/M
 
   52      356           Where's The Beer                                                   2:31:52.9   6:09/M
                    356    Erika De Campos               Run           69       57:37.4       57:37.4   9:54/M
                    356    Brian Eklund                  Bike          48       39:33.2     1:37:10.6   3:10/M
                    356    Travis De Campos              Paddle        47       54:42.3     2:31:52.9   8:37/M
 
   53      370           River Run Wild                                                     2:32:15.6   6:10/M
                    370    Rob Palisoc                   Run           94     1:02:08.1     1:02:08.1  10:41/M
                    370    Jamie Matsumoto               Bike           9       33:26.9     1:35:35.1   2:40/M
                    370    Suzanne M. Thompson           Paddle        53       56:40.5     2:32:15.6   8:55/M
 
   54      335           Team Touchstone                                                    2:33:46.3   6:14/M
                    335    Theresa Cane                  Run           88     1:00:38.4     1:00:38.4  10:25/M
                    335    Mike Cane                     Bike          39       37:57.5     1:38:35.9   3:02/M
                    335    Patty Atwood                  Paddle        48       55:10.4     2:33:46.3   8:41/M
 
   55      373           Team Mccrackin                                                     2:34:25.1   6:16/M
                    373    Karen Stinson                 Run           62       54:52.1       54:52.1   9:26/M
                    373    James Hunter                  Bike          58       41:12.4     1:36:04.5   3:18/M
                    373    Erin Stinson                  Paddle        64       58:20.6     2:34:25.1   9:11/M
 
   56      391           Tri- P T                                                           2:34:34.0   6:16/M
                    391    Kelly Gagalang                Run           99     1:03:52.3     1:03:52.3  10:58/M
                    391    Glenn Hughes                  Bike          32       37:28.0     1:41:20.3   3:00/M
                    391    Lori Kelly                    Paddle        36       53:13.6     2:34:34.0   8:23/M
 
   57      368           Roy                                                                2:34:37.0   6:16/M
                    368    Frank Neeley                  Run           25       47:00.7       47:00.7   8:05/M
                    368    Heather O' Guinn              Bike          88       46:49.7     1:33:50.4   3:45/M
                    368    Heather O' Guinn              Paddle        78     1:00:46.5     2:34:37.0   9:34/M
 
   58      401           Harrington                                                         2:35:32.7   6:18/M
                    401    Samantha Schnetz              Run           72       57:49.5       57:49.5   9:56/M
                    401    Eric Schnetz                  Bike          61       41:29.1     1:39:18.6   3:19/M
                    401    Tami Schnetz                  Paddle        52       56:14.1     2:35:32.7   8:51/M
 
   59      350           The Good, Bad And The Really Ugly                                  2:35:57.1   6:19/M
                    350    Josh Carboni                  Run           93     1:01:48.0     1:01:48.0  10:37/M
                    350    Joe Carboni                   Bike       99999                                     
                    350    Megan Gash                    Paddle       107     1:34:09.1     2:35:57.1  14:50/M
 
   60      363           In Your Face                                                       2:36:00.9   6:19/M
                    363    Emy Brasher                   Run           46       50:45.1       50:45.1   8:43/M
                    363    Ben Brasher                   Bike          82       45:30.5     1:36:15.6   3:38/M
                    363    Larry Brasher                 Paddle        72       59:45.2     2:36:00.9   9:25/M
 
   61      396           Team Lazi                                                          2:36:26.3   6:20/M
                    396    Beth Laskey                   Run           67       56:31.1       56:31.1   9:43/M
                    396    Nathan Laskey                 Bike          62       41:29.5     1:38:00.6   3:19/M
                    396    John Sozzi                    Paddle        65       58:25.6     2:36:26.3   9:12/M
 
   62      372           Radio Flyers                                                       2:36:27.2   6:21/M
                    372    Steve Pratt                   Run           65       55:13.2       55:13.2   9:29/M
                    372    Jan Buffington                Bike          76       44:26.7     1:39:40.0   3:33/M
                    372    Bill Buffington               Paddle        55       56:47.2     2:36:27.2   8:57/M
 
   63      337           Speedy Gonzales                                                    2:36:29.4   6:21/M
                    337    Jason Barrera                 Run           34       48:46.8       48:46.8   8:23/M
                    337    Christina Lofthouse           Bike          44       39:10.2     1:27:57.0   3:08/M
                    337    Mary Garcia                   Paddle       101     1:08:32.3     2:36:29.4  10:48/M
 
   64      403           Cork And Stagger                                                   2:36:55.5   6:22/M
                    403    Andrea Mac Donald             Run           78       59:02.5       59:02.5  10:09/M
                    403    Francine Berg                 Bike       99999                                     
                    403    Mike Berg                     Paddle       109     1:37:53.0     2:36:55.5  15:25/M
 
   65      371           Orangevale Outlaws                                                 2:37:36.5   6:23/M
                    371    Michelle Lynn Jeter           Run           85       59:54.6       59:54.6  10:18/M
                    371    Jill Mcleod                   Bike       99999                                     
                    371    Clint Fullerton               Paddle       108     1:37:41.8     2:37:36.5  15:23/M
 
   66      406           You're Fine!!!                                                     2:37:45.4   6:24/M
                    406    Debbie Myers                  Run           91     1:01:28.8     1:01:28.8  10:34/M
                    406    Brian Sardella                Bike          18       35:01.3     1:36:30.1   2:48/M
                    406    Rebecca O' Flaherty           Paddle        82     1:01:15.3     2:37:45.4   9:39/M
 
   67      389           Birthday Crew                                                      2:37:58.7   6:24/M
                    389    Amy J Farr                    Run           77       58:56.2       58:56.2  10:08/M
                    389    Mike Farr                     Bike          43       38:33.1     1:37:29.3   3:05/M
                    389    Mary Burns                    Paddle        75     1:00:29.4     2:37:58.7   9:31/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
   68      427           Dna Match                                                          2:38:32.3   6:26/M
                    427    Nancy Arkelian                Run           84       59:46.4       59:46.4  10:16/M
                    427    Ariane Lyons                  Bike          94       49:29.2     1:49:15.6   3:58/M
                    427    Dave Tamayo                   Paddle        10       49:16.6     2:38:32.3   7:46/M
 
   69      336           Malibu Pronghorns                                                  2:38:42.3   6:26/M
                    336    Bill Hardison                 Run           51       51:21.8       51:21.8   8:49/M
                    336    Jennifer Isaac                Bike          71       42:52.6     1:34:14.5   3:26/M
                    336    Mike Isaac                    Paddle        94     1:04:27.8     2:38:42.3  10:09/M
 
   70      323           Just Hangin On                                                     2:39:01.1   6:27/M
                    323    Jean Brown                    Run           68       56:45.3       56:45.3   9:45/M
                    323    Rolf Achermann                Bike          56       40:55.0     1:37:40.3   3:16/M
                    323    Tim Brown                     Paddle        83     1:01:20.7     2:39:01.1   9:40/M
 
   71      332           Cranberries                                                        2:39:05.4   6:27/M
                    332    Laura Eklund                  Run           82       59:29.6       59:29.6  10:13/M
                    332    Keith Campbell                Bike          68       42:37.5     1:42:07.2   3:25/M
                    332    Nick Wright                   Paddle        56       56:58.2     2:39:05.4   8:58/M
 
   72      341           The Aces                                                           2:39:14.9   6:27/M
                    341    Trish Fontana                 Run           92     1:01:35.4     1:01:35.4  10:35/M
                    341    Terry Snook                   Bike          36       37:47.2     1:39:22.6   3:01/M
                    341    Sandra Sanders                Paddle        73       59:52.2     2:39:14.9   9:26/M
 
   73      430           Advil Kramers                                                      2:40:20.0   6:30/M
                    430    Pat Mc Murray                 Run           49       51:14.5       51:14.5   8:48/M
                    430    Nancy Lee                     Bike          83       45:41.2     1:36:55.7   3:39/M
                    430    Tom Privett                   Paddle        92     1:03:24.2     2:40:20.0   9:59/M
 
   74      340           Kipper's Krew                                                      2:40:30.3   6:30/M
                    340    Frank Braddy                  Run           96     1:03:42.0     1:03:42.0  10:57/M
                    340    Stuart Harrison               Bike          31       37:27.5     1:41:09.5   3:00/M
                    340    Connie Maddux                 Paddle        69       59:20.7     2:40:30.3   9:21/M
 
   75      344           S S & J                                                            2:40:34.1   6:31/M
                    344    Sabrina Tefft                 Run           24       46:48.3       46:48.3   8:02/M
                    344    Sally Freelander              Bike          95       50:45.3     1:37:33.6   4:04/M
                    344    Jim Rinehart                  Paddle        90     1:03:00.5     2:40:34.1   9:55/M
 
   76      410           Racing For Beers                                                   2:41:15.8   6:32/M
                    410    Steve Pigg                    Run           58       54:20.7       54:20.7   9:20/M
                    410    Honey Walters                 Bike          80       45:12.4     1:39:33.1   3:37/M
                    410    Curtis Alling                 Paddle        86     1:01:42.6     2:41:15.8   9:43/M
 
   77      416           Stowquin Warriors                                                  2:41:56.1   6:34/M
                    416    Sandra Petrequin              Run           60       54:46.0       54:46.0   9:25/M
                    416    Stephan Petrequin             Bike          86       46:37.4     1:41:23.4   3:44/M
                    416    Alan Stowe                    Paddle        76     1:00:32.6     2:41:56.1   9:32/M
 
   78      441           Rumor Has It!                                                      2:42:16.4   6:35/M
                    441    Kerri Batista                 Run          107     1:09:07.9     1:09:07.9  11:53/M
                    441    Olivia Fernandez              Bike          64       42:27.0     1:51:35.0   3:24/M
                    441    Caleb Sanner                  Paddle        16       50:41.4     2:42:16.4   7:59/M
 
   79      366           Menage A Trois                                                     2:42:17.6   6:35/M
                    366    Paula Laiewski                Run           71       57:40.3       57:40.3   9:55/M
                    366    Joe Evans                     Bike          99       54:29.5     1:52:09.8   4:22/M
                    366    Karl Stockbridge              Paddle        14       50:07.7     2:42:17.6   7:54/M
 
   80      433           2 Dudes & A Chick                                                  2:42:26.5   6:35/M
                    433    Lindsay Wagner                Run           75       58:48.2       58:48.2  10:06/M
                    433    Ben Wagner                    Bike          84       45:51.9     1:44:40.1   3:40/M
                    433    Matt Cunningham               Paddle        61       57:46.4     2:42:26.5   9:06/M
 
   81      343           D Stan Lee's                                                       2:42:51.3   6:36/M
                    343    Dawn Kammerer                 Run           66       55:13.9       55:13.9   9:29/M
                    343    Paul Stanley                  Bike         102       55:42.9     1:50:56.8   4:27/M
                    343    Rico Stephan                  Paddle        24       51:54.4     2:42:51.3   8:10/M
 
   82      333           Fargo                                                              2:43:16.0   6:37/M
                    333    Tammie Bordisso               Run          100     1:04:13.9     1:04:13.9  11:02/M
                    333    Scott Buhler                  Bike          53       40:41.9     1:44:55.8   3:15/M
                    333    Doug Campbell                 Paddle        63       58:20.1     2:43:16.0   9:11/M
 
   83      361           No Name                                                            2:44:34.3   6:40/M
                    361    Mike Erwin                    Run           59       54:22.1       54:22.1   9:20/M
                    361    Richard Kingsmill             Bike          87       46:48.2     1:41:10.3   3:45/M
                    361    Tracie Mc Pherson             Paddle        91     1:03:24.0     2:44:34.3   9:59/M
 
   84      425           Team Jerry                                                         2:44:43.0   6:41/M
                    425    Vivian Mc Grathe              Run          101     1:04:28.3     1:04:28.3  11:05/M
                    425    Nettie Russi                  Bike          55       40:54.5     1:45:22.8   3:16/M
                    425    Vivian Mc Grath               Paddle        68       59:20.2     2:44:43.0   9:21/M
 
   85      347           Barely Moving                                                      2:45:02.0   6:41/M
                    347    Thurese Vialovos              Run           86     1:00:03.2     1:00:03.2  10:19/M
                    347    Brandon Nunes                 Bike          37       37:53.5     1:37:56.7   3:02/M
                    347    Will Padilla                  Paddle        99     1:07:05.3     2:45:02.0  10:34/M
 
   86      378           The Hobbits                                                        2:45:22.1   6:42/M
                    378    Ron Sliger                    Run           81       59:28.9       59:28.9  10:13/M
                    378    David Fontaine                Bike          77       44:45.1     1:44:14.0   3:35/M
                    378    Rhiannon Dawn Fontaine- Stro  Paddle        81     1:01:08.1     2:45:22.1   9:38/M
 
   87      386           Three Stooges                                                      2:45:36.6   6:43/M
                    386    Amy Erwin                     Run           89     1:00:52.9     1:00:52.9  10:27/M
                    386    Daniel Gadsden                Bike          49       39:42.3     1:40:35.2   3:11/M
                    386    Joshua Whisler                Paddle        96     1:05:01.3     2:45:36.6  10:14/M
 
   88      353           Hebrews 12:1                                                       2:45:50.6   6:43/M
                    353    Vicky Meserva                 Run          110     1:11:04.8     1:11:04.8  12:13/M
                    353    David Cota                    Bike          23       36:39.9     1:47:44.8   2:56/M
                    353    Debi Thomas                   Paddle        62       58:05.8     2:45:50.6   9:09/M
 
   89      360           Procrastinators                                                    2:45:54.9   6:43/M
                    360    Michelle Komlenic             Run          104     1:05:16.0     1:05:16.0  11:13/M
                    360    Greg Harris                   Bike          92       48:09.5     1:53:25.5   3:51/M
                    360    Michele Houghton              Paddle        31       52:29.3     2:45:54.9   8:16/M
 
   90      376           C4bfanz                                                            2:46:28.0   6:45/M
                    376    Jessica Newton                Run           73       58:05.8       58:05.8   9:59/M
                    376    Yvonne Gutierrez              Bike          69       42:41.0     1:40:46.8   3:25/M
                    376    Darron Epperson               Paddle        97     1:05:41.2     2:46:28.0  10:21/M
 
   91      331           Rippen Racers                                                      2:47:05.0   6:46/M
                    331    Steve Hoover                  Run          103     1:05:12.0     1:05:12.0  11:12/M
                    331    Nancy M                       Bike          90       47:31.0     1:52:43.0   3:48/M
                    331    Ed Kemp                       Paddle        42       54:21.9     2:47:05.0   8:34/M
 
   92      412           S P Pies                                                           2:47:47.4   6:48/M
                    412    Steffani Charkiewicz          Run           47       50:50.5       50:50.5   8:44/M
                    412    Paul Charkiewcz               Bike          50       39:47.1     1:30:37.6   3:11/M
                    412    Patrick Robinson              Paddle       104     1:17:09.8     2:47:47.4  12:09/M
 
   93      400           The Rednecks                                                       2:48:33.3   6:50/M
                    400    Ritta Martin                  Run          102     1:04:39.1     1:04:39.1  11:06/M
                    400    Kevin Emanuel                 Bike          85       46:16.4     1:50:55.5   3:42/M
                    400    Mary Millsaps                 Paddle        59       57:37.8     2:48:33.3   9:04/M
 
   94      380           Jack And Coke                                                      2:49:14.5   6:52/M
                    380    Melissa Moya                  Run           98     1:03:49.9     1:03:49.9  10:58/M
                    380    Mike Loretta                  Bike       99999                                     
                    380    Raymond Moya                  Paddle       111     1:45:24.6     2:49:14.5  16:36/M
 
   95      423           Team C- J- K                                                       2:50:38.6   6:55/M
                    423    Cyan Schrader                 Run           53       52:00.0       52:00.0   8:56/M
                    423    Kersten Pankatz               Bike         107     1:07:32.5     1:59:32.5   5:24/M
                    423    James Gerald Headding         Paddle        18       51:06.1     2:50:38.6   8:03/M
 
   96      377           Killer Bs                                                          2:50:47.7   6:55/M
                    377    Stacy Beamer                  Run           90     1:00:53.3     1:00:53.3  10:28/M
                    377    Phillip Booth                 Bike          93       48:16.9     1:49:10.3   3:52/M
                    377    Robin Van De Carr             Paddle        85     1:01:37.4     2:50:47.7   9:42/M
 
   97      395           Y- Tri Club                                                        2:52:09.2   6:59/M
                    395    Fred Seddiqui                 Run          112     1:15:12.5     1:15:12.5  12:55/M
                    395    Kathy Seddiqui                Bike          74       43:47.4     1:58:59.9   3:30/M
                    395    Carolyne Judy                 Paddle        35       53:09.2     2:52:09.2   8:22/M
 
   98      390           Bru Ha Ha                                                          2:52:14.6   6:59/M
                    390    Mandy McClenahan Grignon      Run          105     1:06:20.9     1:06:20.9  11:24/M
                    390    Joy Sanner                    Bike          89       46:52.5     1:53:13.4   3:45/M
                    390    Rusty Sanner                  Paddle        67       59:01.1     2:52:14.6   9:18/M
 
   99      352           Team Jam                                                           2:53:20.9   7:02/M
                    352    Mike Pieri                    Run           37       48:54.6       48:54.6   8:24/M
                    352    Ann Pieri                     Bike         100       54:40.9     1:43:35.6   4:22/M
                    352    Julia O' Brien                Paddle       102     1:09:45.3     2:53:20.9  10:59/M
 
  100      351           Team O' Pieri                                                      2:54:03.5   7:03/M
                    351    Steve Pieri                   Run           43       50:28.8       50:28.8   8:40/M
                    351    Mike O' Brien                 Bike          70       42:49.0     1:33:17.8   3:26/M
                    351    Katherine Pieri               Paddle       105     1:20:45.7     2:54:03.5  12:43/M
 
  101      424           Pham                                                               2:56:47.5   7:10/M
                    424    Mai Pham                      Run           74       58:38.8       58:38.8  10:04/M
                    424    Elizabeth Huynh               Bike         104       57:04.7     1:55:43.6   4:34/M
                    424    Mike Pham                     Paddle        80     1:01:03.9     2:56:47.5   9:37/M
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
 
  102      385           Parrothead Pirates                                                 2:57:21.7   7:11/M
                    385    Laura Jenkins                 Run          111     1:15:01.3     1:15:01.3  12:53/M
                    385    Jim Russell                   Bike          33       37:33.2     1:52:34.5   3:00/M
                    385    Marilyn Lawson                Paddle        95     1:04:47.1     2:57:21.7  10:12/M
 
  103      420           Cross Your Fingers                                                 3:00:16.6   7:18/M
                    420    Ronald Booker                 Run           95     1:02:16.2     1:02:16.2  10:42/M
                    420    Shauna Snow                   Bike          98       53:54.2     1:56:10.4   4:19/M
                    420    Deanne Sorensen               Paddle        93     1:04:06.1     3:00:16.6  10:06/M
 
  104      320           The Real Allen's                                                   3:01:09.3   7:21/M
                    320    Laina Allen                   Run          114     1:25:14.5     1:25:14.5  14:39/M
                    320    Jeff Allen                    Bike          63       42:15.5     2:07:30.0   3:23/M
                    320    Ted Allen                     Paddle        38       53:39.2     3:01:09.3   8:27/M
 
  105      330           Fargo                                                              3:05:00.1   7:30/M
                    330    Shelley Hoover                Run          109     1:11:03.0     1:11:03.0  12:12/M
                    330    Bettsy Vanderpool             Bike          96       51:04.7     2:02:07.7   4:05/M
                    330    Barry Davis                   Paddle        88     1:02:52.4     3:05:00.1   9:54/M
 
  106      321           Timbuktu                                                           3:05:40.9   7:32/M
                    321    Suzanne Milburn               Run           79       59:06.8       59:06.8  10:09/M
                    321    Timothy Bernhardt             Bike         106     1:04:57.9     2:04:04.7   5:12/M
                    321    Gary Erwin                    Paddle        84     1:01:36.1     3:05:40.9   9:42/M
 
  107      346           Pleasant Crove Crapweasels                                         3:06:14.7   7:33/M
                    346    Erin Withrow                  Run          106     1:07:12.2     1:07:12.2  11:33/M
                    346    Shawn Withrow                 Bike         103       56:04.5     2:03:16.8   4:29/M
                    346    Steve Middaugh                Paddle        89     1:02:57.9     3:06:14.7   9:55/M
 
  108      365           Becerra Sibs                                                       3:09:56.7   7:42/M
                    365    Vicky Becerra                 Run           64       55:05.5       55:05.5   9:28/M
                    365    Susi Becerra                  Bike          97       51:06.2     1:46:11.7   4:05/M
                    365    Alberto Becerra               Paddle       106     1:23:45.0     3:09:56.7  13:11/M
 
  109      326           Go Getters                                                         3:11:55.1   7:47/M
                    326    Shelley Elvis                 Run           97     1:03:42.7     1:03:42.7  10:57/M
                    326    Lori Claunch                  Bike         108     1:11:27.2     2:15:09.9   5:43/M
                    326    Todd Wright                   Paddle        54       56:45.1     3:11:55.1   8:56/M
 
  110      443           Team 443                                                           3:11:55.5   7:47/M
                    443    Andrea Smith                  Run          113     1:17:33.9     1:17:33.9  13:19/M
                    443    Andrea Smith                  Bike         105       59:41.2     2:17:15.2   4:46/M
                    443    Mark Parks                    Paddle        46       54:40.3     3:11:55.5   8:37/M
 
  111      342           Gps                                                                3:12:31.2   7:48/M
                    342    Sandy Quinn                   Run          108     1:10:07.1     1:10:07.1  12:03/M
                    342    Gary Alexander I I            Bike         101       55:37.2     2:05:44.3   4:27/M
                    342    Pat Quinn                     Paddle        98     1:06:46.9     3:12:31.2  10:31/M
 
  112      374           Big Island Brats                                                               3:38/M
                    374    Alyson Minnig                 Run           40       50:12.3       50:12.3   8:38/M
 
  113      426           Digiorno Dental Fitness                                                        3:56/M
                    426    Kim Johnson                   Run           54       52:01.5       52:01.5   8:56/M
 
  114      440           Talley                                                                         4:16/M
                    440    Claire Talley                 Run           87     1:00:07.3     1:00:07.3  10:20/M
 
  115      374           Big Island Brats                                                               3:38/M
                    374    Anthony Kyaw                  Bike          46       39:24.0     1:29:36.3   3:09/M
 
  116      426           Digiorno Dental Fitness                                                        3:56/M
                    426    Julianne Digiorno             Bike          79       45:07.9     1:37:09.4   3:37/M
 
  117      440           Talley                                                                         4:16/M
                    440    Peter Talley                  Bike          81       45:17.1     1:45:24.4   3:37/M
 
  118      374           Big Island Brats                                                               3:38/M
                    374    Mike Pagani                   Paddle     99999                                     
 
  119      426           Digiorno Dental Fitness                                                        3:56/M
                    426    Ryan Weltman                  Paddle     99999                                     
 
  120      440           Talley                                                                         4:16/M
                    440    Gabe Talley                   Paddle     99999                                     
Men Open
 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace
    1      488           Team California Canoe & Kayak                                      1:32:19.9   3:45/M
                    488    Patrick Boivin                Run            2       30:03.5       30:03.5   5:10/M
                    488    Jesse Moore                   Bike           1       25:16.1       55:19.6   2:01/M
                    488    Craig W Tanner                Paddle         1       37:00.3     1:32:19.9   5:50/M
 
    2      476           The 3 To Fear                                                      1:38:40.0   4:00/M
                    476    Leif Anderson                 Run            3       30:35.3       30:35.3   5:15/M
                    476    Jake Mestre                   Bike           3       28:56.6       59:31.9   2:19/M
                    476    Luke Barrett                  Paddle         3       39:08.1     1:38:40.0   6:10/M
 
    3      490           Huki                                                               1:39:03.4   4:01/M
                    490    Dan Napieralski               Run            4       32:11.0       32:11.0   5:32/M
                    490    Max Polin                     Bike           2       27:32.7       59:43.7   2:12/M
                    490    Jude Turczynski               Paddle         4       39:19.6     1:39:03.4   6:11/M
 
    4      507           Vitek Vikings                                                      1:39:32.4   4:02/M
                    507    Philip Reid                   Run            1       28:39.5       28:39.5   4:55/M
                    507    Johnathon Teeter              Bike           8       32:31.9     1:01:11.5   2:36/M
                    507    John Easterbrook              Paddle         2       38:20.9     1:39:32.4   6:02/M
 
    5      479           N B D                                                              1:52:53.3   4:35/M
                    479    Dillon Mart                   Run            5       33:02.2       33:02.2   5:41/M
                    479    Brian Mulrooney               Bike          17       34:47.5     1:07:49.8   2:47/M
                    479    Nathan Rowland                Paddle         5       45:03.5     1:52:53.3   7:06/M
 
    6      500           Team Landmark                                                      1:59:13.5   4:50/M
                    500    Tony Zapata                   Run            6       36:51.5       36:51.5   6:20/M
                    500    Greg Teasley                  Bike           6       31:45.0     1:08:36.5   2:32/M
                    500    Nick Canjura                  Paddle        14       50:36.9     1:59:13.5   7:58/M
 
    7      475           110% Krug                                                          2:00:28.2   4:53/M
                    475    Chris Baad                    Run           13       39:45.9       39:45.9   6:50/M
                    475    Robert Boughton               Bike           9       32:34.4     1:12:20.3   2:36/M
                    475    Loren Baxter                  Paddle         7       48:07.9     2:00:28.2   7:35/M
 
    8      471           Couch Potatoes                                                     2:01:19.8   4:55/M
                    471    Joel Brandt                   Run           10       38:36.6       38:36.6   6:38/M
                    471    Marc Puleo                    Bike          14       33:54.7     1:12:31.3   2:43/M
                    471    Tim Paulsen                   Paddle         9       48:48.4     2:01:19.8   7:41/M
 
    9      474           Entourage                                                          2:01:53.1   4:56/M
                    474    Derek Murray                  Run            8       37:32.9       37:32.9   6:27/M
                    474    Darrel Ulrich                 Bike           4       30:58.2     1:08:31.2   2:29/M
                    474    Mike Poe                      Paddle        22       53:21.9     2:01:53.1   8:24/M
 
   10      486           Kamizakee Pilots #2                                                2:04:42.3   5:03/M
                    486    Randy Belleci                 Run           19       42:19.2       42:19.2   7:16/M
                    486    Jay Freeman                   Bike          12       33:35.2     1:15:54.4   2:41/M
                    486    Ronnie Popa                   Paddle         8       48:47.8     2:04:42.3   7:41/M
 
   11      509           Team Caltrans                                                      2:04:53.6   5:04/M
                    509    Loren Swenson                 Run           22       44:06.0       44:06.0   7:35/M
                    509    Tim Doda                      Bike           5       31:26.6     1:15:32.6   2:31/M
                    509    Glenn Emmette Mochel          Paddle        11       49:20.9     2:04:53.6   7:46/M
 
   12      489           Team Carcass                                                       2:05:35.5   5:05/M
                    489    Brian Murphy                  Run           18       42:00.9       42:00.9   7:13/M
                    489    Stefan Keller                 Bike          10       32:35.7     1:14:36.6   2:36/M
                    489    Patty Paddle                  Paddle        15       50:58.9     2:05:35.5   8:02/M
 
   13      477           Humanscale                                                         2:06:23.0   5:07/M
                    477    Tom Rennie                    Run            7       36:53.6       36:53.6   6:20/M
                    477    Scott Gelbke                  Bike       99999                                     
                    477    Greg Price                    Paddle        35     1:29:29.4     2:06:23.0  14:06/M
 
   14      481           Two Pinoys & A White Boy                                           2:07:02.6   5:09/M
                    481    Angelo Claudio                Run           24       44:58.7       44:58.7   7:44/M
                    481    Diony Gamoso                  Bike       99999                                     
                    481    Ken Doty                      Paddle        34     1:22:03.9     2:07:02.6  12:55/M
 
   15      478           The Kersey Browns                                                  2:07:10.9   5:09/M
                    478    Brock Brown                   Run           12       39:43.3       39:43.3   6:49/M
                    478    Chris Brown                   Bike          19       35:43.3     1:15:26.6   2:51/M
                    478    Bill Kersey                   Paddle        17       51:44.2     2:07:10.9   8:09/M
 
   16      498           2 Young Bucks@an Old Gray Maher                                    2:08:02.6   5:11/M
                    498    Adam Greenquist               Run           20       43:02.5       43:02.5   7:24/M
                    498    Jeff Maher                    Bike          13       33:40.2     1:16:42.8   2:42/M
                    498    Eric Sorenson                 Paddle        16       51:19.8     2:08:02.6   8:05/M
 
   17      470           Beat Marshall                                                      2:08:45.4   5:13/M
                    470    Darrell Stempke               Run           16       41:34.5       41:34.5   7:09/M
                    470    Lawrence Moore                Bike          22       36:43.1     1:18:17.6   2:56/M
                    470    Austin Moore                  Paddle        13       50:27.8     2:08:45.4   7:57/M
 
   18      506           Limping Lizards                                                    2:09:20.2   5:15/M
                    506    Steve Tobin                   Run           21       43:18.4       43:18.4   7:26/M
                    506    David Chalaire                Bike          21       36:13.3     1:19:31.7   2:54/M
                    506    David Chalaire                Paddle        12       49:48.5     2:09:20.2   7:51/M
 
   19      484           Pretty Well Can                                                    2:10:52.4   5:18/M
                    484    Roy Cotterill                 Run           28       48:35.1       48:35.1   8:21/M
                    484    Brian Williams                Bike          20       35:54.9     1:24:30.0   2:52/M
                    484    William P Swanson             Paddle         6       46:22.3     2:10:52.4   7:18/M
 
   20      494           M & M's                                                            2:12:08.8   5:21/M
                    494    Michael Roache                Run            9       38:29.5       38:29.5   6:37/M
                    494    Jason Martins                 Bike          24       38:19.5     1:16:49.0   3:04/M
                    494    Joe Martins                   Paddle        25       55:19.8     2:12:08.8   8:43/M
 
   21      487           In Vision Pain                                                     2:15:03.3   5:28/M
                    487    Ed Hansen                     Run           25       46:29.6       46:29.6   7:59/M
                    487    Christian Hughes              Bike          25       39:21.4     1:25:51.0   3:09/M
                    487    Keith Easterbrook             Paddle        10       49:12.3     2:15:03.3   7:45/M
 
   22      499           Excelerators                                                       2:15:13.1   5:29/M
                    499    Clint Kellum                  Run           31       50:02.6       50:02.6   8:36/M
                    499    Timothy Hanson                Bike           7       32:02.1     1:22:04.7   2:34/M
                    499    Jay Kellum                    Paddle        21       53:08.4     2:15:13.1   8:22/M
 
   23      504           Steiner Bots                                                       2:15:40.0   5:30/M
                    504    Shawn Callahan                Run           27       48:18.9       48:18.9   8:18/M
                    504    Jeffrey Dorso                 Bike          18       35:27.1     1:23:46.1   2:50/M
                    504    Andrew Jensen                 Paddle        18       51:53.9     2:15:40.0   8:10/M
 
   24      508           Team 508                                                           2:18:48.5   5:38/M
                    508    Matt Rassmussen               Run           14       40:19.0       40:19.0   6:56/M
                    508    Keaton Marcel                 Bike          27       42:51.1     1:23:10.2   3:26/M
                    508    Camron Rassmussen             Paddle        27       55:38.3     2:18:48.5   8:46/M
 
   25      483           Too Rich & Too Tim                                                 2:19:30.1   5:39/M
                    483    Rich Berson                   Run           17       41:38.1       41:38.1   7:09/M
                    483    Timothy Zindel                Bike          26       39:55.3     1:21:33.4   3:12/M
                    483    Tim Zindel                    Paddle        29       57:56.6     2:19:30.1   9:07/M
 
   26      491           Dwr Speed                                                          2:19:35.6   5:39/M
                    491    Brian Niski                   Run           34       52:42.7       52:42.7   9:03/M
                    491    Ted Frink                     Bike          16       34:31.4     1:27:14.2   2:46/M
                    491    Lewis Moeller                 Paddle        20       52:21.4     2:19:35.6   8:15/M
 
   27      503           Team Extreme                                                       2:22:18.5   5:46/M
                    503    Andrew Nelson                 Run           35       53:09.9       53:09.9   9:08/M
                    503    Jeff O' Connor                Bike          11       33:33.1     1:26:43.1   2:41/M
                    503    Dan Farr                      Paddle        26       55:35.4     2:22:18.5   8:45/M
 
   28      493           Smokin Mustangs                                                    2:23:17.3   5:48/M
                    493    David Gavia                   Run           26       47:45.9       47:45.9   8:12/M
                    493    Bill Cuthbertson              Bike          15       34:24.1     1:22:10.0   2:45/M
                    493    Elijah Terrell                Paddle        30     1:01:07.2     2:23:17.3   9:37/M
 
   29      482           Empty Bottle Of Water                                              2:26:26.4   5:56/M
                    482    Jeff Cole                     Run           36       53:47.6       53:47.6   9:14/M
                    482    Jesse Wilson                  Bike       99999                                     
                    482    Khris Varanelli               Paddle        36     1:32:38.8     2:26:26.4  14:35/M
 
   30      485           Dexter Time                                                        2:27:44.9   5:59/M
                    485    Emanuel Espinola              Run           29       48:44.2       48:44.2   8:22/M
                    485    Adam Kiss                     Bike       99999                                     
                    485    Michael James Sousa           Paddle        38     1:39:00.7     2:27:44.9  15:35/M
 
   31      502           All Heart                                                          2:30:15.9   6:05/M
                    502    Andy Dunn                     Run           11       39:39.9       39:39.9   6:49/M
                    502    Mark Mackusick                Bike          30       46:35.0     1:26:14.9   3:44/M
                    502    Mike Reilly                   Paddle        31     1:04:00.9     2:30:15.9  10:05/M